Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

elinka27
17. aug 2008

a to co je po roku mozne davat:

Ovocie:
(alergizujuce druhy)
citrusove plody
pomarance
madarinky
kiwi
ananas
domace ovocie
jahody
maliny
cucoriedky
cernice
broskyne
ribezle
hrozno
slivky

dalej:
vajecny bielok
ryby s bielym masom
kakao
soja a vyrobky z nej vratane tofu

tvaroh
tvarohove kremy
sladka smotana
syry s nizsim obsahom soli

Zelenina:
kapusta
kysla kapusta
uhorka
sladka paprika
paradajky
(surova zelenina)

elinka27
17. aug 2008

po 2.roku
med,orechy,mak,semena
po 3 roku
huby,arasidy,morske zivocichy

Dufam,ze so m aspon trochu pomohla, toto bol zoznam potravin pre vsetky deticky,ale este mam tieto potraviny zoradene do skupin, pre deti ktore su ohrozene alergiou v pripade zaujmu poslite IP preposlem

lubecka
18. aug 2008

eli, mylsim, ze toto ovlada viacero z nas 😉 ..ale titeo delenia su vsade rozne, ja poznam take ze mliecne vyrobky az od 10. mesaica, strukoviny od 1. roku, olej od 10 mesiaca, petrzlen vobec.. 😉 ale je to na matke, na jej zdravom rozume, co da a co nie..

elinka27
18. aug 2008

lubecka ja viem,ale mylsim,ze su aj take ktorim to urcite pomohlo 😉 ja za seba mozem povedat,ze sa riadim najprv rozumom a potom nejakymi radami, ale vzhladom na to,ze u nas je riziko alergie tak sa drzim radsej zoznamu.

sirinka
18. aug 2008

pre mna je tato tabulka tiez moc rychla...napr. zaprazka od 8. mesiaca to je trosku silna kava... 😒

zuzka99
18. aug 2008

nemáte niekto Mama a ja špeciál - výživa? som volala do redakcie si to objednať, ale nič mi neprišlo ako slubili. možete niekto napísať aký je rozdiel medzi tabulkou v Mama a ja a týmto čo píše elinka? ja sa tiež riadim ňou, ale čo sa mi nezdá alebo si nie som istá (napr. slivky, pečivo, zápražka, petržlen....) nedávam vobec. a je tam aj broskyňa raz hneď od začiatku a potom až po roku. tak čo s ňou? ja ju teda dávam už teraz. aj ked ma zmiatla tá tabulka pri broskyni

sirinka
18. aug 2008

zuzka99 ja ho mam a riadim sa nim. broskynu mozes od zaciatku...ja som zacala s ovocim od siedmeho mesiaca

sirinka
18. aug 2008

tabulka z mama a ja pre dojcene deti (nedojcene zacinaju o mesiac skor):
6. mesiac: mrkva, zemiak, kalerab, cuketa, patizon, tekvica, brokolica, karfiol, por, petrzlen, petrzlenova vnat, jablko, banan, broskyna, marhula, hruska, ryza, pohanka, kukurica, maso kuracie, morcacie, kralicie, vareny vajecny zltok
7. mesiac: muka a vyrobky z nej, chlieb, pecivo, cestoviny, ovsene vlocky
10. mesiac: mlieko a mliecne vyrobky okrem tvarohu, plnotucny jogurt a maslo, sladkovodne ryby
1.rok :strukoviny, cibula, cesnak, hlavkovy salat, paradajky, zeler, redkovka, uhorka, baklazan, citrusove plody (pri predispozicii na alergiu neskor), exoticke ovocie, jahody, ribezle, egrese, maliny, bazalka, oregano, tymian, kopor, vajecny bielok, tvaroh, med, soja a vyrobky z nej
1,5. roka:skorica, vanilka, kari, ryby
2. roky: kakao, cokolada, sladkosti
3. roky huby, udeniny, bravcove maso, vlasske rechy

zuzka99
18. aug 2008

sirinka, ďakujem

lenka1977
18. aug 2008

A kedy sa dava hovedzie maso?
A davate olej do vsetkych jedal? Do ovocia hadam nie? len tam kde je mrkva? ci ako to je?

zuzka99
18. aug 2008

ja davam olej do každého jedla, hovedzie maso - mám doma omylom kupenu presnidávku s hov. masom a je na nej od 1 roka, tak asi odvtedy

a neviete prečo sa nemože kombinovať ovocie a zelenina? mne slavko nespapá obed zeleninovo - masový príkrm ked v nom nie je aspon jablko. dnes jedol špenát, zemiak a žltok a hrušku, všetko spolu zmiešané. je to problém?

elinka27
18. aug 2008

tak teraz som pochybach niekde pisu,ze broskyna az od roka lebo patri medzi alergeny a inde ze sa uz moze teraz. 😖

elinka27
18. aug 2008

a tiez petrzlen my napriklad ho mame zakazany,lebo je tiez alergen a pritom v tabulke je povoleny

sirinka
18. aug 2008

zuzka myslim, ze ak vam chuti, tak kludne kombinuj
lenka olej davam tiez do vsetkych masovo zeleninovych jedal...vacsinou olivovy, hovadzie by som pridala od roka

sirinka
18. aug 2008

elinka tabulka je tabulka, ja sa nou tiez neriadim na sto percent, ak ti ho dr. neodporuca, ja by som ho nedavala. ja petrzlen pouzivam pre malu malo, lebo je moc vyrazny a nechuti jej bohvieako...

junovka
18. aug 2008

ja som si to zadelila, tak , ze.
5 mesiacov-zelenina, 6 ovocie, 7 maso, 8 lepok, 9 mliec.vyrobky-maslo atd, 10 strukoviny, 11 zaprazka ....
...a teraz po roku skusame ryby, paradajky, tvaroh................. 😉

tamia
18. aug 2008

junovka,
možem sa spýtať ako robíš deťom zápražku....? ja sa totiž obávam toho, že tá muka pri robení zápražky predsa len trochu prihorí a nechcem, aby to také papala.... možno je to moja nešikovnosť... ☹

tamia
18. aug 2008

junovka,
... a vdaka za recept s baklažánom.... 😉

junovka
18. aug 2008

Tami, ja len par sekund pomiesam a hned zalievam.

jahodka11
18. aug 2008

elinka-petrzlen je alergen 😒 pre deti ohrozene alergiu nevhodny..... 😠

lubecka
19. aug 2008

prosim vas, ako je to s tou klasickou detskou krupicou... na obale je napisane ze od roka, pritom niekde osm nasla recepty s nou ze normlane od 7. mesiaca, ked sa moze uz lepok...tak ako to je vlastne, mozem uz pouzivat aj teraz ked uz papa lepok? vy ste ak davali?

sirinka
19. aug 2008

ja som ju zacala varit okolo desat a pol mesiaca...

junovka
19. aug 2008

my sme zacali vtedy ako lepok, cize na 7 mesiacov, ale aj to len ako zavarku do polievky ci na nokerle som uzivala. 😉 Nam krup.kasa nie velmi ide, skor nie, ako ano 🙂 😉

sirinka
19. aug 2008

moja ju tiez zo taciatku nechcela, lebo je menej sladka ako tie s krabicky, ale teraz ju basti najradsej, pridavam jej do nej vyzivu a ked nedoje mala, doje ocko 😀

lubecka
19. aug 2008

sirinka a robis ju s vodou alebo s mliekom? 😅

sirinka
19. aug 2008

krupicu uvarim vo vode a ked je hotova, pridam UM

sirinka
19. aug 2008

lubecka inac tiez som nad touto otazkou na zaciatku maturovala...prvy krat som dala tolko UM, ze som urobila beton 😠

lubecka
19. aug 2008

sirinka diki, no uvidim ako dopadnem ja, ci to bude vobec jedle 😀

sirinka
19. aug 2008

lubecka drzim palce...ja este ked je uz hotova aj s tym UM pridam trosicku masla...

zuzka99
20. aug 2008

baby aké banány dávate? také akorát žlté, alebo skor zelenšie alebo prezretejšie? Slavko bude mať 8 m a ešte banánik nemal, má strašne tvrdú stolicu od zavedenia príkrmov, tak sa bojim aby ho nezapieklo ešte vyše. ale vraj prezretejšie su na zápchu a zelené na hnačku alebo naopak, neviem si spomenúť, ako to je?

a neviete či sa dajú kupiť aj kukuričné chrumky uplne bez soli? všade vidím len jemne solené a chcem ked dovrši 8 mesiacov ich vyskušať.