Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

jamik
21. sep 2007

kojeny je stale preto, lebo doktorka povedala, ze ked je taky krasny z MM, tak naco davat nieco ine. Ked prospieva, uplne mu to staci.

Nechce ani len jednu lyzicku. Len zbada, ze ideme papat a uz dava ruky pred tvaricku. A aj ked sa mi tp podari prepasovat do pusinky, okamzite ho natahuje, este to ma len na jazyku. Vobec nic nechce v puse, teda myslim jedlo. ☹ Ach, neviem co dalej. 😢 😢

ervotoc
22. sep 2007

ja ti jamik neviem,ja by som sa radsej opytala aj inych lekarov,skus na babetku v poradni www.babetko.sk alebo myslim ze aj mamatata?tak nejak...tam tiez by mali asi odpovedať mamičkam,či primar.sk a podobne linky,nech mas istotu a aj dieta je fajn stranka odpovede čo sa stravy tyka 😉
ja som sa s tym veru este nestretla 😕 😕 preto som tak prekvapena 😕 😕

emjee
22. sep 2007

nenka83 • 1d • Dnes o 09:35
baby ako mam pripravit zemiacik? len uvarit vo vode a rozmixovat? kolko vody? nicim dochutit? iba voda a zemiak? poradte idem o hodku varit.

zuzu13 • 2d • Dnes o 13:49
nenka, klasika...uvar zemiak, daj trošku masla, pridaj mlieko /ak kojíš tak svoje, ak nie rozrob 30 ml/...ale už si asi aj navarila 😅

janulap • 2d • Dnes o 13:51
Zuzu,no nenka uz navarila....lenze sa jej mala akosi vyhadzala po tom zemiaciku....tak patrame po inych receptoch ☹

zuzu13 • 2d • Dnes o 13:58
čítala som... 😉

maca793 • 3d • Dnes o 22:38
pridať sa už môže aj ku zemiačiku mrkva. len uvariť a rozmixovať. po 6 mesiaci aj kuracie mäsko, petržlen, brokolica, kaleráb.
zemiaková kaša zemiak+mlieko buď MM alebo UM.

kili
27. sep 2007

ako presne sa mám pripraviť príkrm? Prosím o vysvetlenie ako pre debila 😅 konkrétne budem dávať na začiatok mrkvu. Chcela by som dať mrazenú, lebo tá obsahuje viac vitamínov.
Podľa môjho zravého rozumu by som postupovala takto: uvariť vo vode, toľko, aby mrkvu prekrilo a rozmixovať aj s tou vodou. Neviem, ale ako to bude husté. Skúsim najprv lyžičkou, ale u 4kilového dieťaťa si to neviem prestaviť 😒 . Ak to nepôjde, tak by som to zriedila s väčším množstovm vody. Ale to sa bojím, že sa nasýti vody a potom už nebude chcieť jesť. Alebo už mu potom nebudem musieť dávať piť vodu alebo čaj zvlášť? Vôbec neviem, ako to správne vyvážiť 😔

kattom
27. sep 2007

ahoj kili - ja som tiez varila prvu mrkvu v troske vody, aby bola zakryta - ani nie celu mrkvu - iba polovicu, lebo mi na zaciatku papal iba dve-tri lyzicky. potom som mrkvu roztlacila vidlickou v inej miske a pridala z tej vody, co sa v nej varila, podla potreby - robila som taku ani riedku, ani hustu kasicku. vodu nesolis, ani tam nic nedavas.
ak by ti to nechcel jest, tak mu to vzdy mozes urobit este redsie - pridat viac vodicky. pripadne, ak kojis, tak odstreknut troska mliecka do toho. co nezje, vyhadzujem.
(teraz si varim vzdy prikrm na dva dni - po uvareni dam do druheho teglika to, co bude jest na druhy den. a to, z coho ho krmim a nedoje v prvy den, to vyhadzujem. ako teglik pouzivam nadobky z kupovanych prikrmov - aby som vedela, ze kolko priblizne spapal - v tom to mam aj ulozene v chladnicke.)

sue
27. sep 2007

Kili, ja som malému dávala čerstvú mrkvičku z trhu, alebo od babičky zo záhrady nastrúhanú a pomixovanú. Vôbec sme to nevarili, aby sa nestratili žiadne vitamínky... a pekne lyžičkou do pusiny...

zuz11
27. sep 2007

kili, najlepsie je zeleninu parit nie dusit a mat to take kasovite ako su napr detske vizivy 😉 ale prve dni das iba 2 az 3 lyzicky a doplnis mliekom 😉 to koli alergii a hlavne aj koli tomu ze to bude nieco nove a par dni tie lyzicky skoncia vsade mozne len nie v ustach 😀 je to nova chut, ina konzistencia 😉 vela stastia 😉

kattom
27. sep 2007

a este P.S.: lyzickou som mu to davala - nedavam plnu lyzicku, iba na kraj lyzicky. maly este nesedi sam, mame staru klasicku drevenu stolicku na krmenie, takze este tam nesedka - ak sme dvaja, tak jeden ho ma na kolenach a druhy krmi. ak som sama - vacsinou- tak davam na autosedacku-vajicko igelit, maleho tam polozim, aby mal chrbatik oprety, dostane podbradnik a na nozky utierku a papame (skusala som ho mat na kolenach a druhou rukou krmit a to sme boli obaja komplet od mrkvy)

kili
27. sep 2007

sue, dohoť babičku 😀
myslím, že zelenina na trhu je to isté, čo v obchodoch, všetci majú jedného, resp. podobných dodávateľov.
viem, že kedysi sa dávali príkrmy už menším deťom, no ja si to fakt neviem predstaviť. Keď som sa mu pred 2,5 mesiacmi snažila dávať kašu s nutritonu, tak to bolo hotové peklo 🙄 .

zuz11
27. sep 2007

ja som zo zaciatku malu krmila v polohovatelnom lehatku 😉

kili
27. sep 2007

zuz, viem že pariť je lepšie, no nemáme v čom 😅 . Musím niečo vymyslieť.

kattom
27. sep 2007

kili parit sa da normalne das do hrnca vodu a parak - ten co na knedle sa pouziva a ides.. ja tak varim zeleninu aj pre nas

kili
27. sep 2007

katton, o to ide, ja nemám parák, knedle robím na grile, má funkciu parenia a na ňom aj grilujeme, takže nie je najčistejší, lebo to sa moc vyčistiť nedá.

kili
27. sep 2007

keby som ten parák kúpila, tak ako dlho sa má pariť?

kattom
27. sep 2007

ak pouzivam zamrznutu zeleninu pre nas iba rozmrazim a tak 5 min. - zavisi od zeleniny pouzitej. pre maleho tiez zavisi od zeleniny, aby mi isla roztlacit vidlickou - mrkva je na tom najhorsie, tej to dlhsie trva. musis skusit a uvidis.
pri cerstvej treba skusat priebezne. len dozri, ci mas dost vody pod parakom, pripadne dolej - uz som znicila jeden hrniec - venovala som sa malemu, voda vyvrela a bolo po hrnci 😢 .

kili
27. sep 2007

a skúšali ste niekdo pariť v mikrovlnke? či to nie je vhodné?

zuz11
27. sep 2007

kili, parak nie je draha vec 😉 a ak chces na prve prikrmi trochu zeleninky od babicky tak mozem od nasej Drobcom poslat 😉

nenka83
30. sep 2007

baby mozem ked varim zeleninku so zemiacikom dat aj masielko na cajovu lyzicku? mojej to tak viac chuti!!! smie sa to?

kili
30. sep 2007

nenka, mliečne výrobky okrem tvarohu sa môžu dávať od ukončenia 9 mesiaca.

kili
30. sep 2007

zuz, dík, ale bohužiaľ máme malú mrazničku a už teraz je plná, tak by som to nemala kam dať. MM kúpil v terne bio mrkvu, tak som pripravila tú. Zjedol asi 3 lyžičky, síce vrieskal, ale nevyplúval. Zjedol by aj viac, ale už som ho nechala tak a dala mliečko. Však na prvý krát toho mal ažaž 🙂
Chodíme niekedy nakupovať do rakúska, takže tam asi budeme nakupovať bio zeleninu a ovocie.

adetka
30. sep 2007

nenka... mozes dat rastlinny tuk (napriklad palmarin)... nie mliecne masielko... Mirke prikrmy s olivovym olejom nechutili, a davam rastlinny tuk (tak na nozicek)...

kili... to ti super papal... my me mali na zaciatku oplute cele oblecenie a lehatko 😀... ja som na zaciatku davala mrkvicku od hipp... ma menej dusicnanov... je viac kontrolovana... a az po dvoch mesiacoch od zavedenia prikrmov som presla na tu z trhu...

kili
1. okt 2007

adetka, no my sme mali bio, tak hádam bola zdravá. V téme biopríkrmy vs. kupovaná zelenina bol odkaz na odpoveď, kde dr. odpovedal, že radšej tá kupovaná, lebo hotové biopríkrmy majú zas konzervačné látky. Kukni si ten odkaz.

Aj Samko bol teraz komplet od toho. Našťastie to schytal len podbradník a plienka na ňom, trochu jeden rukáv. Keďže ho kŕmim na rukách a som len v podprsenke a nohavičkách, tak ja som sa len utrela 😀

Je ale normálne, že dieťa prvé príkrmy preziape ako by ho drali skože??? Ak áno, za ako dlho to prešlo u vás?

kili
1. okt 2007

halooo, nikto mi neporadí 😨

zgurkaa
2. okt 2007

kili, ano je to normalne, my sme sa trapili hlavne so zeleninkovymi prikrmami doteraz, ovocne boli ok. Potom som to riesila tak, ze som jej do zeleniny vzdy pridala aj kusok ovocia a bolo po probleme. Teraz asi 3 dni, uz papa aj zeleninku bez problemu.

maminka07
3. okt 2007

😕 😕 😕 PRECO sa nesmie prihrievat SUNAR alebo hocijake UM??? 😕 😕

musa
11. okt 2007

ja som malej tiez varila zemiacik,mrkvicku,potom som pridala aj kuracie kridelko,potom k tomu kalerab,alebo brokolicu.ale ja som nemixivala iba pucila,aby sa naucila pomaly zuvat.

maminka07
11. okt 2007

ahojte maminky, chcem sa vas opytat, ako pripravujete JABLKOVU detsku výzivu pre deticky, mam doma jablka a neviem co s nimi... 😲

emjee
16. okt 2007

danculik 1d 16. okt 2007 o 15:00
Ahojte zienky chcela by som sa vas opytat.Mam 5 mesacnu dcerku a doteraz som ju iba kojila nic ine nedostavala,ziadnu inu stravu.Zacala som na nej badat ze proste to mliecko jej uz bud nestaci alebo chce aj nieco viacej.Myslim si ze by sa uz asi aj patrilo dat jej skusit nieco ine.Neviete mi poradit kedy je ten spravny cas zacat dokrmovat a hlavne co by malo byt jej prvym jedlom?...alebo nejaka kasicka?...dakujem za odpovede.Kazda doktorka tvrdi nieco ine...a kazda mi hovori ze mam si to zariadit podla seba...tak mi prosim poradte.Myslim ze uz aj moje mliecko je viac ako vodicka..uz nie je take huste ako predtym...

verka 1d 16. okt 2007 o 15:04
danculik pokial ti mala pribera,tak neni dovod ju prikrmovat,my sme kojili plnych 6 mesiacov,ani caje,sem tam lyzicku prevarenej vodicky.a mali sme aj krizi,kedy sa mi zacalo stracat mliecko,kupila som si homeopatika a upravilo sa to.
ja vazne neviem,preco chce skoro kazda prirmovat a skusat nieco nove,mala ma len 5 mesiacikov,cely zivot ma na to,aby skusala nove veci.tak sa nestresuj a vydrz este nejaky ten mesiacik,vsak jej davas to najlepsie co mozes

curly1983
21. okt 2007

ahojte maminy,

chcem sa opytat..vo stvrtok sme zacali s prikrmovanim - stvrtok, piatok, sobota mrkvicka ... a mala mi odvtedy nekaka. To sa nam este nestalo. Myslite ze to moze spolu suvisiet ???