Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

myskaa1
8. okt 2008

junovka....🙂) ja som vcera pisala len to co mi vravela detska lekarka... a co sa tyka tej ryzovej kasicky tak mala spala aspon pokojnejsie a kludnejsie 🙂)) moja starsia dcerka bola tiez prikrmovana lebo bola velka a nestacilo jej len mliecko a alergie ako vravis ty klop klop nema 🙂 zatial asi ostaneme len pri tej kasicke no uvidim.... aj tak nech si prv zvykne na nu a potom sa uvidi 🙂 zase v plane nejak uponahlat to nemam ale ako vravis je to podla apetitu dietata. Co sa tyka zvysenia davky mlieka tak vac nevypije aj keby neviem co bolo 🙂 proste papa ako papala ale castejsie.🙂

lubecka
8. okt 2008

a este sa chcem opytat na puding.. nejaky vhodny co by som mohla urobit z UM.. neviete poradit?

drobec.z
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kisska
8. okt 2008

veganko - ty si Bukovkseho ziak, ze? 😀 😀 😀 ale presne verim tejto teorii. Akurat, ze verim aj tomu, ze mlieko je vyborna potravina ako zdroj vapnika a inych vitaminov. Ale urcite ako doplnok a nie vo veku, ked viac ako 50% tvojej stravy ma tvorit mlieko...

myska - k tej hlaske - ze "aj my sme take jedli a sme tu". Presne ako pisu baby, dnes je ine prostredie, viac chemie, znecistenia a pod... Inak nasa generacia (dnesne 25-35rocne) ma najviac deti (kazde 2.-3.dieta)postihnutych alergiami. A my dostavame alergie ako dospelaci z jedneho dna na druhy...
Ale samozrejme, je kazdeho osobna vec, cim a ako krmi svoje dieta. Tiez sa priznavam k tomu, ze som skusala davat malemu kasu skor, len aby lepsie spinkal - lenze u nas to nefunguje. A specialne kase na spanie obsahuju lepok a ten nechcem davat este aspon 2-3 mesiace, takze musim vydrzat asi aj s neprespanymi nocami... Kazde 2 hodiny som krmila (kojila) aj do 6. mesiacov, teraz uz par tyzdnov papa kazde 3 hodiny... aj v noci.

Adam ma 7 mesiacov a po vcerajsej kontrole ma 70cm a 7400g. Je sice z dolnej casti tabuliek, ale o to lepsie sa mu hybe a je to neposedny cervik 😉

veganko
8. okt 2008

kisska: Bukovskeho nepreferujem a venujem sa dlhsie zdravej vyzive ako on a je plesaty 🙂 ja mam vlasy vsetky. Mlieko je vyborna potrava, to je jasne o tom nieje pochyb, vsak sme cicavci. Lenze mlieko od svojej matky, nie od kravy. Neskorsie pokracovanie v konzumacii mlieka moze mat za nasledok, rozne alergicke reakcie organizmu, akne, ekzemy, oblickove a zlcnikove kamene, privodenie si cukrovky, obezita, osteoporoza atd...

junovka
8. okt 2008

Libecka, co sa tyka tej kvaky,tak...ja ti poviem pravdu, my sme ju nejedli, lebo ju nepoznam 😅
Ja som zvykla Nelinke robit takyto puding:

100 ml Nutrilonu, 1PL kukur.skrobu/Zlaty klas/, 1 PL ovoc. napoja, alebo prikrmu

Varis to ako Zlaty klas, len anmiesto KM das Nutrilon. 😉

junovka
8. okt 2008

sorry, mala som na mysli Lubecka 😅

lubecka
8. okt 2008

dakujem junovka, urcite vyskusam, urcite bude chutit.. my smw totiz vsezravci 😀 co jej dam, nic neohrdne,,

bambusko
9. okt 2008

ahojte, aj my sa morime s prikrmami. uz sme mali na obed len zeleninu bez kojenia, ale minuly tyzden sme cela rodina ochoreli, aj maly mal tepoty a sople, mozno mu aj zuby idu a od vikendu odmieta papat zeleninu. zje par lyziciek a zacne sa zlostit. s dievcatami som take nepoznala, boli obe dobre jedacky, myslite, ze to prejde? mozno to suvisi aj s tym, ze sme mu davali z lyzicky - ale tej liekovej - kvapky sinupret a tie su hnusne. ale na jedenie pouzivame modru lyzicku, on pusu otvori, ale zje len malicko.

este k argumentom typu "aj my sme to jedli a tu sme". ked toto tu citam, dviha ma zo stolicky. okrem vsetkych moznych vplyvov na nezrele organy je tu jedna dolezita vec, pred ktorou varuju pediatri vo vsetkych vyspelych krajinach a tou je obezita u deti. sposobuje mnoho dalsich zdravotnych problemov a ma korene v utlom detstve a suvisi predovsetkym s vytvorenim nespravnych stravovacich navykov. vsimla som si, ze mamicky typu a-sme-tu zvecsa nemaju fotky, takze tipujem, ze patria tiez do kategorie ludi s problemami s vahou. potom drzia diety uz od puberty a vzdy bojuju skilami navyse, hlavne ze sme tu...

sirinka
9. okt 2008

myskaa no chces radu alebo si len chcela napisat, co ti hovorila lekarka?
prikrmy od 4. mesiaca pisu len vyrobcovia na skatuliach svojich vyrobkov, ziadny zodpovedny odbornik ti toto nepovie...
moja dcera bola kojena, niekedy aj kazdu 1a pol hodinu a stacilo...pretoze pokial pribera, znamena to, ze mliecko staci...
to ze po kasy spala lepsie, moze byt docasne, skus si nieco najst na internete o vyvine traviacej sustavy, ak ju zatazis prilis skoro, moze to sposobit celozivotne problemy. uz si rozmyslala, preco dnesni ludia odchovani na sunare a hovadzich polievkach od troch mesiacov, maju take problemy s obezitou, poruchami travenia, roznymi alergickymi ochoreniami...

mimini
15. okt 2008

myskaa aj my sme mali podoný problém ako ty, malý vyzerá na polrok a mliečko mu už nestačilo, tak nám doktor poradil prejsť na nutrilon 2, pretože aj keď vyzerá starší, orgány má ešte slabé a keby som mu dávala viac mliečka jednotky vraj by mohol vracať, zatial to tak funguje a malý je spokojný 🙂

lubecka
23. okt 2008

ahojte, viem ze sa to tu uz niekde pisalo, ale nemozem to najst.. ake dat maslo,rastlinne alebo obycajne -tu kocku? dik

kuky8
23. okt 2008

lubecka - kocku, obyčko živočíšne (baby tak radili aj mne 😉 )

Ja sa chcem opýtať, čím dochucujete jedlá? Ja som zatiaľ vyskúšala len rascu, petržlen. vňať a 1x aj bobkový list. Môže sa ešte niečo iné dávať? Samozrejme soľ a korenie nerátam...
A ešte jedna otázočka - čo dávať na raňajky? Ja som niekde čítala, že do 12 mes. majú byť raň. výlučne mliečne. Tak malého ráno kojím zhruba 2x (keď vstane a potom pred doobedňajším spánkom). Nie je to už pre 10 mes. bábo málo? Dík.

zuzka99
23. okt 2008

lubecka - ja dávam kocku, volá sa Buterinko, taký detský obal, tak som usudila, že asi bude detské. Teraz sme kupili malému President, kvalitnejšie maslo, tiež je to kocka. ramu a pod. nedávam

Kuky, s tým korením neviem, ja len do zemiakov rascu, petržlen. vňat, bobkový som nedávala. a ty solíš a koreníš? ked to nerátaš? alebo to myslíš tak, že nepoužívaš?
inak na raňajky ja tiež kojim, dávam chlebík al. rožok s maslom, ale to len tak max. 1 koliesko zje (také ako 1 jednohubku). Dávam to len aby si zvykol, že raňajkujeme spolu a postupne možno bude jesť viac. ale hlavné má to kojenie ráno.

kuky8
23. okt 2008

zuzka - myslela som, že korenie a soľ vôbec nepoužívam pre malého.
Ja dávam klasické maslo, t.z. je tam 82% tuku. Áno, je drahé (rodičia preto konzumujú na striedačku aj rastlinné 😀 ), ale len také dávam malému. Všetko, kde je iný nápis ako maslo (resp. kde nie je 82% tuku ,aj keď je to v tvare kocky) je kombinácia rastlinných a živ. tukov.

sirinka
23. okt 2008

maslo pouzivam iba klasicke zivocisne a to bud rajo alebo liptovske...ostatne obsahuju vselico...
korenie..napr. bazalka, libecek, kopor, fenikel, majoran, pazitka, neskor som dala pecene kura s trochou kari...
na ranajky som od 10 mesiaca zacala davat chlieb, najprv iba cisty alebo s maslom...ziadne biele pecivo, klasicky chlieb alebo celozrnny, grahamovy a pod....dodnes na ranajky najviac lubi chlebik...samozrejme po prebudeni ma prve ranajky MM.

sirinka
23. okt 2008

okolo roku som zacala pouzivat obcas vegetu bez glutamanu sodneho, ale len trosicku...

petka015
23. okt 2008

ahojte

chcem sa spytat od6 mesiaca ste davali len na obed zeleninu alebo ovocie a dokojili? alebo mu na to staci
cajik?

sirinka
23. okt 2008

petka zeleninu a dokojila som...

lubecka
23. okt 2008

dakujem vam 😉

kuky8
24. okt 2008

petka - ešte aj dnes po obede (zel+maso+ryža, cestov. alebo zemiaky) si vždy pýta MM. Občas sa stane, že ak nestíham presne na čas uvariť obed, tak aj po desiate trocha "dotankuje" 😀 Čajík alebo najlepšie čistú vodu (tú som dávala do 9 mes.) dávam priebežne, aby dodržiaval pitný režim.

jajka28
24. okt 2008

maminy-prispievam 1x, prave sme sa zaregistrovali.Ak mate skusenosti, poradte ake jogurty ste davali papkat drobcom.Zajtra mame pol roka...

sirinka
24. okt 2008

jajka jogurty pri dojcenych detoch od 10. mesiaca, u nedojcenych od 9. mesiaca...my papame iba zvolensky smotanovy

junovka
24. okt 2008

my sme zacali papt tiez na 9 mesiacov jogurty a zacali sme od Sabi bielym jogurtom 😉 Sem-tam sme davali aj bielu Activiu, ale to naozaj, len yvnimocne 😅 😉

adusha
24. okt 2008

AHojte baby,
my sme este len zacali s prikrmami, mame necelych 5 mesiacov a skoro 9 kil, takze boli na case. Na radu doktorky sme zacali zemiacikom, lebo mame hustejsiu stolicu, tak aby ho hned na zaciatok nezapiekla mrkva. Dnes sme skusali zemiak 3ti krat.
Malemu sa v oblasti krku a za uskami vyhodili drobne vyrazky, vyzeraju ako potnicky, ale teraz zacinam rozmyslat ci to nie je alergia na zemiak. Uz ste sa stretli s alergiou na zemiak? Myslite, ze keby slo o alrgiu, tak by bol vyhadzany cely alebo staci oblast krku?? AK je to alergia na zemiak co mam robit? Vynechat ho, zostat par dni na mlieku a potom sksuit s inou zeleninou?? Dakujem za rady 😉

junovka
24. okt 2008

adusha, ja osobne som sa z alergiou na zemiak nestretla, ale moze byt kludne aj na jednom miete vyskyt, my sme to mali od paradajky, ale zase kozna vravela, ze ked je alergia na potraviny, tak je to vraj po celom tele 😕 ...tak neveim.Ja som vynechala v nasom pripade , ako som pisla paradajka, tak som to vynechala aspon na 2 tyzdne a potom znova som to skusila.Aj to moze byt, ze maleho zaludok, este mozno neni na to pripraveny. 😉

sirinka
24. okt 2008

myslim, ze alergia na zemiak to nebude, mozno si ho len naozaj trosku viac obliekla na prechadzku ako bolo nutne, ale skus ten zemiak vynechat a uvidis, co to urobi...postup presne ako si napisala 😉

adusha
24. okt 2008

Baby dakujem za rady...no, najprv sa musim rozhodnut ci to je alergia alebo nie, ale asi skusim na par dni vynechat 😉 skor sa mi zda ze to budu potnicky 😉 ale nejdem riskovat a skusit asi fakt dat par dni pauzu...uvidime..ak sa tie potnicky do zajtra nezlepsia tak to bude asi alergia, lebo dnes sme dali opat zemiak 😉 som to riskla 😉

lubecka
25. okt 2008

junovka, preco len sem-tam activiu? ved ta je vhodna, ci nie?

zuzka99
25. okt 2008

jajka, my sme začali na 9. mesiacov, dávame len zvolenský smotanový biely jogurt