Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

sirinka
29. okt 2008

marhulka88 ja si myslim, ze treba dat dietatku tolko jedla, kolko si pyta.
aj u nas bol na zaciatku prikrmov problem s hustejsou stolicou, ale prikrmy som pridavala zrejme o dost pomalsie ako ty a tak sa na to crievko prisposobilo a nerobilo to az take problemy. nam ale pomahal na vykakanie sa spenat 😉

marhulka88
29. okt 2008

sirinka nerozumiem ako pomalsie? je vela ked v tomto veku papa ovocie a zeleninovy prikrm??? na obed mu dam 3polievk. lyzice a niekedy sa chce dokojit niekedy nie..tak neviem ci je to vela alebo zhurta alebo ako? myslis ze by sme mali cosi vynechat?

zuzka99
29. okt 2008

marhulka, ak je kojený, tak ja by som ovocie ešte nedávala, len ten obed. a skus uvariť marhulový vývar so sušených marhul a to mu dať vypiť, nám to pomohlo. tiež mal po príkrmoch zápchu a hrozne plakal keď kakal a nakoniec vyšli 3 guličky tvrdé ako skala. s ovocím počkaj ešte zo dva týždne. tiež súhlasím so sirinkou, daj mu tolko kolko pýta, ja som sa riadila odporučaniami a tabulkami, vážila každé jedlo pred a po a ked nezjedol kolko mal, hneď som bolá celá hotová a vystresovaná. ale deti vedia kolko im treba, hladný sa sám dobrovolne nenechá a ked má dosť on ti dá vedieť. hlavne aby pekne priberal, aj ked nám sa po príkrmoch zdalo že ešte chudne, pribral len 30g mesačne, ale vytiahol sa do výšky a dokt. s tým problém nerobila. ked si zvykol na papanie zase to dobehol 🙂

marhulka88
29. okt 2008

no ja som uz z toho magor...kazdy mi hovori davaj mu ovocie to mu urobi na zapchu dobre...dokyna dokonca ze mu uz mam dat aj maso...som z toho magor ;) ale dakujem za rady

zuzka99
29. okt 2008

ale zase kamoškinu malú zapeká s masa, dávaj jablčko ked ste začali, vynechaj banán, jablčko by mohlo pomocť. ale ked dokina povedala, ona malú pozná, ja nie, ani nikto iní tu na MK. tak sa riaď podla nej. čo človek to iný názor, aj čo lekár to iný názor. niektoré vyslovene povolia dávať od 6 mesiacov med do čaju, neprevárať vodu, pribináčkou a pod. iné zase tvrdia že až po roku, med po dvoch... to sa osobne stalo mne u dvoch doktoriek.

sirinka
29. okt 2008

marhulka88 my sme zacali s prikrmami v 6 mesiaci zeleninou, ktoru som davala postupne po troch dnoch a neskor som ju miesala. ovocie az od 7. mesiaca aj s maskom. u nekojenych detoch by to malo byt o mesiac posunute dopredu...neviem ci synceka kojis.
inac je to vsetko ok a veru, riad sa tvojou dr a svojim instinktom... 😉

smska1979
29. okt 2008

dievcata, ja sa tiez chcem spytat, moj maly ma o chvilku 5 mesiacov a kedze je na UM, prikrmujeme uz 3 alebo 4 tyzdne. Zje na obed cca 120 g zeleniny a potom este 150 ml mlieka. Nie je to vela? Mne sa to vidi na jeho vek dost.

junovka
29. okt 2008

SMSKA, KAZDE BABO MA INY APETIT 😉

smska1979
29. okt 2008

hej, to viem, len sa bojim, aby nebol neskor ako sudik 🙂

zuzka99
29. okt 2008

neboj to vybehá 🙂

sirinka
29. okt 2008

smska1979 no to ako bude vyzerat neskor zalezi aj od toho, co bude jest...zeleninka a ovocie vo velkych mnozstvach predsa neskodia 😉 s tym si naozaj hlavu nelam, nasa klara bola jeden faldik na druhom, az som mala obavy, ze z nej bude gulicka a teraz sa pekne taha do vysky, uz len brusko ma gulate 😀

kisska
29. okt 2008

marhulka - s tym ovocim mas pravdu, my ho papame na desiatu ako prve nemliecne jedlo. Ale co ja viem, tak aj jablcko zapeka. Teda to, ktore davame my (predpokladam, ze aj vy) - bez supky. Na zapchu nam pomaha slivka (kupujem Frutapuru slivka+jablko), hruska. Alebo ako uz niekto pisal, aj ten spenat 😉

Masko mozes postupne pridavat, ked uz papate prikrmy asi mesiac. Je to dolezite kvoli zelezu, ktore sa uz postupne mina zo zasob, ale to je aj napr. v brokolici a v spenate. Staci zacat kuracim, morcacim, kralicim. A ako pise sirinka - daj na svoj instinkt a aj babo ti ukaze na co ma chut. Mne dnes maly bojkotoval jogurt, takze este pockame...
Aj mnozstvo si dieta urci. Adam zo zaciatku bol tiez ako bezodna jama - velmi mu chutilo vsetko, co som mu dala a niekedy zjedol dvojdnovu davku (ked som sa tesila, ze som navarila na dva dni). Teraz sa uz ukludnil a vacsinou davka 1stredny zemiak+rovnake mnozstvo zeleniny+pol. lyzica masa mu je akurat (necha posledne 2-3 susta), ale kazde dieta je ine...

pekacka
30. okt 2008

chcela by som vedieť v akej forme sa dávajú ovocné príkrmy na desiatu po obede???? môže to byť aj presmidávka, alebo sa ovocie strúha najemno??? vôbec neviem a o pár dní máme s tým začať....
tiež ma zaujíma ako sa podávajú napr. pečivo a aká ryža-klasická čo papáme aj my???
a po 7.mesiaci sa už príkrm nemá mixovať ale iba roztlačať vidličkou??
prosím poradte

niki285
30. okt 2008

Nas prikrmy len cakaju ale uz teraz zhromazdujem potrebne info. Chcela by som malu stravovat racionalne.
Odkedy sa moze davat Amarant?

sirinka
30. okt 2008

pekacka ovocie je najlepsie cerstve, ja som napr. jablcko udusila na vode a popucila ho aj s tou vodou, baban popuceny a pod....ak nahodou nemas z nejakeho dovodu cerstve, mozes dat aj z obchodu.
pecivo sa dava normalne, bud do rucky a babo zuzle, alebo chlebik nakrajas na male kocky a das do pusinky, ryzu varim od zaciatku klasicku aku mam doma.
v podstate ak ti babatko neodmieta, mozes od zaciatku iba pucit vidlickou, ak uz si mixovala, skus prejst na roztlacane, nech si zvyka na malinke hrudky...

kisska
30. okt 2008

niki - Amarant ako bezlepkovu obilninu? Tu mozes podla mna rovnako ako ked davas kukuricne alebo ryzove a ine bezlepkove chrumky. Ja som s nimi zacala asi zaroven s masom. Inak na www.babetko.sk najdes pekny prehlad o postupnom zavadzani potravin 😉

pekacka - forma zavisi od toho, ako to babo zvladne, ked uz papa zeleninku na hrubsie, tak mu nebude robit problem ani ovocie. Inak ked zeleninu dobre uvaris, aj vidlickou vies urobit kasicku. S tym by som sa velmi netrapila, sama uvidis, ked drobec zvladne vacsie kusky😉 Pecivo - zo zaciatku som davala rozpustat piskoty do ovocia a neskor do ruky - ale stale treba byt pri malom a davat pozor, aj z najjemnejsej piskoty sa moze odlomit vacsi kusok. Rozok som mu dala len kusok a bolo z toho viac omrviniek nez zjedeny 😉 Ryza sa rychlo rozvari, takze ta je bezproblemova, len trochu zapeka 😉

libka1
31. okt 2008

Pocula som uz aj nazor ze surove ovocie do roka nie, ale to sa mi zdá blbosť, hádam nebudem variť banán 😅 My začneme s ovocím tak za týždeň, najskôr asi s poduseným a potom postupne pridáme aj surové... Dávate aj šťavičky, napr. mrkvovú? Lebo to je tiež v podstate surové a kedysi sa začínalo s tým... tak neviem či môžem občas dať, alebo zatiaľ mám ostať pri tom dusení... 😅 Kamoškina dcéra má 6 rokov, čiže nie tak dávno a jej kázala lekárka začať práve s tou mrkvovou šťavou 🙄

pekacka
31. okt 2008

neviem čo je amarant, ale vy už dávate malým chrumky od ukon.7mesiaca? to sa mi zdá hrozne skoro.
aj s piškotami asi osobne ešte počkám, kedže neobsahujú žiadne vitamíny ani nič dôl. čo bábo potrebuje.
aký je rozdiel medzi ovocím dusením a surovým???? surové má viac vitamínov? ak som to pochopila dobre, takže najprv ovocie dusiť až neskôr aj surové?
a nebáli ste sa že sa s tým rožkom alebo chlebom zadrhne, ved mu môže väčší kúsok do pusky vojsť,,,?

sirinka
31. okt 2008

pekacka chrumky kukuricne nesolene...piskoty som aj ja zaradila neskor, od 7. mesiaca som davala len psenicnorazny chlieb, ziadne biele pecivo. samozrejme na babatko treba stale dohliadat, stat sa moze vselico, ale ony maju dobre instinkty a pecivo pekne zuzlaju dasienkami a zubkami.
ovocie je samozrejme kvalitnejsie surove, ale ja som na zaciatok jablko a hrusku dusila, kvoli lahsiemu traveniu...ved ide najme o to, aby si crevo zvyklo na novu potravu, vitaminov ma este stale dost v mliecku... 😉

kisska
31. okt 2008

pekacka - chrumky nesolene a bezlepkove, su skor na precvicovanie, aby si deti zvykli drzat jedlo v ruke a tieto sa aj dobre rozpustaju (a u nas perfektne zaberaju na zabavenie, ked maleho "zrazu" prepadne hlad, kym mamina nalozi na tanier a nachysta... inak by reval jak tur 😒 ). A v poslednej dobe som videla aj ryzove a spalkove, takze vyber sa rozsiruje.
Piskoty (detske)sa mi zdali ako najlepsi sposob ako zacat opatrne s lepkom. Minule som niekde citala diskusie, ze najlepsie je s lepkom zacat este pocas kojenia, ktore chrani brusko babenka pred pripadnymi komplikaciami. Dokonca tam tvrdili, ze by lepok mal byt jeden z prvych prikrmov... Tot nazor niektorych pediatrov... Inak je to dost komplikovane, ja som aj rozky dala asi len 2x, lebo som si uvedomila, ze je v nich vajicko a ja by som rada s bielkom pockat aspon do roka (moze alergizovat), ale potom je velmi tazke najst pecivo, ktore ma lepok a nema vajicko. Dokonca aj v niektorych vyslovene detskych piskotach od 6. mesiaca som v zlozeni nasla vajce...

libka - taketo stavy su ti zatial zbytocne, pretoze neucia dieta jest tuhu/tuhsiu stravu a vacsinou sice byvaju sladke, cize zasytia, ale nedaju dietatu takmer ziadne ziviny (bielkoviny, sacharidy a tak, cukry a vitaminy samozrejme ano). Ale efekt to ma asi taky, ze dieta ma oklamane brusko, ze sice nie je hladne, ale nemalo nic vyzivne... Skor pomozu, ked mas problemy s travenim, alebo na dochutenie inej stravy. Ja sama povazujem zeleninove a ovocne stavy za kompletne jedlo (skvela letna vecera), ked potrebujem schudnut, co nase deticky asi este nepotrebuju.

sirinka - ja som zo zaciatku tiez ovocie dusila, potom som ho zacala parit a teraz uz papame surove.

junovka
31. okt 2008

ja som stavy nedavala vobec....stavy mala rovno z ovocia 🙂 😉

sirinka
31. okt 2008

stavy ani my...az teraz jej obcas nariedim 100% dzus s vodou, alebo jej dam odpit, ked si mi doma odstavujeme...ale to je asi tak raz za mesiac. klara pije takmer iba cistu vodu a MM a este acidko... caj jej varim, iba ked je chora...

kasis
31. okt 2008

Ja len k tym rozkom,obycajne rozky su vodove pecivo, neobsahuju vajicka iba muku,vodu, drozdie, cukor a sol ,takze skor asi rozky ako piskoty 😉

libka1
1. nov 2008

Malej od zaciatku pucim len vidlickou, nemixujem jej, takze co sa tyka tohto s tuhsou stravou problem nema... skor som myslela kvoli vitaminom, ale je pravda, ze tie dostane inou formou a aj vo vacsom mnozstve... navyse aj s vlakninou ked jej dam celu mrkvicku 😉

junovka
1. nov 2008

Libka, ono v podstate by sa malo zacat zeleninkou-mrkva, zemiak, brokolica, spenat, cuketa, tekvica, zelene fazulkove struky...... a potom o mesiac na to, by sa malo davat ovocie 😉

emjee
3. nov 2008

elizabeth453 • 1d • Dnes o 08:35
ahoj
mozem uz dat vajicko do prikrmu pre 7 mesacne babatko?nechcem jej davat stale maso,,,ale ked cistu zeleninu nechce

blau • 1d • Dnes o 08:36
pomalicky by si mohla zacat ,ale len zltok a aj to skus len pol zltku a dobre povar.Bielok od roku.

sirinka • 1d, 11tt • Dnes o 08:38
mozes ale len zltok a naozaj dobre uvareny

elizabeth453 • 1d • Dnes o 08:39
ale mam len kupovane, alebo to je jedno
lebo tu u nas tazko najdem domace

blau • 1d • Dnes o 08:47
mozes aj kupovane len daj ten zltok a dobre ho povar. Ale ved v Skotsku by mali mat obchod napr.aj s bio vajciami?

elizabeth453 • 1d • Dnes o 08:51
on i tu maju vsetko umelo vypestovane...este aj tie kurence su umele

blau • 1d • Dnes o 08:55
NO volako su pozadu ti Skoti Ale teraz jej daj take ake mas, a ked budes v obchode ,tak sa skus pozriet po tich bio vajickach, A ako sa ma mala? Uz je lepsie po tej OP?

elizabeth453 • 1d • Dnes o 09:04
tak to su...so vsetkym,
uz som ich minule pozerala aj som sa pytala, ale pozerali na mna ako keby som od nich chcela neviem co
dik za opytanie.. uz je to lepsie,uz sa aj hra, uz neplace/len ked neni po jej voli/, len este nechce papat lyzickou...a to neviem ci je tou operaciou

blau • 1d • Dnes o 09:15
neboj ona si rozhodne kedy bude chciet -tu lyzicku. Ano aj nas sa jedosi ked neni po jeho no oni uz su neni babatka v perinke. A to ze nechce mozno je aj tou OP v kazdom pripade na nu netlac a ona ti sama da vediet kedy bude chciet , pekny den prajem musim ist maly vola

elizabeth453 • 1d • Dnes o 09:22
netlacim, tak mlieko jej chuti, tak nech papa....
aj maso jej chuti s tym az taky problem nema..len jej ho nechcem davat kazdy den...preto chcem vyskusat to vajicko, lebo niekde som citala, ze sa da pouzit ako nahrada za maso
aj tebe pekny den , pa

niki285
4. nov 2008

Odkedy sa moze davat detom cukor?

a druha otazka:
Ako pripravujete cukinu? osupete ju celu alebo ju nastruhate aj s tym zelenym?

sirinka
4. nov 2008

ja ju pre klarku supem.

junovka
4. nov 2008

Niki, cukor od 1.roka, aj to s mierou 😉 Ja som ju tiez osupala, alebo som ju varila pokrajanu na kocky a potom som ju rozmixovala, ale si myslim, ze to je asi jedno a to iste, nie? 🙂 😉

junovka
4. nov 2008

...teda ..pisala som to jak tatar 😅 Taze:

Ja som tiez cukinu osupala.Ja som ju nastruhala, alebo nakrajala na kocky a tak som varila 😎 😀 😉