Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kisska
5. nov 2008

ja tiez cukinu supem, aj pre nas, lebo uuuplne mladucku maslovu dostat len v sezone, teraz uz len skladovane. Ale je to jedna z nasich najoblubenejsich zeleniniek 😉

libka1
6. nov 2008

Aj moja cukinu moze asi najviac zo vsetkeho 😀 Od kedy sa moze davat spaldova kasa? Davam ryzovu, ale chcela by som trochu obmenit, tak aku este mozeme davat?

niki285
6. nov 2008

Cize vyberiete aj tie semiacka a tak uvarite a rozmixujete? A ake koreniny pridavate do prikrmov do 1 roku? Mozem dat rascu, kopor, fenikel a co este zvyknete davat?

junovka
6. nov 2008

ano, vyberaju sa aj semienka., uvaris a rozmixujes.Rascu ak davas, tak len minimum, aj to podrvenu a malilinko kopor ja som davala, ale aj to musis odsledovat, pretoze na kopor zvyknu poniektore deticky reagovat zihlavkou.Ja som este davala pazitku, alebo petrz.vnat podrveneu. 😉

sirinka
6. nov 2008

ja som s cukiny semienka nikdy nevyberala...

niki mozes aj bazalku...

libka1
6. nov 2008

Mňa by ani nenapadlo vyberať semienka 😕 Dávam jej vždy mladučkú a to by sa ani asi nedalo... 😅

junovka
6. nov 2008

Libka, ale teraz co mas v obchode mladucke , tak bohvie skade dovezene.... 😒 V lete trebalo zamrazovat 🙂 😉

sirinka
6. nov 2008

junovka no a myslis, ze ked su dovezene odniekal inakadial, tak ti vybratie semienok pomoze? ja myslim, ze nie. podla mna su tie cukiny ok, nie vsetko dovezene je made in china a nekvalitne 😉

libka1
6. nov 2008

No sak mam z leta zamrazene, v obchode nekupujem 😉 kedze nemusim... Ale keby nebola ina moznost... Ale ani v tych nemam semienka, zbieram to este take mlade... mavame ich spustu, tak ich oberame take polovicate 😀 😀 😀

zuzka99
6. nov 2008

prosím, neviete odkedy možem používať hnedý trstinový cukor?

junovka
6. nov 2008

myslim si, ze az po 1.roku, ako kazdy cukor 🙂 😉

sirinka
6. nov 2008

zuzka tiez si myslim to co junovka, cukor ako cukor.

sirinka
6. nov 2008

mozem sa opytat, do coho vlastne zvyknete pridavat cukor? ja sladke obedy moc nevarim, obcas upeciem nejaky jablcnik, tak tam dam cukor a teraz uz papa aj klarka, ale inac neviem, do coho by som jej ho pridavala...

kisska
6. nov 2008

inak dakujem za info o tom rohliku, to som vazne nevedela, ale veeelmi ma to potesilo. Dnes som dala malemu na ranajky grahamovy a bol z neho taky nadseny, ze az 😀

sirinka normalne som sa zamyslela... mas pravdu, ze okrem kolaca asi do nicoho... do kompotov (idem teraz zavarat jablcka), ale pre maleho do nicoho. Caj nepije, len vodu, ani ten by som nesladila... sladim ovocim, ked treba, ale zatial nam netreba (a mne uz vobec nie 😉 )

sirinka
6. nov 2008

no ved prave, klara tiez pije vacsinou vodu, caj nesladeny, do kase pridavam na ocutenie cerstve ovocie alebo vyzivu...proste zatial ten cukor nepotrebujeme...inac ja tiez nic nesladim, u nas kilo cukru pokial nepeciem aj pol roka vydrzi....

zuzka99
7. nov 2008

ja som chcela skusiť ten cukor do kaše, on ich nechce jesť, ja robím tie bio kukuričná, pohánková, ovsená pod. a som myslela, že do toho na prisladenie aby mu chutili. s ovocím to tiež nezje. tak ja redšej nebudem dávať kaše ako by som mu dala s cukrom teda

kisska
7. nov 2008

libka1 - k tej spaldovej kasi - mozes davat zarovno s ryzovou, je tiez bezlepkova, rovnako ako kukuricna. Myslim, ze niekto robi zmesku kukuricno-ryzova. U nas na plavani su teraz velkym hitom spaldove chrumky, ktore detom veeeelmi chutia a je to trochu zmena popri klasickych kukuricnych. Ja som uz vyskusala aj ryzove a tiez su celkom ok...

zuzi- ked chces osladit, skus si v lekarni kupit glukozu alebo hroznovy cukor, alebo nieco podobne. Mozno aj ten hnedy cukor bybol lepsi ako rafinovany biely. Len hrozi, ze ked si zvykne na sladke, uz ti nebude chciet ine, ani zeleninku. Ja som inak prvu kasu davala ryzovu od nestle a na to, ze pisali, ze je bez pridaneho cukru, tak mi pripadala prilis sladka, bananova taka nie je. Skus mozno primiesat taku. Robis vlastne kase z bio polotovarov? Alebo mas nejake hotove?

libka1
7. nov 2008

Dakujem Kisska, akurat mi dosla ryzova tak hned tuto info vyuzijem a pouzijem spaldovu co tu uz neviem kolko obchadzam lebo neviem ci ju mala moze 😀

zuzka99
7. nov 2008

Kisska, robím vlastné, ale nechce ich, tak vlastne urobím, vyskúšam a vyhodím. ale verím že príde deň D a on sa na nejakú chytí. Z tých kupovaných Nestlé mu je strašne zle, 2x ju mal a 2x po nej zvracal

kisska
8. nov 2008

zuzi a skusala si ich ochutit napr. aj zeleninou? Nejakou oblubenou 😉 alebo si uz skusala inu krabicu? Inak poviem ti, chystam sa teraz urobit velky nakup kasi od predajcu na nete, ktory ma komplet portfolio Nutrilon a Hami (mlieka, kase, prikrmy, napoje...), som sa tesila, ze nakupim a nemusim sa obmedzovat 3 druhmi, ktore mavaju v obchodoch, ale precitala som si zlozenie niektorych a musim dopodrobna studovat vsetky. Ked som v kasi pre deti od 8 mesiacov nasla drvene lieskove jadra, pomarancovy prasok, alebo med, tak ma vystiera. Neznasam, ked napriek oznaceniu veku musim citat podrobne zlozenie, lebo to k veku aj tak nesedi 😠 😠 😠

elenita
12. nov 2008

Ahojte maminy, ake ste Vy dostali info od dr. a z odbornej literatury? Kedy a ako zacinat s prikrmami a akym tempom? Mne nasa lekarka kazala u oboch, aj u plne dojcenej dcerky zacat od 4,5 mesiaca - vraj je to najnovsi trend, teraz mali nejaku konferenciu s odbornikmi - so zeleninkou - zemiacik a mrkvicka. Na veceru vraj uz mozeme davat ryzovu kasu a uz pred 2 tyzdn.vravela, ze aj hydinu......mne sa to zda strasne skoro.......no ale, uz teda cca 3 tyzdne papame zeleninku, zatial sme vyskusali len ten zemiak, mrkvicku, spenat.......vsetko uvarene a rozmixovane v Lucke. Syncekovi do UM davam vecer 1 odmerku ryzovej nemliecnej kase. Ovocie este nedavame.
Mame s nim uz podla Vas zacat? Alebo cim pokracovat?
Inak obom zeleninka velmi chuti, od zaciatku papaju velmi pekne.

sirinka
12. nov 2008

elenita ja som za trochu pomalsie zavadzanie prikrmov...takze mesiac po zeleninke ovocie a masko a az na dalsi mesiac kase...
ja sa riadim heslom, ze ked nieco dostane neskor, nic sa nestane...ak prilis skoro, moze to sposobit alergie, alebo zazivacie tazkosti...a kedze trendy sa kazdych cca 20 rokov dost vyrazne menia, tazko niecomu na 100% verit.
mne moja dr. odporucila prikrmovat od 6. mesiaca a tak sme j urobili. ak budem mat dost mliecka, zacnem pri druhom mozno aj neskor.

elenita
12. nov 2008

ja som sa tej mojej asi 3x pytala, ci to nie je skoro, ale ona ze nie, prave teraz sa zavadza ten trend, a ze je to podla najnovsich vedeckych poznatkov.....dcerke kasu este nedavam, len syncekovi.....ale to mi radila davat preto, lebo od toho 4 mesiaca bol stale strasne hladny a vyslovene si pytal kazdu hodinu, aj v noci.......ze mozno ho da kasa viac zasyti....a uz sa to upravilo, neviem, ci vdaka tomu, alebo by sa to upravilo aj tak. Ja tiez nechcem nic urychlit....
mna skoro porazilo, ked som videla susedu, ako dava 8-mes.syncekovi kindercokoladu.....a ja tu rozmyslam, ci nie som zla matka, ked uz davam zeleninku, hoci mi to odporucala dr....

elenita
12. nov 2008

No a zatial davame tu zeleninku raz denne, na obed, niekedy sa dokrmime mlieckom, niekedy nie. Ak pridame niekedy to ovocie, to sa ma davat kedy? Trebars na desiatu a zostane ta zelen. na obed?

joana206
12. nov 2008

tak my sa uz tyzden snazime papat, ale akosi to nejde. na obed sme zacali s mrkvickou a potom zemiacik, ale malému to vôbec nechutí, hned to vypluje a potom sa zacne vzpierat. Na vecer sme skusali kasu, aby lepsie spinkal, ale aj ked zjedol polovicku, za dve hodiny bol hore a po niekolkych dnoch ju uz nechcel ani vidiet. Tak mi mamicky poradte, ak mate vyskusane nejake zlepsovaky na tu zeleninku alebo kasicku, neviem si rady. A ak mate aj nejake tipy na lepsi spanok, lebo uz som fakt unavena. Skusali sme do zeleniny dat aj MM, ale ziaden efekt. Este mam v mraziaku karfiol a brokolicu, tak neviem, ci uz mozem vyskusat aj to. Je mozne ze by mu ten zemiacik nechutil? Zdalo sa mi na zaciatku, ze prehlta pekne, a teraz by jedol len mliecko. Dakujem za vsetky rady a tipy!

kisska
12. nov 2008

elenitka - ja som zacala prikrmovat hlavne kvoli tomu, ze maly prestal priberat (prirastok za 6 tyzdnov mal 150g), asi v 5,5 mesiaci. Najprv som davala len par lyziciek (2-3) a dopapapli sme sa MM. Dokina hovorila ze hlavne kvoli tomu, aby si maly zvykal na nove chute (toto myslela tymi novymi trendami?). Od 6. som pridavala mnozstvo a nove chute (brokolicu, karfiol, kalerab), po cca 6tich tyzdnoch som na desiatu zacala davat ovocie a do zeleniny som pridala maso. A asi v polovicke 7. mesiaca som zacala davat vecer kasu (ale na spanie to nepomaha 😒 ). No a posledne 2 tyzdne davame uz aj lepok.
Maly bol zo zaciatku taky, ze aj ked papal prikrm, tak sa potom dopil mlieckom. Neskor, pil mliecko medzi jedlami (cca hodinu po jedle, niekedy dve). Chvilu nam trvalo upravit to na seriozne casy - desiata, obed, vecera, lebo ked zjedol ovocie o 10tej, o 11,30 vypital mliecko, tak bol na obed hladny az okolo tretej. Na olovrant bolo zase mliecko (okolo piatej) a o siedmej kasa. Viem, ze to vyzera presne nacasovene, ale podla Adama by som si mohla nastavovat hodinky. 😉 Nikdy som ho neobmedzovala, ze este nepapaj, je malo hodin, ani uz pod papat, uz je cas, ale jednoducho tak mu to vychadzalo. Teraz mu uz nechyba denne mliecko (len obcas sa stane, ze mu mama zavonia mliekom a on dostane neodolatelnu chut 😀 ), tak pije MM hlavne rano, vecer (druha vecera pred spanim) a v noci. Teraz pribera cca 500g za 3-4 tyzdne a uz sa tesi na svoj prvy rezen 😀 😀 😀

Inak k tej cokolade, ja hovorim, ze mu ju dam cim neskor, lebo ked zisti, co to je, budem sa musiet s nim delit 😉

eki
12. nov 2008

ahojte babky,
kedy sa môže dať hovädzie mäsko? ... kvôli železu..
díky

kisska
12. nov 2008

eki - hned ako si drobec na masko zvykne. Myslim, ze tak do mesiaca od zavedenia maska mozes. Dokonca niektori zaraduju telacie (chude) medzi prve maso s kuracim, kralicim, morcacim a jahnacim. A urcite skor ako bravcove... Ja mam len ten problem, ze neviem najst pekne telacie, vsade predavaju tie baliky uz s korenim...

eki
12. nov 2008

joana,
asi to len chce čas a svätú trpezlivosť ☹ a pomaly skúšať aj keď nezje toho veľa. Ani mrkvička mu nechutila? Náš tiež tie kašičky nechcel, tiež som ho chcela troška dokŕmiť nech spí, ale ani nám to nepomohlo.. Budil sa aj 5x ☹. Teraz mu idú zúbky, tak tiež horšie spí, - takže ho nechávam pri nás v manželskej... Len dúfam, že sa na to nenaučí..

eki
12. nov 2008

kisska, pozerám, že máme rovnako staré deťúrence.. Chcela som u dať tú hovädzinu aj kvôli tomu, že mám od našich domácu. Veru teľacinu som ani nezháňala.. asi som to ani nikde v obchode nevidela..