Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

joana206
19. nov 2008

podla mna najlepsia je zeleninka zo zahradky, tym kupovanym jedlam vobec neverim, preto varim malemu vzdy doma. Viem co mu tam dam, predsa len tie priemyselne jedielka sa robia vo velkom, tak neverim, ze to je az take kvalitne. Kto pracoval v nejakej tovarni na vyrobu jedla, vie o com hovorim. Aj ked su prisne pravidla pre detsku stravu. Tiez sa priklanam k bio potravinam, ale su strasne drahe a malo dostupne. Na cesty malemu tiez navarim, popripade vezmem nejaku domacu presnidavocku, nasla som tu aj par sikovnych receptikov.

3558
19. nov 2008

lenze moj maly ma 4 mesiace, ja netusim co mu mam davat, a vlastnu zahradku nemam.byvam v UK, a zelenina a ovocie sa bio daju kuppit v pohode.prave som prisla zo slovenska,boli sme na dovolenke a kupila som si knihu Varime pre dojcata, a to taka hovadina ako mraky. lutujem 120 korun,co ma stala.mozem ju hodit do kosa. chcela by som tej pani dagmar co ju napisala podat ruku,ze gratulujem ale nech si ten sajrajt vari pre svoje deti a nemusi z toho robit knizne vydanie. teraz mi uz zostavate na pomoc len vy. ☹

sirinka
19. nov 2008

zuzana no ty len zacinas, aj ked este si kludne mohla 2 tyzdne pockat...tak zatial iba dusena mrkva, duseny zemiak, cukina, kalerab, proste druhy zeleniny z nasho pasma a potom ich postupne miesat dokopy....a to vsetko najprv davat tri dn, odsledovat, ci nema na to reakciu a potom prejst na dalsi druh...miesat iba osvedvcenu zeleninu...

cmuky27
19. nov 2008

Ahojte mamicky,
mohly by ste mi napisat nejake recepty pre babo od ukonceneho4. mesiaca?
Dakujem

sirinka
19. nov 2008

cmuky aj u teba plati...3dni dusena mrkva, potom tri dni zemiak a tak pokracovat s dalsimi tuzemskymi zeleninkami a osvedcene neskor miesat...ale ozaj este staci pockat aspon do ukonceneho 5. mesiaca...

cmuky27
19. nov 2008

Sirinka keby to zalezalo na mne tak by som cakala ale mame problemi zo zelezom a zelezite preparaty malicka netoleruje.Nefrologicka mi odporucila prikrmovat.

sirinka
19. nov 2008

cmuky tak ti mala povedat aj cim je najlepsie, co najlepsie doplni to zelezo...ale aj tak by som sa s tym radsej moc neponahlala.

junovka
19. nov 2008

cmuky, ked uz tak, tak kludnej daj spenat, kel, alebo brokolicu.Tie obsahuju dost vela zeleza 😉

cmuky27
19. nov 2008

junovka a tiez staci len podusit? Mas s tym skusenosti?

junovka
19. nov 2008

Ja som vsetku zeleninku varila vo vode aspon polhodinky.Co mas konkretne na mysli?Nedostatok zeleza?Tak s tym, klop-klop nemam 😉

cmuky27
19. nov 2008

a pridavala si tam aj sol alebo len tak cistu zeleninku

junovka
19. nov 2008

v ziadnom pripade sol nie...do roka vobec.Cisto zeleninka 😉

cmuky27
19. nov 2008

Dakujem velmi si mi pomohla 🙂

lalupa
19. nov 2008

ja inac citam vsetky etikety jak puk, davam pozor, ziaden cukor, sol a ine hovadiny, no nakoniec kupim sunarku susienky a je tam cukor, vajce, dalej rohlicek, chlebik- tam je este aj sol, no parada 🙂

kisska
19. nov 2008

cmuky - staci aj parit (ale to trva ovela dlhsie, kym sa uvari do makka (zemiak a mrkva urcite), spenatu a brokolici staci 15 minut). Inak moj tip na zelezo - skus sama pre seba vitaminy pre kojace maminy (Calibrum mami napr.).
Hipp je fajn, ale naozaj len v stave nudze - skuste si precitat len zlozenie na flasticke, vsade kopec jablkovej stavy, ryzovej muky a oleja...

Bio som tiez zo zaciatku skusala, ale odhliadnuc od toho, ze je draha, v tescu nemaju problem predavat aj hnilu a plesnivu 😠 (inde som Bio predavat nenasla), tak som len chvilu vahala, ked som zistila, ze Bio je obycajna mrkva a neBio je sladka karotka, ktora malemu viac chuti. Davam hlavne pozor na cerstvost, aby nebola nahnita, plesniva, sparena. Varim maximalne na 24 hodin, alebo do mrazaku do zasoby...

cmuky27
19. nov 2008

Kisska aj ja beriem zelezo aj tak je to malo

junovka
19. nov 2008

rozhodne kupovane prikrmi vo flastickach by som ja nedavala 😉 ...mozu byt aj BIO...nepresvedcia ma tym 😀 🙄

kisska
19. nov 2008

cmuky hmmm, tak to mi je luto. Mate aj nejake problemy, alebo len nizke hodnoty v testoch? Andrejka je naozaj prilis malicka... Mozno by naozaj stacilo namiesto mrkvy zacat s brokolicou... a len par lyziciek a dokojit...

cmuky27
19. nov 2008

kisska Adka je od druheho tyzdna na UM ale aj MM mam malo mliecka. Nemame ziadne problemi ba je az prilis ziva dokonca by som povedala az hyperaktivna.

cmuky27
19. nov 2008

kisska asi mesiac dozadu sme boli v nemocnici Adka mala zapal mocovych ciest a tam nam to zistili

junovka
19. nov 2008

Cmuky, ake mlieko papate?

cmuky27
19. nov 2008

Nutrilon to v zelenej krabici od narodenia

kisska
19. nov 2008

hmmm, tak to je cudne, lebo prave UM byvaju obohatene o tieto vitaminy a nemali by malej chybat. Skus poziadat pediatricku o krvny test, mozno to bolo len chorobou. Keby mala malo zeleza, bola by minimalne bleda...

3558
19. nov 2008

junovka a ja mam zase strach ze to co kupim v tescu zeleninu nieje bio, a neviem v akom je stave,napr, ako dlho je na trhu, ci nieje po zaruke atd, tak rozmyslam ci radsej nedam z hipp poharikov.tam to musia preboha nejako kontrolovat.
kupila som si knihu o vareni pre babatka a tam take hovadiny ze napr.feniklove jadierka.neviem kde to zozeniem nebyvam na slovensku, dalej na prve jedlo mrkva plus zemiak ze sa ma zriedit s troma lyzicami pomarancovej stavy. to tiez nechapem, ved to je blbost.
dalej ingrediencie pre 4mes.deti :smotana,maslo alebo nestuzeny rastlinny margarin,salatova uhorka, rasca,morcacie pecienky....
baby ja sa tomu absolutne nerozumiem ale ja by som mu z tohoto asi pre zaciatok nedala nic.
skoda penazi za knihu. som z toho na ,,prasky,, teraz neviem co je spravne a co nie.

a este nieco. ja budem varit z cerstvej bio zeleniny a aj do zasoby do mrazaka.ked nebudem mat,tak dam kupovanu hippku, ale v ziadnom pripade nedam obycajnu zleleninu z obchodu.
a bohuzial zahradku nemam. ja mam polnohospodarsku skolu a viem cim to postrekuju. takze to v ziadnom pripade.
len najvacsi moj problem je v tom ze co s cim skombinovat.a neviem ako dlho varit tu zeleninu. a mozem poobede dat aj rozpuceny banan?ked mal zatial iba mrkvicku,zemiak a spenat?
vdaka za odpoved.

cmuky27
19. nov 2008

bleda je dost pred dvoma tyzdnami sme mali kontrolne testy

junovka
19. nov 2008

zuzi, je to kazdeho vec, co a ako dava svomu babu papat.Ja som povedala len svoj nazor 😉 ....ja neviem, ale jasne, ze je to vsetko kontrolovane/kedze sa bavime o kupovanych prikrmoch/, ale aj tu zeleninku a masko musia nejako vypestovat a odchovat, nie?Napr.ta zelenina, ja neviem, ale si myslim, ze sa tiez pestuje pod holym nebom a ked prsi, tak ako?si myslim, ze prsi aj na tu zeleninu...a dazd?Ved ten samotny dazd je uz sama chemia, a tak isto tie zvierata, napr. hovadzi dobytok....si myslim, ze sa chodia past, nie? a co zeru na pastvinach?podla mna asi tu travu, ktora vyrastla pod holym nebom a je polievana dazdom, ci nie? 😕 Podla mna vsetko je to biznis. 😎 😉 A ta kniha...si myslim, ze je to total blbost.Pise sa v tej knihe o autorovi?Ja mam doma tiez jednu.Ked som si precitala o autorke...a kolko ma rokov atd.....dakujem pekne, neprosim, nakolko bola to jedna zo "starych skol." 🙄
Co sa tyka bananu, tak by som pockala este aspon par tyzdnov, nakolko by sa malo davat najprv zelenina a potom zaviest ovocie.A mozem sa spytat, koli comu si zacala tak skoro s prikrmamii?

kisska
19. nov 2008

zuzi - knizka skvela tak na podlozenie stola 😒
Tiez ta nechcem presviedcat nasilu, ale ked si precitas zlozenie flasky, tak si radsej pojdes ohmatat mrkvu do obchodu, aby si kupila cerstvu. Inak este ma napadlo, ak mas niekde v okolo trh, skus nakupovat zeleninu tam. U nas jediny trh otvaraju o pol deviatej a aj to tam predavaju len dvaja skalni dovezene paradajky zo spanielska, takze to mam radsej v tescu zeleninu z ciech a polska... Alebo dobra alternativa je este mrazena zelenina. Ta sa mrazi do par hodin po zbere a ma kolkokrat naozaj viac vitaminov ako vystavovana v hypermarkete a tiez byva aj Bio.
Zeleninku var/par domakka, aby sa ti z toho dobre robila kasicka. Ja varim tak, ze najprv dam varit zemiak a mrkvu a neskor pridavam brokolicu, cukinu a inu zeleninku, lebo ta je ovela rychlejsie hotova. Alebo mam jednu vrstvu zeleniny, ktora sa vari vo vode a na to postavim parak a na tom parim napr. spenat...
Ovocie mozes skusit asi mesiac po prvom prikrme, prve ovocie podus v troche vody a ked bude ok, daj surove... Ale banany som nevarila 😉

lusic
20. nov 2008

Nám sa dari Dominik má 6.mesiacov zatial ho kojím ale rád sa aj napapá dávam mu banánik zemiak mrkvičku nanoc kašu 80ml od hami a skúšali sme aj prikrm od hami od ukončeného 4.mesiaca a aj to mu veľmi chutilo takže sme zatial spokojný.

3558
20. nov 2008

diky baby za rady.dnes som dala banan a zmixovala som ho s mlieckom/nutrilonom/.zjedol polovicu. a pytal este,ale uz som sa bala. teraz pockam dva dni,ci sa vobec vykaka.
junovka a kisska dakujem vam velmi pekne za rady. 🙂 🙂 🙂
a prikrmujem, lebo maly ma reflux, a stale grcka tak ked to takto zahustim, tak v nom viac zostane. dufam ze robim spravne. on sa dnes na mna tak krasne usmieval ked som mu dala ten banan no uplne zlaticko moje. a predvcerom ten spenat tiez zjedol ako lusk. dufam ze to bude takto pokracovat.
mozem davat do toho jedla aj vnatku?
a ked budem takto prikrmovat na oed, kedy mozem uz davat aj veceru? a ako to je s tymi kasami? kupila som si na slovensku hadam vsetky co som zohnala, ale potom ma niekto vystrihal ze maly bude z nich priberat. a moj ma 8 kilov. priberat veru nepotrebuje. mam ju davat, alebo radsej nie? vdakaa

joana206
20. nov 2008

Zuzka, ja kasicku davam, ale keby mu mliecko stacilo na celu noc, tak nedam. Mne sa predtym budil kazdu chvilku a po troch dnoch na kasicke spinka aspon do 4-tej. Tak ak ti pekne spinka, nemusis mu ju davat.