Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kisska
5. dec 2008

daskak - ak vam nerobi problem, tak kludne davaj. Ja len, ze tato kombinacia sa pouziva ako prva pomoc pri hnackach 😉 Ale aj my ju papame casto, aj s inou zeleninkou.
zuzi, tiez si myslim, ze vyskusaj (ako vsetko) a uvidis. len pozor na supku, aby naozaj bola na jemnunko rozmixovana
tami - paradajku az po roku, rovnako ako ostatnu surovu zeleninu (papriku, uhorky...)

daskak
5. dec 2008

dakujeme 🙂

kisska
5. dec 2008

zuzi ak maleho vela veci zapeka, je to znakom, ze este nie je celkom pripraveny na tolko noviniek, kludne spomal, pridavaj nove potraviny po ovela dlhsej dobe (uz ked vidis, ze ho vsetky "stare veci" nezapekaju, ze si zvykol aj na poslednu novu vec), daj mu dlhsi cas na zvyknutie...

marhulka88
5. dec 2008

chcem sa opytat dokyna nam odporucila jogurt...myslite ze 8mes. dieta moze uz jogurt??? ja viem ze tak od 10mes. co vy na to?

sirinka
5. dec 2008

marhulka ak je na UM mozes od 9. mesiaca... ja by som na tvojom mieste radsej este pockala...

3558
5. dec 2008

tak ja trosku pockam. vcera mal 5 mesiacov. nebudem mu chvilku davat nic. aj ked vidim, ako sa tesi. dnes spapal cely spenat. vydrzim, tyzden dva, a budem pokracovat. vdaka

sirinka
5. dec 2008

zuzana29 pockaj do zajtra, uvidis ako zareaguje na ten spenat...nam vzdy bezpecne zabral 😀

kisska
5. dec 2008

zuzi kludne davaj, ale uz nie nove veci... skusaj nove kombinacie toho co uz mate overene. Inak gratulujem k piatim mesiacom 😉 😉 😉
dievcata teraz idem po radu ja - ako mam zacat s cokoladou? Nie zeby som nejak musela, ale vsetci v okoli sa chystaju na Mikulasa, kolko donesu malemu cokolad a lentiliek(!!!). Tak som rozmyslala, ci budem ta svina a malemu nedam ani ochutnat... nejak nevidim dovod aby zacal jest aj taketo veci. Ma dost problemov, alebo skor, dost ho zabava, ked ma jest normalne jedla a tiez ako Zuzkin Samko, velmi sa z nich tesi... Ani nevidim prilezitost. Po normalnom obede, ktory je viac-menej bez chuti ho mam dorazit cokoladou? No pred jedlom alebo medzi asi ani nehrozi...

sirinka
5. dec 2008

kisska do dvoch rokov na cokoladu zabudnite... 😖 predpokladam, ze malokto mu donesie naozaj kvalitnu horku, ostatne su zmiesane s kadecim a este k tomu veeeelky alergen...takze sa slusne podakujte a nech to spapaju maminka s tatinkom 😉 u nas donesie mikulas ovocie, varesku a bebe cerealne a s jogurtom... ale klarka je trosku starsia a aj tak este cokoladu nevidela ani z rychlika...

3558
5. dec 2008

kisska ja by som mu nedala na tvojom mieste. bude mat este casu a casu. a kamosky to musia pochopit. 😠
mala som tu na navsteve pred nedavnom byvalu kolegynu s dvojrocnym synom. prisli a ja ako spravna slovenka, na stole oblozene chlebiky,ocka, chipsy, kekse a napeceny kolac. kolegyna pozdravila, vyzula sa a popri tom ako mi rozpravala ze nas dom nemohla najst vsetky veci zo stola odniesla do kuchyne na kuch. linku. ked som sa jej spytala ze co to robi, ze to je pre nich, tak mi len odpovedala: pockaj ked tvoj syn bude mat dva roky, a ja ti spravim to iste.
proste maly jedol ako pyrana. vsetko rad radom. neverila som kym mi to neukazala. sladke,slane bolo mu to jedno. a zajedal cukrikmi.teraz uz viem, ze proste kazde dieta ma svoj rytmus a system. ked maleho kupem o 7.30,tak ma moze kamaradka prehovarat kolko chce aby som este ostala u nich na navsteve ale ja 6.30 odchadzam.proste maly ma system, a ja mu ho rusit nebudem. je to moje dieta,ja chcem pre neho to najlepsie.
tym chcem povedat, ze sa tu trapime a rozmyslame ako detom stravou neublizit, a potom mu dame kindervajce? na to bude mat este casu a casu... 😉 😉 😉

jankajs
5. dec 2008

Tak ženy, som tu opäť. Malý sa nechce nič, čo je podávané lyžicou. A ešte všetko musím maskovať do MM. Takže polievku, riedku kašu dávam s MM - tak 1/2 na 1/2, to ešte zvládne, aj keď sa tvári všelijako. Núkam a núkam ako taký pako. Zeleninku som popučila a tú zas musím dávať prstami. Banánik mu chutí len keď ho ožužláva tými svojimi ďasienkami, ale to zas zaváňa pohromou, keď "odhryzne" väčší kus a dusí sa 😖 . Takže mu odlamujem kúsočky a tie mu dávam. Kŕmime sa aj pol hodinu, je to na nervy, ale lepšie ako nič. Poraďte mi, ako mu tú lyžičku trochu spríjemniť? Alebo sa zmieriť s tým, že dokedy bude lyžičkou užívať Maltofer, tak si to bude spájať? Iné vysvetlenie akosi nevidím... Môžem mu skúsiť rozvariť dom. jabĺčko a dať aj stou šťavou + MM? Nebude to blbá kombinácia? Dnes sme dali nadrobno pokrájanú kuracinu s popučenou mrkvou, ale kŕmili sme sa zas prstami. Hrozne šermuje rukami popred tvár,a keby som chcela dať ešte trochu, tak chytá nerva. Pritom nemôže byť najedený, keď zje niekoľko "žďobancov" - prepočítané na čaj.lyžička - tak 4-6, ako kedy... Mlieko musí byť po každom "jedle", takže kedy príkrm bude úplný aspoň raz denne vôbec netuším.... ☹ ☹ ☹

kisska
6. dec 2008

babule dakujem-uz sa necitim az taka velka svinucha 😉 . Ja to drahemu stale hovorim, ze ked maly zisti, co je cokolada, budeme sa musiet delit 😠

jani tak to ti teda nezavidim... my sme mali na lieky vacsiu priesvitnu ZELENU lyzicku a na ostatne jedla pouzivame mensie plastove, sice tiez farebne, ale nie tak ziarivo zelene. Toto vidim na veeeelke divadlo. Skus mu ukazat ake jedlo s lyzickou skvele. Ked aj ty jes rovnakou lyzickou ako on, z rovnakeho taniera a je to mnaaaaaaam. Viem, ze deti su len male a nie blbe, ale na Adama toto funguje. Hlavne, ked vonku stekaju psy a jeho v tej chvili bavi vsetko ine, len nie jedenie... Dalej u nas funguju aj zvieratka v jeho miske, ktore treba oslobodit spod mrkvicky, aby ich bolo dobre vidiet... Alebo da sa Maltofer podavat striekackou? Ja ju niekedy pouzivam na caj, ked si z pohara len vyplachuje usta... striekacka je velmi zabavna 😒 😒 😒

sirinka
6. dec 2008

kisska 😉

jankajs to moze byt aj znak toho, ze este nie je celkom pripraveny na prikrmy. nikdy mu nenut viac jedla ako je ochotny sam spapat. ak zabera jedenie inac ako lyzickou, sku vydrzat a tu lyzicku daj do ruky jemu, nech sa s nou skamarati...
MM mozes miesat do uplne vsetkeho.
my sme sa dojcili po jedle skoro do roka a teraz tiez po obede tak 45min, ked ide spinkat ide aj na cicik...

jankajs
6. dec 2008

kiss, sirinka, ste zlaté, ja som bola už normálne v koncoch, minule som už zvýšila na chrobáčika môjho aj hlas, keď tak so sebou stváral, že jedlo bolo všade, ešte aj vo vlasoch, po rukách, tričku, na mne... no des.

Nechcem to zakríknuť, ale dnes mal celkom dobrý deň - na obed zjedol trochu kuraciny so zeleninou /klasika-prstami/, potom MM. Popoludní skoro pol banána - zas prstami. po hodinke MM, k večeru ryžu rozvarenú na kašu, rozvarené nastrúhané jablko+popučený banán+troška MM - z lyžičky!!!!!! ale tak, že som musela nabrať kopcovito a on si to "scucol". Spočiatku, keď narazil na lyžičku, robil fóry, ale potom si maminu vycvičil a zjedol toho dosť. A pred spaním MM. Šťastná som ako blcha.... len čo bude zajtra - keď je jeden deň super, druhý sa všetko s---e.

Nad tou striekačkou som rozmýšľala aj ja, lebo lyžička ako lyžička, jemu je to jedno. A keď mu ju dám do ruky, tak to je pohroma - len čakám, kedy ublíži sebe alebo mne. Aj tak je to o dušu, keď mi šermuje prázdnymi rukami, nieto ešte s lyžicou. Ale keď mu dám do ruky hrkálku, tak sa s ňou zaoberá a ústa otvára. Také malé, ale rozumu má dosť, lapaj. Asi dva dni dávam Maltofer lyžicou a hneď dám za tým kúsok banánu - zatiaľ funguje. Uvidíme do kedy.
V každom prípade ďakujem za všetky rady a vychytávky. Opatrujte sa, aj svoje detičky.

3558
6. dec 2008

jankajs ty toho svojho maleho akosi laadujes,nie? ja idem na to pomaly. len jedno jedlo denne. zvysok mlieko. to ked bude mat samko 7 mesiacov aj ja musim uz davat komplet menu? uf to teda neviem ci zvladnem. ved hadam baby mi nejako pomozu. kazdy den vymyslat nove a nove jedla, no neviem,,,,neviem 😢 😢

jankajs
7. dec 2008

zuzi, ládujem, lebo mi chudne a rapídne. My sme mali cca tri dni bez príkrmu, keď tak vyvádzal a dva týždne "oddych" - zjedol 2-3 "lyžičky" a ostatné dopil mliekom. Hľadala som rady a skúšala všetko možné. Keďže váha šla dole - začala som do mlieka pridávať polievku a riedku kašičku, aby mal aspoň nejakú doplnkovú výživu k MM, keď túto stravu odmietal samostatnú. Trvalo vyše týždňa, kým si na nové chute zvykol, teraz to vypije len s občasným protestom. A kŕmim len toľko, koľko chce - teda, kým otvára ústa. Dnes napríklad zjedol máličko mäska so zeleninou, tak som to nesilila, ponúknem neskôr. Proste stále kolotoč - sledovať hodiny - či už je hladný (on veľmi neplače) a skúšať a skúšať. Raz papá lepšie, raz horšie, ale stále len toľko, koľko chce... Ja nie som bohvieaká kuchárka, polievky sa u nás veľmi nejedia, tak som tiež mala z toho "bubáky", ale dá sa. Dievčatá na MK mi veľmi pomohli 😉

kisska
7. dec 2008

jani ste sikulky 😀 😀 😀 si veeelmi kreativna mamina, a vraj maminy hlupnu 😠 . To je kravina, lebo kazdy den sa musime potykat s riesenim NEVYRIESITELNYCH problemov a vzdy tomusime nejak zvladnut 😉 😉 😉

zuzi noooo priprav sa, Samko ti sice sam ukaze kolko coho bude papat, ale podla toho aky je papkac uz teraz, myslim, ze spapa vsetko, co mu das. Boooze ja pre dospelakov varim 2-3krat do tyzdna (len cez vikend kazdy den), ale pre maleho kazdy den nieco... a este nieco na ranajky, na desiatu... aby aj kasa nebola kazdy den ta ista...O zabavu mame postarane 😉

3558
7. dec 2008

jankas a nebude maly chory ked mu z nicoho nic prestalo chutit?

kisska tak ja viem uvarit uplne vsetko a varim kazdy druhy den, aj polievku a cez vikend vzdy nejaky rychly kolac, ale uz teraz mam toho dost, a este plus malemu navyse kazdy den, alebo kazdy druhy, to si neviem predstavit. a este ked v marci musim nastupit do roboty, tak to ma asi vystrie. 😖 😖 😖
hadam mi nejak pomozete,nie???? 😉 😉 😉

daskak
7. dec 2008

ahojte 🙂 ... my sme vcera prvy krat zjedli spenat so zemiacikom.... vobec nam nechutil 😝 a este nas po nom aj bolelo brusko.... takze sme 6 mesiacov oslavilo placom..a este sme mali aj teplotu 39,0 asi zubky....ale dnes osvedcena klasika mrkvicka nam chutika 🙂

3558
7. dec 2008

daskak to koli zubkom. nic si z toho nerob. nie ze mu spenat nechutil. moj zjedol plnu misku vcera aj jpredvcerom. akurat ze pri banane sa az usmieva a pri spenate nie. 😀 😀

3558
7. dec 2008

baby mozem zmiesat mrkvu,kalerab a hrusku?

kisska
7. dec 2008

zuzi pocuvaj... taketo chute som nemala ani ked som bola tehu 😀 😀 😀 ked vam nerobi problem kombinacia ovocia a zeleniny nevidim problem... mna osobne to vzdy straaaasne zduva. Nemozem ani ananas na pizzy 😒
daska gratulujem k 6tim mesiacikom 😉 , tiez si myslim, ze to bude viac od zubkov, asi ho nove veci v tomto obdobi velmi nebavia...

jankajs
7. dec 2008

zuzi, chorý asi nie, skôr počítam na zúbky, ale trvá to už dlho, nie? Ja neviem, je to moje prvé dieťa 😀 a mladších súrodencov som nemala. Usudzujem skôr podľa toho, že keď sa hrá, niekedy až skríkne a obe pästičky si tlačí do úst na ďasienka. Alebo hryzie cumeľ. Hryzátka má tri, nechce žužlať ani jedno, neslintá a takto to trvá zhruba od nejakých troch mesiacov. Doktorka nehovorila na to nič a teplotu nemal, len raz 37 st. po odpočítaní. Takže lotéria - zuby alebo??? Skúsené maminy, sem sa s radou 😎 . Odmietali vaše dietky nejaké jedlo, keď im šli zúbky? 😕

3558
7. dec 2008

janka ja ti nepomozem, mam prve babo, a este k tomu mi nema kto poradit, jedine tu baby na koniku. otvor si temu v babetkach. mozno ti nejaka mamina poradi. 😔
ja mam maleho samka takeho pokusneho kralika. 😀

jankajs
7. dec 2008

zuzi, veď ja toho môjho tiež 😀 , ale hovorím si, že keď to iné zvládli, tak hádam od hladu neumrieme 😀 😀 😀
ale je pravda, že by som mu uvarila hocičo, alebo kúpila, len keby riadne jedol. Ako som predpokladala, dnes to nestálo za veľa. Ale možno to bude tým, že je od včera zasýtený a dnes ešte nenagazdoval do plienky.

kisska
7. dec 2008

babule ja mam tiez svoju prvotinku (ked neratam hafinu 😉 ) a tiez sa mi doktorka vyhrazala zubmi od tretieho mesiaca, ale vysli az tri dni pred ukoncenym 8. mesiacom... a hned 4 v priebehu 5 dni a o dalsi tyzden dalsie dva, ale naozaj zle boli posledne dva tyzdne, slintavy bernardyn, vsetko v puse, mrzuty, najviac mu chutili chrumky, lebo tie mohol chrumat..., ale az ked mu opuchli dasienka tak som vedela, ze to dlho nepotrva.
jani kludne to moze byt tak ako hovoris, Adam dokonca aj spava do zasoby - ked jeden den spi menej, druhy den dohana... 😉

3558
7. dec 2008

kisska napis co mozem zmiesat mrkvu,kalerab a hrusku pre maleho na obed.vdaka. mam plny sacok bio hrusiek a neviem co s nimi.mozem ich aj zamrazit pomixovane a uvarene?

daskak
8. dec 2008

kisska dakujeme 🙂 ...no to ste mali poriadne perno ked vam vyslo naraz tolko zubkov naraz... a vtedy mu normalne chutilo papkat?
zuzi aj mne sa zda ta kombinacia trosku divoka, ale pokial ti maleho nenaduva tak skus 🙂

gabikar
8. dec 2008

Ahojte maminy, citam casopisy, knihy ale vsade je to inak s tymi prikrmami .. ja som zacala teraz v sobotu so zemiakom a mrvou, ale neviem ako mam pokracovat a za aky cas mam dat nejaku inu zeleninu a aku kombinaciu. Kedy mozem dat uz nejaku kasu na noc, masko a tak. Viem, ze ste uz o tom pisali, aj som sa snazila precitat 3 strany dozadu, ale je to pre mna spanielska dedina 🙂 . Tak ak by mi niekto poradit budem velmi vdacna. dakujem 🙂

daskak
8. dec 2008

Ahoj Gabi: no to cim si zacala pokracuj aspom 3-4 dni.. taktozistis ci to babatku nerobi zle postupne pridavaj kalerab, brokolicu, spenat... a to skus striedat...no a s kasou je to individualne, my sme zacali len pred dvomi dnami a celkom nam chuti... a este jedna malickost s ovovim zacni trosku neskor, je sladsie ako zeleninka tak aby sa nestalo ze budete chciet len ovocie 🙂 ... a to zeziadnu sol a cukor a koreniny urcite vies 🙂 tak vam drzim palceky