Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kattum
26. jún 2006

tak Ena to si dobre zacala tuto temu. Ja stale bojujem, viac ako 3-4 lyzicky mi Brunko nezje a to uz sa snazime 3 tyzdne. Co som zistila, kupovany prikrm mu chuti viac ako moj vareny. KEd ho drzim na kolenach je to lepsie ako v sedacke. Asi potrebuje viac casu a zisti, co s tym v pusinke ma robit.

babina
21. júl 2006

ja som zacinala iba nedavno - najprv varena ryza rozmixovana v mliecku, postupne som pridavala mrkvicku varenu /v troske vody bez soli, trosku krupice alebo vlocky, brokolicu.../ kazdy den som vymyslala iny druh hustej polievocky, najcastejsie spenatovej, bolo to uvarene za par minut..Nevyzeralo to vabne, ani chutovo nic moc, ale dieta si zvyklo velmi rychlo. Zemiak uvareny vo vode, roztlaceny v mlieku - to bola lahodka. A skutocne nie je potrebne kupovat detske vyzivy - aj ked su pestre, ale obcas to davam. Neskor sme presli na kuracie masko rozmixovane so zeleninou-ozaj odrobinky z maska a tak to ide dalej a nemam s tym problem. Dolezite je nedavat ziadne "vylepsovaky", lebo ked uz bude poznat chut sladkeho,slaneho atd, nebude chciet jest tie nechutne kasicky, ktore teraz nemixujem, ale iba vidlickou potlacim, nech su aj kusky..Krmim v stolicke a nerozptylujem ziadnou hrou, proste poviem AAAAA, nech otvori ustocka a sup tam s jedlom. 🙂

zuzu13
21. júl 2006

Guľáš z morčacieho mäsa a zeleniny ( od 8.mes.)
100g morč. mäsa, 40g zemiakov,20g zel. hrášku, 20g mrkvy, bazalka, petržl. vňať, 10g rastl. oleja, dojčenská voda na podliatie
-mäso umyjeme, pokrájame na malé kúsočky, nasucho opečieme, zalejeme vodou a dusíme do polomäka. Potom pridáme na malé kúsky pokrájané zemiaky, mrkvu, hrášok a dusíme do mäkka. Pridáme rastl. olej, nasekanú vňať, bazalku. Jedlo môžeme podľa potreby popučiť vidličkou.

Hrášková krémová polievka ( od 7 mes.)
100g hrášku, 1 zemiak, 250 ml dojč, vody, 1 ml dojč. al materského mlieka, 10 g kukuričnej múky, petržl. vňať, 2 lyžičky rastl. oleja
- Hrášok a zemiaky uvaríme do mäkka. Potom polievku rozmixujeme na hladký krém, zahustíme kašičkou z mlieka a kukur. múky a varíme asi 5 min. Nakoniec pridáme olej a vňať.

Dobrú chuť 😀

sunny6
22. júl 2006

zelena cestivina

-cestoviny uvarime v neosolenej vode,precedime odobereme malemu do misky,pridame kus varenej brokolice a zalejeme syrov.omackou.
-rozdlabeme vidlickou
-syr.omacka; v mlieku rozpustime syrokrem,al.tvrdy syr
Malemu to strasne chutilo 😝

sunny6
22. júl 2006

Moj maly zboznuje sladky zemiak,uz by to malo byt aj na slovenskom trhu celkom popularne,tak to uplne odporucam pre vase deticky,bude im to chutit.Len uvarit a rozmlazdit,bez nicoho-velmi jednoduche a chutne,alebo mozte pridat kuriatko,a vsetky druhy zeleniny mnam.
Co sa tyka dospelych pecene sladke zemiaky su supis 😉

zuzu13
22. júl 2006

sunny, poznám tie zemky od detstva. Pestujeme ich na záhrade, rozmnožuje sa to ako burina. Zasadíš 5 a o rok máš 15.Je to naozaj pochúťka aj pre dospelých. Keď bol syn malý tiež to papal popučené, teraz z toho robíme aj lupienky.

sunny6
22. júl 2006

zuzu tak to som rada,ze su aj nas zname,len viem,ze ked segra bola pred 2 rokmi doma,a chceli ich kupit,nikde ich nebolo ☹ ale ked ja som bola pred 3 mesiacmi,boli uz skoro vo vsetkych supermarketoch,ale trochu predrazene 😒

zuzu13
22. júl 2006

No cenu ja neviem, lebo my ich už pestujeme pekných pár rôčkov, a tak ma to ani nenapadlo pozrieť to v obchode. Ale viem, že keď niekomu poviem ako sa to volá, tak vôbec nemá ani šajnu o čom je reč. Tuším sú to hurmikaky.

nadhera
3. aug 2006

studujem, co dobre budem chrustovi chystat na jedenie ....a skoncili ste pri sladkych zemiakoch, raz v zivote som ich jedla, volaju sa topinambury. hurmikaky su cervene alebo oranzove ovocie, ktore kupujem v zime, len vtedy ho maju v obchode, musi zmaknut a vtedy sa je. supka musi dole, super pochutka!!!

ervotoc
15. aug 2006

baby a bananove recepty pre drobca?hm?dnes vyskusame banan,vacsinou,len same jablko banan-banan -jablko 😀 mozem aj hrusku,banan,aj ine nejake ovocíčko? 😕 namiešať? 🙂 😉 no to som zvedava,jak mu pojde ten banan,hm zatial vsetko ok,tak snad aj ten banan 😕

barunka
15. aug 2006

baby, ešte otázočka, ako ste pripravovali mrkvu so zemiakom??? ja viem len recept na pyré a tam ide mlieko, tak som v koncoch... mám tam dať sunár alebo čo??

lila16
15. aug 2006

barunka nemusis tam davat mlieko mozes aj vodu.Podla toho kolko ma stuplik mesiacov ale podla mna staci ked mu to potlacis s vydlickou aj zeniak a mrkvicku.

ervotoc
15. aug 2006

no jasne aj ja tak robim uvarim a roztlačim,pridam troška tej vody,vymiesam a je..."navarené" 😀 mlieko som dala len ked mal zemiak samotny ako kašu,tak som odstriekala a baštil 😉

ervotoc
16. aug 2006

jeee zbaštil banan s tym jablčkom jak svišť bol rychly,no mu chutilo 😀

ervotoc
17. aug 2006

no aj plienke to dalo zabrať.. 😀

kattum
17. aug 2006

Barunka, ocisti jednu mrkvu, jeden maly zemiak, staci polovica, nakrajaj na male kusky a uvar do makka v kojenecje vode. Potom popuc alebo rozmixuj aj s tou vyvarenou vodou(ja mixujem, take jemne ako hipp alebo hami to nie je, tak som spokojna, nech tam ma dieta i kusky) a na zaver pridaj kvapku olivoveho oleja a mozes podavat.

Zemiakove pyre som robila bez mlieka, lebo ja nevime odtriekavat. Ale ty asi krmis nutrilonom, tak tam pridaj trosku takeho mlieka.

Ervotoc, my sme skusili uz i nektarinku s bananom, jablko s bananom, vcera mal maly i slivku, aj hruska mu chutila, aj hrozno som mu dala (bez supky a jadierok)

ervotoc
17. aug 2006

to aj naš papka vsetko mozne co sa ovocia tyka,len tie bananove kombinacie ma zaujimaju,ja banany nejem,tak neviem,s jablkom mu chuti,skusam aj s hruskou a pohoda,len neviem s cim ten banan sa da este skombinovať,,,

kattum
17. aug 2006

kludne s broskynou, nektarinkou, to co je kysle, dobre doplni banan

ervotoc
17. aug 2006

😉 diiiky,vyskusam 🙂 tak dnes zas cukinu nakladam do mrazaku

barunka
17. aug 2006

baby, varíte každý deň čerstvé, ale si urobíte viac porcií???

kattum
17. aug 2006

barunka, ja varim kazdy druhy den. Vzdy si navarim na dva dni. To si myslim, ze v chladnicke vydrzi. Zatial som nemrazila, niekto to robi.
Kedy zacinas s prikrmom?

ervotoc
17. aug 2006

aj ja tak vacsinou,ja mrazim zatial len na zimu zasoby cerstvej zeleniny a ovocia vo velkom,inak tiez som citala ze aj hotove mrazia tusim kocky na lad,,,tak vyklepnu a rozmrazia,my tak zatial nie,my takto zatial odhadnem si a je na dva dni,niekedy sice len na jeden,podla toho ako mu chuti 🙂 Barunka uz začala 😉

barunka
17. aug 2006

kattum, ja som už musela začať, lebo Simi mi nevydržala s mliekom len slabé dve hodinky a pišťala a pišťala... teraz vydrží konečne aj tie tri hodiny a mám ako tak pokoj... začali sme v nedeľu... najprv som dávala tri dni mrkvu, teraz som jej dala nejaký príkrm od hami, čo jej nechutilo a vyplúvala mi to, tak som jej rýchlo spravila tú mrkvu so zemiakom a to mi zjedla... len je to dosť na nervy, každý deň variť, lebo potom nič nestíham....
ervotoc, aj sterilizujú??? či len tak zamrazia??

ervotoc
17. aug 2006

len tak... 🙂 hotove to tam daju 🙂 a šup do mrazaku,aj masko tak davaju,,,no vsetko,,,ja zatial len normalne zasoby struh,tekvica,cukina,jablka,potom brokolica,spenat,ošupane nakrajane broskyne,mam tam aj pár sliviek,babka mu odlozila xy jahod a taaak ked bude ostatne tiez tam aj to šupnem,,,nech mam po ruke v zime,hm 😉 Kamoska inak dava aj do kelimkov ked jej ostalo vela uvarenej zeleniny-mrkva so zemiakom atd,šupla do kelimku nacapila tam čo to je a tak funguje,ked sa ponahla len vybere,zohreje a malá bašti..

elesa
18. aug 2006

ja malej varim zemiak, mrkva, brokolica, kuracie kridelko, maso dam dole, rozmixujem. Po jablkach sa mi vyhodila. Papa aj spenat. Na polievocku ju neviem nalakat. Z lyzicky vie papat uz od 5 mesiaca bez problemov. A banan? Ani pocut, dviha sa jej zaludok.
Ovocie davate cerstve, alebo tepelne upravene? Po cerstvom sa mi tiez cela vyhadzala.

ervotoc
18. aug 2006

chvilu podusim,vacsinou az neskor odporucaju surove,nie hned zhurta,ale mal v pohode banan atd,

barunka
18. aug 2006

inak moje dieťa je nenažranec... zje desať lyžičiek príkrmu, stiahne 180ml mlieka a vypije 80ml mrkvovej šťavy.... bojím sa, že jej narastú zuby a jedného dňa zje aj mňa....

aj ja dusím ovocie, ale my sme len začali prikrmovať, tak ideme na to postupne...

mixka
18. aug 2006

barun, par dni dozadu si sa stazovala, ze nepapa 😀

barunka
18. aug 2006

veru, asi som mala začať prikrmovať skôr. odvtedy sa na jej jedenie nemôžem sťažovať... 🙂 a zobudili sme sa...

mixka
18. aug 2006

je krasna 🙂