Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kisska
23. mar 2009

Ahojte babulky, my sme asi chori 😒 Adam ma odvcera teplotu, zly je jak cert, umrncany... uz sme sa stihli pobit aj s odsavackou... boooze ako mam dietatu vysvetlit, ze ked place pri odsavani, ze to vobec nepomaha a soplik tecie este viac ☹

mukky odkail mas cerstvy spenat? Ja som prave vcera vyhodila kochlik so spenatovymi semienkami na balkon, tak dufam, ze bude mnam (za dva mesiace)... teda ked mi ho dnes neodfukne aj s kochlikom... 😒
Inak mrazeneho spenatu by som sa nebala - je zbierany v plnej sezone, ked je dost slnecneho svetla a vtedy sa dusicnany dobre odburavaju. Najrizikovejsie zeleninky su rychlene (viac hnojene) na jar, ked este nie je den dostatocne dlhy, aby sa dusicnany stihli odburat.
Ale prave minule som pocuvala nazor nejakeho odbornika na vyzivu (aj ked nie prave vyzivu deti), ze je lepsie skonzumovat trochu dusicnanov, ako sa vyhybat cerstvej zelenine a ovociu, alebo ho nahradzat konzervovanym s roznymi inymi pridavkami (soli, konzervanty, Ecka a pod.)

felixko
23. mar 2009

baby mozte mi poradiť? urobila som dcérke polievočku zemiak, mrkva + UM, chcem dať niečo z toho zamraziť, môžem keď je tam UM?

ĎAKUJEM za radu

kisska
23. mar 2009

mukky - ryzu varim tiez obyc sypanu - asi polievkovu lyzicu na porciu. Aj ked asi zalezi aj od toho, kolko k tomu planujes zeleninky a aki ste papkaci 😉
berus ti urcite poradi aj bezlepkove cestoviny, aj zemiaciky mozete, takze ak najdes v obchode tie spravne, tak mozes to iste, co ostatne deticky... okrem obilnin 😉

cessy
23. mar 2009

ahojte, tak my sme dnes maly bezlepkove, bezvajecne cestovinky+kuracie masko+karfiol+trosku mrkvi a malemu vynimocne chutilo, zjedol sice 7Og, ale u nas je to uspech...inak tych cestovin som uvarila viac, tak som ich ochutnala a je to celkom dobre...ale ja som dala do vody, ked sa uz masko dovaralo, tak preto mozno aj trosku chuti chytili 😉

cessy
23. mar 2009

ja ked varim ryzu, tak jej davam za stamprlik, čo ma 4cl a to mam potom na dva odedy pre maleho, samozrejme s maskom a zeleninkou 😉

saska.t
23. mar 2009

felixko - nemozes ☹ UM sa nemozu mrazit a uz vobec nie druhy krat zohrievat, nabuduce ked spravis polievocku zamraz este pokym das UM (inak ani zemiaky by sa nemali mrazit viazu vodu a ked ich rozmrazis rozpadnu sa a je to dost nechutne) 😉

kisska
23. mar 2009

Ahoj felixko - neviem ake pouzivas UM, ale myslim, ze na vacsine je napisane, ze ich treba hned spotrebovat, nemaju sa ani ohrievat. A moze sa aj kontaminovat od zeleninky, kedze v mlieku sa siria bakterie rychlejsie ako kdekolvek inde... Takze ja by som to nemrazila. Mozno keby si mala zamrazenu samostatnu polievocku so zeleninou a potom po ohriati pridala UM, tak by to slo.
Inak nema mala problemy ked papa polievocku? Adamovi velmi dlho trvalo, kym sa naucil spracovavat tekutinu s kuskami zeleniny(popucenej vidlickou, takze mne sa zdalo, ze je to kasa), viac bolo na podbradniku ako v puse, ale hustejsia kasicka so zeleniny mu isla v pohode 😉

3558
23. mar 2009

my mame dnes na obed baklazan s ryzou. ale bez maska lebo vcera mal. takze len s masielkom. mne to moc nechuti, ale malemu to je jedno. ten papka vsetko rad radom.
ozaj dala som mu vcera prvy krat jogurt a sa z neho trosicku pogrckal. nevadi to? alebo radsej nemam davat???

patricia1971
23. mar 2009

zuzi, aj mne malá niekedy grcká jogurt, hlavne keď zje veľa, to asi tak 140g....a to je iná vôňa...v sobotu tak ogrckala mamu,tá ináč smrdela,musela všetko doma rýchlo prať 😀
baklažán????baby, vy máte super rady....ja idem zajtra skúsiť hrášok....mám aj kel kúpený...no mám čo robiť,aby som jej všetko stíhala dávať 😵

3558
23. mar 2009

ale viac ako baklazan mu chutila cukynka. ta aj mne vonala viac. toto je take trosku bez chuti. 😒

kisska
23. mar 2009

zuzi jogurtu sa vieme aj my prezrat, hlavne ked ho papa rano po mliecku, tak o hodinu vygrcne trosku... ale to castokrat len najdem, maly sa tvari, ze nevie odkial sa to tam vzalo 😉 Kludne mu davaj 😉

saska.t
23. mar 2009

zuzi a aky jogurt si mu dala? aky si nasla? 🙂

mukky
23. mar 2009

Ahojte,dik.za odpovede....tak lepok az po roku dam,je to take zamotane...svokra tvrdila ze manzel mal celiakiu,ja myslim ze nemal....do 8mich rokov drzal dietu,potom urobili biopsiu mu a vysledky mal dobre,od vtedy nedietuje,,,ja si myslim ze celiakia je dozivotna,co som prestudovala kopu materialov....pred 3otimi rokmi si mohli mysliet ze slo o celiakiu,podla mna to bola len alergia momentalna na lepok,nieco take som vycitala...nadejala som sa ze manzel zo zdravotnej karty donesie vysledky a diagnozu co mu vlastne bolo...no nikde nic,ani zmienka...svokra nema dom a nic... 😠 😒 len nejake 2latinske slova,ale ten tuto sa nespytal co to znamena...tak nechcem riskovat...ale verim ze ju nemal,a ani maly nic nebude mat...ja chcem na veceru urobit ryzovu kasu nemliecnu,robievate aj vy??Ja malemu nic nemixujem od zaciatku,staci aj ryzu uplne popucit,co myslite??

nelinka79
23. mar 2009

ahojte ... tak ja som sa rozhodla ze dam kajke týžden volno s prikrmami , potom vyskusam a uvidime ci ano alebo nie... mate pravdu nema to zmysel ju nutit. takze dufam ze ma potom zoberiete spat..

felixko
23. mar 2009

ďakujem za rady
kisska mala trošku problém s tou polievočkou, veľmi jej nechutila,zeleninku sme papali prvý krát

mukky
23. mar 2009

neli jasne 🙂 tak skus a uvidis....

felixko
23. mar 2009

baby a aku zeleninku davate drobcom, myslim kde ju kupujete, ked ste tu spominali cukinu, baklazan?

saska.t
23. mar 2009

felixko nie je dobre zacinat polievockou pretoze voda z nej zbytocne zabera miesto v brusku zeleninke, preto sa robi zel. pyre, kazdu zeleninku by si mala davat po jednom aspon 3 dni keby sa vyskytla alergia, kupujem normalnu zeleninku ak je bio tak bio ale ak nie tak normalnu, v zime najlepsie mrazenu je dopestovana v norm. rocnom obdobi takze minimum skodlivin. UM nemiesaj do zeleninky kym nemusis aby si mala navykla na pravu chut zeleninky...

neli - dobre robis 😉

felixko
23. mar 2009

saska ono to bolo vlastne také pyré, ani nie polievka, lebo vodu, v kt. sa zeleninka varila som vyliala a aby to bolo trochu redšie po rozmixovaní doliala som UM
saska aj ja som rozmyslala, že najskôr budem kupovať mrazenú zeleninku, alebo bio výživky pokiaľ nebudeme mať zeleninku z vlastnej záhradky

3558
23. mar 2009

saska nasla som jogurty od 4-do 6.mesiaca a volaju sa Petit Filous a vyraba to Yoplait.su s vit.D a kalciom. ale nasla som aj aktivie ale ani jedna biela.iba ochutene. tie pre dospelakov.

3558
23. mar 2009

felixko ja ked som videla tu zeleninu v hypermarketoch, tak som si povedala ze radsej si priplatim a kupiim bio mrazenu. inak ja to mam tak na polovicu: polovicu kupujem cerstvu bio zeleninu, a polovicu mrazenu bio zeleninu. ale kedze zemiaky sa mi neopllati kupovat cely 2kg. sacok bio, tak ten jeden zemiacik supnem aj obycajny.ved pomalicky si musi zvykat aj na obycajne. nebudem mu cely zivot varit len bio. 😉

felixko
23. mar 2009

zuzana a kde sa dajú kúpiť tie jogurtíky, klasicky v potravinách?
čo sa týka tej bio zeleninky, ovocia ja nemám veľmi možnosť kupovať takéto veci, nie je kde tu, akurát mrazené ako hovoríš. a tiež keď vidím tú zeleninu v obchodoch, rajčinky, paprika, uhorky a pod. poviem ti pravdu, nedoprajem si ju ani ja, lebo viem, že je plná dusičnanov, postrekov a ani zdaleka sa nepodobá zelenine dopestovanej v sezóne.
zemiačik som dala tiež z obchodu, nie bio

3558
23. mar 2009

felixko ja myslim v UK a Saska v DM.

saska.t
23. mar 2009

zuzi - Yoplait je aj tu tak skusim kuknut dakujem za tip, my sme zatial na hipp jogurtoch ,... 😀

3558
23. mar 2009

no ja som zase tie nenasla. 😢

felixko
23. mar 2009

zuzana preto sa pýtam, lebo Yoplait som videla aj tu

kisska
23. mar 2009

felixko - my sme zacali s prikrmami pred pol rokom, takze celu zimu ficime na mrazenych, okrem tych, co sa daju dobre uskladnit - zemiaky, mrkva, ruzickovy kel, kalerab... na jesen som este spravila zasobu mladej cukiny do mrazaku a vsetko ostatne kupujem o mrazaku, potom uz len odsypam podla potreby. Ja byvam na juhu, kde noazaj zelenina v sezone vyzera a vonia uuuuplne inak 😉

zoeno.1
23. mar 2009

ahojte,ja som predvcerom chcela zacat prikrmovat zemiacikom,ale som neodhadla cas a mala bola mrzuta,takze sa hned na zaciatku rozplakala,takze z toho nebolo nic 😒 vcera som jej dala mrkvicku (viem ze by mal byt odstup tri dni,ale ten zemiacik iba lizla) no ta jej moc nesmakovala,ani ju nevedela prehltnut,aj ju nadrapilo a dnes som jej dala opat mrkvicku-vyzeralo to nadejne,aj sa smiala,ale ked som jej ju sla dat do puse,tak zavrela usta a otocila hlavu 😅 tak teraz neviem,ci mam prikrmovanie odlozit na par dni,alebo ci mam pokracovat dalej s inou zeleninou 😕 spravila som jej pyre z mrkvicky a trochu som jej tam odstrekla MM.mrkvicku bola bez oleja.

beruska2x
23. mar 2009

zkus jeste tu bramboru nebo mrkev, dat ji alespon lzicku - dve, nekdy jim to trva dyl... 😉 nebo zkus koupit, nektery mrsky 😀 domaci nejedi 😉

3558
23. mar 2009

zoeno tak ked ti este nechce papkat tak ju nenut. pockaj tyzden dva. ja som zistila ze chce papat podla toho, ze kukal na nas co robime. a ked som mu ponukla lyzicu, tak otvoril usta. mate cas.ci kojis, alebo nie. neboj napapka sa v zivote este vela krat z mrkvicky a zemiacku. 🙂 🙂