Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cicus13
15. apr 2011

Ahojte baby...kedy ste zaviedli tretí príkrm ?

@alex1983 môjho napínalo keď to bolo príliš husté.....keď som mu to zriedila luckou- bolo to až také vodnaté tak to bolo ok a pekne otváral ústa 🙂 teraz už neriedim

usiko
16. apr 2011

@saska.t joj ale nechcela som nikoho urazit, nasa mala je na UM a zacali sme prikrmovat ked mala skoro 5 mesiacov, preto este stale sme nepresli na maso...../prejst na prikrmy az po 6. mesiaci sa mi zdalo neskoro, ale po 4. mesiaci skoro, tak som zvolila komromis/ ....ale uz sa na maso chystam...inak baby dakujem za info o kralikovi, ma neskutocne vela zeleza oproti kuracim prsiam napriklad ktore su ako zdroj zeleza bezvyznamne....tak som si zajednala dvoch kralikov na jednej farme, v pondelok po nich idem...este aj telacie stoji za zmienku,ale tela teraz u nas nezozeniem.......este raz dik.....velmi ste pomohli 🙂

nyc
16. apr 2011

@cicus13 treti prikrm som zacala davat niekedy medzi 8. a 9. mesiacom. bola to kasa, na olovrant 🙂

nyc
16. apr 2011

@alex1983 treba mat trpezlivost, ona skor ci neskor pride na to ako papat. a skus primiesat do zeleninky trochu tvojho mlieka.

zuzi_33
18. apr 2011

@alex1983 Ahoj, ja som mala ten isty problem, maly mi nechcel papat, vsetko vypluval.... uz som bola z toho nestastna.... potom mi jedna kamaratka poradila pridat do zeleninky trocha mlieka - a ono to pomohlo 🙂 Mozno len potreboval citit znamu chut. Teraz mi papka vsetko - zeleninku, masko, ovocie a to podotykam, ze zelenina mu chuti viac 😝 . Takze skus malej urobit prikrm aj s mlieckom a neboj, ona si casom zvykne. Len treba mat trpezlivost.... Tak drzim palce 😉

jerrymona
21. apr 2011

baby, mozete mi niekto poradit, prosim vas? pred tyzdnom vo stvrtok som zacala malu prikrmovat mrkvickou. zachutila jej uzasne a ja som sa tesila, kazdy den som davala o trosku viac. vcera som dala mrku a zemiak, ale som dala ja blba viac zemiaku a bolo to dost riedke a nechutilo jej to. a potom ju poriadne zastavilo a nemohla sa s prepacenim vykakat.
neviem co mam presne robit. dnes by som chcela dat radsej cukinu, ale to ma inu chut a neviem ci mi to bude papat. a ci to vobec chuti bez zemiaku. a chcela som tam dat trosku uvareneho pretlaceneho jablka, aby jej to regulovalo stolicu.
no vobec neviem ako na to. mrkvu uz jej teraz nechcem davat...
problem je aj to, ze ona je len kojena a flasticku nepozna. odkedy ju krmim, zacala som jej davat do flase prevarenu vodu, aby sa po jedeni trosku napila...aby si zvykala. ale ona sa s tym viac hra...par kvapiek asi vypije, ale viac nepojde. tak neviem, ci radsej dat caj, ci jej voda nechuti, alebo iba nevie ako s tym. vcera som kupila aj naustok, ze vraj si kojene deti nanho lepsie zvyknu, no neviem...a tekutiny potrebuje urcite. 😒
@zuzi_33 ty si iba nastriekala mliecko rovno z prsa do jedla, ci si si predtym odstriekala viac a tak primiesala?

em_ka
21. apr 2011

@jerrymona Cukinu mozes, ale len male mnozstvo. Pri zavedeni novej potravy plati - prvy den asi tak 2-3 lyz., druhy den uz viac - tym sledujes pripadnu reakciu, alergiu. Kludne dnes urob zemiak - cukiny (2-3 lyz) - mrkvicka (1-2 lyz aby citila tu znamu chut) - mlieko. Neviem ci po zelenine este kojis alebo uz papa celu davku. Ked kojis, tu vodu nepotrebuje, ked uz papa celu davku a nechce flasku, skus vodu lyzickou...

smejkoh
21. apr 2011

@jerrymona Varena mrkvicka sa pouziva aj pri hnackach, tak z nej moze mat mala problem s kakanim. Nam najlepsie pri zapche zabera surova mrkvicka, mozno by tvojmu drobcekovi stacilo par lyziciek stavicky, aby sa s tym nedavila. Este je dobra aj slivkova stava, tu tiez uz moze. Jablcko je tiez dobre na regulovanie kakania, ale pri zapche nam nepomohlo. Nam mala caje vobec nepije, prevarenu vodu si da, ale velmi malo, a to uz budeme mat rok. Takze ked je mala kojena, s pitim si nerob starosti. Ponukaj, ale ked nevypije, urcite nie je smadna. Treba len opatrne skusat, aj cajiky aj zeleninku, casom sa nauci papkat a urcite jej zachuti 🙂

adelka89
21. apr 2011

@jerrymona muzes zkusit jako prikrm cuketu tak stolici zmekcuje, na piti bych ji dala ovoucnous stavicku, je to sice sladke a nemelo by se to davat ale kdyz ji to hodne zredis vodou urcite ji to pomuze. Tak jako pise smejkoh 🙂 i t a surova mrkvicka pomaha pri zacpe 🙂 drzim pesti at vas to netrapi u nas to bylo uplne stejne ☹ ale ta cuketa nam opravdu pomohla 🙂 nebo to jablicko 🙂

jerrymona
21. apr 2011

@em_ka @smejkoh @adelka89 velmi pekne vam dakujem rady, vyskusam vsetko mozne. dnes som dala tu cukinu, najprv som vyskusala samu, tak carolinka ochutnala, ale tvarila sa tak nijako 😅 , potom som zamiesala trosku jablcka a trosku zjedla, ale viac nechcela...nutit ju aj tak nemozem. take rovne dve velke lyzice zjedla myslim. zajtra jej skusim dat tu cukinu so zemiacikom a jablckom. s mrkvou sa trosku bojim. a zemiak nezapchava? 😕
teraz som skusala dat aj cajik a sem tam jej nieco cez naustok slo, takych 10 ml, no aspon nieco...ja len chcem, aby v lete, ked bude horuco viac pila...a aj na stolicu je to dobre.

adelka89
21. apr 2011

@jerrymona s pitim mame problem doted 😔
urcite muzes zkusit ceketu s bramborem, kdyztak ji dej vic vody do jidla abys do ni dostala vic tekutin a jinak pokud kojis tak ji proste jen casto prikladej at si vycucne kojik potrebuje. Ta zacpa u tehto deticek je strasne na nic ony chuderky se jeste neumi tolik pohybovat aby tem streveckam pomohly, ale az zacne lozit bude lip. Nas Luky kdyz se nemuze vykakat tak uz si umi pomoct, drepne si chytne se stoliku a tlaci 😀 ale teda na to ze existuje nocnik nejak zapomina 😀

jerrymona
21. apr 2011

@adelka89 carolinka este len dnes zacala pit cez naustok a uz jej to pomaly ide...nastastie je velmi ucenliva. 🙂 co sa toho lozenia tyka, ona skor hopka ako zajacik, nez lozi. 😀 takze dufam, ze s tou zapchou to bude lepsie. a inak som jej kupila dnes v lekarni nieco ako klistir...to je take jemnejsie, ale len v pripade nudze. radsej je, nech sa jej traviaci trakt uci sam od seba, ako fungovat. 🙂
s tym jedlom...no budem musiet skusat vselico...zajtra teda tu cukinu so zemiakom. a dakujem aj tebe za radu. 🙂

saska.t
21. apr 2011

@jerrymona na zacpu pomaha aj spenat, surova mrkva, alebo jednoducho uvar susene slivky a vyvar(alebo aj rozvarene slivky) je treba dat spapat napr. ako ovocny olovrant/desiatu ak uz papate 😉
ked zavedies lepok urcite pomozu ovsene vlocky 😉 ono sa to casom samo upravi 😀

jerrymona
22. apr 2011

@saska.t mrkvu sa uz dost bojim davat, aj surovu...kdesi som citala, ze niektore deticky aj z nej zapeka. 😒 vcera som kupila slivkovu stavu, tak dam skor silno zriedene s vodou. vcera som kupila aj jeden bylinkovy cajik s mliecnym cukrom na regulovanie stolice....jaj a tak som nechcela, aby si zvykala na sladke. 😖
my prikrmujeme este len tyzden, takze papame len zeleninku na obed. dnes dam zas cuketu so zemiakmi a trochou jablcka, tak snad pomoze. 😉

em_ka
22. apr 2011

@jerrymona kup radsej susene slivky (susene nie chemickym sposobom), urobis z toho vyvyar. su ucinnejsie ako hotove stavicky a nie su sladke. staci 1-2 lyz.po zelenine.

jerrymona
22. apr 2011

@em_ka ok, vdaka za tip. 🙂 dnes uz carolinka bola na velku a nastastie to uz bolo lepsie. to mi odlahlo, asi pomohla cuketa. dnes som jej dala cuketu so zemiakom a trochou jablcka a aj lyzicku mrkvy som zamiesala, ale zjedla len par lyziciek a viac nechcela. no asi cuketova nebude. 😅

kiya
23. apr 2011

ahoj dievcence, nestiham setko precitat.. to by som si musela vziat dovolenku s materskej dovolenky 🙂 ale prosim o radu.. ked si mrazim pre malu prikrmy, uvarim v pare, namixujem, zamrazim na ladove kocky, n´par miesiek si urobim rovno take menu, ale neviem ci tam mozem dat aj uvareny pretlaceny zemiak do tej zmesy ( to mam napr, ked niekam ptrebujem ist na dlhsie a nemozem uvarit cerstvy zemiak.... mate niektora skusenost?

mimi21mimi
23. apr 2011

@jerrymona ahoj... ked ti mozem poradit, ja na stolicu kupujem prikrm slivka s jablckom, take tie kde je cim viac ovocia, lebo v tych stavickach ho moc nie je, tam je koncentrat iba... a vzdy to u nasej malej zabralo zatial.

jerrymona
23. apr 2011

@mimi21mimi dakujem, budem musiet vsetko mozne odskusat. 🙂

em_ka
23. apr 2011

@kiya ahoj. podla mna zmrazeny zemiak ma prisernu chut 😝 ale ten zemiak sa da nahradit treba kukuricnou krupickou alebo ryzou. Nestle ma take instane krupicky, je to v sacku 190g. nasypes to zeleniny a po chvilke podavas.

kiya
23. apr 2011

@em_ka vdaka za odpoved... akurat som tu kasicku kupila, tak vyskusam 🙂

dyba
26. apr 2011

Ahojte dievčatá.
moja malá má 5 mesiacov a je plne kojená. chcela by som začať prikrmovať,pretože cez deň papá aj každú hodinu a mňa už dosť bolia prská. chcela som sa opýtať,či prikrmovanie musím konzultovať s doktorkou alebo začnem sama ako uznám za vhodné?
malá je zdravá a prospieva dobre, ale ja som už dosť vyčerpaná a nemôžem sa vzdialiť viac ako na hodinu. aj by som ju už chcela dať varovať. z fľaše nevie piť poriadne, iba sa s dudlom hrá, lebo vie,že dostane didu. ale s lyžičkou vie piť čaj už dávno.
ďakujem

kaja79
26. apr 2011

@dyba Ahoj, u nas to bolo presne tak isto.....tiez ako 5 mesacnemu som mu uz zacala davat aj prikrmy. Najprv zemiacik rozriedeny v troche MM a postupne mrkva, kalerab atd.....nevolala som dr., len ak sme sli do poradne tak som jej povedala co mi uz papame. Nemala ziadne vyhrady. Takze ani ty nic nepokazis ak zacnes bez konzultacie.

dyba
26. apr 2011

@kaja79 ďakujeme.tak aj spravím.začnem zemiakom a budem pridávať.lebo malá má riadny apetít 🙂

kvetinqa
26. apr 2011

Ahojte, urcite to tu uz bolo spominane,ale nemam kedy prechadzat celu diskusiu a tak by som vas chcela poprosit o radu. Nas maly uz krasne papa prikrmy, vacsinou spapa tych 150 -200 g a vtedy mu davam uz iba vodicku, chcem sa ale spytat, ci ked spapa na obed menej, ci mu mam ponukat este mlieko alebo nie... je na UM. vdaka

saska.t
26. apr 2011

@kvetinqa urcite ak spapa malo daj pekne UM, mliecka este potrebuje vela 😉

mona777
26. apr 2011

ahojte, prosím viete mi poradiť - ja som začala s príkrmami - prvé zelenina, potom maso, potom lepok a potom ovocie - ovocie už dávam 10 dní ako desiatu. Môžem už začať s tretím príkrmom? čítala som, že by to mala byť kaša - môžem do tých kaší davať aj ovocie - nejak to prichudiť? do ryžovej som už dala banan a malému to chutilo - len som skúšala. Ale mam doma viaczrnnú, pšenovú, ryžovo-kukuričnú ale neviem či to už mam davať alebo ako a či to môžem nejak ochutiť - lebo mam pocit, že to mojmu krpcovi nebude chudiť samé

dajna11
26. apr 2011

@mona777 bude mu to chutiť neboj sa.......aj moj každu zošrotuje aj bez ovociá

mona777
26. apr 2011

@dajna11 a môžem už dávať kaše? niekde tu som čítala, že to zatažuje žalúdok - tak som teraz v pomykove 😝

cicimon
26. apr 2011

@mona777 v principe mozes pridavat novy chod po mesiaci... a ked das kasu na olovrant bude mat dost casu vytravit, takze to bude v poho...a jasne, dochutit mozes ovocim - vyzivou alebo cesrtvym