Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

dominica
17. dec 2007

ja som sa to ešte nikde nedočítala a máme len 8 mes, teoreticky 6,5 ako som už písala, tak to nebudem riskovať a vôbec, ani neviem, ktoré sú tie, čo sa môžu, takže počkáme.
Ináč, tuším v niektorých kupovaných je aj ryba, ale nemám to omrknuté, lebo ma to ešte nejak nezaujímalo 😉

katka76
18. dec 2007

mamacat mam pred sebou akurat tabulku pri zavadzani prikrmov - ryby iba sladkovodne - nie morske, treba davat pozor na filety - tie sa vyrabaju len z morskych.
ryby su vhodne az od 1,5 roka, treba vybrat vsetky kosti
my sme zacali s prikrmmi minuly tyzden, mrkvicka, zemiacik, dnes varim zeleninovu polievku-mrkva+zemiak, tak som zvedava, lebo tentokrat nedam MM

dominica
18. dec 2007

Kúpila som malému tú Humanu jabĺčkovú a aj tú Nestle osemzrnnú - tá obsahuje ináč cukor a večer teda vyskúšame, len sa teraz neviem rozhodnúť ktorú, napíšem, ako mu chutila.

patusik
18. dec 2007

No ako Dominica? Ako ste dopadli s kasickami? Mojmu malemu velmi chuti Humana, vlastne jemu chuti vsetko....🙂 My sme dnes papali hrusku na desiatu a celkom to islo....Ale on fakt nema problem....klop, klop

mamacat
18. dec 2007

tie ryby su treska a este jedna co neviem co je po slovensky (sole & cod)
no my asi tiez pockame 🙂

o 3 dni ideme na Slovensko tak dufam ze tam objavim nejake kase co nam budu chutit (nemliecne, bezcukrove..;)

patusik
19. dec 2007

mamacat, my tiez papame nemliecne bezcukrove, inac tych kasi je dost malo, a aj tych par, co je nemliecnych ma vacsina cukor. takze ja som horko tazko nasla dve, a to humana jablckova v DM a nestle nemliecna ryzova. a tieto dve striedame.
keby niekto vedel este o nejakych, prosim napiste nazvy, dik

dominica
19. dec 2007

včera papal tú Humanu jabĺčkovú a veľmi mu chutila, len som bola tročku prekvapená, lebo ako som spomínala, ja robím kašu do misky, hustú a do tejto som musela dať toľko kaše, že som myslela, že nezhustne, neviem, či ju nemám robiť teda do flaše, len ja som rada, že papá lyžičkou.

S tou Nestlé osemrznnou neviem či nemám počkať, lebo ten lepok mu chcem dať neskôr, ale už som mu ináč minule dala jablko s piškótami, lebo som už nevedela ako to jablko doňho dostať, ale zjedol len pár lyžičiek, nepomohli ani piškóty.
A ak už pár lyžičiek piškót mal, tak neviem, či má význam čakať s tým lepkom.

Patusik, ty chceš kedy dať malému niečo s lepkom?

patusik
19. dec 2007

No ja som sa pytala lekarky, lebo tiez uz som mu chcela dat piskotku do ruky, ale povedala, ze mam este pockat, kym neukonci siedmy mesiac.Takze asi o mesiac.
To mas pravdu,s tou Humanou, ryzovu dam 3 lyzicky a je akurat, a tu som na 150 ml mlieka dala asi pat lyzic a pozeram, stale nic.Ale miesala som, miesala a potom to zrazu zhustlo.A dala som to do misky, pockala kym vychladne a potom to bolo este tuhsie.Sme sa s miali s priatelom, za kasa na 3-4 dni....Ja som dala malemu zatial 3x a mam uz len asi tretinu sacku
😀

dominica
20. dec 2007

No, malý začal papať trošku pomenej na obedy, ale snáď sa to zlepší, stále sme akosi len pri tom mojom mlieku, ktorého ale ubúda, z jedného prsníka prestal papať pred týždňom a pol, lebo z neho pomaly tečie a nechce sa mu už asi ťahať, ale sem tam ho v noci ošálim a dám mu ho, hoci tam už skoro nič nemám a stále teda papá len z toho druhého. Dnes som si po dlhom čase chcela odstriekať na kašu a bolo to z obidvoch úbohých 10 ml, ale to bolo asi tým, že mi to nemal kto stimulovať a mlieko sa netvorilo, lebo ak malý saje, tak sa tvorí, no neviem, či mu nebudem musieť dať čochvíľa umelé ☹ , chcela som kojiť aspoň do roka a pol.

Ale boli sme dnes v nemocnici a rozprávala som sa s primárkou JIS-ky a pýtala som sa, čo mu dávali papať kým som nemala mlieko a samozrejme papal umelé, klasické, nie HA, takže ak by som nemala mlieko, môžem mu dať kľudne nejaké umelé. HA dávajú len deťom, ktoré majú alergických rodičov a ak už raz mal umelé klasické a nič mu nerobilo, tak mu ho môžem kľudne dať. Ja som mu pôvodne nechcela dať klasické, kvôli bielkovine kravského mlieka, ale už ju dostal a primárka povedala, že ak na ňu nebol alergický vtedy, tak už na 99,9% nebude. Tak uvidím, ako bude ďalej, keď malý je závislák na mojom lieku, ale som šťastná, že mu zatiaľ stačí a nikdy som ho nemusela dokrmovať.

Aj som jej hovorila, že malý nechce ovocie, povedala, že to vôbec nevadí, že mám skúsiť neskôr, môžno časom príde na to, že mu chutí, tak počkám asi týždeň, dva a vyskúšam nanovo.

A kašička Humana, dnes zjedol ako inokedy a začal plakať, že už neni, tak som robila nanovo, ale už do vody. Svojho mlieka mám zmrazeného asi na 2-3 kaše, tak asi začnem potom robiť do umelého.

A zas som sa rozkecala, to je hrozné, zaujíma to tu vôbec niekoho?

Patusik, ako ste dopadli so sladkým zemiačikom? Asi mu chutil, keď zje aj všetko ostatné, že?

dominica
20. dec 2007

Patusik a tu Bebu HA ti predpisuje dr., alebo si ju hradíš celú?

kubanka
20. dec 2007

Ahojte ja davam Hipp kase, cez den aj na noc a tiez su bez cukru

adulator
20. dec 2007

ahojte,máte niektorá skúsenosť pri kašách bábetká reagujú červenými fľakmi okolo pusy ? ďakujem

patusik
20. dec 2007

Takze pekne po poriadku:
Domci, ja uz tiez mam pomenej toho mliecka, lebo odkedy papame ovocie a zeleninu, samozrejme pije menej mliecka.Minule som mu chcela trosku nastriekat do zeleninky, 2x streklo a potom nic...som normalne osmutnela.Na jednej strane by som uz rada nekojila, lebo chcem zacat cvicit, ale na druhej strane strasne chcem.....je to neskutocny pocit, ked tak krasne papa a ja sa na nho divam.A je to dost pohodlne, ked kdekolvek si, nemusis sa ponahlat domov...no ale vsak kojace maminky to poznaju, co tu budem vypisovat 😉 No ale riesila som to tak, ze miesto cajika mu dam potahat, aj po obede a po desiate mu stale daam mliecko, pijem viac vody a trosku sa to napravilo..Tak dufam, ze to bude OK.
To HA mi predpisuje dokica, lebo ona je taka dost opatrna, tak radsej mi na zac. dala to HA.Stoji sice 265,- Sk
(2x 750 gr.), ale za zdravie mojho krasneho babetka mi to stoji....Vydrzi asi mesiac, raz denne ked robim kasu.
A sa velmi tesim, ze Humana jablckova vam chuti, aspon nejake ovocie 😉
No a sladky zemiacik nam samozrejme chuti...je fakt super, anisom nevedela, ze to je oranzove ako mrkva....dik za typ, na ten zemiacik Domci.

Kubanka: Ale sa mi zda, ze su mliecne.....my papame nemliecne,alebo samylim, neviem, tie Hippky som nepozerala.

Adulator: asi ma alergicku reakciu, radsej mu ich nedavaj... 😒

dominica
21. dec 2007

Dnes mi zjedol malý na večeru trištvrte banánu, jupíííí, ani neviem, čo sa mu stalo.

To mlieko nie je drahé, keď ti ho dr. predpíše, veď vydrží mesiac, musím sa opýtať ja mojej, čo na to hovorí, lebo na večeru mu robím kašu už aj do vody, ale to nie je ono, a neviem, či náhodou nepotrebuje tie vitamíny, čo sú v mlieku, opýtam sa a budem múdrejšia. Možno mu ju začnem robiť aj do kladického umelého, ak nebude chcieť predpísať HA.

Ten zemiak prekvapil aj mňa tou farbou, ale tiež si myslím, že som dobre objavila 😉

A s tým kojením, to máš pravdu, je to nádherný pocit a hlavne máš to vždy po ruke, nemusíš nič chystať a ušetríš. Zadarmo dáš to najlepšie, čo môže bábatko dostať 🙂

annabe
21. dec 2007

ahojte, dávali ste špenát? môžem ho začať dávať od šiesteho mesiaca? a s čím ste ho kombinovali? ďakujem za radu

mamacat
22. dec 2007

ahojte. tak uz sme na slovensku. Ryzovu kasu od Nestle som uz nasla ale este sme ju nevyskusali ci chuti tak ako ta americka. este som hladala vyzivy ktore obsahuju iba jednu zlozky- zeleninu alebo ovocie nie je tam pridany cukor a nic ine... existuju tu take? v amerike kupujem vsetko bio, ale tu to nemusi byt... len ci najdem daco bez prisad cisto ovocie alebo zeleninka. dik za radu.

nelika666
22. dec 2007

mamacat.. my papame vyzivky frutapury, potom Hami a Sunarek - tie maju toho co sa tyka zlozenia najmenej - su bez cukru 😉

mamacat
22. dec 2007

dik! v tescu som ich zatial pozerala ale nebol dost velky vyber...
chcem pre nu varit ale je nas tu vela ludi na malu kuchynu plus predsviatocne varenie, pecenie 😲 tak radsje chcem mat nieco do zasoby 🙂

nelika666
22. dec 2007

😉 no ja nakupujem v tescu ale je rozdiel aj v ktorom meste - napr, v KE v hypermarkete je ovela vacsi vyber ako v PO..
a v tescu uz maju aj znacku "organic" - bio ovocie a zeleninu - mavaju jablka, banany, mrkvu...

mamacat
22. dec 2007

tak sa musim pozriet znovu...;) bolo toho vela co sme museli kupit 🙂

andy.a
22. dec 2007

mamacat,tie výživky Frutapura aj v DM-drogérii mávajú.. 😉

nelika666
22. dec 2007

teraz ma napadlo, na jednej stranke maju teraz 10% zlavu na cely sortiment detskej vyzivy.. a ak spravis vacsiu objednavku, mas aj dovoz kurierom zdarma.. frutapura tam vychadza na 53,-.. poslem ti link? 😉

kili
22. dec 2007

neviete, či už môžem dávať malému surové jablko? nevadí to?
viem, že sa má strúhať s plastovým alebo skleneným strúhadlom, neviete, kde v BA sa dá zohnať? už som pobehala snáď všetko 🙄

dominica
22. dec 2007

kili, ja dávam malému len surové, ale ako som písala, ksichtí sa, ako by jedol citrón. Viem, že niektoré mamy jablko varia, ale mňa to nikdy nenapadlo, neviem prečo, veď surové je zdravé.
V Bratislave to strúhadlo neviem kde dostaneš, ale u nás v Trnave ho majú v hociktorých domácich potrebách a to plastové sa mi zdá oveľa lepšie a stojí okolo 15-20 Sk.

dominica
22. dec 2007

annabe,
špenát dávam asi raz za mesiac, niekde som čítala, že by sa nemal dávať často a kombinujem ho zo zemiakom a žĺtkom, alebo zo zemiakom a kur. maskom.

kili
22. dec 2007

asi si ho budem musieť objednať z Trnavy 😀 lebo u nás nieje snáď nikde.

annabe
23. dec 2007

dominica, ďakujem.

dominica
26. dec 2007

malý mi spapal 2x po sebe banán - jupí, tak sa teším, že som sa sem musela prísť pochváliť.
A dnes mal banán s jablkom, ale zjedol len pár lyžičiek, ale myslím, že to preto, že už bol hrozne doobeda unavený, tak pri tom plakal a keď som ho zobrala spať, tak v sekunde zalomil, takže asi sa mu už od únavy ťažilo papať 🙂

mamacat
27. dec 2007

nelika vyskusali sme tu Frutapura a jablko+marhula, a velmi to malej chutilo. len skoda ze sa tie kelimky nedaju znovu zatvorit a odlozit.
patusik v tej Nestle ryzovej kasi som objavila vanilin... mala to spapa v pohode vmiesavam jej to do vyzivy. ale som bola prekvapena ze tam tu vanilku davali. ved je to bezmliecne, bez cukru bez konzervacnych latok atd...

alienka
28. dec 2007

ahojte, viete mi niektora poradit?
uz je to vyse dvoch tyzdnov, co sme zacali s prikrmami, ale zatial slabota, maly zeleninku nechce, mrasti sa, zlosti, stiska pery, dostanem do neho maximalne tak 2-3 lyzicky. Skusala som uz mrkvu, mrkvu + zemiak, zemiak, zemiak + karfiol, zemiak + mrkva + karfiol, ale nic mu z toho zatial nezachutilo. Skusala som to aj z MM aj bez, ale nepomohlo to. Jedine co spapka a este pritom aj krasne otvara ustocka je mrkva s jablckom, ine nic, neviete mi poradit? Nechcem mu davat stale to iste. Samotne ovocie zatial davat nechcem, kym nepapka zeleninku.
Tie kasicky davate len vecer pred spanim? Pytala som sa dr. a ze na to mame este take dva mesiace cas, ze tam je kravske mlieko a ked mam zatial dost MM a pod., tak neviem.