Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
28. máj 2010

vitana - ak mixujes tak ich nahrubo mixni (nie na kasu) a ak uz papa male kusky tak nadrobno nakrajat a ano zamiesat do zeleninky stavy a mäska 😉

amsi - na jeden sosovicovy privarok/polievku som myslim davala 1-2 stamprle 4 cl plnu sosovice a ano pozor vari sa fakt kratko 😉 uz si ale nepamätam presne 😀

hrasok aj kukurica sa moze po skonc. 8 mes. takze ano a kukuricu mrazenu tiez dobry vyber v kauflande urcite nie konzervovanu su nakladane v sladkokyslom naleve a je tam vela soli 😉 ak mixujes tak mixovat ale iba nahrubo nie na uplnu kasicku 😉

co sa tyka privarkov - nastruham danu zeleninku na hrubom struhadle a necham podusit v troske vody do mäkka a zahustis (ja som zahustovala/zahustujem pol napol biela a celozrnna muka) nie je to take agresivne (mozes pridatmlieko ktore pijete) zdrava alternativa alebo klasicky solamyl je to len zemiakovy al. kukuricny skrob takze aj ten moze byt, po roku som privarky robila /robim takto: osmahnem cibulku pridam nastruhanu tekvicu podusim, ak treba dodam trosku vody, ked je vsetko mäkke v mlieku rozmiesam muku a zahustim , nakoniec vsetko osolim a ktoo chce prida ocot 😉
k sosovicovemu privarku davam normalne bobkovy list, k tekvicovitym petrzlen. vnat alebo majoranku 😉

no snad to je zrozumitelne vysvetlene ak nie ozvi sa 😉

maryanna
29. máj 2010

ahojte, neviete od kedy sa môže cvikla? normálne uvarená mixnutá......

amsi
29. máj 2010

diky saska

gabika7706
30. máj 2010

@maryanna po 9. mesiaci cca by sa malo

henaha
30. máj 2010

ahojte maminy, chcem sa opytat, kolko prikrmov by sme denne mali skonzumovat? Mame 8 a pol mesiaca a papame asi takto: rano kojenie, desiata ovocie s piskotami, obed masko, zeleninka, zemiak, olovrant ovocna vyziva a neviem ci mam na veceru zaradit kasu a pred spanim kojenie alebo vynechat olovrant vyzivu a dat kojenie, potom na veceru kasu a kojenie? neviem, ci som to napisala zrozumitelne 🙂
Je vhodna kasa kazdy vecer? A co piskoty a detske keksiky? Davate ich denne?
dakujem za rady

gabika7706
30. máj 2010

@henaha my sme sice este len dnes zacali s prikrmami, ale pamatam, ako to bolo so starsou, piskoty jedla niekedy okolo roka prvy krat a keksiky niekedy po roku...kase sme nejedli skoro vobec.
ale myslim, ze mate celkom dobry rezim ako si to opisala, nechala by som aj na olovrant ovocie a vecer teda kasu plus kojenie alebo len kojenie, hoc i 2x, ja sa teda tak chystam, ze kase jest maly na veceru nebude 😉

maryanna
31. máj 2010

hanaha, vo vašom veku pokojne dva príkrmy bohate stačia

henaha
31. máj 2010

maryanna, to mi pride dost malo iba 2 prikrmy ☹ ved to by som cely zbytok dna iba kojila 😀
gabika, ja som s piskotami zacala v 8 mesiacoch, lekarka mi to tak povedala, ze uz som mohla aj od 6., mne to tiez pride nejak skoro 😒
dakujem

jasminet
31. máj 2010

henaha, nasa piskoty vobec este nedostala a ani neplanujeme. keksik ma tak 3xdo tyzdna, bud do vyzivky, alebo len samotny. niekedy ani tak casto nie. v piskotach je bielko, tak neviem, to sa do roka neodporuca vobec... 😅
kasu mava na olovrant. desiata ovocko, obed zeleninamaso, olovrant kasa. ale obcas jej to prehodim a na ranajky ma kasu, na olovrant ovocko...nech to ma pestre 🙂 dala som raz na veceru kasu, ale nespalo sa jej dobre, prehadzovala sa, neviem ci z tej kase alebo bol iny problem, ale skusat to uz nebudem.

maryanna
31. máj 2010

dva príkrmy v takom veku málo nieje ale závisí od dieťaťa, niekomu stačia dva príkrmy iné potrebuje tri, to už vieš ty najlepšie....s tými piškótami súhlasím, je to podľa mňa tiež zbytočne skoro, radšej nejaký keksík vhodný od daného mesiaca, lebo v piškótach je bielko, jasminet nám sa po kaši tiež nespalo dobre, malý sa prhadzoval stále, pučil, takže tak..niekomu kaša na večer nvyhovouje, a niekto naopak po nej spí krásne...

miska.misiak
31. máj 2010

ahojte kocky 🙂
minuly tyzden sme zacali prikrmovat... zacali sme s mrkvickou potom mrkvicka+zemicik a dnes sme si dali karfiol so zemiackom co by ste poradili ako dalsie?...chcem sa opytat kedy mozme zacat s ovocickom? a inak mame 6mesacikov a nam doktorka tiez povedala ze mozme dat aj piskotik aj chlebik...

maryanna
31. máj 2010

miska, ja som šla presne ako ty, že mrkva, zemiak karfiol, no ak nemáte problém s prdíkmi tak kľudne kaleráb, môjmu chutí veľmi, alebo brokolica je vhodná (napr brokolica ryža) dnes sme mali brokolicu s mrkvou a veľmi chutilo......potom trebárz cuketu, tekvicu, petržlen, paštrnák....podľa toho čo majú pekné v obchode....a s ovocím sa začína tak 3-4 týždne po zelenine...keď je bábo na zeleninu zvyknuté, lebo potom by mohlo zeleninu odmietať keďže ovocie je sladké......

saska.t
31. máj 2010

henaha - to co mate vam uplne staci, ak chces zaradit veceru, vynechaj bud desiatu, alebo olovrant, este stale potrebuje maly dost mliecka tak ho netreba obmedzovat dalsim prikrmom

miska - moznosti mas vela brokolica, kalerab, spenat, petrzlen-pastinak atd. s ovocim a s mäskom sa zacina mesiac po zavedeni prikrmov takze este mate cas...
tvoju Dr. by som moc nepocuvala chlebik sa zaraduje v 10 mes. a piskoty(klasicke) po roku obsahuju cele vajicka a bielok je velky alergen, mozes malej zarobit na velku potravinovu alergiu, takze treba byt opatrny....
dobre tabulky na postupne zaradovanie potravin najdes na www.kojeni.net 😉

saska.t
31. máj 2010

mariana - ty si vyborna ziacka, lepsie by som to ani ja nenapisala 😀

maryanna
31. máj 2010

hh sasi, hej mám tvoje niektoré vety dokonca naspamäť po toľkom čítaní naučené:D mi písali že cvikla až po 8mom mesiaci, to fakt nemôžem skôr? mne príde zdravá (teda domáca, nie tá z obchodu)

miska.misiak
31. máj 2010

baby dakujem 😉 s prdikmi sme mali prolem do prvych 3 mesiacov...plakavala som s malou ☹ bolo to hrozne... ale teraz je to uz ok 🙂 musim si zaklopat 😅 karfiolik dnes chutnal tak som rada 🙂 ozaj a staci dokrmovat raz za den? dem hned kuk tie tabulky

maryanna
31. máj 2010

miska, áno raz za deň ....ale myslím že karfiol tiež trochu nafukuje (treba odrezávať hlúbiky) takže ak vám prejde bez problémov tak potom vpoho

henaha
31. máj 2010

baby, dakujem za vase rady... 😉
saska, aj tebe, vidim, ze do toho vidis 🙂 a to som asi prave chcela pocut, ze co vynechat, ked chcem dat hustejsiu veceru...tak to budem nejako obmienat a mliecko stale ponukat, ved je to chalan a ten si nenecha kojenie odopriet 😀 😀 je pravda, ze tym by som mu jedno kojenie odobrala, tak nech ho este ma 😝
asi aj piskoty prestanem davat, aj ked dr. uz radila, aby sme ich jedli 😒 ved do roka vydrzime 🙂 🙂 na druhej starne nam jogurty este neodporucala ☹

gabika7706
31. máj 2010

@henaha kojenym detom sa odporucaju jogurty az po roku.

gabika7706
31. máj 2010

@miska.misiak do roka sa dieta len prikrmuje, to zn., ze hlavnou zlozkou stravy ma nadalej zostat mlieko, v 6 mesiacoch jeden prikrm denne bohate staci 😉

saska.t
31. máj 2010

henaha - ja by som klasicky biely jogurt plnotucny so zivymi kulturami kludne zaradila 😉

mariana - po 6 mes. mozes cviklu je dost agresivna stavy, tak vydrz 😉

maryanna
31. máj 2010

díky saska...🙂

miska.misiak
31. máj 2010

vdaka gabika 😉

henaha
31. máj 2010

sasi, ake su najlepsie jogurty? trebars aj smotanovy zvolensky? tie mi pridu celkom ok a co activia?
este asi pockam nejaky ten mesiac a potom mu uz sem-tam zaradim 🙂 🙂
dakujem baby za rady, ja sa este urcite niekedy pripojim do diskusie alebo si vypytam radu 😉

ozaj, a co napoje? mozem mu dat uz aj odstavene jablcko ci mrkvu? zriedenu s dojcenskou vodou, ci samotnu? zatial pijeme len vodu alebo cajik, ale nevypije moc 😠

saska.t
31. máj 2010

henaha presne si to trafila zvolensky je uplny ideal 😀 activia su dost nizkotucne a obsahuju dost draslika tym by som sa do roka vyhla
napoje: najlepsia je voda ale obcas kludne zarad aj stavu ale urcite dost riedenu, stavy su dost agresivne ked su 100% takze urcite zriedit... moc nevypije preto ze sa koji, ale rozhodne stale ponukaj aby sa naucil pekne pit 😉

henaha
31. máj 2010

dakujem este raz, sasi, tak vyskusame jogurtik a zostaneme asi nadalej pri vodicke a niekedy v lete prisladime stavou 😉 😉
pekny vecer

sylviah
31. máj 2010

kocky, kedy mozem malemu ponuknut chlebik s maslom, pripadne iba cisty chlebik? a aky chlebik to moze byt? alebo mozem len korku a biely rohlik? maly bude mat o tyzden 8 mesiacov. dakujem krasne! 😉

magnetika
1. jún 2010

Dievčatá, kde ste kupovali zeleninu, ked ste zacali s príkrmom ? Normálne v obchode,alebo v bio predajni ? Ja mám totiž z toho čo je v obchodoch úplnú hrôzu ! 😠 Príde mi to všetko strašne "umelé" a ládovať ňou také malé stvorenie 😒 no neviem..... Neviete o nejakej bio predajni v TT, kde majú aj čerstvú zeleninu,ovocie ??? Dakujem

gabika7706
1. jún 2010

@magnetika ak nezozenies bio, mozes dat aj mrazenu, baby karotku napr., mrazena zelenina je kontrolovana na rozdiel od cerstvej, ktora je na pultoch.

saska.t
1. jún 2010

silviah- chlebik s maslom po 10 mes, ak mate zaradeni lepok biely rohlik na zuzlanie moze aj teraz 😉

magnetika - nie je nutnost kupovat bio ale gabika ma pravdu lepsie je mrazena zelenina, je dopestovana v sezone a rychlozmrazena, v lete treba kupovat cerstvu zeleninu, ktora ma prave obdobie a nie tie sklenikove 😉