Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

junovka
3. júl 2008

zuzka99, mas na mysli toto??
http://www.alinka.sk/sekcia/recepty-pre-deti/ 😕 😕

junovka
3. júl 2008

...klikni v Alinke hore na listu Recepty pre deti a rozbali sa ti podla veku dietata. 😉

ena
autor
3. júl 2008

ammalka: ja malemu davam cesrve ovocie, jablko, hrusku mal postruhane na sklenenom struhaku, banan roztlaceny vidlickou..

a ja pridam moj sposob pripravy masovozelninovych prikrmov 🙂

uvarim vacsi kus kuracieho masa, nakrajam na male kocky, dam do plastovej misky a do mrazaku.. myslela som ze sa pozlepuju, ale v pohode mozem "odlomit" kolko kuskov chcem..

ked idem varit, tak chvilu predtym vyberiem z mraznicky par kuskov masa, male kusky sa rozmrazia rychlo.
medzitym dam uvarit zeleninu -napr 1 zemiak,1 mrkva,1 mala cuketa.
To je makke raz dva.. prehodim si to aj s trochou vody v ktorej sa to varilo do misky na mixovanie, pridam rozmrazene maso.. ponornym mixerom rozmixujem.. rozdelim na 2 porcie, jednu zje hned a druhu odlozim na chladnicky na druhy den 🙂

alebo ked je toho viacej, tak jedna porcia aj do mrazaku, ale nemam velmi rada zmrazovane veci so zemiakmi..

Pri strarsom Filipovi som to niekedy tiez robila tak, ze uvarit viacej masa, pomixovat a do formy na lad..
ale ked mixujem same maso ponornym, tak je to taky maglajz, kopa ostane na mixeri, vsetko zagebrene... so zeleninou sa to lepsie mixuje.

l.lara
3. júl 2008

enka, kolko ma tvoj drobcek ked davas cerstve ovocie? resp. od kedy sa moze davat cerstve?

zuzka99
3. júl 2008

junovka ďakujeeeem, je to ono

ešte jedna otázočka - zemiak varíte v šupke alebo normálny oškrábaný?

ssissi
3. júl 2008

Baby poradte, ten olivovy olej - to je kupeny v normal v potravinach??? A to davate do hotoveho jedla, ci pocas varenia?

Zuzka99, so zemiakom fungujeme dnes treti den, zajtra mrkva + zemiak. Zemiak varim v supke - zachova tak viac zivin ako osupany. Maju sa varit co najvacsie kusy, znamena to, ze nerozkrajat na mini, lebo sa zbytocne odplavi vitamin C atd.. Nedavat do studenej vody, ale az do vriacej - v tej vode maju byt co najkratsie.

ssissi
3. júl 2008

A vody ma byt co najmenej - akurat tak po okraj zemiakov, nie viac.

zuzka99
4. júl 2008

ssissi, dik, olivový olej myslím, že má byť normálny z potravín, ja mám ten extra panenský, ale nepoužívam, možno skusenejšie baby napíšu

denisocka
4. júl 2008

ena- takže v pohode vydrží už urobene jedlo na další den? teda teoreticky hej,asi to tak začnem aj ja,lebo je to praktickejšie. a ked to dávaš do chladničky tak do misky a zavrieš ju?

zuzka99
4. júl 2008

denisocka, ja mám taku misku s uzáverom, ked sa nedoje aby som to dala do chladničky a može sa to potom aj v nej zohrievať v mikrovlnke. stála 50 Sk. ja sa zatial budem snažiť robiť každý deň čerstvé, ked sa nebude dať tak to dám napr. aj do tých avent pohárikov na mlieko (nepoužívam všetky na mlieko) alebo možno aj do presnidávkového pohára.
my sme dnes 3. deň na mrkvičke, zajtra príde na radu zemiak. dávate ho sám alebo už s tou mrkvou?

ssissi
4. júl 2008

Zuzka99, pozriem ten olivovy olej. Ten zemiak - tak ako mrkvicka, teda tri dni. Prvy den 1-2 lyzicky vareneho zemiaka, druhy den 3-4 lyzicky, 3. den cely zemiak, stvrty den mrkva+zemiak.

Dobre to pisu tu - na strane 10:

http://www.mojedite.cz/microsites/hami_sk/image...

Ten zemiak som klasika uvarilav supke, osupat, potom rozmixovala, treba doliat vodu, mozes dojcensku, alebo tu, v ktorej sa varil zemiak (su v nej latky, ktore odisli zo zemiaka do "vyvaru" - teda za predpokladu, ze varis zo zdravych zemiakov a musia byt umyte pred varenim - ale nenamacat dlho zbytocne). Ja som miesto vody dala materske mlieko, mala z toho zemiakove pyre a velmi jej smakovalo. Do slova to zbastila 😝 . Teda na druhy den, prvy den spapala dve lyzicky.

ssissi
4. júl 2008

Inak ja nedokazem odhadnut to mnozstvo zeleniny, tak navarim vzdy trocha viac. Cast, ktoru nenalozim na tanierik, putuje do mraznicky, uvarene, rozmixovane, teda klasicka dojcenska vyziva. Raz neskor vyuzijem. Davam do sklenenych poharikov (najlepsie na skladovanie - co do zachovania vyz. latok), pripadne do nadobky na lad a narobim take mensie kocky - odtial do sacika.

Ale podla mna, v tej chladnicke to moze byt 24 hodin. U mna zatial len ta mraznicka. Zo zaciatku je ale lepsie vsetko cerstve. Hoci otazne je, ci nie je viac menej jedno, ci mrkvu skladujem v chladnicke, pripadne je skladovana v obchode, alebo ci prikrm z mrkvy skladujem v chladnicke? Myslim, ze tam az taky velky rozdiel nie je. Rozdiel je varit z cerstvo odtrhnuteho a zo skladovaneho 😔 . Chcelo by to zahradku

annabe
4. júl 2008

Ahoj maminy, kedy ste zacali davat obycajne mlieko od ktoreho roku a ake?

junovka
4. júl 2008

my by sme chceli davat obycajne mliecko minimalne po 1,5 roka, ak bude Nely nadalej chciet UM, tak to potiahneme do 2 rokoch. 😉 Mam uz ponaucenie 😉

kuky8
7. júl 2008

čaute ženy, tak ste ma úplne domotali s tým zmrazovaním mäska 🙄 😀 Všetky "finty" sa mi zdajú dobré... tak musím vyskúšať, čo bude pre nás najrýchlejšie. Snáď by som sa priklonila k tomu nestrateniu výživných látok z mäska. No uvidíme.
My už baštíme 3 deň tekvicu, malý otvára ústa ako vráta... taká som rada, že aspoň tých 100 ml zje. Zatiaľ viac do neho nedostanem ☹
čo sa týka varenia na 2 dni - ja uskladňovanie asi flákam. Navarím viac zeleniny, 1/2 odoberiem, druhú dávam do chladničky. Nie do mrazáku. A dávam to normálne v poháry, uzavriem alobalom....nekúpila som žiadne špeci misky... hádam sa to môže aj takto skladovať? 😕 Samozrejme bez MM, to odstriekam priamo do misky.

A baby, ako robíte kel?

denisocka
7. júl 2008

my máme ekzem, a kedže neviem z čoho,tak som vysadila aj marhulu,čerešne aj broskynu . aj neviem čo ešte vysadiť,kedže neviem či to je z mojho MM ,tiež som jedla zo všetkeho kus ,aj kus čoko s orieškami

no a nejak nám to mäso nejde,zato žltok včera spraskal za 2min !!!! dnes karalab s mäsom nešiel,zato ryža,bana +MM sa spraskalo hned ,a konečne mu chuti aj jabko,aj ked surove

prave ma napada či neni ten ekzem z neho,no som debo z toho

jahodka11
7. júl 2008

denisocka, ak mate ekzem, maly nesmie vajicko, jablcko len uvarene, a ty cokoladu, oriesky tiez nie bohuzial ☹

junovka
7. júl 2008

a kolko dnovy odstup u toho vsetkeho Denisocka si mala,???????? 😕

iva211
8. júl 2008

ssissi ja kupujem olivový olej v lekárni, mám to najistejšie a dávam ho preto aby malej išlo lepšie kaki a aj niektoré vitamíny sú rozpustné len v oleji.

zuzka99
9. júl 2008

možno blbá otázka, sa nesmejte, ale ten olivový olej z lekárne sa dá jesť? ja ho kupujem, ale používam len na natieranie malého alebo do kupela. 🙂 na jedenie dávam normálny z potravín.

nevesta
9. júl 2008

Nie, ten je na natieranie, je inak upravovany ako ten na jedenie 😉

zrzulka
9. júl 2008

kuki ja uskadnujem v avent poharoch ale to v tom mrazim, ked varim tak na viac dni nezvyknem varit. malej uvarim radsej vzdy cerstve, presne z tych istych dovodov ako ty. bojim sa zeby som to odflakla🙂) predsa doma sa ta sterilita neda az tak dodrzat. ja mam v chladnicke aj v mrazaku miesto specialne pre malu ale aj tak. radsej neriskujem a vzdy jej pripravim cerstve, kedze zatial papame len zeleninu a ovocie (aj to jej davam bud frutapuru alebo cerstve) tak zase s "varenim" az taky problem nie je🙂

kocky prosim vas mala ma stale zapchu co na to pomaha? ja som jej minule skusila dat mrkvu a zase:((( teraz sa napchavame slivkami v roznom stave. co jej este mozem davat, bojim sa aby sa zase nezapieklo chudatko moje. ako mozem nahradit mrkvu? bojim sa ze ked bude mat taku jednotvarnu stravu tak jej nieco bude chybat. ja jej teraz prakticky davam len ovocie. kase sme vylucili, mrkvu tiez, zeleninu radsej tiez nedavam. ale ved nemoze byt stale len na slivkach a jabkach🙂

denisocka
9. júl 2008

baby,sdnes idem ku kožnej,už ma tie prikrmy seru,s prepačením !!!! už ani neviem či to je z vajca a najnovšie ma napadol aj banan,kedže kamoška bola teraz u alergol. a ta jej vravela že BANAN JE SILNY ALERGEN !!!!! že niekomu sa neprejavy,ale čosi v tele sa kumuluje a potom to môže vybyť a bum-je alergia!

teraz máme aj take drobne vyrašky kopec po chrbate,už sa tahaju na ruky aj trup.začali tak intenzívne v nedelu ponobede a v pondelok bol uplne červeny - a to vzniklo bud po vajcu alebo po trpkom banane z kauflandu,ja hlupa som nakupila trochu zelene ze vydržia

okrem toho ma aj akoby suche miesta,take male mapy,čo sa šupu na chrbate a ekzemik na ruke,ale ten je dlho,a je teraz vyrazny,suchy,okraje červene

šucha si oči,nos -je zafufnany-podla obvodnej však je to len jeho zlozvyk,šuchať oči a nos

tak fakt neviem,už ma to strašne serie,alebo sa bojím ekzemu a kadečoho!

junovka
9. júl 2008

deni, o akych vajickach to pises? 😕
Podla mna ako si tu to opisala tak sa jedna o ekzem a ekzem je prvy priznak alergie, co aj nasvedcuje to ako tu pidses, ze si sucha ocka aj nos.Cim skor si vybav alergologa.Ako som pisala uz niekde v tvojom prispevku....ver mi, viem o com hovorim, zazili sme to na vlastnej kozi s Timeikou ☹ ....takto sme sa trapili hadam az do 5 rokov ☹

kuky8
9. júl 2008

zrzulka - ja sa snažím pripravovať čerstvé, to je fakt istota. Včera som 1.x dala zamraziť surovú postrúhanú tekvicu, tak uvidím, čo z toho bude 🙂
Ináč k tej zápche - my sme ešte (našťastie) nič také nemali, ale pohľadala som doma takú malinkú brožúrku od Hipp, aká strava stolicu zmäkčuje alebo normalizuje. Vám treba zmäkčovať, tak som sa dočítala že zo zeleniny: karotka so zemiakmi, ovocie: marhule, slivky,jablká s čučoriedkami, jabka s banánmi a broskyňami. Zo štiav: jablkovo-hroznový,hrušková,slivková, jablkovo hroznová. Kaše nepísali. To sú vlastne ich výrobky, ale možno by sa niečo z toho dalo použiť ako tip na uvarenie z domácich surovín (ak necheš také hotové malinkej dávať).Tak držím palce, nech to zmäkne 😀

kuky8
9. júl 2008

... aha a ešte som sa zabudla opýtať na kel... ako ho mám pripraviť? Ďakujem za námety 😉

junovka
9. júl 2008

zrzi, kedze si uz zaviedla ovocie, tak kludne mozes dat malej marhulu aj broskynu olupanua zmixovanu na pyre 😉 Mrkvu by som na tvojom mieste vynechala z jedalnicka aspon tak na 2 tyzdne.Mozno este jej crievka ju nedokazu spracovat 😉

Kuky, ja som kel robila tak, ze som dala do vody varit kel aj so zemiakom, asi malinku stipku drvenej rasce a varila som to do zmaknutia.Neviem, ci uz zavadzas aj zltok.Ak ano, tak na koniec mozes hodit aj zltok do vody.Nechaj prejst varom.Zmixuj a daj asi 1 KL oleja. 😉

junovka
9. júl 2008

recept na kel:kel, zemika, mrkva, voda, stipka drvenej rasce, 1KL oleja, kur.masko

Kel umyte pod tecucou vodou a nakrajajte na rezanceky, osupte zemiak a mrkvu nastruhajte na struhadle.Kel a mrkvu poduste na malom mnozstve olaja,pridajte zemiak a zalejte vodou a varte dommaka.Pridajte rascu.Rozmixujte, nakoniec pridajte na drobne kusky pokrajane masko a este chvilu povarte.

Tento recept som robievala a robim, ked uz sme mohli papat masko 😉

sorscha
9. júl 2008

Ahojte baby. Je nutné dávať žĺtok? Malému nerobí dobre, stále ho po ňom bolí bruško. A čo sa týka jogurtov: máme problémy s bielou nesladenou activiou. Dávala som mu do toho jablko, banán alebo baby sušienky. Za každým mi ju do hodiny vygrcká. Zatial som iný neskúšala. Mám ešte počkať, alebo skúsiť inú značku? ďakujem 🙂

junovka
9. júl 2008

zrzi, a este som zabudla dodat, ze aj hruska je dobra na zapchu.Ked ju osupes a uvaris, tak si myslim, zeby nemal byt problem.Prinajhorsiom bude prdiet si 😉 🙂