Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

selyma
16. sep 2010

Ahojte babky. Mna by zaujimala jedna vec. Niekde sa pise, co babo moze a co nie. Napriklad nemoze paradajky, lebo mozu sposobovat alergie a sosovica nafukuje. Ale potom najdem recepty pre deti od 6 mesiacov a tam je sosovicova polievka alebo paradajkova. To teraz ako moze ci nie?

bobocka
16. sep 2010

@selyma surove paradajky sa nemozu,ale varene myslim,ze ano.aj v prikrmoch to mas.a co sa tyka sosovice,tak ta zakazana nie je,len je tam mozne riziko bolenia bruska,preto sa velmi neodporuca.ale v mini mnozstve,po jednom roku je podla mna ok.ja sa sice na sosovicu ci varene paradajky este necitim,ale v prikrmoch to uz mas,takze nejak superzle to zas byt nemoze 😉

maryanna
16. sep 2010

@selyma sosovica a iné strukoviny od 8meeho mesiaca pomaly v pohode...nerobia problémy....
a paradajka, až po roku je to alergén...

a to že niečo je v sklenkách...hm..existujú jahodové, tavrohové výživy od 4tého mesiaca, paradajkový pretlak je takmer všade ale to ešte neznamená e je to správne, výrobcovia nemajú nejaké normy, dávajp to len približne...
napríklad mám takú brožúrku od HAMI a tam píše dr ako sa zavádzajú príkrmy kedy sa čo je...a potom na Ďalšej strane sú tie výživy od HAMI ktorých zloženie úplne odporuje tomu čo písala dr že kedy sa to smie.....je nanás matkách aby sme si čo to pozisťovali, veci v sklenkách sú odbuka do buka, všade koreniny, cukor....česť výnimkám...

varená paradajka myslím že po 10tom mesiaci by som už možno dala, ale surovú určite nie...

saska.t
16. sep 2010

@selyma cervenu lupanu sosovicu mozes uz teraz davat 😉

selyma
17. sep 2010

babky, ktory to jogurt jej mozem dat? Viem ze to len par takych je, ale neviem si spomenut. Len bily hocijaky? Dala by som jej do toho jablko

saska.t
17. sep 2010

@selyma az od skonc. 8 mes. zaklad. je plnotucny biely so zivymi kulturami, zvolensky, holandia, sabi, coop, 😉

alexanotbad
17. sep 2010

@salvinka hmm, tak to potom uz len skusit inu zeleninu. alebo dat prvy prikrm kase a zeleninu neskor.
ano 3.3.2010 🙂

selyma
18. sep 2010

@saska.t dakujem

anopka
18. sep 2010

ahoj maminky delate nekterá kaše ze SINLACU od NESTLÉ?co do ní dáváte?děkuji za radu

jaja32
18. sep 2010

Ahojte, po dlhsej dobe idem opat po radu 🙂 zacinam zavadzat lepok, teda chcela by som, ale neviem s cim by som mala zacat. Zatial som dala ovsene vlocky do ovocia, mam kupene bezvajecne cestoviny. Ako mam postupovat?
Mozem dat aj ryzu? Nezapecie malu? Jogurty mozem davat od ukonceneho 8. mesiaca? Bola som na poradni a pediater mi povedal, ze mam zacat davat tvaroh a vyrobky s tvarohom...pribinacik a pod., on jogurty neuznava. Poradte. Vela otazok, ale co uz 🙂

maryanna
18. sep 2010

@jaja32 lepok napríklad žužlať rožok, chlieb, bezvaječné cestoviny, ovsené vločky,
ryža sa môže od 4tého mesiaca v nej lepok nieje🙂 či juzapečie no ak papáte dlhšie príkrmy tak by nemalo, ale keď tak daj ku zeleninke, nie rovno ryžovú kašu.....
jogurty od 8meho mesiaca - biele plnotučné smotanové, čo najviac tuku.....
tvaroh od roka najskôr! obsahuje veľa bielkovín ktoré zaťažujú obličky, je ťažký pre tak malé dieťa....
pribináčik no......najskr od roka aj keď ja by som nedala vôbec až po troch rokoch, je tam veľa ečok, konzervantov, aróm.....nič dieťaťu nedá radšej voliť jogurt čistý biely....

jaja32
18. sep 2010

@maryanna dakujem, ja som sa tiez cudovala, ze preco tvaroh 😕 , viem, ze ryza neobsahuje lepok 😀 . Ja mam v priprave prikrmov chaos. Malej varim dookola zeleninku s maskom a uz by som aj nieco ine. Pediater mi nepovie nic, ani kedy zacat s lepkom 😒 ryzu som zatial nedavala, ale zajtra skusim. Obcas mame problem so stolicou, ale vacsinou kakame aj 4x za den. Polievocky s mlieckom, samozrejme nie kravskym, ale co pijeme uz mozeme? ako na to? Len napr. k uvarenej tekvici, alebo cukete pridam pripravene mliecko a mixnem?

maryanna
18. sep 2010

@jaja32 no áno, do uvareného pred podávaním pridáš troška mliečka....večšinou stačí z jednej odmerky.....a zmiešaš....ešte mixuješ??? 😕
napr dáš do vody pokrájanú zeleninu nejakú, mesko, a keĎ je polomekká, pridáš ryžu, všetko sa uvarí a máš.....ryžu mixovať nemusíš, vlastne nemusela by si vôbec ste už veľkí na mixované ale je to samosrejme na tebe,.....

jaja32
18. sep 2010

@maryanna este mixujem, tak to malej vyhovuje...

maryanna
18. sep 2010

@jaja32 okej, ja len že keĎ deti jedia dlho mixované tak kúsky potom odmietajú, verím že to nebde váš prípad aj keď to malej vyhovuje, už je vnímavejšia možno by sa jej kúsky omieľať v pusinke páčilo, je to niečo nové.....ale to len moja rada, je to na tebe ty ju poznáš🙂

jaja32
18. sep 2010

@maryanna skúsim, zatial mi tie kusky, ktore obcas zostanu, vypluva 😕

maryanna
18. sep 2010

@jaja32 jaaaj, no to bude možno aj tám že je zvyknutá na kašu ale neboj aj my sme si tým chvíľu prešli.....potom som pučila a teraz len ako sa uvarí tak to je🙂 držím prsty

saska.t
18. sep 2010

@jaja32 zatial je este velmi mala na kusky kludne mixuj, moja mala jedla do 14 mes. mixovane a potom si sama povedala ze stacilo a zdna na den jedla kusky 😉

jaja32
18. sep 2010

@saska.t v ovoci jej kusocky nevadia, ale v zeleninke ano. Som rada, ze papka, tak radsej mixnem 🙂

lucula73
18. sep 2010

ahojte

prepáčte,že sem leziem 🙂 .....chcem sa poradiť,že odekdy sa možu dávať jogurty?myslím obyčajný biely....nikde som to nejak nenašla,ďaakujem.

maryanna
18. sep 2010

@lucula73 od 8meho mesiaca

benne
18. sep 2010

@lucula73 ahoj, ja nedržím v pamäti čo kedy sa môže začať, ale moja dcéra odmietala mlieko a v 5.mesiaci som s nou chodila na kadejaké vyšetrenia, prečo ho odmieta - záver bol, že jej nechutí 😎 ale detská gastroenterologička mi vtedy vravela, že jogurty v pohode môže. A potom začala aj mlieko piť, ale už len krabičkové 😉 asi jej viac chutilo ako pokračovacie formuly

katka888
18. sep 2010

@lucula73
na strane 326 som sa na to pytala... niekto pise rok, niekto menej, ja jej uz teraz davam / na 6 mesiacov / po kusku, tj najprv na prstek, ked my papame na ranajky, potom trosku na lyzicke a tak

gabika7706
18. sep 2010

@jaja32 tak lekar neuznava jogurty ale pribinacik pre 7 mesacne poradil? 😕 🙂)

lucula73
18. sep 2010

aha,tak všeliako teda 🙂 ...no skúsim mu po troške......mlieko mu síce chutí,ale chcelo by to aj oživiť jedálny lístok 😉

a ďakujem.priznám sa ,že som to tu dozadu vobec nečítala,ak ste to tu už nikede písali,lebo ostatné papkaninky sú mi jasné,ale toto som si nebola istá.... 😉

nikush
19. sep 2010

@jaja32 ta to je vazne brzda doktor...sak jogurty su lahke na stravenie, nemaju v sebe dristy ako pribinacik. ako vazne...zabudla by som na takeho genia

andrejkaz
20. sep 2010

ahojte baby....chcem sa spytat,ci je nutne zaradit po osmom mesiaci dalsi prikrm....teraz papama na obed zeleninku,masko,cestoviny,zltok-vlastne vsetko co sa v takomto veku moze,maly spapa tak 180-200g,na olovrant mame ovocie s ovsenymi vlockami a tiez spapa cely poharik od detskej vyzivy,zvysok sa kojime cez den cca 3 krat a v noci 2krat....pomaly vsak budeme mat 8 mesiacov,tak chcem vediet ci mu mam dalsiu davku MM nahradit nejakym prikrmom a ak ano tak kedy-na desiatu alebo na veceru?dakujem 😉

saska.t
20. sep 2010

@andrejkaz ak vam to takto vyhovuje kludne zostante v tomto rezime, mate dostatok prikrmov na vas vek takze to nie je ziadny problem, po 10 mes. mozes zaradit ranajky chlebik pecivo s natierkou ale kludne aj v roku, treba sa riadit dietatkom kazde ma svoje tempo a rytmus 😉 ovocny olovrant mozes obmienat s bielym jogurtom

salvinka
20. sep 2010

@alexanotbad krasny datum 🙂 😀
a vy papate kasu?? rozmyslala som uz aj nad tym (casto som pocula ze ked nechceli babatka zeleninku tak zacali kasou a potom sa rozjedli..) lenze vobec nemam prehlad v kasiach.. preto by som nejaku radu potrebovala ze ktoru pre tak male babo..

ale idem sa vam pochvalit zienky, v nedelu sme skusili dat vyzivku brokolicovu, a drobcek mi veru spapal trosinka.. na tu detsku lyzicku som nenabrala ani mensiu polovicu, cize dokopy mohol spapat jednu malu lyzicku, ale uspech bol v tom ze otvaral ustocka 🙂 🙂 inokedy po prvej ochutnavke odmietal znova papat
a dnes som mu spravila mrkvicku (pucim cez sitko- nemixujem) a tiez spapal necelu lyzicku.. je to sice malinko no ja sa tomu nesmierne tesim, zachvilku bude isto tlacit do seba ako jeho ocino 😀 😀 😀

zuziq
21. sep 2010

od kedy je mozne davat malemu aj hovadzie masko chude? uz viac ako mesiac papame masko kuracie a chcela by som skusit aj nieco ine 😕