Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

katrenka111
20. júl 2012

Caute baby, moj malý každu hodinu papa mliecko moje MM, niekedy 1-2x denne aj UM,dokina mi vravela nech mu davam este po mojom Sunar....nemožem mu davat už radšej príkrmy, zeleninku a tak a moje mliecko???
teraz sa vsade hovori a pise že treba zacat co najskor....co poviete???ved to aj tak potrva kým sa to rozbehne....

candy23
20. júl 2012

@fuska ahoj, prosim daj tip ako ho pripravujes ty. Dakujem

katyxq
21. júl 2012

@freska Klidně zeleninu vař na páře 😉, jen pak při mixování budeš muset nejspíš přidat vodu. Pokud dítko přibývá, tak bych nezačínala kašema (my s nima začnem až někdy po 8. měsíci) a spíš zavedla nejdřív lepek (to znamená cca 2-3 lžičky kašičky denně, odpovídá to jedné lžičce suchých vloček, podrobněji u mě ve článku) a pak pomalu zeleninu, ale s tou bohatě stačí začít až kolem půlroku, záleží, jak se dítko na jídlo tváří, jestli se po něm natahuje a tak.

katyxq
21. júl 2012

@katrenka111 Asi bych radši dávala příkrmy než UM, ale prvně bych pořešila s laktační poradkyní to kojení, jestli by nešlo odbourat úplně, rozkojit se a pak bych teprv uvažovala případně dál. Co se týče kojení, kde může být zádrhel - od kdy dokrmujete UM a proč, dokrmujete UM místo jednoho kojení nabo nakojíte a pak dokrmíte (což je lepší varianta), jak často kojíte v noci, kontroloval vám někdo techniku kojení (s tou už ale teď nic neuděláte), kojíte normálně nebo přes kloboučky (ty zamezují chemické komunikaci matka-dítě a prsa neví kolik a jakého mléka vyrobit, navíc dochází k menší stimulaci dvorce)?
Kojení není odborností pediatra, ale právě laktační poradkyně 😉.

veri25
21. júl 2012

nám je pět měsíců a jeden týden a doktor nám doporučil začít s mrkvičkou a bramborem, napoprvý sem mu koupila mrkvičku od hami a ta mu strašně chutnala, ale když sem mu udělala čerstvou doma, tak se tim div nedávil, ale za dva dny už to bylo fajn a zvykl si na tu chut.. a zkusili sme aj cerstvy banan rozmačkat a papka úplně v pohodě, chutná mu moc. a jedení lžičkou pro nás vůbec nebyl problém, okamžitě se přizpůbosil. 😀

barbora77
24. júl 2012

@freska ahoj, ja som začala s prikrmamy minulý týždeň, keď mala malá 5 a pol mes. a robím zeleninku len na pare, je to najzdravšie a aj chutnejšie ako dusené vo vode 🙂 . Tak kľudne ju tak rob, len pri mixovaní si pridaj doj. vodu

moncicip
24. júl 2012

@katrenka111 Ja by som uz zacala prikrmovat. A um len v pripade ze ani prikrm nestaci.

dedenini
24. júl 2012

ahojte mamicky.mozno to tu uz bolo spomynane, ale tazko vsetko precitat.moja dcerka ma zachvilocku 4 mesiace a hladam clanky ako zacat s prikrmovanim.uz viem celkom s cim zacnem. ale celkom nemam stale predstavu ze ako to mam robit. mam zacat s prikrmovanim pred kazdym jedenim a potom dokrmit mlieckom? niekde som sa docitala ze nieje dobre na noc prikrmovat, koli tomu ze moze bolet brusko v noci. A potom aj to ze je dobre prikrmovat na desiatu a na obed.tak ako ste stym zacali vy?moze mi prosim niekto poradit?dakujem strasne moc

cicimon
24. júl 2012

@dedenini kazdy mesiac sa ma zaviest 1 novy chod, najprv obed, potom desiata resp olovrant a atd... kojis ci davas UM? po jedle bude dieta este asi hladne tak bude dobre este doplnit mliekom
www.kojeni.net su nejake tabulky, kuk

reanda
24. júl 2012

@dedenini na zaciatok uplne staci dat ochutnat prikrm raz za den... lyzicku, dve, aj tak toho male asi viac nezje 🙂 postupne zvysovat davky, ak jej bude chutit, ale urcite nie pred kazdym mlieckom 🙂 ...ja som zacala v styri a pol mesiaci a dlho sme mali len jeden prikrm - na obed, ani uz presne neviem dokedy, potom som pridala aj poobede, lebo sa mi zdalo, ze malej uz navecer len mlieko nestaci a pri tom sme boli tiez dlho, no a len nedavno sme zaviedli aj ranajky... takze teraz v 9 mesiacoch mame tri prikrmy za den, okrem toho dojcenie - to ani nepocitam kolkokrat 🙂 ja som sa riadila hlavne malou a tym, ako jej chutilo a kolko sa mi zdalo, ze potrebuje prikrmit...

dedenini
24. júl 2012

@reanda jeeej. dakujem.strasne moc si mi pomohla. lebo skoro nikde sa to takto ani nepise. len otom scim zacat prikrmovat. Tak uz som mudrejsia , dakujem moc

reanda
24. júl 2012

@dedenini nemas za co, rado sa stalo 🙂

baklik
24. júl 2012

@katyxq ahoj, prosim ta, mas skusenost, kedy je mozne uz mrkvu nevarit, ale nastruhat a dat jest surovu? je to tak ako s jablkom a hruskou, ze ked dobre znasa varene, moze sa vyskusat surove?

reanda
24. júl 2012

@katrenka111 a to ako dlho ho uz kojis kazdu hodinu? mozno ma len rastovy spurt... ja by som UM nedavala, urcite je lepsie ked tak uz prikrmy... aj my sme zacali v 4apol mesiaci (lebo doktorke sa zdalo, ze malo a pomaly pribera) .. no a dnes na poradni sa jej zase zdalo, ze je mala tucna 😀 🙄

reanda
24. júl 2012

@baklik ja viem, ze niektore mamy zacinaju prave so surovym.. napr. mrkvovou stavou..

katrenka111
25. júl 2012

@reanda no už dlho, asi od 3.mesiaca je taký hladový....zatial som este nezacala s príkrmami ale už asi zacnem pomalicky, no este cakam na parný hrniec AVENT 😀 😀

katrenka111
25. júl 2012

@reanda
@dedenini ja by som dala tak neskor večer, ked už bude papat zeleninku asi kasicku nejaku a na noc pred spanim len mliecko....aby nebolo ťažko....

katyxq
25. júl 2012

@baklik Syrová zelenina se obvykle zkouší tak v roce a později, ovoce dřív. Co dítko snese vařené, může se zkusit syrové. Pokud pak nebude alergická reakce (var hodně alergenů ničí) nebo jiné problémy (průjem, zácpa, nadýmání), tak syrové klidně dávat dál. Je to prostě individuální, je potřeba zkusit 😉, řídit se svou intuicí a podle dítka.
Mně malá ne úplně dobře snáší i vařené přkrmy, nesní zdaleka celou dávku, spíš tak půl i míň (víc nechce), jinak má zácpu, nadýmá ji kdeco (přes moje mlíko snese i fazole, ale napřímo je to boj), tak se syrovým ovocem začnem kdovíkdy - jednou v 6,5 měsících dostala trochu syrového jablka, já u toho nebyla a ani by mě to jenapadlo zkoušet, měla pak úděsnou zácpu, prdy, bolení bříška dva dny.

katyxq
25. júl 2012

@dedenini My dáváme jeden příkrm denně doteď, malá sní sotva půl dávky, tak ovoce kombinuju nebo střídám se zeleninou. Nedávám přkrm v pevný čas, prostě jak nám to vyjde - zhruba kolem poledne až ofpoledne, pokud to nestihnem, tak radši nedám nic, po přkrmu na večer ji bolelo bříško, kroutila se a blbě spala.
Jinak bych s přkrmy nespěchala, ve 4 měsících je času dost. Postup na kojeni.net je výborně zpracovaný, ale už zastaralý, co se týče doby, kdy zavádět hlavní alergeny - lepek, vejce včetně bílku, ryby, ořechy atd., teď už se doporučuje je začít dávat klidně po půlroce, lepek ještě dřív (viz můj článek).

dedenini
25. júl 2012

@katyxq dakujem

freska
25. júl 2012

@barbora77 dakujem za radu, tak ja tiez este pockam... 🙂

micikatka
30. júl 2012

baby prosim vas aku teplotu maju mat prikrmy tie co varim doma ja? a ked budem davat tie kupovane, tak ich mam hriat alebo take podavat?

venika86
31. júl 2012

Maminky, po jak dlouhé době jste po zavedení poledního příkrmu daly i kašičky na večer?? Já už si to zase nepamatuju 😅 Jinak moje pediatrička říkala, že prý i u kojených dětí se v současné době začíná už i od ukončeného 5. měsíce. Že už se nelpí na tom 6. já bych tědy i začala, co si myslíte vy a z jakého důvodu by jste případně počkaly?

katyxq
1. aug 2012

@micikatka My příkrmy dáváme mírně teplé (zkusím prstem, že to není moc horké) nebo spíš vlažné, někdy i jen při pokojové teplotě - teď na dovolené není jak ohřát jinak, než ponořením skleničky do teplé vody, což za prvé dlouho trvá a za druhé se to neohřeje na kdovíjakou teplotu, ale malé to nevadí a tak to neřeším 😉.

@venika86 Kaše nedáváme a začnem je dávat asi až tak kolem 9. měsíce, lepek se dá zavádět jinak a vhodněji než kaší (já dávala samotné rozvařené vločky a pak je začla přidávat do zeleniny). Kaše nepřináší nijak extra živiny (minerály, vitamíny), ale dodávají hlavně energii. Navíc ty běžně dostupné kojenecké kaše jsou plné cukru a aromat, podle mě nic vhodného pro miminko, taky je v těchhle bezmléčných kaších absolutně mizerný výběr, malá mléčné kaše nemůže kvůli alergii.
Takže já budu vařit kaše domácí z vody nebo rýžového mléka a vloček nebo budu kupovat kaše ve zdravé výživě, ty mají ve složení jen čisté instantizované obilniny bez všech těch zbytečných serepetiček okolo. A rozhodně je nebudu dávat na noc, ale zkusím je dávat ke snídani, protože jak jsem psala výše, malá navečer příkrmy nesnáší dobře.

jazzy03
2. aug 2012

@katyxq dakujem za odpoved na zavedenie orechov. boli sme na dovolenke, tak som nestihla precitat skor. vyskusam najprv bielok a ryby, orechy nakoniec. ale musime sa poponahlat, uz mame 9 mesiacov. tiez sme na bezmliecnej diete a vela sa inspirujem Vasimi prispevkami. pediatricka, zial, velmi nepomaha. vcera mi odporucila detsku sunku na ranajky pre malu 😒 ze uz moze na svoj vek. a aj sojove jogurty a kozie syry. ale s tym radsej pockam este 😉

katyxq
2. aug 2012

@jazzy03 Ta naše nám v příkrmech doporučila i hovězí maso a jogurt, prostě úplně mimo, však na tu alergii jsme taky přišli sami a ona si to ani nenapsala malé do karty 😒 (ale jinak je dobrá a měnit ji nehodlám, ono ohledně alergií to jinde nebude o moc lepší), na bezmléčné dietě se nesmí ani kozí výrobky a sóju také lepší vynechat.

jazzy03
3. aug 2012

@katyxq o soji a kozich vyrobkoch som citala tu na konikovi, takze ani mi to nenapadlo dat to malej. nejem to ani ja radsej, kedze kojim este. ani nam to nechyba zatial 🙂 nasa doktorka nie je najhorsia, s alergiami je na tom podobne ako Vasa, ale sunku by mohla odporucat detom aspon po roku podla mna 😀

cholitko
4. aug 2012

ahojte, mate nejake tipy ako pripravit krpcovi kalerabik a s cim sa da taky kalerab kombinovat???

cholitko
4. aug 2012

a este by som sa chcela opytat skusenejsich maminiek, ci kalerab zapeka rovnako ako mrkva alebo brokolica?

matonka26
5. aug 2012

@cholitko kalerab so zemiakom a vlastne takmer so vsetkym 🙂 nasu vobec nezapekalo a nepostrehla som ani naduvanie taze pohoda 🙂