Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

natsa
2. máj 2009

Saska začala som prikrmovať presne 6.4..Najprv som mu dávala na obed len zeleninku a tú som obmienala tak po 4 dnoch.Po 3týždnoch som začala dávať kuracie mäsko zo zeleninkou.No a ked som začala dávať na večeru tie výživy.čo sa však čudujem,že zjedol od Hami karfiol.Podla mna to bol blivajz.

levik82
2. máj 2009

ahojte, ja som dnes v obchode kupila pohanku. ze vyskusame niekedy. moze sa aj s ovocim aj so zeleninou? a este sa chcem opytat - kedy mozem zacat davat napr. ryzu so zeleninkou alebo ovocie s ryzou? ovocie sice nedavam este vobec, ale uz sa chystam zacat. prikrmujeme skoro 3 tyzdne. mohli by sme uz aj tu ryzu a pohanku? zatial sme mali iba cistu zeleninku. teda, v com nie je mrkva nam velmi nechuti 😝 ale dnes som mala uspech s ruzickovym kelom 😀
a este sa opytam... maly mi pri papani pluje 😅 teda nie pluje, ale prska ci ako by som to nazvala. proste robi ako robi auto 😀 najprv som myslela ze mu nechuti a to je sposob ako to dostat z ust von, ale napr. dnes mi zjedol tymto stylom 150g, takze si nemyslim ze by mu nechutilo. ustocka sice tiez neotvara nejak extra, ale zje to. len ako odstranit to fukanie ci prskanie? papu mame potom vsade 😅 😝 😉

saska.t
2. máj 2009

natsa - dieta pozna iba chut mliecka takze ak bol karfiol pre teba blivajz jemu mohol chutit kedze toho moc este nenajedol 😀 bud rada 😉
zatial vam stacia 2 prikrmy min. 2 mes. nemate sa kam ponahlat 😉 uplne by stacil aj jeden a ostatne mliecko 😉

levik - ryzu ako prilohu pomalicky mozes, na pohanku pockaj aspon do skonceneho 7 mes. a ano da sa kombinovat aj s mäskom aj s ovocim 😉 (no no dievca prestan sa stale tak ponahlat s tym papanim 😀 )
s prskanim ti nepomozem moja to obcas tiez robi aby ma nasr.... 😠 a bohovsky sa z toho tesi 😀

natsa
3. máj 2009

Sasi díky za radu.Môžem sa spýtať,na to,že si vtom taká zbehlá?Myslím si že si aj ostatným dievčencom dobre poradila

saska.t
3. máj 2009

natsa - dakujem rada som vam poradila, su to iba skusenosti moje a mamiciek co uz maju v ramci prikrmovania bohate skusenosti a samozrejme stale pozeram clanky odbornikov na vyzivu deticiek a neustale sa nieco nove dozviem .... 😀

levik82
3. máj 2009

saska, dakujem 😉 ja sa neponahlam 🙂 ja som len taka zvedava a vsetko riesim s poredstihom aspon mesiac aby som bola v obraze. takze ked bude mat drobec ist na strednu ja uz budem riesit vysku 😀

marelica
3. máj 2009

Saska, chcela by som poprosiť o radu... Naša Katka bude mať v piatok 6 mesiacov a čakajú nás prvé príkrmy. Mám začať variť také tie pidi-porcie, alebo môžem na začiatok skúsiť príkrmy z fľaštičky... U nás je trochu problém zohnať bezpečnú zeleninu...

stankatt
4. máj 2009

Ahojte 🙂 ste zas popisali, vsetko idem poctivo precitat... A urcite aj najdem tip pre dnesny obed pre Moniku 🙂 🙂 🙂

patricia1971
4. máj 2009

satnka no ako s tým kakaním???? už je to lepšie????? ja dnes varím špenát, zemiak a žltok,to už dávno nemala 😵

ejagerka
4. máj 2009

ahojte, my sme zacali s prikrmom asi pred 2 tyzdnami a maly mi denne spapa uz 2x tuhu stravu (o tyzden ma 6 mesiacov). Na obed mu dam zeleninku alebo ovocie a vecer kasicku. Popritom este stale kojim. Mam ale pocit, ze chce este viac, ale to je asi este prilis skoro, nie? Inak, uz som mu dala aj jogurt, ale tu v UK dostat fromage frais, co je malinky jogurtik specialne pre deticky a je uz od 4 mesiacov.
chcem sa ale opytat co mu daa na veceru, krmime ho okolo 6tej (instantnu kasicku) , spinkat chodi okolo 8smej. tak neskoro ho krmime, lebo sa nam zda, ze potom lepsie-dlhsie buva.

ivana82
4. máj 2009

Ahojte, poradte mi, chcem dat malemu dnes jablcko s hruskou, ale neviem, ci ju mam predtym uvarit alebo iba nacuchat ako jablko 🙂

beruska2x
4. máj 2009

ivana .. pokud ji syrove jablicko, tak muzes zkusit i syrovou hrusku, jen ne moc pro zacatek.. 😉 nej je to na sklenenym struhadle..

ejageka.. ty jo to davate brzo jogurt..je jeste maly a UM nebo MM mu na noc nestaci?? je to asi lepsi na noc, lip pak po flase i spinkaji, nebo kasicku no ale na "normal" veceri se mi zda malinky jeste.. nebo jsou specos sytiva mlecka-kase na noc, daji se do flasky, jsou myslim od Nestle, videla jsem yzove a maji ruzne prichute..

ivana82
4. máj 2009

Beruska dakujem, struham na sklenenom struhadle a jablcko papa surove v pohode, najviac mu chuti zo vsetkeho...dakujem

beruska2x
4. máj 2009

dej jen pozor , hruska dost nadyma tak pro zacatek min 😉 pokud se neosype tak na tom neni nic spatneho, kdyz ji nechas doma 2 dny dojit tak jsou pekne stavnate a sladke 😉

saska.t
4. máj 2009

marelica - ak mate problem so zeleninkou kludne zacni s vyzivkami na toto urcenymi, je to len na tebe 😉 urcite tym neublizis ked sa rozpapate mozte varit o stosest 😀 😉

ejagerka to dostava inst. kasu alebo? no stacil by vam v tomto veku len jeden prikrm, idete nato trosku frisko...

berenika39
4. máj 2009

levik82, reaguji na to prskání, zrovna se s tím tak tři týdny potýkám. fakt vtipný, jí s chutí, zažene největší hlad a pak co lžička, to "auto". Ješt se naučil pořádně nadechnout, aby měl dostřel. Nejhorší je, že jsme z toho měli doma srandu, smáli jsme se mu, byl fak vtipnej, čekal na naše reakce. No rychle jsem to utla, protože jsme měli naprskáno metr kolem. Prostě na to nesmíš reagovat. Nechat to být. Přestane s tím. Petr to už moc nedělá, musím vydržet a nesmát se mu. Pak nemá motivaci. Tak pevný nervy 😉
Jo, a neomylně prskal to nejbarevnější jíslo, mrkev, brokolici, špenát. Aby mě víc vytočil..... 😝 😝
Ted prozměnu začal brnkat rukou o toprní, má židličku u stolu u radiátoru. To ale stačí ho odtáhnout, aby mi nebrnkal na nervy 😀 😀

levik82
4. máj 2009

bereninka 😀 u nas to vyzera po papani ako po bombovom utoku 😀 az na tie bomby - u nas zu zelene a pod. 😝 fakt sa ivim ako moze prskat este aj za seba 😀 ale ako hovoris, ja sa tomu smejem lebo je vazne smiesny. ma to vo vlasoch, predvcerom dokonca v nosnej dierke 😀 ale tiez som si povedala ze sa nesmiem smiat lebo to bude robit este viac. vcera to bolo o trosicku lepsie, dnes tiez, aj ked uplne ciste to nebolo. ale aspon to nebolo meter dookola no 😉
dnes sme mali ruzickovy kel. konecne zachutilo nieco co neobsahuje mrkvu. hura hura hura. rozmyslam co na zajtra. hm...

stankatt
4. máj 2009

Ahoj Pati, no kakame tak tak.... ale kedze uz zacala papat aj ovocie, tak sa to snad upravi 😉 Normalne sa vytesujem ako pekne papa jablcko a aj hrusku 🙂

luboslava1511
4. máj 2009

ahojte mamicky, chcem sa spytat kedy ste zacali papat syry. Niekde som citala ze prve sa maju davat nejake zrejuce neslane.Mate s tym nejake skusenosti? Dcerka ma 6m 2t, papame len zeleninove prikrmy a teraz som zacala s maskom. Este sa dojcime. Davate v tomto veku prikrmy 2x denne/teda zelenina a ovocie/ alebo staci este len raz. Skusala som jej dat na obed, ktory mame posunuty tak na 15 hod. lebo mala vacsinou doobeda spi, no a potom neskorsie ovocie, ale moc jej to neslo. Davate aj tekutiny? Moja mala nechce pit. Musim to do nej doslova tlacit.Cistu vodu nechce vobec, tak davam jablkovu stavu. Horko tazko vypije 50 ml. 😒

iwuskaaa
4. máj 2009

Ahoj Luboslava 😉 ,
my papáme takto:
Raňajky: materské mliečko
Desiata: banán, jablko, hruška alebo ovocné výživky
Obed: zeleninovo - mäsový príkrm, alebo zeleniny so žĺtkom, vývar, zeleninové kaše - mrkvová, zemiaková alebo mix
Olovrant: ovocie alebo mliečna kaša
Večera: materské mlieko

Pije mi len čaje, alebo dávam jablkovú šťavu, čistú vodu do neho tiež neviem dostať 😒

beruska2x
4. máj 2009

holky hlavne ty stavy redte a zkouseli jste cajik detsky?? hodne oblibena je Čiperka, aspon u nas..

lubos.. myslim ze na syry je casu dost, jsou tezke, tucne a slane, ja osobne je jeste nedavam, prijde mi to zbytecne, tak okolo 8m se dava jogurt, coz z mlecnych staci + ma kase a mleko...

syry, tvaroh a tak se zacinaji pomalu po roku, asi nej je na zacatek pak Lucina a takove prirodni, moc jsem to zatim nezkoumala, chce to hlidat 😉
jinak to asi mate v pohode ne?? masozeleninovy prikrm a ovoce v tomhle veku uplne staci.. 😉

berenika39
4. máj 2009

Prskavcům - taky jsem to pár dnů řešila květákem, polevkou, bramborovou kaší 😀 😀
Sýr - žervé, obyčejné v alobalu, dávám od sedmého měsíce v pohodě, mixuju s ovocem, je to moc dobrý a víc to zasytí, než jen samotné jablíčko, hruška,banán. JOgurty taky tak, jen bílé, bez příchutí, jako náhradu za mléko, které blindí.

saska.t
4. máj 2009

luboslava - syry najskor od skonc. 8-9 mes. tak ako pise beru su tucne slane atd. a to urcite nie tavene ale tvrde alebo lucina.
ak ste teraz zacali s mäskom mozes pridat ovocie ale v tomto veku by vam stacil aj 1 prikrm a to obed ...

to ze nechce pit je normalne kedze MM jej staci aj na zahnatie smädu a zrejme nepozna ani flasku s cumlom, takze treba kupit naucny poharik so sosacikom od 6 mes. a skusat ponukat vodicku len aby si zvykla a casom sa to aj naucila, granulovanym cajom by som sa vyhla obsahuju vela cukru radsej detske nalevove sacky 😉

kocky velmi sa snazite ponahlat co nie je spravne este sa za svoj zivot napapaju ajajaj.... zbytocne zatazujete ich ladviny co sa moze prejavit v neskorsom veku .... 😅

pancake
4. máj 2009

ahpjte.neviete nejake recepty na zdrave detske natierky co su od 10 mesiacov? lebo maslo mu davat kazdy den, no neviem neviem... chcelo by to nejake napady. 😉

luboslava1511
4. máj 2009

vdaka za rady. Rozhodne sa nechcem ponahlat/o tom syre som chcela vediet len info/. Kolko krat za den by asi malo papat 6 mes. babo? Je to asi individualne. My sme asi postrach vsetych tabuliek a priruciek. Nemame totiz rezim. Drobec chodi spat neskoro, okolo 9 - 10 sa zobudza/to ma ranajky/ no a potom je to vsetko posunute. My papame tak 5-6x za den. Ranajky,desiata - MM, obed - prikrm+MM, olovrant MM, vecera - inst. kasa, alebo MM, medzitym ovocna stava alebo cajik. Nie vzdy je to pravidelne. Ozaj ked davam prikrm a zje ho tak 100 -120, dam tak za pol hodinu az hodinu este MM. Robim dobre?

levik82
4. máj 2009

saska, ja idem na to pomaly aj ked sa mozno nezda 😅 🙂 papame 3 tyzdne prikrmy a zatial iba obed zeleninku. rozmyslam ze pomalinky prejdeme na ovocie. este vyckam ako zajtra karfiol a mozno o take 4-5 dni by sme skusili ovocie. dnes este nekakal 😲 co je u nas zazrak. inokedy sa vykaka stale tak 3x a jedno hned po ranajkach 😕
ja sa len bojim ze aby mi maly nehladoval 😅 ked napriklad nespapa vela obediku lebo nechuti. tak ma potom cely den v podstate len mliecko. a na 6,5 mesacne 10kilove babo sa mi to zda malo. preto sa niekedy bojim ci by som nemala zacat uz s ovocim a mäskom. ale vyskavam este. drobec sa rad koji 😀

saska.t
4. máj 2009

luboslava - ak ziada je spravne ze dokojis, babatko si povie same kedy stacilo a MM je pre nu este stale najdolezitejsia zlozka stravy, a ak vam rozdelenia dna vyhovuje nie je dovod ho menit. Na tabulky sa vys... 😀 kazde babo je individualne 😉
pozor na stavy treba ich velmi riedit su agresivne a nie moc vhodne pre tak male deticky takze riedit min. v pomere 2:1 voda:stava

levik - to nebolo myslene na teba ale vseobecne 😉 neboj nehladuje urcite by sa ozval a mliecko je pre vas velmi dolezita zlozka a mali by ste ho pit este hodne. Moja dcera ma 10 mes. a 8kg tak sa nestazuj priberate krasne a nie je dovod ho zbytocne prepchavat a ked sa rad koji tak sa tym da hlad vzdy dohnat a je to pren najlepsie co moze byt 😉

stankatt
4. máj 2009

Sasi, ake syry su OK? Uz budeme mat 9mes...

patricia1971
4. máj 2009

stanka mne tu niekto poradil cottage cheese, alebo lučina....no ja mojej nejako nedávam,nevychádza mi to s tými jedlami,ale lučinu som jej dávala a trochu zjedla a cottage jedla so mnou,to jej tiež chutilo 😵

saska.t
4. máj 2009

stanka - strasne rada by som ti poradila ale nezijem na SK ale cottage je v poriadku a kisska spominala aj lucinu a este tu niekto spominal gervais ale ten nepoznam 😉
treba ponahanat kissku ona vam urcite vyborne poradi ohladne tych syrov 😉