Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

tanjaja12
28. mar 2009

Ahojte, nemam velmi kedy vsetko tu citat, dufam, ze sa najde niekto, kto poradi. Nasa Hanka spociatku malo papavala a az teraz po mesiaci skusania sa tusim konecne rozbieha. Smola je ze jej zatial najviac chutito co zapeka. Najlepsie otvara ustocka na banan a na druho mieste su zemiaky. Chcela by som jej uz skusit dat aj masko, len neviem ako ho upravit a kolko pridat k jedlu. Mala ak nema rozmixovane tak ju napina a vypluva, tak aby sme sa netrapili, tak jej zatial mixujem.Samozrejme pri banane jej male kusky tak nevadia... 🙂 . Mixujete aj masko?

saska.t
28. mar 2009

tanjaja- mäsko samozrejme mozes mixovat,kym babo nema zubky kludne mixuj, mäsko sa pouziva na zaciatok biele - kuracinka,morka, kralik, neskor mozes prejst na hovädzie. Robi sa klasicky ako zeleninka vo vode nechat vrriet cca 30 min kym nie je mäkke, mozes ho pridat rovno k zelenine a vsetko varit spolu, jedna davka by mala byt cca 20g, tj. asi kocka mäsa 2x2cm.
Ak nechces aby banan zapekal, nastruhaj don cerstve jablcko alebo hrusku a zmiesaj spolu, urcite je to smakovat bude 😉

tanjaja12
28. mar 2009

Mala nema este zubky. Len som citala, ze sa nema vela mixovat, radsej popucit vidlickou. Lenze to malej vadilo. Ked som chcela aby aspon nieco zjedla,tak som mixovala. Mam vybratu kuracinku z mraznicky. Ak ju tepelne upravim, a rozmixujem, mozem dat potom ako kocky naspat do mraznicky? To ze pridavam banan do ovocia je jasne. Myslela som si ze je na sladke, ale jablcko samotne jej tolko nejde a tiez som si vsimla, ze lepsie papa, ked to nie je tak riedke, Tie vyzivky su dost vodove, tak to prave tym bananom aj trochu zhustne...Inak ma teraz, aj ked papa banan s jablckom dost hustu stolicu. Ale nevyzera ze jej to robi velke problemi, troosku potlaci a ide to.

cessy
28. mar 2009

ahojte zajtra iden prvy krat malemu varit zltok, co je k tomu najvhodnejsie?? 😕 zemiak? ryza? cestovina?

patricia1971
29. mar 2009

cessy,ja robím žltok vždy v pondelok a so zemiačikom a špenátom 🙂

claudinka
29. mar 2009

Ahojte babule.. rada by som sa opytala, maleho prikrmujem uz 2 tyzdne aj 2 dni a pekne papkame mrkvu, zemiacik, brokolicu, karfiol a kalerab. Ako sa vsade pise, prvy mesiac by mal byt ovocno-zeleninovy, ale na desiatu sa ma pridat ovocie az zaciatkom 8. mesiaca, tak nerozumiem vobec tomu, kedy mu mam teraz davat ovocie. Na obed mi spapal napr. dnes okolo 110 gramov kasicky a neviem si predstavit, ze by som mu napr. zajtra vymenila kasicku za jablcko, sak toho nespapa tak vela a bude hladny.. a ja uz treti den nekojim po papani, ale dam cajicek a maly je spokojny a ja si aspon odsajem a mozem nechat u svokry alebo odlozim na kasicky.. tak ako postupovat co sa tyka ovocia, kedze ho nemozem dat v takom velkom mnozstve hned naraz a takisto nechcem ovocim nahradit jedno kojenie, kedze to sa chystam az od dalsieho mesiaca.. dufam, ze mi rozumiete 😝 😝

saska.t
29. mar 2009

tanjaja ked jej nerobi problem vykakat sa tak to neries, a uvarene mäsko mozes dat v kockach spät do mrazaka 😉

claudinka - ovocie sa pridava po 3-4 tyz. po zavedeni zeleninky (a nie od 8 mes.) a k zeleninke sa pridava mäsko, ak das ovocie ako desiatu al olovrant kludne maleho dokoj aby vydrzal kym nezje dostatocne mnozstvo, kludne pomackaj banan a do toho jablcko kedze uz papate slusne zeleninku,ovocia nemusi byt len par lyziciek ale kolko si zaziada treba dodrzat len tie 3 dni pri zavadzani noveho ovocia a nie mnozstvo 😉

cessy- ja tiez väcsinou davam so spenatom a zemiakmi, ale kedze mala odmieta list. spenat kupujem hipp spenatik so zemiakom a rozdrvim do toho uvareny zltok, a ked nemame spenat supnem ho namiesto davky mäska k zeleninke ktoru mam prave poruke 😉

claudinka
29. mar 2009

saska.t sak som to tak napisala 😉 ze ovocie sa dava po zavedeni zeleninky a od 8. mesiaca by sa malo davat kazdy den na desiatu, nie? cize uz mam zacat teraz pridavat desiatu?

saska.t
29. mar 2009

claudi - pises ze prikrmujes 2 tyz. to znamena ze este tyzden pockaj s ovocnou desiatou/olovrantom a hned popri zaved aj mäsko k zeleninke. Na kazdodenne ovocie nemusis cakat do 8 mes. moze byt kazdy den hned od zaciatku zavedenia ovocia 😉

claudinka
29. mar 2009

ahaaa jasnacka, uz chapem.. a postupne nahradim desiatu a olovrant prikrmom, vsak? a dalsi mesiac sa ma pridat kasa na veceru, ze? a potom kedy treba kojit? 😕

lili_124
29. mar 2009

ahojte baby pomohli by ste mi?? neviem co mam davat mojej dcerke ma 9.mesiacov 🙂

saska.t
29. mar 2009

claudi - ano spravne 😉 , ak mas kojene babo, rozhodne kase nedavaj casto prednejsie je kojenie ale ak chces silou mocou pridat kasu na veceru tak treba kojit v noci a rano a kedykolvek cez den kedy sa mu zaziada, urcite kojenie neobmedzuj moc jemu stacia min. do 8 mes. 2 tuhe prikrmy tj obed a desiata al./olovrant ostatne moze byt kojenie aby sa ti nestalo ze o mliecko prides 😉

lili - nepises ako dlho ste na prikrmoch,co uz papate a co nie, ci ste kojeny atd. bez toho sa ti neda poradit 😉

claudinka
29. mar 2009

ani nechcem, len sa pytam, ako je to najlepsie.. aj tak tipujem, ze nebude lepsie v noci hajat po kasi, takze sa neponahlam.. 😉 kujem za rady, predsa len MM je MM 😵

patricia1971
29. mar 2009

sasi tuším už si možeš otvoriť poradňu ohladne príkrmov, ide ti to super 🙂 🙂 🙂

baby ja som kojila a príkrmy som začala dávať až keď mala malá 7 mes.,nie je kam sa ponáhľať,ak je bábo plne kojené 🙂 🙂 🙂

claudinka
29. mar 2009

patricia neskoro 😀 aj tak som chcela zacat po polroku.. pre istotu 😉

patricia1971
29. mar 2009

claudi-to je ok, po 6 mes.je to v pohode,len tiež som niekde v nejakej téme čítala,že mamina dáva 4 mes.bábu kašu a to sa mi fakt zdá skoro,veď aj kaše sú až od ukončeného 4 mes.

a ja som tiež začala s kašami na noc a prd nám to pomohlo 😀 niekedy som mala pocit že je to ešte horšie a že ju to tlačí v brušku ☹

a saska radí super, aj berus, kisska.....oni určite kuk 🙂 sem a poradia každej 🙂 ja sa tiež od nich učím 😵 keby ich nebolo,tak moja malá papá asi iba mrkvu,zemiak,masko 😀

beruska2x
29. mar 2009

claudi jestli nebude MM stacit na noc tak bych nejdriv dala nejake Um na "zaplacnuti" 😀 nez kasi... muj malej je jen na Um od 6 tydnu ale porad mu to na noc staci a spinka od cca 18:00 do 5:00...
vypije teda 210ml 😉 ale on je jedlik celkove... kasi davam tak 2x do tydne jako svacinu ale ne z 150ml vody ale tak z 90ml a staci...

3558
29. mar 2009

tak tak.. 😀

ja napriklad mrazene maso nevarim a nedavam znova do mrazaka. zda sa mi to divne. kupim cerstve, hned uvarim,pomixujem aj s vodou co som v nej masko varila,naporcujem do vyrobnika na lad a zamrazim. a kazde rano pekne jednu kocku vytiahnem na tanierik aby sa mi rozmrazila 😉

3558
29. mar 2009

lili nepises co uz papa. 😉 napis co jej davas, a ako a my ti poradime 🙂 🙂

nelinka79
29. mar 2009

ahojte ..dnes kajka papala znova cuketku a zda sa ze chuti lebo spala 40ml bez problemov ale potom zbadala babku tak sa zacala vyskrierat a uz sa nedalo papat dalej 😀 zajtra vyskusam bud spenat alebo brokolicu. s mrkvickou asi pockam ked jej zo zaciatku nechutila. ten spenat by som mala ako upravit?

saska.t
29. mar 2009

neli aky mas spenat? ale v zasade vsetko sa robi rovnako, bud na pare ale vo vode prevaris,mixnes pridas kvapku oleja a papate 😉

petulak
29. mar 2009

holky kolik toho tak má sníst mimko po skoro 20 dnech příkrmu??Mě příjde,že jíme pořád tu samou dávku 😀

saska.t
29. mar 2009

petu - musite sa pomaly dostat na davku 150-200g na jedno papanie moja zacala tuto davku papat po 5-6 tyzdnoch 😉 Ak nemas vahu tak si kup nejaku sklenicku od hipp a jedna ma 190g takze si budes vediet priblizne odhadnut ... 😀

petulak
29. mar 2009

no začala jsem to právě vážit dneska a snědla 50g ale baští všechno,ale pořád stejně tak nevím co je špatně 😅

3558
29. mar 2009

kazde dieta je individualne. nemusi papat hned 200g. prikrmu. kym sa k tomu dopracujete moze trvat aj dva tri mesiace.
moj zjedol 200 hned v prvy den prikrmov a teraz 300 v pohode. ale to je papakac. 😎

cessy
29. mar 2009

ahojte
konecne som sa sem dostala... 😒
aj moj maly uz kolko papa a este nespapal viac ako 60g na obed....hadam sa to napravi.
zuzi tak tvoj maly teda ozaj pekne papa, ked tolko zje na jeden raz 🙂

cessy
29. mar 2009

a este som sa chcela opytat...dnes som malemu doobeda varila zeleninku a pridala som tam uvarene zltko. bude to zajtra dobre??nepokazi sa tam to vajicko?? 😕

petulak
29. mar 2009

no já myslela,že když tak hezky papká,že jí to půjde šup šup,ale času nikam nepospíchám 😀 at si papká jak chce.Jen jsem myslela jestli zase něco nedělám špatně jak se tak znám.Už jsem se i lekla,že moje kuchřské umění jí nešmakuje. 😀 😀 😀

3558
29. mar 2009

cessy preco si nedala zeleninku do misky /kolko priblizne zje v ten den/ a tam nepridala jedno uvarene zltko?
ja to robim tak. pretoze zltko ma byt iba raz do tyzdna.

ja by som to uz nedala.pretoze to budes zase prihrievat a prihrievane zltko ?? 😨

cessy
29. mar 2009

dakujem zuzi, mna to napadlo, ale az ked som to tam uz mala zamiesane. a nieje to vela jedno zltko za den??ja som myslela ze jedno zltko na 2 dni...
davala som to prvy krat, tak neviem ako sa to dava.