Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
20. sep 2009

petreva - to chce asi kazda mamina pre svoje dieta asi ako ja pre elli...
davam pozor aby som necpala do malej umeliny takych sa napapa za svoj zivot este dost 😅

www.varime-detem.cz , najdes tam clanky aj rozpisy E-ciek potrebnych a nepotrebnych pre organizmus a samozrejme aj skodliviny, dobre si to prestuduj je tam vela zaujimavosti o vyzive a dospievani deticiek 😉

patricia1971
20. sep 2009

petreva, nič v zlom,ale pokiaľ iba kojíš,tak s príkrmami môžeš začať až v ukončenom 6 mesiaci,nemáš sa kam panáhľať,aj ja som tak začala a nič nam neušlo 🙂

petreva
20. sep 2009

PATRICIA, také čekám na ukončený 6.měsíc 😉 ten má Elenka zítra a asi o víkendu bychom pomalu začali...
SASKA, děkuju. Musím studovat dopředu...i když už toho dopředu moc nestihnu 😅 Elenka je hroznej živel...dík

saska.t
20. sep 2009

petreva - tak o zivloch by som ti mohla story porozpravat hlavne teraz ked elli zacala sama cupitat, porozpravame sa o tom ked elenka zacne chodit 😀 😀 😀 potom uvidis zivel 😉

borkax
21. sep 2009

Ahojte, PROSIM poradite? citala som, ze po 8.mesiaci sa moze aj cervena repa a salat - myslim ten klasicky, zeleny. Mam dat surovu repu postruhanu a salat najemno pokrajany? poradite mi aj ako pripravit fenykel? pekne prosim, napiste mi aj odpoved na internu postu, nechodim sem velmi casto tak to nebudem musiet hladat.
Dakujem vam velmi pekne.

miraluky
21. sep 2009

🙂 ...VIETE MI NIEKTO PORADIT DAKE RECEPTY OD 5.MESIACOU..:)...DAKUJEM,DAKUJEM,DAKUJEM 😀 😀 😀

miraluky
21. sep 2009

AHOJKY 😉 ...viete mi poradit dake dobrucke recepty od piateho mesiaca..🙂..kujeeeem 😀 😀 😀

tinka19
22. sep 2009

ahojte....robíte domáce výživky?...a aké?... ja som robila,ale len jablčkovú...dá sa aj iná? 🙂

hipuska
22. sep 2009

Ahojte, vcera sme sa s manzelom pochytili. Nas syn sa narodil 29 januara 2009. Teraz ma 7 mesiacov aj dajake 3 tyzdne. To znamena ze na buduci tyzden bude mat 8 mesiacov.

Bude mat na buduci tyzden ukonceny 7 alebo 8 mesiac? Co su tabulky pre deti, co by mali papat v ktorom mesiaci tak mu mozem davat od ukonceneho 8 mesiaca alebo 7?

hipuska
22. sep 2009

tinka ahoj. Ja som robila jablkovo-marhulovu, jab-hruskovu, jabl-slivk, jabl-cucor.,

Najlepsie mi chuti jab-marhul.

saska.t
22. sep 2009

hipuska budete mat ukonceny 8 mes 😉 😉 takze od uk. 8 mes. 😀

veronika81
22. sep 2009

ahojte baby, ako robíte tie výživy pre bábätká? Dáte nejaké receptíky? 😉

Ja idem robiť jablkovú, ale mám taký recept, kde na 2,5 kg jabĺk ide 250g cukru. A je to recept na výživu pre detičky. Ale neviem, či tam ten cukor môžem dať, keď malý ju bude jesť v 8-9 mesiacoch.

hipuska
22. sep 2009

Ahoj. Ja sa s tym zvlast nehram. Ja dam do vacsieho hrnca na spodok ten zelezny kruh co sa robi knedla (aby obvod toho taky obvod hrnca, aby neprihoreli), jablcka nakrajam aj s kozou a jadierkami (poodkrajujem zhnite a casti co sa mi nepacia), podlejem trochou vody a varim kym jablka nie su makke. Potom cez sitko (co pouzivam na rezance) "prepasirujem" do ineho hrnca. Vzniknutu zmes necham este prejs varom (sterilizujem) a potom dochutim podla potreby (zalezi ake mas sladke jablka). Vacsinou robim bez cukru a potom po otvoreni ked treba pridam cukor ked nie tak nie. Podla toho kto ju papa. Ked robim pre maleho tak robim uplne bez cukru. Dam do flias a zavarim.

Robim potom rozne kombinacie - do zakladnej jablkovej zmesy pridam kompoty - marhulovy, slivkovy, hruskovy alebo cerstve ovocie.

hipuska
22. sep 2009

este potom vyzivu zavaram do velkych 7 dcl poharov, pretoze tie malicke vyzivove sa mi zvyknu zle zatvorit a vyziva sa za pol roka pokazi. (robim zasoby na marec-maj, ked nie je cerstve ovocie). Potom ked otvorim velku flasu tak ju este prevarim, a zavarim do mensich alebo dam do mraznicky a potom tu konzumujem prvu. Uz som zavarala aj do velkej 3 lit a tu som potom po otvoreni znova prevarila a zavarila do mensich flias. Tolko s m ojej skusenosti.

vam sa dobre zatvaraju tie male flase?

martinka1410
23. sep 2009

chcem sa spýtač či je až moc skoro ked chcem začať s mrkvičkou už od štvrtého mesiaca, ked je na nutrilone od 2týždna života ???? je to pre nu nebezpečné alebo priskoro ???:D dakujem za rady

saska.t
23. sep 2009

martinka pockaj aspon do ukonc. 5 mes. dnes uz nie je pravidlo ze babo na UM musi byt hned po 4 mes. dokrmovane, ale ak pije viac ako liter UM denne a trha sa po jedle ked ty jes resp. ma onho velky zaujem tak zacni inak nie, treba pockat kym na prikrmy babo dozreje inak bude mat problemy s odmietanim stravy 😉

veronika81
23. sep 2009

hipuska ďakujem za detailný popis 😉 Tak idem urobiť bez cukru, jablká sú dosť sladké. A mám pripravené tie malé výživové poháre..no snáď sa mi to nepokazí. Ale do polroka to určite zjeme 😀

hipuska
23. sep 2009

ahoj saska. Ja mam taku knizocku, kde je napisane:

od 4 mes.: ryza, kukur. krupica, amarant, pohanka - vo forme kasi ale iba po dohode s lekarom
od 5 mes.: mrkva, petrzlen, cuketa, pastrnak, fenikel, zemiaky, brokolica, spargla
od 6 mes.: jablka, hrusky, marhule slivky-uvarene
od 7 mes.: maso,
atd

Ja by som tiez este mrkvu nedavala, ale naozaj to zalezi od babetka. U nas je jedna cigana, ktora nemoze kojit, a kedze je dojc. mlieko drahe, zacala s pribinacikom od 3 mesiaca a taktiez so zelen. Ja som bola zhrozena...ale to nevysvetlis

veronika81
23. sep 2009

saska, ty si tu v príkrmoch niečo ako Annag v kojení? 🙂

Môžem sa ťa teda opýtať? Koľko druhov zeleniny môžem spolu zmiešať v jednom príkrme? Aj 3, 4? Papať sme začali pred týždňom, najprv mrkvu, potom k tomu zemiak, všetko mi pekne zje. Teraz chcem skúsiť cukinu a neviem či mám dať samotnú alebo zamiešať napr. k zemiaku?

hipuska
24. sep 2009

dobre ranko. Este mi poradte. Maly bude ma prave 8 mesiacov. Nas jedalnicek:

8.00 kojenie
10-11 kasa z ovsenych vlociek + ovocie (kasa pridana iba 4 den, doteraz mal iba ovocie)
13-14 zeleninovy prikrm - 4 dni pridana krupicka do polievky
16-17 piskoty s ovocim (novy prikrm 4 dni)
19 nestle kasa na veceru s dojcene mliekom (pridane iba 4 dni)
...kojenie vecer a v noci

Maly mi uz asi 4 den ako som zacala s tymi kasami a doj mliekom kaka tak 4 krat denne raz redsie raz hustejsie. Doteraz kakal iba 1x denne vzdy rano. V noci mi tiez uz 4-den zle spi. Asi to je tou stravou, ale co?Zeby naraz vela lepku?

berenika39
24. sep 2009

hipuska, není to tím že jsi třeba dala všechno nové najednou? píšeš u všeho 4.den? možná by to chtělo zavést něco nového, nechat mu jen to týden, dva, pak zas přidat něco dalšího. Kaká častěji protože toho má moc na trávení a to mu možná nedá v klidu spinkat.

Nechceš zkusit vynechat třeba ty vločky (mají vliv na kakání 😉 😉 ), lepek asi nevadí, ale jak píšeš že i ty 4 dny hůř spí, je toho na něj moc....vrátila bych se o krok zpátky.

Nemusí mít v osmi měsících každý den piškoty,vločky, krupičku a kaši večer.

Zkus a dej vědět.

berenika39
24. sep 2009

veronika, ahoj...míchat asi můžeš, ale aby to bylo k jídlu 😀 😀 . dávala jsem vždycky jen tak dva druhy zeleniny, k tomu přílohu. aby neměl v bříšku zmatek. A zvlášt pokud papáte teprve krátce. Je čas. Nejdřív dej cuketu jen tak, za pár dnů s bramborem, pak třeba mrkev cuketu,mrkev, brambor, ale víc bych to zatím neplácala...nic vám neuteče. Bud ráda, že mu chutná 😉 😉

hipuska
24. sep 2009

berenika, hej som rozmyslala ze vynecham ale ked on je hladny a zo vsetkeho mi zje velke porcie. Co mam konkretne vynechat? vynechala by som tie piskoty s ovocim ale co miesto toho? Kasu na noc nechcem, lebo aby nebol v noci hladny. Ovsene vlocky mozem vynechat ale to mu dam iba same ovocie na desiatu? Zda sa mi to uz malo prenho....ako by si mi teda odporucila jedalnicek prenho?

veronika81
24. sep 2009

Ďakujem berenika 😉
Cuketa sa už varí, tak ju teda skúsim samotnú. Ja som to miešanie myslela skôr do budúcna, ale tak ostanem pri tých dvoch druhoch 🙂

berenika39
24. sep 2009

hipuska, no já nemyslela ho nechat hlady, ale přidávat to postupně. Aby si na to všechno zvyknul, prostě něco z těch "lepkových" věcí zatím vypustit, a přidat to za týden.

máš ale hladovce 😉 . Já jsem dávala třeba kaši ráno, měl z ní dost energie a sladký ráno je obecně dobrý, i pro dospěláky🙂. Nešlo by třeba ráno po kojení, za hodinu mu dát něco jako snídani? Třeba ty vločky s ovocem už za hodinu po koju, pak bys měla jakoby "oběd" o něco dřív a vešly by se tam dvě sváči před večeří. Když se ráno nají víc, ne jen kojení, nebude mít pak možná tolik hlad přes den. Nebo mu do příkrmu v poledne dej víc přílohy, to zasytí, pak mezi vydatnou snídaní, obšdem a večeří stačí jen ovoce bez piškotů.
Nebo mu dej něco mezi jídly, křupky kukuřičné, nebo pečivo na žužlání 😉 .

Petas taky jí rád a dost, od osmého měsíce jsem mu už dávala právě klasicky snídaně, sváča,oběd,dvě malý svačinky a večeře. 6 jídel, z toho jen ty hlavní měl "vydatný" a mezi jen ovoce a jogurt, už jsem v té době nekojila, nevím, jestli se ti do jogurtu chce, ale od osmého se bílý může dát, aktivie, choceňský....

Je mi jasný, že napíšeš, že taky mezi tím spinká, ale tomusíš sama nějak vychytat. Není to jednoduchý, ale lepší než kdyby nechtěl jíst, ne? 😀 😀

saska.t
24. sep 2009

veronika - dakujem za poklonu 😀 annag si velmi vazim. 😉

co sa tyka miesania viac druhov zeleninky mozes miesat, ale ja som miesala max 3 druhy 😉 kedze pises ze das samotnu cuketu tak sa priprav na plnu plienku zvykne velmi prehanat 😉

hipuska- berenika ma pravdu isla si na to naozaj zhurta, mate casu a casu do 8 mes. staci mat zavedeny 1 prikrm a to je obed a potom postupne pridavat, radsej pomaly ako rychlo za svoj zivot sa este napapa odusu 😉

veronika81
25. sep 2009

saska, pokiaľ ide o annag, môžem povedať, že vďaka nej bez problémov dojčím 😉

Cuketu sme spapali, ale všimol si, že to nie je mrkva, hodil taký výraz 😕 😕 ale potom papal, aj keď nie toľko ako tej mrkvy so zemiakom. Ale veď si zvykne. Tak som zvedavá na tú plienku 😀 zatiaľ od obeda nič.

Berenika, keď píšeš zelenina a príloha.. tak napríklad mrkva so zemiakom, ano? Ale môžem mu to miešať dokopy na takú kašičku, že? Nevyzerá to síce vábne, ale skúšala som to aj ja a chutilo mi to 😎

saska.t
25. sep 2009

jasne miesaj to na ksicku ste malicky nemate zuby nie je dovod z toho nerobit kasicku, este dlho budes miesat dokopy, ja este dnes miesam dokopy 😉

veronika81
25. sep 2009

no saska náááhodou 😀 už máme dva zúbky 😀 😀
Ale jasné, miešať 😉

Ešte sa teda opýtam, mám takýto postup naplánovaný, tak iba to "schváliť" prípadne poradiť..

Začali sme pár dní po ukončenom 6. mesiaci, celý mesiac chcem dávať iba zeleninu na obed (plus aj dojčenie za tým), po ukončenom 7. mesiaci pridať mäsko na obed a potom neviem..o nejaké 2-3 týždne druhý príkrm ovocie na desiatu.
A ako je s kašou na večer? Stačí až po ukončenom 8. mesiaci alebo ešte aj pozdejšie (prípadne skôr?)? Malý bol a je plne dojčený, má 9 kg, takže valibuk 😉

saska.t
25. sep 2009

veronika mas to slusne naplanovne ale zalezi na malom.... kym nespapa plnu davku tj. 150 - 200g treba pokazde nadojcit,urcite ti sam ukaze kedy dojcit nepotrebuje potom treba dodat samozrejme pitie aby neostal dehydrovany alebo cucnut mliecka aby sa napil 😉
ked sa zavadza mäsko, zavadza sa aj druhy prikrm /samozrejme je to na tebe/ tj ovocie, ja osobne som zacala olovrantom aby nahodou mala nezistila ze ovocie je sladke a aby nezacala odmietat obed 😀 deticky su velmi vychcane ked chcu /ale tiez to zalezi na tebe/
s kasou sa vobec neponahlaj, nie je to dolezita cast jedalnicka... znizi sa ti produkcia mlieka a kasa nezaruci, ze prespi celu noc, u nas to malo skor opacny efekt, takze kludne pockaj na tu mate casu dost 😉
vahu mate peknu moja mala 9 kg este ani nemala a to ma 14 mes. 😅 , takze sa nikam netreba ponahlat za svoj zivot mu z jedla urcite nic neutecie a ochutna vsetko 😀