Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

dominica
7. jan 2008

ako pripravujete baklažán, nemá náhodou horkastú chuť? Moja svokra, keď ho ide vysmážať, najprv ho nasolí, aby to horké vyšlo, ale ako ho pripraviť bábenu? Un nás sa baklažán nejedával, tak neviem. A soliť samozrejme malému nemienim! Ani vysmážať 😀

mipako
7. jan 2008

preco nie je dobra?? 😒

junovka
7. jan 2008

mipako, akosi som nepochopila 😕 😅 ...co nie je dobra??

bubadlo27
7. jan 2008

ja som sa tiez o tomto / o tej HA strave / rozpravala u nas s primarom, a povedal, ze to robia preto , ze hned po narodeni este nevedia ci to ci to dieta bude alergicke, alebo nejake ine problemy, tak to davaju ako prevenciu

emjee
8. jan 2008

medvedik21 • 1d • Včera o 21:12
Ahojte.
Tak my sme uz po faze prvych prikrmov.Papame zeleninku,mesko,zltok,detske piskotky/urcene dojcatam od 6teho mesiaca/,ovocie/teda podla oznacenia vhodnosti/,kasicky.
Teras by to chcelo uz zacat rozsirovat a spestrovat.Lenze to ja prave neviem ze cim?!
Napr.
=kamaratka vravela ze robi polievocku na masielku
=kedy sa zaraduje napr. jogurt
=mama zase vravela ze ci by som mu nerobila na ranajky kakavko a na veceru krupicnu kasu/vraj ja som v 6tich uz papala/ a aj pudincek mu mam spravit/moze sa s dojcenskeho mlieka?/
=a dava niekto uz klasicke mlieko/teda samozrejme prevarene/
=alebo sa v najblizsej dobe pridava do jedalnicka
ĎAKUJEM 🙂

dadulka19 • 2d • Včera o 21:21
medvedik,mne dokina povedala,že jogurt od 6.mes.môžem dať,ale ešte som nedávala,lebo malá je atopik a staršia je alergická na jogurty.Ale kravské mlieko by som na tvojom mieste ešte dlho nedávala.Kedysi a dnes je veľký rozdiel.A na kakavko a puding má mimino fakt ešte dooosť času...

dadulka19 • 2d • Včera o 21:25
...a kaše,ja dávam zatiaľ len mliečnu,ale už som skúsila dať aj krupicovú s banánom,čo sa zarába len s vodou 😉

medvedik21 • 1d • Včera o 21:27
ja som si ties myslela....vzdorujem poriadne natlaku okolia co sa tyka papania....len ma to zaujima lebo ozaj neviem co a kedy nove pridat 😕

dadulka19 • 2d • Včera o 21:30
kľudne pomali a hlavne podľa seba 🙂 ...myslím,že už dávaš toho dosť,tak to stačí zatiaľ len točiť a pridať môžeš hocikedy niečo nové...

lenkaajarek • 1d • Včera o 21:33
ahojte baby ja jogurtiky uz davam(tie od 4 -6 mes) a maly ich miluje
normalne mliecko este pockaj aspon do 1 roka.
Inak davam miesane zeleninky kasicky s prichutou a don cerstvy banan,polievocky z kuracinky,rybu,
pozry sa na www.mojedite.cz tam najdes recepty 😉

filipa • 1d • Včera o 21:39
medvedik, dadulka ma pravdu, mlieko a mliecne vyrobky (kravske mlieko) sa neodporuca do 3 rokov veku dietata. ak kojis, do prikrmov pridavaj svoje mliecko, inak rozrabaj umelu formulu (odstupnovane podla veku dietata, stupen 1, 2 a 3). Dalej, na kakavko a krupicu uplne v tomto veku zabudni - kakao a psenica, z ktorej je krupica vyrobena su zakladne alergeny, ktore sa zdravym detom neodporucaju do 1 roka (cokolada, vajecny bielok, zeler, citrusy a ine), alergickym detom dlhsie, zavisi na stupni intolerancie ci rozvinutosti alergie. navyse, krupica je velmi tazka na zaludok aj po 1.roku, ja sama ju malemu nedavam vobec. tiez by som nepouzivala ani maslo, nakolko je vyrobene z kravskeho mlieka. a tie piskoty co davas su bezlepkove (ryza, kukuriva, pohanka)? ak ano, tak v pohode, inak by som ich do min zaciatku 8 mesiaca nedavala (opat kvoli lepku, ktory obsahuje psenica, napriek tomu, ze su urcene pre deti od 6. mesiaca). co sa tyka pravidiel zavadzania jednotlivych potravin do jedalnicka babatka, su dnes ine pravidla ako sa aplikovali v nasom rannom detstve, t.j. pred 30mi rokmi. tiez som mala v tomto smere vela diskusii a problemov s babkami!!! stale som v podstate podavala tie iste osvedcene druhy, ci uz ovocia, zeleniny, ryzove a kukuricne produkty, a kedze som uz nekojila, umelu formulu do 3 rokov.

vela uzitocnych informacii najdes v ktoromkolvek casopise o detoch, resp. na nete. neboj sa, nic nepokazis, ak budes postupovat pomaly a trpezlivo so zavadzanim prikrmov. drzim palce!

junovka
8. jan 2008

filipa,co sa tyka mlieka, tak to jr pravda,ale ako biely jogurt ci kysla smotana sa moze detom davat uz po 8-9 mesiaci.Ja zacnem na 9 mesiacov.

medvedik, po 7 mesiaci mozes zacat maso,po 8 cestoviny bezvajecnne,pecivo, chlieb, piskoty....
Aspon ja takto praktizovat budem 😉

cake
8. jan 2008

ahojte baby, chcem sa vas opytat tie, ktore uz davate kase na veceru, ake davate, s ktorymi ste spokojne? robim si taky "prieskum" kedze ja mam skusenosti len so Sinlacom od Nestle, z ktorej mi mala opakovane grckala pomaly by sme mali na veceru dat kasicku tak dumem ze aku, ci ryzovu, ci zemiakou, ci kukuricnu, ci s prichutou ci bez,. aku znacku, no, neviem......poradte zienky

junovka
8. jan 2008

my papame Nutrilon kase, nakolko papame aj mliecko Nutrilon.Zatial sme papali razovu, jablcnu a hruskovu.Chutia nam perfektne.Ryzovu mam doma stale, nakolko ked varim Nelke obediky a dakedy mi treba zahustit, tak zahustujem ryzovou, nakolko maizenu este nedavam.Ked zacnem asi o 2 tyzdne papat piskotiky, tak zacnem jej davat aj Piskotovu 😉

junovka
8. jan 2008

cake, este sme mali od Hami ryz.-kukur.mliecnu kasu, ale od tej sme vracali a Nelke ani moc nechuitila a este sme mali od Nestle mliecnu razovu, Nelke sice chutila, ale boli v nej dost vela hrudiek 😉 Tot nase skusenosti.
Planujem este od Sunaru bananovu, tak uvidime. 🙂

patusik
8. jan 2008

Junovka, hovorila si ze mlieko das az od roka,ale aj v Nutrilon kasiach je mlieko...preto mi ich lekarka nedoporucovala, preto robim kase nemliecne, s HA mliekom.

patusik
8. jan 2008

Cake mi papame nemliecne-ryzova od Nestle a jablkova od Humany.Preco davas Sinlac? A ako vlastne chuti?

junovka
8. jan 2008

ano, patusik, ale v kasiach od Nutrilonu je mlieko Nutrilon,ktore mi papame 😉
A ake mliecko papate vy?Ja som dakde pocula, ze vraj existuju aj kase HA 😕 ...tak neviem.Myslim ze na fore Babetka to raz zeny rozoberali.

nelika666
8. jan 2008

ano Humana ma HA kase 😉
kase sinlac su hlavne pre deti s alergiou na kravske mlieko alebo na lepok 😉

patusik
8. jan 2008

Jaaaaaaj, junovka sory, to ma nenapadlo.... 😉
Ja stale kojim, ale kasu robim z HA mlieka Beba, lebo teraz sa mi uz nechce odsavat, ked mama maly 7 mesiacov, takmi doky dala HA mlieko, pre istotu...lebo kasu mu davam od 5 mesiacov....

dominica
8. jan 2008

mne primárka novoredeneckého do roka vôbec neradila dávať jogurty
Bubadlo27,
kde dávajú to HA ako prevenciu? Lebo čo som počula mamičky, tak v nemocnici ževraj po narodení dávajú normálne umelé mlieko, nie HA a dokonca na JISke, kde ležal môj malý, dávajú tiež predčasne narodeným normálne, hovorila mi to primárka, lebo som chcela vedieť, keby som už nemala mlieko, že aké mu mám dať, či HA, alebo klasika. To mi hovorila v decembri, že kľudne môžem dať klasiku umelé, lebo na JISke ho dostával tiež, tam dávajú HA len deťom, ktorých rodičia sú silní alergici a dieťa má na to nábeh.

junovka
8. jan 2008

DOMINICA presne tak 😎 😉 Timkina alergologicja vravela, ze je to najvacsia hlupost davat dietatu HA mlieko preventivne.Potom ked to dieta bude naozaj potrebovat, tak uz nebude HA mlieko zaberat, lebo dieta uz bude voci nemu imunne. 😎 Chvalabohu, ze som Nelke nedavala HA. 🙂

cake
8. jan 2008

diky baby, tolko tych kasi je az je clovek z toho jelen....
nelika, ja neviem vlastne preco Sinlac, dr. mi toto odporucila, je pravda ze som akoze alergicka aj ked mne nic nie je , ale myslim ze az taka opatronost nie je na mieste, a najma aj tak malej nesadla..skusim nejaku ryzovu...inak my tiez mame bebu HA, aj ked este kojim, len uz tolko mliecka nie je a tiez sa mi uz nechce stale odsavat.....a podla coho sa vlastne treba rozhodnut, ci kupit kasu mliecnu alebo nemliecnu? 😨

dominica
8. jan 2008

Nemliečna kaša sa dáva, ak kojíš, ale ak papáte UM, tak sa môže dať kľudne mliečna. Ale vlastne, ak dávaš bebu HA, tak najlepšie je kúpiť nemliečnu kašu a zarobiť s Bebou.
V mliečnych kašiach je bielkovina kravského mlieka a mne ju dr. pokiaľ kojím neodporúčala, že by som len mýlila imunitný systém dieťaťa, tak my papáme nemliečne kaše zarábané teraz vodou, lebo ja už mlieka na odstriekavanie nemám. Dr. povedala, že v poho s vodou. Zdá sa mi zbytočné kvôli kaši kupovať mlieko HA, my už papáme aj ovocie, zeleninku a masko.
Cake, na tvojom mieste by som kúpila nemliečnu a zarobila to s tou Bebou HA, ktorú malá papá.
A nemliečnych je veľmi málo a hlavne nemliečnych bez cukru, to je len Humana jabĺčková, my papáme Hami ryžovú, ryžovo-jablkovú a ryžovo-banánovú a v tých nejaký ten cukor je. Ale zas, pred všetkým ho neuchránim, tak sa pekne vyber do obchodu a preštuduj tie kaše. Veľa šťastia vo výbere. 😉

nelika666
8. jan 2008

ja som alergicka a velka, snazim sa dat malej to najlepsie - asi ako kazda matka ale kasu sinlac som jej nedavala.. kupovala som bud nemliecne a zarabala s bebou alebo som jej kupovala mliecne
mala je na bebe od narodenia - kojenie nestacilo pokryt Tamarinu spotrebu 😀
o sinlac-u som sa dozvedela az neskor.. mna lekarka neupozornila aj ked vie ze co sa tyka stravy, davam si na tom dost zalezat - kedze viem co je to alergia, nechcem aby sa mala trapila tak ako ja.. ☹

peta28
8. jan 2008

Baqb neviete mi prosim poradit, ci mozem kuracie prsia s brokolicou uz pomixovane odlozit v chladnicke do druheho dna? Citala so rozne nazory, ze vyhodit a pripravit radsej cerstve, ale podla mna to 24 hodin musi vydrzat, nie? 😕

bubadlo27
8. jan 2008

to dominica,
ja som rodila v septembri v TT, a kedze som na zaciatku mliecko vobec nemala, tak mala papala umela a ked som odxadzala tak som sa pytala, ze co je to za mliecko a bolo mi povedane ze na 600 nedeli , maju zarobene vsetko mliecko HA, to aby som vedela, ze co jej mam kupit, ked sa mi nepisti mliecko ☹
tak je teraz neviem, ale tiez sa mi to zda postavene na hlavu, ale v nasom pripade sa to neminulo ucinku, lebo obidvaja sme silny alergici ☹

dominica
8. jan 2008

tak ja tiež neviem, každý povie ináč. Ja som si tiež myslela, že predčasne narodeným deťom dajú HA, ale nedávajú. No, čo už, keby niečo, viem, že môžem dať klasiku 😉 . Asi je zbytočné dávať HA, keď nie sme alergici, ale ja sa zatiaľ umelému všemožne vyhýbam, aj keď kojím už len z jedného prsníka. Dúfam, že mi to čo najdlhšie vydrží 🙂

dominica
8. jan 2008

peta28, ja to tak robím. Uvarím si na 2 dni, odoberiem, to dám papať v jeden deň a zvyšok šupnem do chladničky na zajtra 😉

nelika666
8. jan 2008

aj ja varim obcas na 2dni, v pohode vydrzi 😉

lenkaajarek
9. jan 2008

Ahojte baby mohli by ste mi poradit co sa ma presne podavat na ranajky obed veceru?Myslim ci ovocie ,zelenina alebo kasicky.Mam z toho taky mis-mas ze neviem ci to davam spravne!

junovka
9. jan 2008

Na ranajky ja davam Nutrilon mliecko 210 ml,, desiata-jablko, banan, hruska, podla roc.obdobia.Ak jej dam 1 ks ovocia napr.jablko, tak dam aj mlieko asi 120ml, ale ak dam 2 ks ovocia napr.banan+ jablko, tak mlieko nedavam.Na obed urobim zelen.+masko, 1 tyzdenne zltok pridam, olovrant mlieko 180 ml, a 1 .vecera je kasa od Nutrilonu a asi o hodinu a pol mlieko 150ml.Mlieko na olovrant chcem davat este v 8 mesiaci a na 9 mesiac uz zacne m chlebik s pomazankami alebo neake pecivo ci jogurt biely, popripade vyzivu. 😎 😉

junovka
9. jan 2008

peta28, ja stale varim kazdy den nove.Citala som , ze sa vraj to nema, pokia lsa to nezamrazuje.Preto sa to nema uskladnovat v chladnicke, lebo potom zacina prebiehat proces rozkladania sa roznych mikroorganizmov, co potom nedobre posobi na trav.trakt malych deti.A uz vobec sa neodporuca znova prihrievat jedla.

cake
9. jan 2008

dominica, dakujem za vycerpavajucu odpoved, velmi mi to pomohlo.... 😵

inak baby, davate teda po ovocnej desiate mliecko? mne sa to totiz dajak s tym jablckom, hruskou nehodi dokopy, stale si myslim ze sa mi mala dokaka.... 😀 ci sa moze davat? kolko mliecka by vlastne malo 8 mes.babatko vypit? moja totiz na jednu davku viac ako 120 nevypije, a kedze davam desiatu a obed, rano vypije max 80-ku, alebo kojim a potom pije mliecko az okolo tretej-stvrtej kojim,(aj ked niekedy si chce cucnut trosku pred obedom) a nakoniec az okolo siedmej vypije nejakych 120ml + 2x v noci.... 😨

junovka
9. jan 2008

moja sa zatial nedokakala 😀 😀 Mnozstvo mlieka je individualne-podla apetitu dietata 😉

cake
9. jan 2008

mozno mozem skusit ju prilozit a uvidim ci si cucne,lebo vodicku si da, ale mozno mliecko nebude chciet.... 😉