Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

mandy29
1. okt 2011

@alenv aké? kuracinku? a koľko je na jednu dávku? a čo dávaš k tomu?

blavacka
1. okt 2011

@pjana ja malej vsetko mixujem rucnym mixerom, je to rychlo a hned aj umyte, je to super prakticke...

alenv
1. okt 2011

@mandy29 já skleničkuju, takže to mám vyřešené.. ale začnu už pomalu vařit.. jinak tam je tuším okolo 20g.. ze začátku se dává mín.. děti železo potřebujou a my právě dost.. takže určitě nejlepší je králík, ale už jsem vyzkoušeli, kuřecí, králičí, krůtí, vepřové,hovězí a ted budu zkoušet jehněčí.
ale určitě masíčko od 5 měsíce přidávej.. teda pokud přikrmuješ od 4 jako my. Jelikož je pro dětičky fakt důležitý. Malému to fakt s masíčkem chutná o mnoho víc.. teda až na dýni a pastynák to fakt má rád. Ale já dávám masíčko tak 4krát týdně. Já už zkoušela i polívčičku, ale nakonec jsem jí dala vypít lahvičkou, jelikož lžičkou to bylo šílený😀

mandy29
1. okt 2011

@alenv skleničkuješ? to je čo, že si dopredu pripravíš jedlo? no zajtra mu asi vyskúšam dať kuracinku...nemám ale doma digi váhu takže neviem akým systémom prídem na to že je tam 20 g ☹

alenv
1. okt 2011

@mandy29 to znamená, že kupuju již hotové skleničky od Hame nebo HIPP 🙂 ještě nevařím.. musím na farmářské trhy.. jinak je to cca jedna polevková lžíce🙂

mandy29
1. okt 2011

@alenv ďakujem... 🙂

adkoalauri
1. okt 2011

@mandy29 ja som nikdy nemerala, koľko mäsa mu dávam. ☹ Začala som s krídelkom a to mal na dva dni. Dnes som uvarila prsíčka a aj to len od oka nejaké 4-5 kusov - 2X2cmrové a tie bude mať na dva dni. K tomu zemiačik, mrkvu, karfiol, brokolicu a kúsok petržlenu. Uvariť, postláčať a už len papkať 🙂)

adkoalauri
1. okt 2011

@careamell Ja som to robila podobným spôsobom, najprv mrkvu- 2-3 dni, potom k tomu zemiak, potom brokolicu, kúsok petržlenu a neskôr karfiol, hrášok a po týždni som mu začala dávať aj ovocie. Najprv jablko, k tomu broskyňu, nektarinku, kúsok banánu a po 6. mes. aj keksy ( Marina, Indián). Ja som žiadne tuky do vody nedávala, a po 6. mes. aj mäsko. Zeleninu kupujem vždy čerstvú a karfiol a brokolicu dám do mikr. sáčkov -po jednej ružičke a tie dávam na mráz. Čiže jeden sáčok- jedno použitie. A ja som čítala, že sa má dávať oliv. olej - a to napr. aj v brožúrke od Hamy- Zavádzame príkrmy. Prečo to nedávam, to neviem ☹ Od zajtra ho začínam používať 🙂

saska.t
2. okt 2011

@adkoalauri olej (zivocisny tuk-maslo) sa pridava do prikrmov, pretoze vitaminy a minerali su rozpustne v tukoch, inak ich telo nedokaze spracovat (vstrebat do organizmu) 😉 jednoducho vyuzit ich vo svoj prospech...

anna181
3. okt 2011

Ahojte, zase by som poprosila o radu 🙂 Martinko ma 13 mesiacov a skoro vobec nechce papat. Ak aj nieco zje tak velmi malo... A pecivo mu nechuti..teda ak tak skor chlebik, ale zje z neho len omrvinky... Stale kojim... Bude to tym, ze nechce velmi papat? Samozrejme kojit nadalej chcem, len by som chcela vediet, ci je to normalne v taktomto veku zjest takto malo 🙂))
Dakujeeeeeeeeeeeem.

tikasi
3. okt 2011

@anna181 aj moja mala v takom veku papala velmi malicko. Kojenim to nie je urcite,lebo ja som skusala aj obmadzovat mliecko,ale bbolo to este horsie. Skus naopak kojit viac,mozno sa rozpapa. Ja som skusala kedeco,ale najviac sa mi osvedcilo toto. Ranajky len mlieko,desiata len ovocie,alebo zeleninka surove. Obed pred dvanastou polievka aj druhe (niekdy zjeviac jedneho,inokedy druheho. Mlicko papa aj pred spankom aj po spanku.Okolo stvrtej dam jorurt,toho zje max polovicu a do vecera zasa len nejake ovocie,pripadne zeleninku. Vecera okolo siedmejZrusila som akekolvek chrumky,tycinky,piskoty a pod. Az potom sa konecne rozpapkala. Drzim palceky,hlavne ju aj nadalej koj.

anna181
3. okt 2011

Dakujem za odpoved. My nepapame ani piskotky, ak aj zje, tak malinko... Kojim a kojim a kojim 🙂)))))) Este neviem ani pit z flasky, davam mu vodicku lyzickou 🙂 Alebo z poharika. Tak dufam, ze sa rozpapa 🙂 Inak ma cez 10 kg 🙂

dejka77
4. okt 2011

Ahojte mamicky, o chvilu zacnem aj ja davat prikrmy. Len by ma zaujimalo, kupujete bio potraviny (zeleninu, ovocie) alebo bezne z obchodu? Ja som teraz v zahranici a tu je do bezne dostat, ale akurat budem na sr tak ma len tak napadlo kde to asi budem kupovat. Viem, ze billa ma bio potraviny, ale ci aj ovocie a zeleninu to neviem.

radlinka
5. okt 2011

@dejka77 ahooj, tak ja kupujem organicke, ale niekedy zoberiem aj normalne, zavisi podla toho ako vonaju. Inak pozeram ci nie je balenie s napisom organic 😉 ale tiez sa daju dobre na trhu alebo vo farm shope. Osobne by som sla radsej na trh ako do Billy, ja som ako obchodnymi vecami neni nadsena, najviac mi vadi maso, ale to sme este nezacali. Sme len na zeleninke a skusali sme baby rice, co nam dobre chuti, tak budeme este postuplne pridavat zeleninku a buduci mesiac skusime aj masko, neskor nase ovocie. Billa ma vsetko predrazena doma, ovocie je chutne ale nedam zaruku ci aj bio, treba odskusat. 😉

zuziq8
5. okt 2011

ahojte, ja sa chcem opytat, ake pouzivate lyzicky a tanieriky na tie prve prikrmy? mam na mysli znacku, nieco overene s cim ste spokojne... 🙂 a kolko mi toho bude pre zaciatok treba? 🙂

careamell
5. okt 2011

@zuziq8 my máme značku Tomme Tippee misku s vrchnákom aj s mäkkou lyžičkou, sme spokojný🙂

dejka77
5. okt 2011

@radlinka Len neviem ci trh bude fungovat aj v zime 🙂

pjana
5. okt 2011

@zuziq8 ja pouzivam avent pohariky aj pribor a zatial mi to vyhovuje. Mam aj tanieriky tej istej znacky, ale zatial su tie pohariky super, tam to pekne aj zohrievam, mozem to zakryt, aby mi to nevychladlo...neskor prejdem na tanieriky🙂

radlinka
5. okt 2011

@dejka77 u nas funguje, preco nie ? pripadne hodis do mrazaka vopred pripraveny prikrm 😉

radlinka
5. okt 2011

@pjana to je super ... my zase pouzivame TT pohariky a este take kocky, do toho sa daju spravit rozne kombinacie. Mam aj jeden poharik od avent. Inak mame aj lyzicky a kupili sme tiez NUK a sme velmi spokojni 🙂

adelaida33
6. okt 2011

@zuziq8 ahoj, ja mam pre malého riadiky aj obyčajné, bez značky, aj so značkou NUK. a je to ok. niečo sme kupili, niečo dostali, tak sa nam toho nazbieralo. mám 2 veľké lyžičky od 1 roka a k tomu aj 2 misko-tanieriky od 1 roka, ale to zatial nepoužívam 😀 . nateraz mám 5 lyžičiek rôznej veľkosti, tvaru a zaoblenia, vyskušala som jednu-rovnú a dobre, tak zatial nemením. podľa mňa, ono to závisí od konzistencie papania. ak je papanie riedšie, treba "klasicku" lyžičku, takú oblú, z ktorej to nevytečie, ak je papanie kašovitejšie, hustejšie, tak rovnu, z nej sa to dobre "naloží" bábänku do pusinky. vlastne treba vyskušať, podla dieťaťka, aký bude papkáč... asi je dobré mať aspon jednu rovnú a jednu oblú, na začiatok. a predávajú aj také, čo pri nevhodnej teplote menia farbu (ja som zatial nepoužila, ale možno neskôr pri poriadnom papaní to nebude odveci). čo sa týka misiek, mám 3 druhy cca po 4, 5 a 6 kusov, všetko uzatvárateľné a vhodné aj do mrazničky s objemom po 100ml, 150ml a 200ml. a tiež mam ešte pohárik na prvé pitie, plánujeme ho čoskoro začat použivať, uvidíme, či sa aj ujme 😀 😉

millka11
6. okt 2011

Ahoj Kocky. Prosim o radu - v akej polohe ste mali svoje babatka, ked ste ich zacali prikrmovat? Ja som pred par dnami zacala davat mojmu 6m synovi Baby Rice, lebo v Anglicku sa vacsinou zacina tym. No myslim si, ze mu to velmi nechuti a nevie, co s tym ma robit,ked mu to dam na jazycek. Ako mu ukazovat, co s jedlom robit?
Posadila som si ho do rohu pohovky, ale tak s nim rozne kymacalo (on este sam vobec nesedi), hlava mu klesala dole, jedlo mu z ust vytekalo. Potom som mu dala trocha v lahu, no bojim sa, ci sa nezacne dusit.
Ked ste zacali pripravovat prve mrkvicky/zemiaciky, bolo to dost riedke? Staci, ak to len popucim, alebo musim mixovat? Ak mixovat, tak cim? Dik za vsetky postrehy.

halienka
6. okt 2011

@millka11 ja som malú začala prikrmovať keď mala 4 mes.a 2 týždne, lebo nebola kojená, a ja som ju mávala v autosedačke. Tam je to bábo vcelku pevne, autosedačku som dala na gauč tak aby bola viac v sede. Tu sa začína prikrmovať mrkvou, uvarenou do mäkka bez soli, rozmixovanou alebo pasírovanou...niekto len popučenou, ale ja som radšej mixovala do hladka, ak bolo moc husté zriedila som troškou prevarenej vody, može sa aj materským mliekom alebo UM. Mixovala som tyčovým mixérom. Ono tie začiatky sú také ako píšeš, ledva zje dve lyžičky aj to mu vyteká zo slinkami s pusy. Ale neboj, on za chvíľku na to príde, že čo s tým a už to potom pôjde lepšie. Oni sa musia naučiť ako si to v puse posunúť a prehltnúť, no ja myslím, že mu to nemáš ako ukázať, na to musí prísť sám, a neboj, určite na to príde 😉 🙂

radlinka
6. okt 2011

@millka11 ahooj, skus si kupit rocking chair. Su pre deti od narodenia, pripadne si pozri nejaku highchair tiez pre newborn babies. Posadis ho do tejto stolicky, ale musi byt polohovatelna, kedze malinky nevie este sediet a udrzat sa v takej polohe. To ze ho posadis na sofu je zly napad, takto sa ti neudrzi, skus ho aspon posadit do kojeneckeho vankusa, vyzera ako banan, tam si udrzi pekne hlavicku a mozes ho nakrmit, ked inak nejde.
Ak nedokaze jest z lyzicky, tak mu tu baby rice zarob riedsiu, resp. pouzi viacej mlieka (formula milk e.g. Aptamil, Cow & Gate), aby sa ta kasicka dala naliat do flase a nechaj, nech si to vytiahne z flase ako mliecko (potrebujes vsak vacsiu dierku na dudliku, lebo je to hustejsie ako klasicke mliecko).
My sme zacinali najprv so zeleninovymi prikrmami. Proste sme skusali po lyzickach mrkvovu stavu, neskor som varila mrknu a mixovala na jemne pyre, pouzila som dost prevarenej vody, aby to bolo uplne riedke. Pouzivam Evian, kedze inu vodu tu nieje dostat. Ak mate filter, tak kludne filtrovanu. Mixujem na mixery, mozes mat klasicky alebo rucny, ponorny aj s nadobkou, do ktorej vsetko nalejes (myslim zeleninku), pridas vodu a zmixujes na jemne pyre.
Po mrkve sme skusali kombinovat zemiak, tak teraz mame zemiakovo-mrkvove pyre na par dni, ak sa nam nevyhodi ziadna alergia ani nevznikne hnacka, tak pokracujeme dalsou zeleninkou ako je brokolica, petrzlen alebo karfion. Vsetko postupne, mame nato viacej dni a testujeme. Potom planujeme kombinovat k zeleninke aj masko (uvarene, udusene), tiez rozmixujeme spolu. Prve skusime kuracie, neskor mozno morcacie a kralicie. Zavisi ako si zvykneme a ci nam bude chutit. Po masovo-zeleninovom prikrme (asi po mesiaci) planujeme skusit aj ovocie (z nasich koncin). Tak zatial sme az tam nepokrocili, takze sledujeme vyvoj dopredu 😀
BTW. dieta ti nezje rozpucenu zeleninu, musis ju poriadne rozmixovat na kasu, bud to zvladne zjest z lyzicky alebo mu to nalejes do flasky a vypije to. Inak to nejde, nie je este asi dostatocne pripravene. Tak musis vsetko postupne a pomaly. My nemame problem s lyzickou, od narodenia mu davam kvapky na lyzicku aj mliecko, takze mame cvik...otvarame usta jedna radost, ale zase nie vsetko nam chuti, tak sa nesilime, nechame to na neskor, hlavne ze nam to ide pekne postupne. 😉
Zabudla som dodat, ze po prikrme este vypijeme 120 ml mlieka z flasky, takze vzdy dokrmim mliekom. Ak mas pochybnosti v niecom alebo nevies si rady, kontaktuj health visitora, pride k tebe domov a ukaze ti prvy prikrm a pomoze s dalsimi vecami.

sisulita
7. okt 2011

Ahojte... prikrumujete od 4 mesiaca ako je to po novom? ak ano chcem sa spytat ako ste postupovali.. a kedy ste pridali masko. a ako pokracujete dalej, aj v akych casovych intervaloch a ci po papanicku davate aj mliecko dakujem. 🙂

radlinka
7. okt 2011

@sisulita ahooj, my od 4 mesiaca ...velmi nam chuti, boli sme pripraveni tak sme skusili po dohovore s pediatrom. Neviem ake su nove rady, nesledujem tabulky, ani normy, ani necitam knihy....precitaj si moj prispevok vyssie, takto sme zacinali a pokracujeme. 😉 alebo prelistuj strany dozadu, su tam dobre rady od dalsich mamiciek 😉

sisulita
7. okt 2011

@radlinka ahoj... nejako to neviem najst..uz som presla15 stran..a neviem ta tam najst.. 😒

sisulita
7. okt 2011

@sisulita prepac .. ja som asi fakt slepa.. vsak to je tu hore:D

sisulita
7. okt 2011

@radlinka prepac .. ja som asi fakt slepa.. vsak to je tu hore:D

radlinka
7. okt 2011

@sisulita nic v pohode 😉 kazdy mame vela otazok...ak nenajdes, pozri dalsie temy o prikrmoch, je tu toho dost aj na strankach pre matky 😉 inak radit by mal pediater v tomto najviac.