Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

majkan24
6. nov 2011

Babenky a môžem sa opýtať, máte niektorá skúsenosti so sterilizovaním takýchto zeleninkových príkrmov? Poprípade aj s mäskom? Ja by som si chcela pár pohárikov urobiť na cestu keď niekam budeme cestovať, ale neviem ako na to. Aby ste mi rozumeli, chcem si doma spraviť niečo ako sa dá kúpiť v obchode, "presnídavka" zeleninová s mäskom alebo aj s ryžou. . Nerobili ste ešte niečo také? Ja som zatiaľ robila len jabĺčkové pyré, našťastie sa podarilo, ale to s tým mäskom nechcem riskovať kým neviem ako na to. Poraďte prosím... Nechcem tie z obchodu, hoci vraj detičkám strašne chutia, ale oni tam dávajú aj také veci, ktoré by som ja asi ešte malej nedala - pór, zeler... atď..

shira_
6. nov 2011

@majkan24 dáš do pohárikov, tak do trištvrte. zatvoríš. dáš do hrnca na nejakú podložku-ja som dávala na paráčik, mama ked zavára tak tam dáva utierku- aby poháre neposkakovali po dne hrnca. naleješ vodu, aby siahala do tretiny pohárikov. ak máš tlakový hrniec, zatvoríš, natlakuje sa a necháš syčať. ja som nechávala iba 5 min. potom postupne vychladiť a hotovo, viečka sa musia pricucnúť. ak nemáš tlakový, tak normálny hrniec, ale tam treba dlhšie, aspon 20min a pozor aby voda nevyvrela 😀

majkan24
6. nov 2011

@shira_ a nepokazí sa to aj keď tam bude mäsko?

shira_
6. nov 2011

@majkan24 mne sa nepokazilo. to, že niečo nie je v poriadku, okamžite zistíš podľa vydutého viečka. ja som ich doma uchovávala aj tak v chladničke a tiež nie nejak extrémne dlho. ale nejaké cesty zvládli tie príkrmy v pohode, aj bez chladničky.

ingrid56
6. nov 2011

@li_la moja mala miluje mrkva + tekvica+ jablko a hruška +banan + susienky 🙂

li_la
7. nov 2011

@ingrid56 Tak to áno, to druhé by iste aj mne chutilo. 🙂 Ja sa ale obávam, že problém je práve v tých sušienkach. Som mu občas do ovocia pridala zopár piškotiek, hlavne na desiatu a asi preto teraz nechce čisté ovocie... No uvidíme, verím, že sa to časom napraví. Veď voľakedy nechcel banán a teraz ho zje. Nestíham sa čudovať.

ingrid56
7. nov 2011

@li_la a si davala obycajne piskotky? ja davam malej Plasmon- to su talianske bezlepkove keksiky,kt. sa davaju do mliecka, v mliecku jej nechutia, ale ked ich na sklenenom struhadielku rozmeliem do ovocia, tak sa ide zabit 🙂

li_la
7. nov 2011

@ingrid56 Áno, obyčajné piškóty, občas detské piškóty od Nestlé, tie vtedy tomu pridali takú vanilkovú príchuť. No ja som nevidím žiaden dôvod v tom, aby som mu dávala bezlepkové, je už dostatočne veľký na lepok. Aj keď verím, že musia byť veľmi chutné, veď väčšinou som taká rada, keď môžem po malom dojesť! 🙂 A v čom dávaš malej lepok v strave?

ingrid56
7. nov 2011

moja ma este len 7 mesiacov, takze na prikrmoch sme len mesiac ale ona papa takmer vsetko... davame jej uz asi od stvrteho mesiaca ochutnavat vsetko co papame my ... a ani s papanim zatial nemame chvalabohu problemy -klop klop - tie keksiky nie su moc chutne , skor take mdle v tom ovoci... ked som ich kupovala, tak som ani nevedela, ze su bezlepkove 🙂 to som si minule vsimla 🙂) no ale suchy roztek mala miluje ten zuzle uz od zaciatku prikrmov 🙂 kolko ma tvoje babo?

saska.t
7. nov 2011

@li_la obycajne piskoty su pre dieta maximalne nevhodne, kedze obsahuju cele vajcia, ktore sa moze davat az po roku koli bielkovine... inak je to napisane aj na sacku, presne ako na detsej krupici....

li_la
7. nov 2011

@saska.t Dík za upozornenie, ale toľko viem a kvôli jednej piškóte sa mu určite nič nestane. Maximálne nevhodné pre dieťa môže byť akurát tak borovička do fľaštičky...

bubbly
7. nov 2011

Holky moja mala ma teprve 4.5 mes. takze mame jeste chvilku cas, ale uz pomalu zacinam divat po prikrmech. Kamaradka dava jen ze sklenicky, vsecko musi byt bio a organic, ze nemusi? Tak jak to teda je? Vzdyt driv prece zadne detske vyzivy nebyly a maminky si vsecko varily samy.

careamell
7. nov 2011

@saska.t
Malému som piškóty, alebo nejaké sušienky ešte neskúšala dávať a tak premýšlam, aké mu mám dať? Alebo niečo na chrumanie? Aká značka je dobrá?
Obyčajné piškoty by som mu určite nedala... 😝

blanche05
7. nov 2011

moja dcerka ma 7 mesiacov,nekupujem sice bio potraviny ale snazim sa jej davat doma vypestovanu zeleninku od svokry a to je pre mna bio,masko bio nemame ale chuti jej aj kupovane.Navarim si toho tak na 4 dniky a davam do mrazaku a ked nemam cas varit vytiahnem z mrazaku a mnaaaam.....

blanche05
7. nov 2011

ja davam malej Sunarka sušienky a velmi jej chutia 🙂

saska.t
7. nov 2011

@li_la su absolutne nevhodne, kedze mozu vyvolat potravinovu alergiu na cely zivot a koli jednej piskote sa to naozaj neoplati, na trhu je vela znaciek, ktore neobsahuju cele vajcia.... 😉

@careamell kukni susienky vhodne pre vas vek od vyrobcov detskych vyziv, urcite nieco najdes, znacku ti neporadim, kedze na slovensku uz nejaky ten rocik nepobyvam 😀 Na chrumkanie su vhodne kukuricne nesolene chrumky, ktore som kupovala v kauflande, ale urcite ich dostat aj v inych obchodoch 😉

saska.t
7. nov 2011

@bubbly bio urcite byt vsetko nemusi, ale potraviny zname velkym mnozstvom dusicnanov by som asi bio kupovala (hlavne spenat) samozrejme nie cely zivot 🙂 Co sa tyka toho kedysi, kedysi sa zvierata nekrmili antibiotikami a zelenina nepestovala na chemickych hnojivach, aby co najskor dorastla-dozrela, pretoze na to neboli peniaze. Hlavna zasada je kupovat v sezone dozrete ovocie a zel. a v zime je lepsie kupovat zmrazenu zeleninu, kedze je dopestovana v sezone a hlboko zmrazena, nie sklenikovo rychlo vyhonena, aby mohli co najskor predat. Odporucam prestudovat stranku www.kojeni.net, je velmi prehladna a su tam vyborne rady pre zacinajuce mamicky 😉

careamell
7. nov 2011

@saska.t Teraz som našla na inej téme, konkrétne českej o príkrmoch, kde sa maminky bavia o tom, či je lepšie začínať príkrmy z kupovaných výživiek, alebo kupovanou zeleninou a varením doma.
Je lepšie a zdravšie dieťa kŕmiť s výživiek, či doma varenou stravou? Ja radšej varenú, domácu...

li_la
7. nov 2011

@saska.t Tak ako hocičo iné...

saska.t
7. nov 2011

@careamell v podstate je to kazdeho vec, ale ja mam radsej vlastne uvarene, kedze vies co tam das a vo vyzivkach to nevies, mozes len dufat, ze napisali vsetko, ale moje dieta malo obdobie kedy nechcelo vobec nic jest a jedine co chcela boli vyzivky, takze mi nic ine neostavalo a ked sme boli na cestach, tiez ich papala, takze to urcite neodsudzujem, obcas velmi pomozu a usetria cas 😀 , ale rozhodne by som nedavala len kupovane 😅 Rozhodne ale odporucam citat etikety, kedze casto obsahuju veci, ktore su pre dany vek nevhodne...

saska.t
7. nov 2011

@li_la co hocico ine? su potraviny, ktore su alebo obsahuju alergeny a su potraviny, ktore nie su alergeny, na to sme my maminy, aby sme sa o to zaujimali 😉
Ja ti moje odporucanie nevnucujem, je na tebe ci si z toho nieco vezmes, alebo nie a rozhodne sa s tebou nemienim chytat za slovicka, z toho som uz davno vyrastla 😉

kkomtesa
7. nov 2011

Mě taky mrňous nechtěl domácí a kupovaná mrkev s rýží mu jela, na doporučení doktorky jsem osladila - ale dala jsem rýžový sirup - necelou lžičku do porce - , to jsme dělali se zeleninou i obilím deset dní, pak jsem sirup vysadila - a už mi jí všechno!

patatina83
7. nov 2011

@dana3262 ahoj a ako pripravujes stravu z avokada?

bulinka
7. nov 2011

@saska.t A co takovej rohlík, v tom není celé vejce? Ten se dětem dávat může(dle doktorky), složení má určitě podobné jako piškot. A já osobně třeba tomu BIO moc nevěřím, Bio je podle mě jen to co si sama vypěstuju na zahradě. Ale je to čistě jen můj názor

sova33
7. nov 2011

@bulinka A v rohlíku je vejce? Já myslím, že není. Ale bezesporu je tam sůl, která je taky nevhodná.
Ale malý už ho taky jednou ochutnal (nedopatřením) a obyčejných piškotů už taky několik snědl, i když jinak máme speciální dětské Bio piškoty, tak snad to na něm nezanechá následky. 😝
Někdy si přijdu až přeúzkostlivá, když pak vidím "stravování" jeho vrstevníků (ochucené jogurty, rohlíky, solená jídla apod.) .... Ale jak psala @saska.t , my jsme matky a my si to musíme uvážit.

saska.t
8. nov 2011

@bulinka vajce okolo rohliku ani nebezalo 😉
@sova33 soli sa nevyhnes v ziadnom jedle a produktoch ale je to zbytkova sol, takze sa to da akceptovat 😉

mj30
8. nov 2011

Ahojte zienky vcera sme boli na poradni a doktorka nam povedala ze od 4. mesiaca uz mame zacat so zeleninkou nie je to podla vas velmi skoro? Ved dojcene deti by mali zacat s prikrmami az od 6. mesiaca aspon teda tak som to citala. Poradite mi vase skusenosti. Dakujem 🙂

rebecca2006
8. nov 2011

@mj30 ja mám 2,5 ročného syna a začínali sme od 6m- teda neviem,že by sa odvtedy niečo zmenilo. Od 4m začínajú deti na UM....Pokial viem, jediná ymena oproti nášmu systému príkrmov dnes je, že u dojčených detí sa doporčuje včasné zavedenie lepku- teda hneď, ako začneš so zeleninkou pridaj do "polievočky" trošku krupice- to bude pre začiatok stačiť. Ja som dala asi od 5,5 mesiaca zeleninku, mesiac po tom ovocie a mäsko. Mäso odmietal, tak sme boli na čisých ovocno- zel príkrmoch. U nás dporučovali lepok okolo 8. mesiaca, ale teraz je to inak. Potom okolo 10. mesiaca som dala biely jogurt, ale baby dávali aj od 8.

mj30
8. nov 2011

@rebecca2006 nam doktorka povedala ze mame zacat mrkvou, zemiakom, brokolicou a karfiolom kazdy druh po dav dni a potom ked sa to prestrieda tak kombinovat po dvoch ☹ ja by som najradsej len kojila do to aspon 5. mesiaca myslim ze malej nic neujde. Ja som uz z toho jelen povedala ze predtym to bolo od 6.mesiaca a ze sa to teraz posuva a lepok ze davat od 6. ach jo kazdy povie inak ako sa v tom potom vysomarit ☹ nechcem jej poskodit ani sa skorymi prikrmami pripravit o mlieko z ktoreho krasne pribera nikdy nie je hladna je sopkojnucka usmievava

careamell
8. nov 2011

@mj30
Pokiaľ ti krásne priberá a je spokojná, tak by som s príkrmami určite počkala a začala od 6. mesica. O nič ju nepripravíš, nič jej neujde a ty budeš mať ešte na dva mesiace pokoj s vymýšľaním, čo dnes malej uvarím.
Ja som tiež tak začala až od pol roka 🙂