Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

papuka
1. dec 2012

@katyxq nejaký lepší olivový 1-2 kvapiek do 125g?

katyxq
1. dec 2012

@papuka olivový za studena lisovaný, kokosový tuk (olej) nebo máslo, na tohle množství jedna lžička (což není moc, ve výsledku bude mít příkrm tolik tuku jako mateřské mléko).

papuka
1. dec 2012

@katyxq dakujem mám síce aj 12 ročné dieta ale nejak som pozabudla čo bolo vtedy 😒

cherry1981
1. dec 2012

@katyxq Dakujem 🙂

nae
1. dec 2012

@katyxq ahoj, prosím ťa, od akého veku si robila Šárke pokrmy takého typu, ako máš vo fotoblogu - že cibuľku osmažíš na sádle, potom masko atď.? Ja som prvému synovi všetko len varila minimálne do roku, a teraz som trochu v rozpakoch, či to bolo správne...??

katyxq
1. dec 2012

@nae Občas až v poslední době, ale ona sní jen trošičku (90g, když má dobrý den), takže se mi to nevyplatí vařit a kombinuju jen hotová pyré (mixované maso, rozmačkanou vařenou zeleninu).

cawes
3. dec 2012

dobry den

vedel by mi niekto poradit, napisat par receptov, na zeleninove prikrmy ktore by som si mohla zavarit a odlozit.
dakujem

slavik79
3. dec 2012

@cawes ahoj, aj ja prave hladam na nete co a ako s prikrmami, moja mala ma 3 mesiace a 1 tyzden, tak chcem byt pripravena...ked nieco najdem, poslem ti, oki?

cawes
3. dec 2012

@slavik79 ok super

biba321
4. dec 2012

@katyxq prosim ta,čo myslis-ja ked som varila zajacika,tak ten vyvyr som si tiez namrazila na ladove kocky,a davam ho miesto oleja (olivovy,kokosovy) - ci aj tak mam davat este olej? ja dam 1/2 kocky maska, 1/2 kocky vyvaru, a 1 kocku zemiacikov
viac mi zatial na 1 papanie nespapa 🙂

a este mam otazočku-uz papa zeleninu,ovocie,masko , co zaradit dalej? budeme mat ukončeny 9 mesiac
dik vopred moc,pekny vecer

katyxq
4. dec 2012

@biba321 Vývar moc tuku neobsahuje, takže olej bych přidala.
Zařadit můžete třeba další druhy zeleniny, ovoce, masa, vejce, ryby, obilniny bezlepkové i ty obsahující lepek, ořechy (v nedusivé formě).

biba321
4. dec 2012

@katyxq z vajca iba zltok-vymiesany na sucho na panvici,ci uvareny..? a obiloviny-mozem napriklad ovsene vlocky vo vode napucane,mnozstvo polievkova lyzica?
a ryby-sladkovodne? a ako pripravene,podusene?
dik moc

katyxq
4. dec 2012

@biba321 Žloutek uvařený, pokud ho bude tolerovat, tak můžete opatrně zkusit i bílek (já sem tam zkouším, zatím stále malou děsně nadýmá). Ryby se můžou sladkovodní i mořské, podušené na vodě nebo oleji, chce to druhy bez malých kostí, z důvodu obsahu škodlivin se vyhýbej dravým a velkým druhům. Obiloviny je lepší aspoň 24h namočit, jsou pak lépe stravitelné, bezlepkový je oves, kukuřice, pohanka, rýže, quinoa, amarant, lepek obsahuje ječmen, žito a různé druhy pšenice.
Taky mužete zkusit luštěniny, obsahují dost bílkovin, z důvodu dobré stravitelnosti je lepší s nimi nedávat jinou bílkovinu (maso, vejce), nejméně nadýmavá je červená čočka, cizrna, hrášek.

biba321
4. dec 2012

@katyxq quina a amarant-tak to citam prvy raz 😀 to v zdravej vyzive kupujes? ty mas iny prehlad 😉
dik za rady,budem skusat

katyxq
4. dec 2012

@biba321 Jojo, ve zdravé výživě nebo v DM - ještě jsem zapomněla z bezlepkových jáhly (loupané proso), slovensky je to myslím pšeno.

elisskah
5. dec 2012

@katyxq moja papa vsetko, len tu psenovu mi odmieta. 2x som skusila a po prvej lyzicke uz nechcela pusu otvorit, Neviem co jej na tom vadi. Okrem toho davam ryzovu,kukuricnu,pohankovu, krupicnu a ovsene vlocky. Amarant som videla, ale nekupila este a quinoa tiez nepoznam. Davas aj ryzove mlieko? Kupila som v DM, ale neni to BIO. Ty ake kupujes? Mozem do neho zarabat tie kase? Mozem ho varit? napr. krupicu je varim vo vode, tak mozem v tom mlieku uvarit?

katyxq
5. dec 2012

@elisskah Třeba jí prostě jáhly (pšeno) jen nechutnají, nenutila bych jí to, pár týdnů nedávala a pak zkusila znova.
Rýžové mléko kupuju v DM od Alnatury obohacené vápníkem (předtím to obyčejné, to by se mělo používat zhruba do roku), je bio, piju ho spíš já jen tak nebo do kafe, občas z něj uvařím i kaši), kaše ale dělám většinou z ovesného mléka Oatly (to z DM je sice levnější, ale moc mi nechutná), sem tam koupím ve zdravé výživě i mandlové mléko EcoMil (je docela drahé a trochu slazené) - tady jsou fotky https://www.modrykonik.cz/fotoblog/katyxq/album... 😉. Všechna ta mléka se můžou normálně vařit, malá má alergii na bílkovinu kravského mléka, takže může jedině tahLe rostlinná mléka, mateřské mléko (já držím bezmléčnou dietu) a nebo speciální UM pro alergiky (ale to se mi nechce kupovat, prostě protože je to umělé, navíc toleruje jen Neocate, které je bez předpisu úděsně drahé a doktoři to neradi předepisují, protože mají limity od pojišťovny). Quinou jsem posledně koupila v DM (Alnatura),

elisskah
5. dec 2012

@katyxq tak take mlieko teda nemam, to od alnatury tam asi nebolo. Skusim na buduce pohladat. 🙂

biba321
7. dec 2012

@katyxq skusala som teda dnes zltok-vajo som uvarila natvrdo,ja som spapala bielok,maly minimum rozpuceneho zltku,take suche to je,ho to dusilo-ty to prosim olejom polievas,alebo nejakym vyvarom?ja som mu to dala same,aj som to teda dojedla,moc ho to nenadchlo 😀

katyxq
7. dec 2012

@biba321 Rozmíchám ho do zeleninového pyré 😉, ale uzobávala i jen tak ode mě a nevadilo jí to, že je to suché.

biba321
8. dec 2012

@katyxq a myslis ze mozem dat uvareny zltok do mraznicky? on toho spapa strasne malo,tak by som to namrazila do kociek a vmiesavala do zeleninky..nevadi to tomu vajcu? 😝 dik vopred,pekny vikendik 😉

katyxq
8. dec 2012

@biba321 Tak to netuším, uvařené vejce jsme v životě nemrazila, vím akorát, že jdou mrazit bílky i žloutky zvlášť syrové. Já bych zbytky prostě snědla a další den uvařila čerstvé vejce.

petruldo
8. dec 2012

@katyxq ahoj, možno blbá otázka, ale prečo treba vopred namočiť ovsené a iné vločky? ja namáčam iba naturálnu ryžu, sa mi zdá že potom sa varí kratšie.

katyxq
8. dec 2012

@petruldo Kvůli lepší stravitelnosti a rozložení antinutričních látek - a taky je obilnina dřív uvařená 🙂.

biba321
8. dec 2012

@katyxq a kolko toho zltka moze zjest za 1 den? (zeby aj 1 cele?) a do tyzdna kolko toho moze? my zatial druhy den testujeme. som mu to dala s tekvičkou a zemiačikom a mnamky sa oblizoval 😝
a tie ovcene vlocky ako sa pyta @petruldo
namocim na 24 hodin,a potom to mam este povarit? ja ze mu to uz take surove mozem dat.. ale na zaciatok iba 1 polievk.lyzicu myslim vsak?
a ako sa vlastne prejavi nejaka reakcia na jedlo-napr.vyrazka,vraj aj cervene okolo zadocku? ale to moze mat aj z mokrej plienky,nie? moj ma ,ale asi z plienok .. 😒 vyhadzany bol iba 1x z jablcka,ale ked sme neskor skusali,tak uz sa nevyhadzal
dik moc

petruldo
8. dec 2012

@katyxq dík za odpoveď, človek sa učí celý život 😀 , ja by som namáčala iba celé obilniny kôli vareniu u tých vločiek mi to prišlo zbytočné, ale to som nevedela čo viem teraz.

katyxq
8. dec 2012

@biba321 Na otestování bych dala žloutek 4 dny po sobě, můžu sníst půlku až celý, pak bohatě stačí třeba jednou týdně.
Alergická reakce na potravinu může být různá - např. zvracení, průjem, kolika, hleny i nitky krve ve stolici, ekzém, kopřivka, nepřibírání, chudokrevnost, časté nemoci horních cest dýchacích, dlouhodobá rýma, kašel, neklid, poruchy spánku.

elisskah
8. dec 2012

@katyxq aj tie vlocky oplachujes? Pred namocenim alebo namocis a potom oplachujes cez sitko napr? alebo ako namocis, tak to potom varis v tej istej vode. Ja to robim na ten 3 sposob, on to je take zakalene biele od tej muky. Nevadi?
@biba321 ja som samotne zltko nikdy nedala, kvoli tomu, ze je suche, takze kombinujem. A zevraj sa ma dat raz za tyzden. Ale ked ho cele naraz nespapa, tak potom neviem.

azbestica
8. dec 2012

ja ked som malej davala zemiacik alebo aj inu zeleninu potlacenu vidlickou tak ju z tych hrudiek napinalo tak teraz pasirujeme cez sitko a je to tak super....ked jej niekedy daka zeleninka velmi nechuti tak jej tam odstriekam trosku mliecka fakt len malicko nech to ma aspon aku taku chut.....ovocie zatial nedavame najprv skusime vsetku zeleninu ktoru moze teraz papat potom skusime aj masko a napokon ovocie

katyxq
8. dec 2012

@elisskah Neproplachuju, před namočením proplachuju horkou vodou jen to, co má toto doporučení na obale (jáhly - pšeno, quinoa), pak namočím a v té samé tekutině uvařím na kaši, to zakalení jsou uvolněné škroby, ničemu to nevadí, naopak, kaše hezky zhoustne.