Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

elisskah
23. nov 2012

@biba321 ja sa snazim zohnat bio ovocie a nic, skusala som BN a TN, tak neviem ako tam u vas. Len raz som nadabila na bio banan. A doma mame jablka a hrusky, takze tiez bio 🙂 Z ovocia davam jablko, hrusku, banan, mango a popripade nejake kupovane vyzivky. A zeleninu, mäsko uz papa, ked sa pytas na ovocie? Ja aby som jej dala vsetko bio, keby som mohla, ale vsetko sa mi neda 😒

biba321
23. nov 2012

@elisskah ano jablcka tiez bio zo zahradky,hrusku bohuzial nie,skoda,mame zavarene ale s cukrom,este mu nechcem take sladene davat
muza som do hypertesca na bio hrusku poslala,ze nie,ine asi ani nepozeral dokelu
zeleninku mame bio od svokry,aj kuriatko bio 😝 ale maly papa strasne dietne,tak uspech je ked zje mnozstvo mrazenej kocky 😀
a mango?? to nie je exoticke ovocie?to by som sa bala na zaciatku ked je maly,či to je ok? aj kupovane vyzivky davas? ja tie moc nechcem,bohvie co tam je pomlete ze 🙂 aj ked by to malo byt ciste,ale on tolko ani nespapa,nehrozi
on len mliečkoooooo 😅

elisskah
23. nov 2012

@biba321 to ho asi este kojis, ked tak lubi. ja moju uz nie 😒 Ona nema problem zjest takych kociek 7-8. Odporucam ti nazriet do albumu @katyxq, co vsetko papa jej mala....budes cumiet. Od nej mam aj napad na mango, uvarene na vyzivku. Moja nemala ziadne alergicke reakcie na nic. a Mango jej velmi chuti, vzdy zje vsetko. Tie kupovane mam len tak pre pripad, mozno raz za tyzden jej dam, nech ma trosku zmenu.

katyxq
24. nov 2012

@biba321 Snažím se dávat bio (nejen malé, ale i nám), co neseženu, tak aspoň z farmářské prodejny (už od pohledu ne tak vzhledově dokonalé jako supermarket, takže nestříkané šíleně pesticidy), ale něco sem tam koupím i konvenční - např. mango, avokádo.
Z kupovaných ovocných příkrmů doporučuju z DM Alnatura - ale ne ty kojenecké, v těch je rymźová mouka a jsou dražší), ale v oddělení pro dospělé mají větší skleničky, buď to sníte vy, nebo se dá část na kratší dobu zamrazit. Nicméně ve všech je myslím jablko, takže pokud ho asi nesnáší dobře, není to volba pro vás. Jinak u nás mívají pár druhů bioovoce v Tescu, Intersparu, některé Bille, ve větších Albertech, Globus (mají prý i mraženou zeleninu Alnatura).
A jinak doma máme nic moc nejedlíka, ale za to zdatného ochutnávače 😀 - prostě do pusy chce skoro všecko, ale sní jen pár lžiček, kojení prostě vítězí, věřím tomu, že ví, co je dělá, co je pro ni dobré, až bude chtít jíst, tak začne, nemá smysl to hrotit.

biba321
25. nov 2012

@elisskah no a moze male babo avokado? MM kupil namiesto manga avokado 😀
inak uspech uz papka asi 2 mrazene kocky!! 😀
@katyxq

petruldo
25. nov 2012

@biba321 ahoj, podľ knihy od Bukovského sa avokádo môže od 7. mesiaca, mango od 10. mes.

katyxq
25. nov 2012

@biba321 V USA je mango i avokádo mezi příkrmy už od 4./6. měsíce.

cherry1981
25. nov 2012

@biba321 Ja malej davam avokado s bananom a mlieckom zriedene trosicku 🙂

biba321
25. nov 2012

@petruldo ahojky,ja mam tiez tu knihu,ale este zabalenu,nestiham citat-v tej hrubej alebo v tenkej je o prikrmoch nejake zakladne info?
@katyxq
@cherry1981
dik baby 🙂 skusime.. to mam tiez asi podusit vsak?

katyxq
25. nov 2012

@biba321 Avokádo syrové, jen tak rozmačkané/rozmixované. Mango jsem dřív vařila, teď už dávám syrové.

biba321
25. nov 2012

@katyxq no moj maly spapka na 1 raz hrozne malo-mozem to nechat tyzden rozrezane to avokado v chladnicke?ci do mraznicky? ci ho mam dojest ja? 😉 dakujem

katyxq
25. nov 2012

@biba321 Avokádo je potřeba rychle zkonzumovat, oxiduje a hnědne, dá se rozpůlené a zabalené v ledničce uchovat nanejvýš do druhého dne, mrazit se nedá. Ze zbytku udělej pro dospělé guacamole (http://www.manana.cz/vareni/recept_odkaz.php?re...) nebo namaž místo másla na chleba pod šunku 😉.

biba321
25. nov 2012

@katyxq mnamky 😝
takze aj maly to moze,ked to bude 2 dni v chladnicke,ci len dospely? zabalene v mikroten.sacku ano? diik

katyxq
25. nov 2012

@biba321 jojo, do druhého dne je to OK, jen na řezu bude asi hnědé, tak kdyžtak tohle odkroj. Ale u nás načaté (i nanačaté) avokádo dlouho nevydrží, většinou ho společnými silami zbodnem jen tak 😀.

biba321
25. nov 2012

@katyxq my sme "vraj " raz z neho mali pomazanku,ale nepamatam si ako to chutilo,to je taka jemnejsie chut vsak?

katyxq
25. nov 2012

@biba321 Jemná tučná chuť 😉 - ale koupit dobré, akorát zralé avokádo je celkem náročné 😒.

elisskah
25. nov 2012

@biba321 ja som este bohuzial nenatrafila na jedidelne avokado, 2 uz putovali do kosa, sa to nedalo jest, asi to neviem kupovat, ze tie cierne su lepsie ako zelene a dnes som prvy raz videla cierne, ale boli tak mäkke, ze uz urcite boli hnile, tak som to ani neskusala radsej. Bukovsky sa tomu hovno rozumie. necitala som to, staci mi co pocuvam, ake nezmysly tam pise.

petruldo
26. nov 2012

@biba321 ahoj, v tej tenšej Hneď to bude anjelik, je tam rozpísané zavádzanie jednotlivých druhov potravín podľa mesiacov, vzorový jedálniček a recepty. písal to ešte s ďalšou lekárkou a magistrou, čo sa venujú zdravej výžive.

petruldo
26. nov 2012

@elisskah konkrétne aké nezmysly tam píše? asi som nečítala dosť pozorne. mne sa to nezdá nezmyselné, na 100% s ním síce nesúhlasím, ale určite lepšia ako odporúčania v brožúrkach výrobcov príkrmov (Hami a spol, som mala tú česť a tá putovala rovno do zberu).

elisskah
26. nov 2012

@petruldo no nechce sa mi rozpisovat, ake nezmysly, to som len pocula a necitala som ju, tak ma to vobec nezaujima. Pokial mas k tomu kladny nazor, tak v poriadku. Je to kazdeho vec. Necitala som ju a ani neplanujem, tak sa k nej nebudem vyjadrovat uz.

katyxq
26. nov 2012

@petruldo Náhodou u nás Hami brožurka uplatnění našla - jak byla barevná, tak se malé líbila a nadšeně ji rozškubala na kousíčky 😀.

katyxq
26. nov 2012

@petruldo Tak jsem zběžně prolítla Hneď to bude anjelik (stažené pdf) - působí to na mě poněkud vegetariánsky, ne se vším jsem ztotožněná, ale nějaké vyložené hovadiny jsme tam nenašla, naopak, kdyby takhle jedlo víc dětí (místo instant kaší, kupovaných příkrmů, "občasných" piškotů, sušenek, párků), tak by to bylo jen super 🙂. Takže mám pár dní co číst a pak ještě prostuduju Návod na prežitie pre bejby.

petruldo
26. nov 2012

@katyxq ahoj, no veď som písala že s ním na 100% nesúhlasím, hlavne pre to vegetariánske zameranie. No aj u nás by mala brožúrka hami úspech, hneď po rozkmásaní by skončila malému v brušku a už by nechcel bio mrkvičku 😀 .

petruldo
26. nov 2012

@elisskah no práve mňa zaujíma čo si počula, nechcem po tebe aby si to čítala. ja keď si idem niečo kúpiť tak si najprv prečítam postrehy od tých čo už vec majú, aj keď knihu už mám kúpenú, preto ma to zaujíma.

biba321
26. nov 2012

baby čo to za hami brozurku spominate? 😉 to odkial mate?
a na čom dusite ovocie,zeleninu? ja mam len ten stary komunisticky hlinikovy paracik,neviem či to je dobre.. 😒
a struhadlo na ovocie mate nejaky specialny skleneny či?

petruldo
26. nov 2012

@biba321 to som dostala od pediatry, že si mám preštudovať, hneď po letela do zberu. ja na varenie zeleniny používam parný hrniec, som si požičala od kmotrovcov. ten hliníkový parak vyhoď a kúp si nerezový, takisto strúhadlo, je aj plastové ale to tiež nieje bohviečo - umelina, ale aspoň vitamíny šetrí. ja uvarenú zeleninu mixujem ponorným mixérom.

biba321
26. nov 2012

@petruldo a kde to pls mam kupit? a ty odkedy davas prikrmy?? ved maly ma 6 mesiacov,ci kolko?

petruldo
26. nov 2012

@biba321 skús kinekus, alebo iný obchod s kuchynským náčiním, mne to manžel kupoval v Ikee. ja som malému začala dávať príkrmy teraz v sobotu, nemá síce ešte ukončený 6. mesiac ale ja mám menej mlieka /nekojím, odsávam a k´rmim malého MM z fľaše/.

katyxq
26. nov 2012

@biba321 Dusím v nerez hrnci s troškou vody a pak mixuju ponorným mixérem nebo je rozsťouchám, rozmačkám vidličkou.
Hami brožurku jsem teka y dostala od pediatry, no reklamní blbina to je.

biba321
26. nov 2012

@katyxq ja tiez len vidličkou popučim,uz sa maly naucil pekne to prehltat,a uz sa mi aj trošku rozpapkal ,super 😅
najucinnejsie je ked je niekto pri nas,kto bud tiez papa,alebo mu nieco rozprava,tak maly sa tak teši,ze tiez papa 😅