Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cicimon
5. apr 2011

@ladykiler no natvrdo sa vari 10min vo vriacej vode.... a urcite by som to nevarila spolu so zeleninou, nemas istotu ze tam nebude aj bielko, predsalen mas este male babo

ladykiler
5. apr 2011

@cicimon super děkuju moc za odpověď. Jsem z toho všeho vystrašená, ale časem se tomu budu smát. Jak jsem mohla mít takové obavy z příkrmů 😀

em_ka
5. apr 2011

@ladykiler Vseobecne sa odporuca podavat maso a zltok po ukonceni 6m.

patatina83
6. apr 2011

@saska.t ahoj prosim ta moj maly nechce nic pit,,bolo obdobie,ked som mu obcas na lyzicku dala cajik a tak vypil ale malo..stale kojim,,ale ako papame aj ine,tak ho nakojim rano cca o 6 a potom az vecer o 19.00, tak sa bojim ci neni smadny ,obcas ho nakojim aj o 16.00, ale to len ked sme doma..inak mu dam cca o 10 rano presnidavku,potom o 13.00 obed a o tej 16.00 jogurt..no a vecer o 19.00 kojim..a potom vecera..odkedy by mal zacat pit od 9 mesiaca?'a este som sa chcela opytat co zo strukovin okrem sosovice mu mozem uz davat??a z ovocia som niekde citala,,ze aj marhulu a broskynu??zatial papame ,jablko,banan,hrusku a slivku..dakujem pekne za odpovede ahoj

saska.t
7. apr 2011

@patatina83 no ponukat pitie sa zavadza popri zavedeni prikrmov, takze treba stale ponukat pitie, kedze sa uz tolko nekojite, teraz to nie je taky problem kedze este nie je take teplo, ale v lete bude musiet prijimat viac tekutin, takze nezabudat pravidelne ponukat, alebo nechat cucnut mliecka castejsie 😉
Zo strukovin mozes este hrasok zaradit ak nemate problemy s prdikmy, ovocie-jasne v sezone mozes pridat marhulu broskynu ceresne/samozrejme bez kostok/ nektarinku, hrozno vsetko sezonne ovocie ktore sa pestuje v nasom podnebi 😉 nie exoticke s tym by som pockala po roku a aj neskor, POZOR na jahody velky alergen, odbornici odporucaju po roku ja by som kludne pockala do dalsej sezony,nic malemu neutecie 😉

kamka17
7. apr 2011

pekný deň prajem všetkým...trochu sa vám sem votriem, nakoľko o pár dní nás čakajú prvé príkrmy a ja mám z toho taký stres, že sa to snažím oddiaľovať ako sa dá 😅 😅 teoreticky by som mala vedieť dosť, ale prakticky som v koncoch už pri mrkve...kdesi som sa totiž dočítala, že v takomto jarnom období by sa mala na príkrmy používať skôr mrazená mrkva, lebo vraj táto jarná čerstvá je plná dusičnanov a tie môžu spôsobiť veľkú galibu v brušku bábätka...ak mi teda viete poradiť, či mám nakúpiť zásoby mrazenej zeleniny alebo použiť klasickú čerstvú???

em_ka
7. apr 2011

@kamka17 Deticky zo zaciatku papkaju vazne malo. Tak male mnozstvo nevies uvarit a hlavne rozmixovat to neide. Najlepsie su tie 125g sklenky, ciste jednodruhove zeleninky, treba v DM znacka Alnatura je vyborna, 100%na mrkvicka. Neviem ci si uz niekedy skusala mrazenu mrkvu (v restauraciach to podavaju ako dekoracia taniera 🙂 ) ale podla mna ma prisernu chut.

zuzicka1982
7. apr 2011

@kamka17 Ja kupujem malemu bio mrkvu. Nasla som ju v hypernove. Ale videla som ju aj v tescu aj v bille. Maju aj inu biozeleninku 🙂

kamka17
7. apr 2011

@em_ka
@zuzicka1982 dikes za rady 😉 😉
@em_ka a ako riešiš zohrievanie tej fľaškovej zeleninky ?? lebo isto mi malá nezje naraz celých 125g a ohrievať to na viackrát sa asi nebude dať 😅 😅

yoda_
7. apr 2011

@kamka17 my sme zacali mrkvou pretlacenou vidlickou a vzdy dostal aj do ruky celu uvarenu mrkvu, nech papa sam. Alebo to iste so zemiakom. Zo zaciatku len tak pocuckaval, zjedol dost malo, isto menej ako keby to bolo rozmixovane, ale teraz maly krasne papa, vsetko pekne pozuje. Ja som nemixovala ani raz nic (ani maso).

em_ka
8. apr 2011

@kamka17 Pouzij malu plastovu misku a v tej miske zohrejes par lyziciek zeleniny, bud v mikrovlnnej rure, alebo v horkej vode.

ivkafu
8. apr 2011

@saska.t saska ako casto mozem davat malemu jogurt? dakujem 😉

saska.t
8. apr 2011

@ivkafu tak ako sa vam to hodi, 1 denne staci 😉

ivkafu
8. apr 2011

@saska.t dakujem, 😀 denne, alebo kazdy druhy den davam, veeelmi mu chuti

e.l.i.e.n.k.a
8. apr 2011

..ahojte, neviem, ci mam prievan v hlave ja alebo nas pediater, vcera som bola na poradni, maly ma 4 mesiace a 3 tyzdne, vazi 8080 g, papa iba materske mliecko a davam 3 dni mrkvu a nas Dr. zahlasi, ze mu mam zeleninu varit v slepacom vyvare, vzdy do 200 ml dat zeleninku, uvarit a zahustit to zaprazkou, ktora sa sklada z masla a lyzicky muky..DIVNE???!!! 😖 budem davat iba zeleninku, po mrkve iba zemiak alebo mrkva + zemiak?

ikika
8. apr 2011

@e.l.i.e.n.k.a zaprazka nie je vhodna pre take male deticky... ide o sposob pripravy... to je zvlastne odporucanie... 😕 🤐
Nam pediatricka odporucila kvapku olivoveho oleja... odporuca sa kvapka olivoveho alebo slnecnicoveho oleja... ale zaprazka sa neodporuca pre deti, myslim, do 2 ci 3 rokov... 😔
Apropo, ked sme pri zaprazke, maslo sa rychlejsie prepali ako olej, takze je aj pre dospelaka nevhodne upravovat ho takymto sposobom... ma nizky bod zatopenia a rychlejsie sa prepali... 😉

saska.t
9. apr 2011

@e.l.i.e.n.k.a rozhodne sa drz zeleninky a kojenia, opravim @ikika zaprazka sa odporuca po roku.. 😉

ikika
9. apr 2011

@saska.t moze byt, ze uz po roku je to pripustne... presne neviem, preto som napisala, ze myslim... 😅 Zevraj by sa mala aj napriek tomu uprednostnit zatrepka, podla toho, co viem ja... no kazdy pediater ma asi svoj nazor... nasa neodporuca ani banany prvy rok (v buducnosti moze sposobit skrizene alergicke reakcie) a niektori ich odporucaju medzi prvymi druhmi ovocia - aj v speciali casopisu mama&ja to pisu... proste, kazdy trosku inak odporuca asi... 🙂
No dat to takemu malemu babatku, tak to som este nepocula... a este odporucanie pediatra... 😲 😖

saska.t
10. apr 2011

@ikika no bohuzial detsky lekar nie je odbornik na detsku vyzivu a preto by mali mamicky same zhanat dostupne info o vyzive , nakoniec je ho dostatok na nete 😉
Co sa tyka bananov, nazory sa naozaj odlisuju, citala som studiu, ze vsetky skodliviny a aler. zlozky sa vylucne zdruzuju iba v oboch koncoch bananu, takze ich treba oba urezat a malo by to byt ok, su dokazane aj mikroby a chrobace v tychto castiach, takze ja ich urezavam 😀

ikika
10. apr 2011

@saska.t ano, no snad maju nejake odborne info k dispozicii, ked radia mamickam s prikrmami... resp. mamicky prikrmuju pod ich dohladom a na zaklade ich odporucani... 😉
O tych bananoch to viem, ja to budem tiez urcite urezavat, aspon na zaciatok... aj ked je to tak zauzivane, ale tiez som uz pocula vselico, na zaciatok urcite... a prve razy ho urcite aj trosku podusim v pare, v niektorych krajinach ich bezne tepelne upravuju. 🙂

alex1983
10. apr 2011

Ahojte baby, idem k Vam skusenejsim po radu 😉 Moja mala je plne dojcena a min.sobotu som zacala s prikrmami, prve styri dni len mrkvicka a potom mrkva + zemiak a roztlacila som to vidlickou. No malej to vobec nechuti, normalne ju z toho napina 😝 A ked som jej dala vyzivku, ta jej chutila viac. Myslite ze nemozem zacat s ovocim? A este nieco, ako je to so zavadzanim lepku?

cicimon
10. apr 2011

@alex1983 skus jej dat zemiak-mrkva z flase (vyzivu)... mozno toto zje.. prip to striedat ze varene a flasa
no a lepok zavadzat do skonceneho 7mes... tak davaj cca 3t zeleniny a potom chod na lepok ... ovsene vlocky, bezvajecne cestoviny

kopca
10. apr 2011

@alex1983 ahoj, ja som tiez musela zacat s ovocnymi prikrmami, lebo maly vobec nechcel papat zeleninku, plakal a odmietal otvorit usta. Asi dva tyzdne som mu davala ovocie, varene jablcko, hrusku, banan, hippky broskyne, marhule a potom som znovu zacala s mrkvou, zemiacikom atd. Maly sa pekne rozpapkal a teraz mi uz skoro vsetko pekne spapa 🙂. Mala som sice obavu, ci mi bude chciet po ovoci jest zeleninu a masko, ale bolo to uplne v pohode. Drzim palce a hlavne veeela trpezlivosti 😉

christie
10. apr 2011

@alex1983 my sme zacali s prikrmom od 4teho mesiaca, kedze nie sme dojceni. A ked je to menej rozriedene vodou, tiez mam pocit, ze malych napina. Mas sice starsiu dcerku ako su moji, ale skus to viac rozriedit, aby sa to podobalo hustote tych kupovanych 🙂 . Inak ja neroztlacam vidlickou, ale uvarim mrkvicku (pisu, ze 5 minut, ale vsak to je tvrde, varim na pare 14 minut), a potom s tou vodou, na ktorej sa to parilo to rozmixujem tycovym mixerom 🙂 my sme uz papali takto mrkvicku, zemiacik, brokoli, cuketku a aj hokaido tekvicku. Skusila som dat masko, ale to nam neslo, tak este pockam do ukonceneho piateho minimalne 🙂

smejkoh
11. apr 2011

@alex1983 Ahoj, nasu malu tiez napinalo, ked som jej jedlo len roztlacila vidlickou. Ked som to rozmixovala ponornym mixerom, tak pekne papala. Lepok od ukonceneho 7. mesiaca, ako pise cicimon.

patatina83
12. apr 2011

@saska.t ja mu ponukam,ale on nechce prsnik iba občas o tej 16.00 poobede. Občas sa mi podari dat mu po lyzickach cajik alebo vodu s kakanim nemáme problémy ale neprdkame každý den tak by som mu hrasok nemala dat ?a ako je to so syrmi?Ďakujem

26andy
12. apr 2011

ahojte od kedy mozu deticky kôpor?

michaelabj
12. apr 2011

@alex1983 no ono je to s ovocím tak, že bud sa ti rozpapa a potom bude jesť aj zeleninu, alebo ti ju bude odmietať - a budeš mať len väčšie problemy.
Mna ešte napada jedno riešenie - skús mu dať kvalitnú kupovanú - Hipp, alebo z DM-ky Bio - Babylove, alebo Allnatura. Tá je rozmixovaná a kvalitná - koniec koncov - tie dnešné kupované zemiaky a mrkva z hypermaketov nie sú ktoviečo pre našich drobcov - ale veľmi na výber nemáme - sama to poznám :(
A možno ti ju bude chcieť a rozpapá sa pekne aj so zeleninou

smejkoh
12. apr 2011

@26andy Ahoj, nasla som, ze kopor od roka. Ale iny zdroj moze hovorit inak, lebo tie tabulky, od kedy co dietatko moze sa dost vylucuju.

saska.t
12. apr 2011

@patatina83 ono sa to casom zmeni a bude prijimat viac tekutim, len pekne dalej ponukaj 😉 Hrasok daj kludne, myslela som zarazene prdiky (kolika) ak nemate kludne daj 😉
@26andy normalne po 10 mes. otazka je ci bude taka aromaticka rastlinka chutit malemu dietatku 😉