Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
1. okt 2010

@michalag kludne daj malej mliecko ked si vyziada a nepocuvaj tabulkove Dr. take stoja za prd a hlavne nemaju sajnu o vyzive deti, kedze nie su odbornici na detsku vyzivu, vo vasom veku musite pit este vela, vela mliecka. tj. 1x denne zel. prikrm a ostatne mliecko, po mesiaci prikrmov mozes zaradit olovrant ovocie a kludne dokrm mliecko a takto mozte ostat az do skon. 8 mes. a kludne aj dlhsie 😉

michalag
1. okt 2010

@saska.t dakujem 🙂 .... ako dokyna je dobra, ked si nie je ista tak posle vsade mozne na vysetrenia a kedze je starsia (chodila som k nej a este stale chodim) tak ma uplne ine nazory na prikrmy, dokonca mi povedala ze jej uz mozem davat aj zltok, cestovinu, piskoty, ale to urcite nechcem davat

saska.t
1. okt 2010

@michalag ked zavedies mäsko, mozes aj zltok, alergen je len bielok a bezlepkove a bezvajecne cestoviny mozes davat, dokonca podla najnovsich studii kojene deti mozu lepok zaradit medzi 4-6 mes. kedze su chranene MM tym padom mozes davat aj bezvajecne cestoviny 😉 piskotom sa treba vyhnut cele vajcia,vela cukru aj lepok obsahuju najskor po 1 roku 😉

michalag
1. okt 2010

@saska.t mala je na UM takze lepok asi az okolo 7 mesiaca

saska.t
1. okt 2010

@michalag kludne po 6 mes. nekojene 😉

lena27
3. okt 2010

ahoj,
můžete mi poroadit jaký olivový olej dáváte mrňouskům

saska.t
3. okt 2010

@lena27 extra virgin - za studena lisovany, je jedno aku znacku das, moze byt aj repkovy, slnecnicovy 😉

leelo
3. okt 2010

@lena27 ahoj, ja pouzivam repkovy bio za studena lisovany. repkovy ma totiz daleko vyssi podiel omega3 kyselin ako olivovy a tie su dolezite pre vyvin mozgu

lena27
3. okt 2010

@saska.t
@leelo holky děkuji

cicimon
3. okt 2010

tak my dnes prva mrkva, parkrat to "okusila" na jazyku a nakoniec sa pogrcala...snad to bude zajtra lepsie

brisilda
3. okt 2010

ahojte kocky chcem sa opytat nakolko dr. mi uz pred 2tt povedala ze mam zacat s prikrmami ci mam zacat nakolko maly mi za tyzden pribral iba 10 g ☹ strasne malo ☹ tyzden predtym to bolo este cca 250 g neviem co sa stalo ved papka ako obvykle ☹ myslite ze by som mu na noc mohla robit ryzovu kasu nutrilon? samozrejme zacala by som malym mnozstvom 30 ml 😉 ved lekari mamickam radia aby v noci davali nieco hustejsie ak sa im babo budi cezden by som chcela zacat s mrkvickou s tym ze vsetko budem davat az po kojeni

cicimon
4. okt 2010

@brisilda no neviem, ale ak das mrkvu po kojeni, tak babo uz bude najedene a nebude chciet...

brisilda
4. okt 2010

@cicimon ale ved jednu lyzicku donho dam 😀 no dnes este nie pockam vecer ci pribral akosi sa mi o prikrmu nechce ☹

cicimon
4. okt 2010

@brisilda no mojej nesla jedna lyzicka ani ked bola hladna 🙂

saska.t
4. okt 2010

@brisilda v prvom rade by som ti odporucila vyhodit vahu, zbytocne to stresuje a je to este horsie, ak ti babo prospieva nie je co riesit a ak samozrejme spokojne pije mliecko... Zacni si zvykat, ze s vyssim vekom bude priberat stale menej a menej co je normalne...
Kasu by som nedavala, vela deti reaguje presne opacne, kasa je tazka na noc nuti pracovat zaludok v noci, ked ma odpocivat a tym padom sa dietatko budi este castejsie bud od bolesti bruska, alebo preto ze je hladne kedze zaludok pracuje....
predpokladam ze ste na UM, takze pockaj do skoncenia 5 mes. a zacni pekne so zeleninkou, nemas co pokazit a naucis svoje dietatko pekne papkat 😉

brisilda
4. okt 2010

@saska.t nesme na UM ale uz sme po nom obcas siahli doktorka mi odporucila zacat davat prikrmi tak dnes nakoniec jedny polka lyzicky na skusku sla do bruska 😉 tak ci tak uz mame 5 mes. niektore maminky davaju prikrmi skor ja idem na poradnu pondelok a ked sa ma opyta na prikrm to jej mam potom klamat? podla mna sa nic nestane neni plne kojeny raz za 2 tt uz dostal aj UM 😒

gabika7706
4. okt 2010

@brisilda je to Tvoje dieta a ked Ty sa rozhodnes prikrmovat napr. od ukonceneho 7. mesiaca, dr Ti moze povedat svoje argumenty, ale to je tak asi vsetko 😉
Ak ste kojeni, na prikrmy mate casu dost. Moj Martin tiez po 4.mesiaci zacal s vahou stat, ale natiahol sa, dr mi ani naznakom nespomenula UM...a aj keby, nedala by som. To, ze niektore mamicky prikrmuju aj od 4.mesiaca pre Teba nech nie je smerodatne 😉

saska.t
4. okt 2010

@brisilda suhlasim s gabikou, Dr. moze byt tvoj radca a nie tvoj sef, to je tvoje dieta a ty zan zodpovedas to ze obcas das UM neznamena ze nie ste kojeni a pozor v tak mladom veku je aj 1 tyzden velmi dolezity, preto som napisala pockaj do skon. 5 mes. v tomto veku hraju rolu aj dni, neber to ako kritiku je to tvoje dieta, takze je to tvoje rozhodnutie, bola to len dobre mienena rada 😉

cicimon
4. okt 2010

baby a kedy sa asi dieta nauci jest z lyzicky? ja ked som chcela aby mala dnes aspon neico zjedla, tak som si tu mrkvu dala na prst a tak jej to dala do ust

maryanna
4. okt 2010

@cicimon mne sa naučil teo jesť z lyžičky asi na 4tý deň...že uzž pekne to posúval jazykom.....

dadous
4. okt 2010

@cicimon naše uměla ze lžičky hned první de 😕 davala jsem po trošičkach a krasně jedla 😵

cicimon
4. okt 2010

tak snad jej to zajta pojde lepsie, aj dnes to bolo len take skumanie na jazyku

dadous
4. okt 2010

@cicimon neboj oni se učej rychle, teda aspon ta naše, co se jídla tyče 😀

lucikatn
5. okt 2010

prosim o radu:
chcela by som zaviest do prikrmov uz aj masko len neviem kolko ho tam dat. Mam davat rovnaku porciu stale alebo postupne zvysovat? Staci mu kocka (cca ako 2 bujony) z kuracieho prsicka alebo viac? Nechcem to zasa prehnat a nechcem ani aby mal malo. Vopred dakujem!

zuzkat1
5. okt 2010

@cicimon moja jedla z lyzicky hned...ale pozna ju od narodenia, lebo ved vigantol tak davam ...

zuzkat1
5. okt 2010

@brisilda mne doktorka povedala ze malu nemam vazit...vylozene mi to zakazala!! lebo som robila presne toc o ty... povedala mi ze dolezity je priemerny pribytok na vahe..teda to co sa ukaze medzi dvama poradnami.... ja som ju teda vazit uz davno prestala...my sme dokonca mali aj tyzdne ked mi schudla! a ked som v panike volala doktorke tak mi zas kazala vyhodit vahu.... podla mna sa upokoj a vsetko bude dobre.. mala citi aj tvoju nervozitu a mozno aj preto zle papa... (myslim pri kojeni) a stres nie je dobry ani tvoje mliecko... takze len s usmevom do kojenia a na prikrmy mate cas🙂
inak pocitaj so mnou🙂 jeden tyzden 250 druhy tyzden 10 sa rovna 260🙂 to je nadherne na vas vek🙂

brisilda
5. okt 2010

@zuzkat1 no ale mne dokina uz pred 2tt povedala ze mam davat prikrm takze som cakala az doeraz maly je nonstop zaveseny na prsniku a takto sme dnes papkali mrkvicku 😀

saska.t
5. okt 2010

@lucikatn na zaciatok je davka cca. 20 g na porciu co je asi kocka mäska cca.2x2 cm na ktorej vydrzite min. 2 mes. a potom samozrejme budes pridavat podla potreby uz od oka aby bolo vsetkeho dostatok 😉

zuzkat1
5. okt 2010

@brisilda no ved je to na tebe... ja som len nazor povedala... mne moj prvy doktor kazal dokrmovat UM a uz je to nas byvaly dr...odisla som od neho🙂 a moja je doteraz kazdu hodinu na prsniku....🙂 krasna je🙂

gabika7706
5. okt 2010

@brisilda takze predsa ste zacali 🙂 Podla mna skoro a zbytocne, ale vsak uz Ty vies 😉 Tak malinkej prajeme dobry apetit.