Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

weirdo
4. mar 2011

@saska.t - dakovala. Opat 😉

akim
6. mar 2011

@saska.t alebo aj ostatne dievcata, uz som sa tu par krat radila a opat by som potrebovala poradit... mala ma 8,5 mesiaca a od narodenia je na um. prikrmy sme zacali v 5. mesiaci tak, ako aj tu radite. co som pozerala posledny odkaz-tabulku, tak zhruba sa toho drzime. odkedy sme zacali prikrmy, mala vypije velmi malo mliecka +/- 400 ml za den. prikrmy jej chutia, tie zje pekne. mala je drobna, v 6. mesiaci mala nieco cez 6 kg a to jej zostalo aj ked sme boli na poradni v 8. mesiaci. ale po tom 6.mes. sa naucila pretacat a lozit a odvtedy je stale v pohybe... vahu doma nemam, ale zda sa mi, ze vobec nepribera... ☹
tak sa chcem poradit, ktore potraviny jej mam davat castejsie, z ktorych sa najviac pribera a ci uz mozem davat napr. aj maslo alebo nieco ine, co sa zavadza neskorsie? (preto, aby priberala). dakujem. 🙂

cicimon
6. mar 2011

@akim co sa tyka priberania... kolko tvoja cca zje? moja je napr tiez velmi chuda na jej vek, v 10m mala 6,5kg, dr. jej spravila rozne testy ale nic nevyslo.. a tiez je taka mala duracelka...davam jej jest vsetko mozno ale aj tak zje najviac kasu a ovocie... zrejme su deti, co su proste chude, mozno to bude aj vas pripad... a mozno sa rozje 🙂

kitchima
6. mar 2011

@akim ahoj, my mame akurat dnes 6 mesiacov, vahu presne 6,5kg, ked je napapana. Zhruba ma tuto vahu uz vyse 2 mesiacov, zatial vsetky mozne vysetrenia su negativne... s prikrmami sme zacali 2 tyzdne dozadu, zda sa mi, ze jedina vec, z kt. pribera je kasicka SinLac, to nam nakazali na gastre a funguje. Za poslednych 10 dni pribrala 230g. Ale vobec nerastie, co ma tiez velmi trapi....

saska.t
6. mar 2011

@akim v tomto veku uz dieta nemusi tolko priberat a samozrejme aj rast, su obdobia kedy deti priberu a vyrastu velmi rychlo a su obdobia kedy stagnuju, ak je zdrava a spokojna nemas co riesit...
Mliecka pijete naozaj dost malo ale ak papa aj jogurty, nie je to ziadna katastrofa... nemas momentalne co davat naviac, aby pribrala, vsetky veci ako maslo chlebik sunka syr atd sa zavadzaju po 10 mes. nie je sa kam ponahlat 😉 takze v klude pokracuj, tak ako to robis...
Ked uz riesite male a chude deti, moja mala ma cez 2,5 roka a 11 kg a 89 cm 😀 rozmery 1-rocneho dietata, je zdrava prospieva a preto to neriesim 😉

akim
6. mar 2011

@cicimon ,@kitchima ,@saska.t dakujem velmi pekne. ukludnili ste ma... 🙂
@kitchima , blahozelam k narodeninam... 😉

lucinka02
7. mar 2011

@patatina83 ahoj, my sme s ovocim zacinali iba s kupovanymi ovocnymi prikmami. A stale prikrmujeme ovkom, kedze maju rozne kombinacie aj masove. Doverujem zlozeniu aj postupom vyroby, takze sme si isti, ze je to pre moje deti zdrave. A stale zvysujeme davku a skusame nove a nove :D

stanka02
7. mar 2011

Ahojte. Zaciname papat. Lekarka nam odporucala kralicie maso. Zacala som zhanat, no je to problem. Viete mi poradit, nejake masiarstvo v BA, alebo nejaky domaci chov? Viem, ze maju zajace v Metre, no bohvie co zrali.

cicimon
7. mar 2011

@stanka02 vraj masiaren u orbana... ja kralicie davam len vyzivy

cicus13
7. mar 2011

@stanka02 ahoj nielen že bohviečo žrali s králikmi je ten problém, že musia byť zaočkované, inak môžu dostať chorobu od komárov a také maso sa potom nesmie jesť.....ja radšej ako @cicimon kupované

cicus13
7. mar 2011

Baby od kedy ste dali svojím drobcom rožok do ruky ? a keď nemáme ešte zuby ? či radšej počkať až bude zubatý 😝 ?

saska.t
7. mar 2011

@cicus13 no ak sa chystas zavadzat lepok uz mozes, zuby nepotrebuje to rozmoci cuckanim 😀

patatina83
8. mar 2011

Ahoj ja uz môjmu dávam on sa az trasie od radosti.

tenty
8. mar 2011

ahojte 😉
vedela by ste mi niektora napisat odkedy sa moze dietatu strava, teda prve prikrmy dochucovat koprom, petrzlenovou vnatou? a odkedy sa moze podavat hlavkovy salat, take mladucke listocky a tiez spenat
zatial este dojcim, ale pomaly zhanam info 😉
dakujem

cicus13
8. mar 2011

@saska.t lepok máme už zavedený 😉 tak skúsim mu ho dať Ďakujem

dajna11
9. mar 2011

ahojte,chcela by som poradiť od kedy možem malému dať jogurtík a 🙂 aký je najlepší?dKUJEM.

saska.t
9. mar 2011

@dajna11 od skonc. 8 mes. kriteria su biely, plnotucny, so zivymi kulturami napr. zvolensky,holandia, sabi, coop, urcite nie activia, ovocne do 12 mes. 😉

weirdo
9. mar 2011

@saska.t - ahoj. A ako by mali vyzerat ranajky? Uz nad nimi premyslam, nie zajtra, akle v blizkej dobe ... znama dava chlebik, maslo a dzem ... co by sa tak mohlo davat?

iivkam
10. mar 2011

chcela by som sa opýtat kojím svoju 4,5 mesačnú dcérku a pediatricka mi odporucila jej dávať už prvé príkrmy, a ja všade čítam že stačí od 6 mesiaca ked je dieťa kojené, poradíte mi?

leelo
10. mar 2011

@iivkam ahoj. ako to dr. odovodnila? v mimoriadnych pripadoch, napr.ked dieta neprospieva, sa podla WHO moze po dohode s pediatrom zacat s tuhou stravou uz po 16.tyzdni.
ale v inom pripade nie.

iivkam
10. mar 2011

@leelo doktorka mi len povedala ze uz od 5. mesiaca mozme pomaly zacat s prvými príkrmami a z ked som sa viac zacitala do témy som zistila ze je to nejak skoro... asi malu budem este len kojit a zacneme pozdejsie aby som jej zbytocne nezatazovala brusko..

leelo
10. mar 2011

@iivkam no ak dr. ma len "pocit" a nicim to nema podlozene, tak matka si ty a ty sa aj rozhodujes. popravde, prikrmami sa vsetko este len zacina, takze si este obe uzivajte to krasne obdobie plneho dojcenia a dokrmovat mozete zacat. cca po ukonc. 6.mes. ved nie nadarmo su tie odporucania formulovane takto. traviaci trakt ma este cas a kazdym dnom vyzrieva. je este malinka a ma cely zivot plny jedla a jedenia pred sebou 😉 nie je nad MM

saska.t
10. mar 2011

@weirdo , no presne chlebik, sunka, maslo, osupana uhorka nakrajat na "vojackov malinkych a sup do pusy" 😀 , ale asi by som sa potom vyhla desiate aby vladala spapat obed... u nas to fungovalo asi tak ze okolo 7,00 dostavala mlieko, o cca.9,00 ranajky a potom az obed... 😉

iivkam
10. mar 2011

@leelo mas pravdu s tým papaním, však aj sa tak správam podla toho ako to cítim a stále malú dojčím a bez príkrmov 🙂

weirdo
10. mar 2011

@saska.t - dakujem. Vojacikov vyskusam 😀. Ale neskor, tento vikend chcem popucit papanie, nemixovat, tak uvidim. Lebo taka mrkva aj uvarena sa mi stale zda, ze neni dostatocne makka. Ale tak mrkva neni takej konzistencie ako tekvica alebo ine makke. A raz sa mi drhla jablkom, mala to zachytene v krku, asi mesiac dozadu, odvtedy mam traumu skusat kusky 😕

saska.t
10. mar 2011

@weirdo uprimne povedane, este je velmi skoro na pucenie, su deti, ktore to velmi rychlo akceptuju a su deti ktore to jednoducho neakceptuju 😅
Moja dcera zacala kusky papat az v 15 mes. sama povedala, ze "toto ne" a zacala z dna na den kusky papat a mixovaneho sa uz ani nedotkla, takze netreba to silit, dieta samo naznaci...

A pre tie, ktore sa boja, ze budu dozivotne detom mixovat, alebo co povedia ostatni, "videli ste pubertaka, ktory by jedol mixovane???" urcite nie, takze bat sa netreba 😀 😀 😀

weirdo
10. mar 2011

@saska.t - to je pravda, nastrasila ma kamoska, co ma skoro 2-rocne, nechce im ine len mixovane. Inac papa tycinky, susienky, ale obedy a vecere len kasicku 😀. Tak mozno uvidim takeho pubertaka 😀 😀 😀
Ale je pravda, ze to ma cas, ale skusila som bananik medzi prstami rozpucit taky pol cm kusok, spapala, ale to sa nebojim, je to klzke. No nic, nebudem riesit, chcem len tak trosku tam nechat malinky kusok sem tam. Tak uvidime, ci ju nenapne 🙂

weirdo
10. mar 2011

@saska.t - a opytam sa este, sice ako keby som bola trochu prikapcana, toz, ale radsej. Ked deti mozu syr (tusim od ukonceneho 10.mesiaca) a nema sa taveny, tak aky? A v akej forme ho podat?

saska.t
10. mar 2011

@weirdo syr plnotucny napr. eidamska tehla bud ukrojit kusok do ruky, alebo nakrajany na platky normalne na chlebik 😉
a o kusky v jedle sa neboj a k tvojej kamoske, mala skor skusa lebo jej to tak vyhovuje, nemusi sa namahat zuvanim, ale urcite by ich pokusat vedela, keby chcela 😀 A k tomu napinaniu, ak ju napina rozhodne nie je pripravena, takze urcite nie nutit, naozaj ma este cas

siemenska
10. mar 2011

Ahojte kocky, malu prikrmujem 9 den, zacali sme mrkvickou, potom mrkva a zemiacik, obe vyzivky od Hippu. Mala mi papala super, zjedla aj pol vyzivky. Dnes som malej dala cuketu so zemiacikom tiez od Hippu (celkom je to chutilo), a chcela som ju dokrmit mrkvou a zemiakom od Hami. To mi ale po ochutnani uplne odmietla. Ked som sa snazila do nej dostat apon 2-3 lyzicky hystericky sa rozplakala. Tak som ju iba nakojila (vzdy po prikrme malu este dokojim). Stretli ste sa s takymto radikalnym odmietanim prikrmu (ked sa zmenila znacka vyrobcu)?