Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

halienka
12. feb 2012

@kackacatko ak myslíš klasickú krupicovú, ktorá sa zarába do kravského mlieka? No s tým kravským mliekom by som ešte počkala, príde mi to v 6. mesiacoch dosť skoro...

kackacatko
12. feb 2012

@halienka Krupicova kasa sa da uvarit aj vo vode, s pridanym podusenym jablckom je to dokonca celkom chutne. Myslela som takúto kombinaciu, v ziadnom pripade kravske mlieko ;)

halienka
12. feb 2012

@kackacatko áno dá, ja som sa len zlakla že chceš rovno do mlieka 😀 tak takto jasné, si myslím, že už môžeš ak ste už lepok zaviedli...takú redšiu, lebo predsa je len ťažšia trošku a hádam bude v pohode 😉 🙂

ivetkab.
12. feb 2012

@halienka my sme špenátová celá rodina. Syn ma tiež dva roky a ja mu špenát pridávam aj do vajíčka. Farba strašná, ale chuť ... mňamky, mňam ... alebo špenátová polievočka ... tú má tiež rád. Dúfam len, že malá nebude nejaká špekulantka v papaní. Čo sa týka môjho mliečka, tak je to veľká papoška. Má osem kíl a ani nie pol ročika. Ty máš koľko deti? Ja zatiaľ len dvoch zajačikov ... 😀

halienka
12. feb 2012

@ivetkab. ha, tak to si už určite skúsenejšia mamička ako ja 😵 ja mám len jednu potvorku, ale teda tá ma riadne trénuje, prechádzame si čo sa papania týka snáď všetkými možnými fázami a problémami aké existujú od totálneho jedenia bez konca až po nejedenie takmer vôbec 😀 nechcem ťa strašiť, ale teda moja dokáže byť aj celé hodiny hladná ale ani za nič nezje čo sa jej nepáči 😀 No ako vraví môj muž, to sú baby, nevedia čo chcú ale nedajú pokoj, dokým to nedostanú 😀 😀

ewisam
12. feb 2012

Kocky idem sa opytat, pol rocneho drobca uz asi 14 dni krmim zeleninkou ako mi kazala doktorka, len neviem dokedy ho drzat na zelenine, ci mam zaradit uz aj ovocie, alebo este pockat aby si poriadne na zeleninku zvykol? Papat papa celkom fajn, uz aj sam otvara usta ked mu je malo...alebo mam skusit uz masko? na poradnu idem az koncom marca a zas volat Dr. mi pride zbytocne s otazkou a moooozem?

ivetkab.
12. feb 2012

@halienka poviem Ti, skúsenosti s deťmi ani so stravou nie je nikdy dosť. Čo dieťa to úplne iný systém aj v stravovaní aj v prístupe ... uvidíme čo nás postretne do tretice. Kubíka som kojila každú chvíľu. Zato paulínka už má nejaký systém. Náš Kubko bol od začiatu jedák. Ak niekto niekedy hovoril, že začínali papať jednu či dve lyžičky, tak ja som nechápala, lebo on jedol hneď všetko a veľa. zato Paulínka .. no uvidíme čo z nej bude, ale zatiaľ sa ešte len zoznamuje s papaním.

ivetkab.
12. feb 2012

@ewisam Neviem aké staré máš dieťatko, ale keď nemáte problém so zeleninkou, že papá všetko, tak skús nejaké to jabĺčko najemno postrúhané.

ewisam
13. feb 2012

@ivetkab. bude mat pol roka. zeleninku papa, ale nechcem, aby sa naucil na ovocie moc skoro potom mi uz brokolicku do hubicky neda, ci je to jedno? Ked papa nech papa raz jedno raz druhe?🙂

lasenka
13. feb 2012

@ewisam aj my uz mame pol roka a okrem zeleninky som jej davala uz aj vyzivku primeranu jej veku, teda uz od ukonceneho 6. mesiaca... a vcera som jej do tej vyzivky dala najemno posekane piskoty

ivetkab.
13. feb 2012

@ewisam Možno je to u každého dieťaťa iné, ale ja som synovi dávala asi tak dva a pol mesiaca čislo len zeleninku. A až potom keď mi papal aj masko a všetku zeleninku, tak som začala dávať jablčko a potom aj banán. Ostatné ovocie som ho nejako nenútila. V podstate potom už len sezónne čo bolo. Teraz mi papka uplne všetko bez problémov a z ovocia ma najradšej jablčka. Nikdy som nedávala tie fľaštičkové jedlá. Len to čo som mu doma pripravila. Keď už mal asi 10 mesiacov, tak som mu začala dávať aj detskú výživu. Ja nie som veľmi za také tie upravované ovocia alebo celkovo stravu pre deti. Ale nevidím na tom nič zlé ak to niekto dáva. Zeleninku a masko mu dávaj na obed a ovocie na desiatu alebo olovrant. Náš Kubík bol veľký papáčik a ten dostával jablčko ako odmenu po jedle. Na desiatu mu to nikdy nestačilo ... 😀 Ale maminky to tak zvyknú dávať. Pozoruj si dieťatko či mu viac nezachutí ovocie, aby fakt tu zeleninku neodmietalo. Hlavne načúvaj dieťatku a bude z Teba "super mama" ... čo zrejme už aj si ... 😎

saska.t
13. feb 2012

@ewisam ovocie a zaroven mäsko sa zavadza 3-4 tyz. po zavedeni zeleninky 😉

pancake
13. feb 2012

@saska.t preboha ty si stále v tejto téme???? 😀 😀 😀 😉 😉 😉

halienka
13. feb 2012

@ewisam Ivetka ti to veľmi pekne napísala 🙂 ja som asi mesiac po zelenine zaradila ovocie ako 2. príkrm, čiže nedávala som ho namiesto obeda, ten stále zostal zeleninový, potom zeleninovo-mäsový, no ovocie som začala dávať v čase olovrantu. Aby sa to dieťatku nemýlilo, nech si zvykne, že v čase obedu sa je niečo iné a nie ovocie, a zas to ovocie si potom spojí s tým olovrantom. Ono sa zo začiatku radí ovocie podusiť chvíľku (okrem banánu), ale niekto rovno dáva surové a je to v pohode. Záleží na tebe. V podstate tie ovocné výživky sú také kvázi dusené ovocie, a sú skutočne veľmi prísne kontroly na ne, tak by mali byť v pohode, veď kľudne si pozri na nej zloženie, ak tam je ozaj len ovocie a voda, tak by to nemal byť problém, vyvaruj sa tých kde je pridávaný cukor alebo nejaké iné dochucovadlá a konzervanty. 😉 🙂

pancake
13. feb 2012

@babulkaa ako si mohla dať veľkú hippku, ked v ponuke na predaj nie je veľké balenie pre 4.mesačné dieťa. dala si takú čo už je od ukonč. 8mesiaca? a ak tvoje dieťa bude mať ekzemy a rôzne alergie, tak sa nečuduj. to je len môj názor, nemusíš ho počúvať. ale detský metabolizmus nie je prichystaný na veľa potravín. a hlavne ladviny ktoré sa stále vyvíjajú. skús si hodit do google
začíname papať v kocke

halienka
13. feb 2012

@pancake aj mňa to šokovalo, ale tak každý si robí podľa svojho, len sa mi nepáči, že potom takéto mamičky podporujú iné aby to tiež tak robili, aj keď nie je vôbec žiadny dôvod...a hlavne tie čo koja, joj čo by som ja zato dala, do 6. mesiaca len kdekoľvek vytiahnuť cicík a je hotovo, kdežto keď už sa prikrmuje už to je zložitejšie, rozmýšľať čo, koľko, variť, poväčšine do toho roka bábatku osobitne a rodine osobitne...veď to je starosť navyše, tak kam sa ponáhľať... 😉 🙂

saska.t
13. feb 2012

@pancake zuzi uz si niekedy hovorim, ze ma tu v zivote neuvidia 😀 😀 😀 😀 obcas mi to ale neda.....

ewisam
13. feb 2012

@halienka
@ivetkab.
@saska.t
@lasenka
Dakujem dievcata, pockam teda este na zeleninke tyzden dva. Tiez som zastancom pripravovanej stravy takze vsetko robim doma

bombalik
14. feb 2012

ahojte baby....ja začínam s príkrmom len teraz,malý mal 4 mesiace v nedelu....mám davat len mrkvičku a zemiačik či aj inu zeleninku?dakujem 🙂

bombalik
14. feb 2012

@kackacatko prečo sa neodporuča kravske mlieko?mam kamosku a mala jej ma 6 mesiacov myslím ale ona jej polotučne mlieko dava už od 4 mesiacov a že su v pohode 😒

halienka
14. feb 2012

@bombalik tuto to je celkom dobre rozpísané, prečítaj si celý článok, kľudne môžeš podľa neho postupovať http://babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat...

bombalik
14. feb 2012

@halienka dakujem

saska.t
14. feb 2012

@bombalik neodporuca sa pretoze male babo nedokaze stiepit tak zlozitu bielkovinu (BKM) bielkovinu kravskeho mlieka) zatazuje cele ustrojenstvo a moze si vypestovat alergiu na tuto bielkovinu, takze je uplne nevhodna pre deti do 1 roka, po 1 roku by sa malo plnotucne mlieko pouzivat len na varenie (zemiakova kasa, omacky atd. a po 3 roku az na pitie 😉

bombalik
14. feb 2012

@saska.t ty kokso a ona jak to može použivat,musím jej to povedat

cicimon
14. feb 2012

@saska.t mala by som na teba otazku - ak by som chcela malej spravit mliecny kokteil - napr bananovy - bola kojena 19mes a odvtedy pije UM a mlieko a smotanu len do varenia - mozem jej KM prevarit, dat surove alebo radsej nedat vobec? vdaka

saska.t
14. feb 2012

@cicimon no z realneho hladiska by som jej urobila kokteil z UM kedze ho pije a 3 rok este nedovrsila, ak ti mam pravdu povedat moja mala pije dodnes UM a to bude mat v lete 4 roky akosi jej KM nechuti a nemienim ju don nutit a stale sa mi zda, ze tie dnesne mlieka hlavne krabicove su len zafarbena biela voda 😕 ale je to len moj osobny pocit, kazdopadne by som vydrzala do 3 r. na UM, potom uz nie je dovod vyhybat sa KM 😉 Inak prevarene mlieko uz nema skoro ziadnu vyzivovu hodnotu, kedze dnesne mlieka aby vydrzali su vysoko zahrievane aj koli bakteriam a trvanlivosti, takze dalsie prevaranie nema vyznam...

cicimon
14. feb 2012

@saska.t ok, aj to je riesenie, ona toho UM vypije strasne malo, priemerne 60-90ml na davku, pije Hami bananove, chcela som vyslovene kvoli ovociu. nemam v plane jej este dat KM, hlavne ked ona tomu UM velmi neublizi, takze nas to ani financne nezatazuje, cize zatial mala len v polievkach. tak pockame. hlavne ma zaujimalo, ze ked sa moze dat varene v polievke ci by sa takto prilezitostne aj na nejake pitie

saska.t
14. feb 2012

@cicimon prilezitostne by jej urcite KM neublizilo 😉 ale naco pokusat osud...

babulkaa
15. feb 2012

@pancake velke hippky maju v rakusku, a ja som nezacala hned s velkym mnozstvom, ako som uz pisala mala neprospievala z mliecka co uznal aj lekar, takze som zacala so stavickami, potom ovocickom, potom so zeleninkou a potom s hippkami, a mala cuduj sa svete prospieva.

babulkaa
15. feb 2012

@halienka ako stale si to nepochopila, mne mala neprospievala z mlieka a dokrmovat som dostala prikazom od lekara, pretoze za mesiac pribrala mozno 20g co je dost malo a ako 4 mesacna si da z umeleho mlieka 60-90ml nikdy nie viac, tak predsa ju nenecham chudnut. A ja nikoho nepodporujem , ja som len napisala ze kedze neprospievala tak prikrmujem a prospieva. Snad ste to uz pochopili a nebudete ma tu osocovat.