Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
9. okt 2009

matja - 3 chod som zaradila ranajky, kedze mala stavala o 5-6,00 dostala mlieko o 9,00 som zaradila ranajky- chlebik, jogurt s ovsennymi atd, potom o 12,30 sme mali obed, po poobednajsom spanku olovrant (ovocie alebo domaca kasa) a donedavna na veceru opät mliecko, ale teraz ho uz odmieta tak dostava bud z obeda alebo polievku a niekedy este potom cucne troch mlieka 😉

janocka - cukinu osupat , stred sa nevyera, mozes nakrajat na kocky a uvarit, co sa tyka dusicnanov v lete treba kupovat sezonnu cerstvu zeleninu, v zime sa treba orientovat na mrazenu, kedze ta je dopestovana v sezone a hlboko zamrazena, tym padom nie sklenikova a plna dusicnanov 😀 s bio to moc neprhanaj, musi si zvyknut hlavne na stravu bezne dostupnu 😉 ale na zac. je to dobre ale nie nutne 😅

petreva
9. okt 2009

SASKA, moc díky. Jsi hodná.
Jak je to s kukuřicí?? Na kojeni.net je na dvou místech psaná 😅 nebo je rozdíl mezi výrobky z ní a samotnou zeleniou??
A jaké osvědčené značky mražené zeleniny máte? Nebo Saska máš ty? 😉 Jo teĎ koukám, že žiješ v zahraničí, tak ostatní??
Myslela jsem si, že s 1příkrmem vydržíme tak cca měsíc a pak se přidá dlaší? Ale když Saska píšeš, že do 10 vydržet se dvouma?? A ještě mi prozraď, nemáte dopol sváču? Takže baští Elli 5x denně? Měla jsem na mysli, že teď zařadím oběd - pak odpol sváču, ovoce, a pak právě nevím jeslti sváču dopol nebo snídani či večeři, ale to je daleko a udělám to podle potřeb. Jůjda už zas ujíždím na myšlenkách, takže jdu něco dělat. E. bojuje v postýlce, joooo spánek poobědě 😖 tomu naše cácorka vůbec neholduje...
JANOCKA, taky děkuju za gratulaci, u nás se vyklubal bez větších obtíží. Elenka je odjakživa takový živel, dost se umí ozývat i když nemá důvod plakat, takže jsem si všimla, že je taková po večerech uječenější a v noci se víc budila(ale kdo ví, jeslti to bylo zubama), ale jinak nic výraznýho. Neslintá nijak víc, nepláče nijak extra víc. Jo akorát se šmudla na puse.

janocka77
9. okt 2009

saska, urcite! ale kedze sme zacali s prikrmovanim 2 tyzdne pred 6 mes. tak som mala strachaby som jej predsa nejako neublizila 😒 ved tu do mna vsetci hucali,ze mam zacat s kasou tak skoro a ja som isla hlavou proti muru a ak by jej nahodou nieco z toho bolo (alergia alebo vela dusicnanov v krvi) tak mi aj lekarka riadne vynada! a muz by uplne startil doveru v moje slovenske postupy vycitane na internete...horko tazko sa mi podarilo ho presvdcit, ze nasa vychytena lekarka nemusi mat vzdy a vo vsetkom pravdu. No a hlave koli malej by som bola nerada aby sa opak stal pravdou. Neskor uz budem davat normalnu ale zatial si do toho bio obchodu este zajdem 😉

saska.t
9. okt 2009

petreva - kukuricna muka napr. na domacu kasu ci zahustenie sa da pouzivat bez problemov ako aj kukuricne chrumky do ruky, klasicka mrazena kukurica na varenie od 8 mes. zvykne zduvat 😉
co sa tyka prikrmov - ano po mesiaci zaradis dalsi (je na tebe ktory) bude mat 7 mes. 2 mes budete na 2 prikrmoch a po skonc. 9 mes. tj. v 10 mes. zaradis dalsi ale vsetko zavisi na potrebach dietata takze sa riad samozrejme elenkou, a ano elli papa 5x denne s tym ze v priebehu dna dostava ovocie len tak do ruky alebo rohlik,alebosurovu mrkvu atd a ujeda aj z mojho taniera ale svojich chodov ma 5.
Co sa tyka dop. svaci tak mame ten chlebik, ako ranajky beriem mliecko keby som ju mala este medzi tym niecim napchat bude ako prasiatko a ani sama by to uz nechcela, bolo by toho vela
inak ta zmrazena zel - ked som na SK kupujem klasicku v tescu, kauflande, len trebapozerat zlozenie ak je to cisto zmrazena zelenina je to ok ak su tam aromy farbiva atd tak nekupuj 😉

janocka - niektore deti papaju od skonc.4 mes takze to ze si zacala o 2 tyz. skor je v podstate irelevantne 😀 😀
jasne je tazke bojovat proti ludom a ich praktikam, riad sa vlastnym a materinskym instinktom, ten ta vzd y spravne nasmeruje, ale nedaj sa zvyklat ludmi, najprv s tym musis suhlasit ty je to tvoje dieta

mimi164
9. okt 2009

ahojte, od kedy môže bábo papať kukuričné chrumky? ďakujem

kisska
9. okt 2009

mimi - odkedy je pre neho zaujimave drzat si jedlo v rucke a zuzlat si ho sam. Samozrejme, ze nesolene 😉

Inak babule citali ste teraz nove Dieta? Je tam pekny clanok o sunkach a udenarskych vyrobkoch, aj o tych oznacenych ako "detske" parky, sunka a pod. Teta tam pise, ze dusicnany v ovoci a zelenine nie su nebezpecne, ak sa konzumuju zaroven s vitaminom C (vtedy sa vraj nepremienaju na karcinogenne latky), ale do udenin z masa sa pridavaju dusitany, ktore sa travia na nebezpecne karcinogeny, preto by sa detom nemali davat min. do 3 rokov.

daanka85
10. okt 2009

Boze baby, ja uz som vedla z toho... Musim pekne po poriadku precitat, co tu pisete, ze sa priučím... Zelenina sa neodporuča??? A ja som práve so zeleninkou začala... Aj ked je pravda, ze predtým už párkrát kašu mala dostala... NESTLE mliečno-ryžovu s bananami- no ta je prisladena ☹ A same take mame- aj marhulovu...
Ale zeleninku pripravujeme "čistu" Tak aspon to... Kedže aj tak superim doma so všetkými, ktorí ma považuju za "macochu", čo ani neprisolí, ani nepricukrí... ☹
Ozaj, med sa može až od roka??? Raz som malej prisladila čaj, preotže ho razne odmietala a nemohla sa aaa 😉
A takyto problem mame aj teraz... Ráno papkáme mliečko- MM... Desiata bud mliečko alebo jablková výživa s troškou banána... Obed varíme zeleninku- kombinujeme : zemiak, mrkva, kaleráb, brokolica, cuketa... Poobede tiež mliečko alebo výživa ak nebola na desiatu... A na večeru kašu... A za ňou mliečko... A v noci tiež 1-2 x mliečko- v noci ho chce viac- cez den papkať už chce 🙂
čaj nechce ani za svet, dnes som do nej dostala pár lyžičiek, no viete ako je to s lyžičkou napajať čajom 😒 A to aj tak HIPP nápoj s bylinkami... takže sladky 😕
Vo štvrtok sme mali kaky a od vtedy až dnes už 2x také menšia šulka- tuhé ☹ A ked ju prebalujem, vidim, že ešte tam jej to "stojí"...
Ako jej možem zabezpičiť pravidelne a ľahko...
DAKUJEM...
A vy skusenejšie maminky, ako sa vam pozdava naš jedalniček? Potrebujeme niečo zmeniť???

saska.t
10. okt 2009

danka - zeleninka sa odporuca 😉 vsetko dolezite najdes na www.kojeni.net, www.rodinka.sk, www.varime-detem.cz 😉

petreva
10. okt 2009

Tak už jsem tu zas 😅 Elenka od doby, co jsme začali s příkrmama občas zvrací, teda víc si ublinkne. Ale vylezli jí ty zuby, tak nevím, jestli to není taky tím. Kamarádka má zkušenost, že s růstem zoubků jí chlapeček ublinkával.
Nemáte s tím někdo taky zkušenost??

ivulik2
10. okt 2009

chcem sa spýtať ako ste začínali s prvým príkrom hlavne čo a kedy? malý ma 4 meisace doktorka mi hovorila že mam už začať so šťavičkami ale stretla som sa s názorom že plne dojčene deti maju čas do šiesteho mesiaca. takže mam začať mu davať šťavičky až ked bude mať 6 mesiacov? a čo za tým alebo ako dlho mu mam davať tie šťavy ( najprv mrkvová a potom čo?) videla som kaše ktore su od 4 mesiaca ale ked mam začať so šťavami tak kaše až potom alebo ako? ja som z toho dézorientovana... a nahhoršie je to že začinam pomali stracať mlieko raz za čas musím maleho dokrmovať umelým hlavne večer nie síce každý den ale tak 3x do týždna sa podarí.... tak mi poradte kedy a akej postupnosti 🙂
dík

kisska
10. okt 2009

danka - skus trochu obmedzit banan a aj ta ryzova kasa s bananom moze zapekat. Na obed so zeleninkou skuste cuketu alebo spenat s kvapkou kvalitneho rastlinneho oleja, to by mohlo veci urychlit. 😉 Saska ma na to dobru radu - v celodennej strave je dobre kombinovat "zapekadla a prehanadla" - ryza, mrkva, banan su prve a cuketa/cukina, spenat...(v tejto chvili ma ine nenapadaju) zvyknu prehanat, ostatne su viacmenej neutralne. Upravi sa to, ked zacnes pridavat aj obilniny, celozrnne pecivo, vlocky a tak...
Ak pijete MM s tekutinami sa velmi trapit nemusis, mliecko je aj od smedu, ale cim skor zacnes "trenovat", tym skor si na to zvykne a zacne pit aj inak nez lyzickou. Na sladenie sa kludne vykasli, kludne skus Emke ponuknut aj cistu kojenecku vodicku.
Inak mate jedalnicek vzorovy 😉

petreva - nam sa stavalo, ze Adam grckaval vtedy, ked som ho nechavala jest prilis pazravo, alebo sa prejedol. Hlavne, ked som po obede este dokojila z oboch prs. Tak som zacala davat len jedno a to pomohlo...

saska.t
11. okt 2009

ivulik - rozhodne s prikrmamy pockaj este aspon mesiac, je uplne nevhodne este zacat ked ste kojeni aj ked obcas dokrmujes...
uplne nevhodne je zacat stavami su velmi koncentrovane telicku nic nedaju akurat ho zatazia a to iste aj kase, na tie mate este min. 3 mes. cas
Vsetko pekne rozpisane najdes na www.kojeni.net, a kiss myslim odporuca www.rodnka.sk ale stranok je velmi vela zadaj do googlu a urcite ti vyskoci omnoho viac stranok 😉
Tvoju lekarku posli na preskolenie, rozhodne to potrebuje!!!! pre jej neznalost 😠

tin007
11. okt 2009

ivulik mate cas, len klud.
najskor ti napisem k prikrmovaniu um a potom k prvym prikrmom. ak prikrmujes um 3x do tyzdna, tak to nebude problem s produkciou mlieka, skor to vidim na unavu maleho,mozno na koliku (tazko diagnostikovat na dialku),mozno rastovy spurt (no on byva v 3 mesiaci, takze aj to prichadza do uvahy). maly je asi v stave, ked place, lebo ho boli brusko (plyny, reflux) alebo by chcel spat a akosi sa mu neda (vela svetla, tv, ludia chodia, rozpravaju sa, mal den plny zazitkov a spracuva to...). pre tvoju info, mliecko sa tvori stale, aj pocas kojenia, ak si chces trosku zvysit laktaciu, kup si caj na podporu kojenia, daj si vineu (mne pomahala), maleho castejsie prikladaj (aj po hodine a pol) pripadne skus napisat do temy Dakujeme Annag velmi milej a skusenej mamine, ktora ti na dialku posudi kojenie a poradi.
no a k tym prikrmom, tvoja dr. asi naposledy citala lekarsky casopis tak pred 20 rokmi, lebo uz davno sa neodporuca davat tak malym detom koncentrovane stavy (ako pise saska), prave kvoli tomu ako su "silne" a pri prikrmoch sa zvykne zacinat zeleninou, aby si dieta zvyklo na jej menej vyraznu chut, potom sa pridava ovocko, masko atd. (pozri linky, ktore pise saska). kedze kojis, tak prikrmy az od ukonceneho 6. mesiaca. iba ak by maly neprospieval (t.j. hlavne nepriberal), vtedy mozno zacat skor, ale urcite nie, ked ma 3 mes a 3 tyzdne (jeho traviaci trakt este nie je prisposobeny na inu stravu ako mm)

petreva
11. okt 2009

KISSKA, děkuju za zkušenost, dneska jsem Elence dala zase malou skleničku a pak kojila sice z obou, ale kratší čas. Máme s kojením potíže od začátku a měním polohy, aby se E. vůbec najedla, takže jsem dneska polohy neměnila, jen jsem jí nabídla jedno a pak druhé prso. Napila se a při odkrknutí neblinkala. Vypadala spokojeně, takže jí to asi stačilo.
Myslíte, že se můžou takhle malý děti přejídat?? Možná by si E. ještě mlíčko vzala 😅 tož nevím.

ivulik2
11. okt 2009

dík kočky normalńe som kludnejšia 🙂 🙂 a čo sa týka toho mojho dojčenia tak je to občas o držku... vymýšla nechce sa mu ťahať plače pri tom jeduje sa že mu neide respektíve ide ťažko... ten moj drobec je od narodenia strašný nerváčisko.... takže nikdy neviem či ma dosť alebo nie ale ked sa začne jedovať vymenim prsnik a ked sa púo niekolkých minutach zas jeduje tak mu spravim UM dokrmá sa a pohoda... to bude asi tým rastovým špuntom ☹ ale poviem vam že som totalne vyšťavena a večer padam total unavou a to ešte 3x za noc kojím a rano o šiestej mame budíčk...
čo sa týka pokrmov na zvíšenie laktacie už som vyskušala asi všetko čaje bylinky vineu meltlu kavu vtačie mlieko pijem v priemere 4litre tekutín denne .... no som zufala mam pocit že mam mlieko kým nezačnem odsavať potom akokeby sa stratilo odsavačka asi mi nerobí dobre.. ale ked on vobec nechce ťahať z prsníka , kým mu ide lahko okej ale ak sa ma potrapiť koniec plač taký že až vrieska... a vrieskajúce dieťa sa nakojiť neda... a kedže som sa dlho branila UM tak nič neostávalo len doodsávať a dokrmiť ( ved z flaše ide lahko)
a vratim sa speť k príkrmom : tak na aku ,,riť su kaše od 4 mesiaca ked sa nemozu davať tak skoro... joj to ma tak vie rozčuliť lebo to neskutočne metie človeka ...
a ked už začnem tak čím? mam mu najprv dať varenp mrkvu alebo ako?

tin007
11. okt 2009

ivulik pocas kojenia mozes aj viackrat prestriedat prsia, napr. zacnes pravym a davas pokial taha kludne, ked sa zacne maly nervacit, prehodis si ho na lavy a tam kojis. ked uz tam nevydrzi, das mu znova z praveho (lebo v nom sa uz mlieko dotvorilo, takze opat pojde lahsie) atd. mozno je problem v technike kojenia (maly nemusi byt spravne prisaty), takze skus sa obratit na laktacnu poradkynu z Presova, tieto som nasla na nete:
Mgr. Jaroslava Červeňáková, mobil: 0907-202 029,
mail: jarka.cervenakova@centrum.cz

Mgr. Nicole Removčíková, mobil: 0905-799 732
mail: removcikova.nicole@centrum.sk
SKYPE: Nicole; ICQ: 209992447, (iba popoludní a večer)

Mgr. Martina Adamkovičová, tel: 051-772 18 66, mobil: 0907-906 453

Ľudmila Senderaková, tel: 051-459 52 35, mobil: 0903-201 617 (po 15.00 hod.)
mail: ludkas@max.euroweb.sk

alebo skus napisat Annag.

no a k tym prikrmom: je take starsie "pravidlo" alebo ako by som to nazvala, ze ak je dieta kojene, tak ma zacat s prikrmami od 6. mes. ak nie, tak od 4. mes. ale ako som pisala (aha, nie tu) zlozenie mm a um je uz tak podobne, ze um staci malemu babu kludne do ukonceneho 6. mesiaca bez prikrmov. prikrmy by mali byt od toho 4.mes. iba v pripade, ak dieta z mlieka neprospieva (nepribera) a po konzultacii s pediatrom. ale nie pausalne, ze dokoncil 4.mesiac tak sup prikrm. na www.kojeni.net je vsetko pekne popisane (ako zacat, kolko atd), resp. sa pozri do temy Zaciname s prikrmy

vinka
11. okt 2009

Ivulik áno varenú mrkvu.Potom zemiačky alebo ryžu.A každú zeleninu tri dni po sebe.Aby si zistila na čo reaguje malý. 😉 A mne sa malá metie tiež.A nekedx ju nechám čertiť sa a potom začne ťahať pekne.A niekedy vymením prsník a je po probléme.A isto napíš Annag a ona ti super poradí.Ako všetkým ostatným. 🙂 No a tie kašu sú viac menej pre deti čo sú na UM. 😉

matja
11. okt 2009

Ivulik, ani ja by som to na tvojom mieste s MM nevzdávala a ešte nezačínala s príkrmami. Dievčatá ti radia dobre, kontaktuj annag alebo inú laktačnú poradkyňu a zahoď fľašu. Na príkrmy máš ešte čas.

kisska
12. okt 2009

ivulik - zdielam tvoje sklamanie a to sa este priprav, ked naozaj zacnete papat prikrmy a ty zacnes hladat to najvhodnejsie. Keby si sa chcela spolahnut na napis "dojcenska" a "detska" strava, tak ta moze aj picnut, ked zistis, co vsetko su vyrobcovia schopni natlacit do stravy pre taketo deticky. No jednoducho vsetko je biznis a my mamy musime citat zlozenia, drobne pismenka, poznat, ktore Ecka su pripustne a ktore uz nie 😒
Takze, pokial maly pekne pribera a rastie, naozaj mate este cas s prikrmami, lebo pri prilis skorom zavadzani narobis viac skody ako osohu.
Stavicky naozaj nemaju ziadny vyznam vo vyzive cloviecika - maju prilis vela cukrov(hoci aj prirodnych) a ta trocha vitaminov... no co ja viem? Akurat cukry sposobia falosny pocit nasytenia a potom babo poriadne nepapa mliecko a tym padom prichadza o ovela dolezitejsie ziviny.
Tiez by som skusila obmedzit flasku, lebo z tej mu to ide ovela jednoduchsie ako pri sani MM a tak sa mu nebude chciet. Alebo si skus zohnat v lekarni specialny cumlik, ktory vraj vie imitovat sanie z bradavky a aj vtedy sa dieta namaha. Aj ked ja osobne som taky este nevidela, len som o nom pocula. A rady o striedani prsnikov a poloh su uuuplne super a mozu vam pomoct vyriesit jedovanie sa.
No a este nieco pre teba - viem, ze taketo babenko a este nervack je pre maminu naozaj velmi narocne, preto sa snaz oddychovat co najviac. Minimalne poobede si s malym lahni a na chvilku si pospi. Je normalne, ze vecer sa tvori menej mliecka - ale to je naozaj sposobene unavou maminy, ktora uz ma casto vecer dost. Ked budes ty oddychnuta, mozno sa trochu tvojho pokoja prenesie aj na babo a nebude robit tolko problemov 😉 Drzim palce a prajem vela trpezlivosti.

kisska
12. okt 2009

petreva - v tomto su deticky kazde ine a niektore vedia kedy maju dost a niektore su jak bezodne studne. Ale mozem ti povedat, ze maminkinmu mliecku naozaj odola len maloktore babo a hlavne ked ono tecie, aj keby uz len cuckala na ukludnenie, lebo zo zeleninky ma plne brusko 😉

petreva
12. okt 2009

Tak dneska E. zbaštila vekou skleničku skoro celou (190g) , pak si dala ještě mlíčko. Nechci jí přejídat, ale nevím, jak poznám její správnou dávku??? Zítra zkusím celou skleničku a nabídnu mlíčko. Určitě si vezme. Kdy mám teda přestat mm nabízet a dát jí čajík nebo vodu?
KISSKA, moc hezky jsi to Ivulik napsala 😵
IVULIK, moc s tebou soucítím...máme doma asi podobného filutu!! Elenka plakala po kojení pravidelně a já si lámala hlavu, jeslti je to kuli tomu, že už nechce nebo nemá dost...hodně jsem to řešila...a pomohly mi jak píší holky střídání poloh a prsů při jednom kojení. Máme to tak, že začnu např. normál. polohou, kde E saje tak 3min, když se pustí, dám si jí do fotbalové, kde saje zase nějaký čas a pak to samé zopakuju u druhého prsa. Moc vám držím palce!!!! Já se vzdávala každý den a každý večer jsem už chtěla nasadit flašku, protože je to psych. vážně moc náročný. ..Držte se!

tin007
12. okt 2009

petreva daj prikrm a najskor o pol hodinu/hodinu (uz nie je tak teplo) ponukni mm alebo vodu (ja ponukam az po hodine a vacsinou si maly cucne iba od smadu, niekedy mu dam iba vodu, to si trochu glgne a je vybavene)

tin007
12. okt 2009

petreva skus najskor ponuknut vodu (lebo takto plne zjedeny prikrm, cize cela davka by mal byt nahradou za jedno kojenie) a ked nebude chciet, ale bude sa na teba lepit, pozerat do vystrihu, cucat, chytat prsia a pod (neviem co este deti robia, moj syn robi vsetko z toho, resp.vykrikuje po mne ako v 4.cenovej mam, mam!) tak das prso

petreva
12. okt 2009

TIN, tak myslíš, že se blíží k plné dávce? Ona toho mlíčka vypije ještě poměrně dost. Dneska po té téměř skleničce vypila ještě cca 80ml. Když jí dám cucnout až za půl hodiny, to už směřuje do postýlky poobědě, tak to nabourá další "jídlo" ne? Jejda, já myslela, že už tomu začínám rozumnět 😅

tin007
12. okt 2009

petreva 150 az 200 je davka. skus teda po prikrme ponuknut iba vodu. nestresuj sa, nie je to veda, riad sa instinktom 😉

saska.t
13. okt 2009

petreva - ja by som to s tym casom po prikrme nepretahovala daj vodicku al. MM hned tiez necakas ked si smädna pol hodku ci dokonca hodka ju to nezmysel,ktory zasa povedal niekto mudry a pritom uplne neopodstatneny /tin nic proti tebe ;-/

tin007
13. okt 2009

saska.t za pol hodinu/hodinu sa dieta nedehydratuje, ved prikrm obsahuje vodu, ta pauza je dobra na to, aby mozog dostal signal zo zaludku "som plny" a zacal potravu spracuvat (nech nie su zaludocne stavy hned nariedene vodou) a nepytal si este viac jest

saska.t
13. okt 2009

tin-ano ja to viem ale na to ti staci 10-15 min pri malom detskom zaludku a nie hodinu 😉

paola.o1
14. okt 2009

Ahojte, baby neviete niketo ci uz u rocne dietatko moze papat rybu bez kosti? napr. panganiusa? dikes

dominika..
14. okt 2009

ahojte maminky...

chcela som od vas radu...
od zajtra zacneme s prvym prikrmom pre synceka... chcela som sa spytat, ci ste kupovali BIO produkty - zeleninu, ovocie, maso, ..... ?? alebo klasicky napr. z Tesca, Billy.. ?
ja neviem co uprednostnit, aby mal malinky to najlepsie...
a ak BIO, tak to by mali byt iba produkty vyrobene na Slovensku? ci aj z inych krajin mozu byt?
a mixovat to mam?
viete co je problem, ze nam to doktorka poriadne nevysvetlila a ja mam z toho miz-maz.. az sa toho bojim.

ja akoze zacnem s mrkvickou.. budem ju davat 3 dni a po troch dnoch dam k mrkve navyse aj zemiak? a kedy masko? a ostatne veci?

poradte mi.....

a kde sa daju kupit BIO produkty? a ak su BIO alebo aj ked nie su, mali by byt zo Slovenska? ci aj z inych krajin??