Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

lucinenka001
19. aug 2010

@mona12071 dakujem, ale bude to tak naozaj ako pises. hlavne trpezlivost. Moze to robit aj tak ze si prikrm urobim napriklad zajtra rano na piatok a odlozim aj do chladnicky na sobotu. Ci je lepsie robit kazdy den cerstvy ? Dakujem za radu dam aj mliecko pripadne.

mona12071
19. aug 2010

@lucinenka001 ja si varim vzdy na dva dni a na ten druhy den si dam do lednicky nic sa tomu nestane 😉

saska.t
19. aug 2010

@lucinenka001 k zemiaku mozes pridat aj trochu mliecka ktore pijete alebo vodu, pridava sa KVAPKA oleja nie cela lyzicka kedze vit. a mineraly su rozpustne v tukoch a pomaha malemu telicku vsetko vstrebat , staci pridavat 1x denne do prikrmu najlepsie zeleninoveho...
na plnu davku tj.150-200 g sa dostanete asi tak za mesiac, samozrejme kazde babo je ine a treba sa riadit tym svojim a nie recami jedna teta povedala, kazde dieta je ine a ma iny rytmus 😉 takze daj na vlastny materinsky instinkt 🙂 Prikrm mozes varit max. na 2 dni

emka1
20. aug 2010

kocky, a ovocie davate uplne na zaciatku prikrmov surove ? (napr. jablcko) ... alebo upravene dusene a rozmixovane ?
dakujem

mona12071
20. aug 2010

@emka1 my sme esteovocie nedavali ale cosom citala a pocula tak na zaciatku by sa malo prevarit

maryanna
20. aug 2010

@emka1 surové, nikdy som ovocie nevarila

mona12071
20. aug 2010

@maryanna a kedy si zacala prikrmovat?

maryanna
20. aug 2010

@mona12071 ovocie som začala dávať na 5 apol mesiaca, prikrmovať sme začali v 4tom

maryanna
20. aug 2010

@mona12071 no na začiatku by sa malo variť keď sa dáva ovocie prvýkrát kvôli alergiám a reakcii, ale mne to prišlo divné, proste to ovocie úplne stratí chuť a surové je zdravšie....proste ak nie ste v rodine nejakí rizikoví tak pokojne aj surové...ale každý ako chce...

lucinenka001
20. aug 2010

Ahojte.

prosim vas, ked sme mali prve 3 dni mrkvu, vcera mrkvu so zemiakom, a aj zvlast zemiak, to bol 4den, dnes mam dat len cisty zemiak ,??? dakujem

mona12071
20. aug 2010

@maryanna nemame alergie ale ja asi prevarim aspon prve dva tyzdne a potom dam surove 🙂 ale kazda maminka sa riadi svojim instinktom no nie 😀
@lucinenka001 nemusis to takto zlozito ja som davala mrkvicku potom len zemiacik a teras do davam dokopy 😀

emka1
20. aug 2010

@maryanna
@mona12071
dakujem kocky.
Ja este neprikrmujem, zatial sme stale na MM. Pockam az do ukonceneho 6.mesiaca. Zatial len sondujem a zistujem co ma caka o mesiac 🙂, aj ked to kojenie je celkom prakticke 😀 .... nemusim varit ani kupovat a pripravovat UM, tak si to este dosyta uzivam 😵

lucinenka001
20. aug 2010

@mona12071 dobre 🙂, tak dnes mu dam len cisty zemiak.
ja len vychadzam z tohto 🙂

1. deň: jeden druh zeleniny podáme na obed, stačia 1-2 lyžičky, doplníme mliekom
2. deň: 3–4 lyžičky tej istej zeleniny doplňte celou dávkou mlieka
3. deň: podajte ten istý druh zeleniny a toľko mlieka, koľko si dieťa samé vezme
4. deň: každý štvrtý deň pridajte nový druh zeleniny (napr. k mrkve zemiak)

a preto som sa pytala co 5 den kedze kazda zeleninka sa ma skusat 3 dni 🙂


aurra
20. aug 2010

@lucinenka001 ja som to tak nekomplikovala, teda prve tri dni len mrkvu, potom som pridala zemiak, potom spolu, a postupne zmiesavala s inou zeleninou, kombinovane, nie len jeden druh, aby to mala pestrejsie, dnes sme napr. mali masko, mrkva, zemiacik, kalerab samozrejme spolu uvarene, rozmixovane a chutilo

lucinenka001
20. aug 2010

@aurra ja viem ja si zbytocne komplikujem zivot a pritom je to take jednoduchce. Ja len preto, ze sa odporuca skusat kazdy druh zeleninky 3 dni. Cize nikde ste neskusali 3 dni kazdy druh zeleniny?

aurra
20. aug 2010

ved ked zacnes mrkvu skusas tri dni potom zemiak, k tomu pridas napr. kalerab, a keby bola reakcia uz sa objavi v ten alebo nasledujuci den, ja som kazdu novu zeleninku davala tri dni, ale nie samu, vzdy uz s niecim, co predtym uz mala

klauduska
20. aug 2010

@lucinenka001 ja som davala dalsie 3 dni mrkvu so zemiakom a ked vsetko bolo OK,pridala som dalsiu.... 😉

lucinenka001
20. aug 2010

@klauduska no je horsie ze ten moc nechce nic ☹

lucinenka001
20. aug 2010

Kočky,

o 12h som mu dala zemiak, rozpuceny a pridala som donho UM a nechcel vobec.
o 16h sme dali skusku aj s polovickou, otvorili sme BIO Hamanek mrkva s ryzou a predstavte si to spapal, tak sme mu dali cca 2 lyzicky a tie spapal, ale potom uz dalej nechcel.
dufam, ze nevadi, ze sme mu dali o 16h vyskusat tu mrkvu s ryzou a neviem teda ci dalsi ten pokracovat s tym zemiakom alebo tu mrkvu s ryzou, ale neviem ci je to dobre kedze je presnidavka.

alexanotbad
20. aug 2010

@lucinenka001 ahoj. tak ked nechce zemiak papat, tak vyskusaj k mrkve pridat nejaku inu zeleninu ( napr. cuketu, brokolicu (ale len tie hlavicky ), petrzlen...) a uvidis 🙂 . A ked si davala 3 dni mrkvu, k nej pridaj na 3 dni inu zeleninu, potom po dalsich 3 dnoch dalsi druh a tak. Nech to ma pestre. A v pohode odhalis aj pripadne alergie, kedze budes vediet, aky druh zeleniny si pridala 😉

magnetika
22. aug 2010

Ahoj dievcata, prosím vas osvetlite mi niektora, ako je to s mliecnymi vyrobkami ☹ ☹ ☹ Ake do roka mozeme /maslo, syry, jogurt / ???? A co od ktoreho mesiaca ???? 😅 😅 😅 Dakujem

saska.t
22. aug 2010

@magnetika kyslomliecne vyrobky ako biele jogurty plnotucne, acidko, po skonc.8 mes.
syry(tvrde), maslo (kravske), v 10 mes.
smotana, tvaroch, ochutene jogurty, pribinacky atd. po roku
kravske mlieko na pitie po 3 roku, na varenie po roku 😉
kvalitne margariny po roku

dadulka2000
22. aug 2010

@saska.t my sme davali kravske plnotucne mlieko na pitie od 1 roka,.... tak sa to odporuca lekarom u nas v anglicku,... a mala je v uplnej pohode bez alergii. 😉

saska.t
22. aug 2010

@dadulka2000 jasne vela ludi vela nazorov, ja nie som zastanca pitia tak skoro, ale je to len moj osobny nazor 😉

maryanna
23. aug 2010

@dadulka2000 ja som tiež skôr za pitie až neskôr, keďže kravské mlieko obsahuje soli a lárky ktoré zaťažujú obličky malého dieťaťa a nevie ich spracovať, taktiež nevie využiť železo a iné..podľa mňa po roku je to záťaž .....tiež len môj názor...

mona12071
23. aug 2010

@dadulka2000 aj ja som za od 1 roka 😉

helulela
23. aug 2010

Ahoj holky, jestli mělo někdy vaše mimi reakci na novou potravinu, jak to vypadalo? Můj má pořád nějaký pupínek, tak se trochu bojím, abych to případně odhalila. Nevím, jak moc výrazné to bývá...

dadulka2000
23. aug 2010

@saska.t
@maryanna
@mona12071 kocky,... ako vravite je to kazdej mamicky nazor na vec a kazda robi ako uzna za vhodne. 🙂 ja som kravske mlieko od 1 roka davala a aj pri tej mensej budem davat. tak isto plno mojich kamosiek,....
minule sme sa s mojou maminkou smiali,... ze ako to robili este nase prababicky,.... hned od mala sa davalo kravske mlieko miesane s vodou, ved vtedy sunare este neboli 😉 a vsetci zili 🙂))

ja mam stale ten isty problem a to ze mala nic ine okrem cicky aj tak nechce,.... uz ma z toho ide svihnut. v noci mala este aj horucku tak sme uz absolvovali Dr. tak sme obe vystavene po "nadhernej" noci ☹

mona12071
23. aug 2010

@dadulka2000 tak to ma velmi mrzi ☹

nikush
23. aug 2010

ja som tiez za kravske po roku zivota, ked nema alergie a podobne bludajsy, tak v poho, funguje tak vela ludi, zeby som mu davala az do 3rokov nahradu, ta co kradnem?
ono zase stare mami davali a podobne, ...ani to zivotne prostredie nebolo take zdevastovane a kravy sa pasli na krasnych lukach a zrali len najsuper travu ie ako teraz....