Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

leelo
19. dec 2010

@mata1001 aha, cize mate zavedenu desiatu a olovrant... s lepkom opatrne. tie keksy su ake?
nikto nikdy nepovedal, ze dieta nemoze mat zeleninu na desiatu alebo na olovrant. takze skus mu postupne na tieto 2 prikrmy kombinovat zeleninku, keksy vyluc, tie su skor pochutka ako vyziva.
aj kasu mu mozes dat so zeleninou, napr. ryzovu s mrkvickou.
takisto kasu s bananikom - akoze "sladky" chod a tak mozes kombinovat.
kasou moze byt aj uvarena rozmixovana ryza, na vanilkove prichute ma casu a casu.
alebo mozes kupit ryzove ci prosove vlocky, to sa len zaleje horucou vodou...
samozrejme, kazdu novu potravinu treba zaviest osamote a 3 dni pozorovat reakcie. takto ti o chvilu ubehne mesiac a kludne mozes davat na obed masko so zeleninkou potom. ja som zacala s masom uz po 2 tyzdnoch prikrmovania.

mata1001
19. dec 2010

@leelo ja som zacala s mrkvou Hipp-vyziva a potom som kupila vyzivu mrkva-jablko.
k brokolicovej sme sa uz nedostali lebo som nasasila len ovocnu vyzivu.
tie keksy su marina keks.
dakujem za rady...asi to urobim tak ze tie ovocne vysadim aj tu sladku kasu a pojdem naspat na zeleninu.zacnem varenou ryzou + mrkvou na obed...popripade by som mu to mohla skombinovat ze na obed zelenina a na olovrant by som mu dala jablkovu vyzivu?

maryanna
19. dec 2010

@mata1001 ja by som zaviedla normálne zeleninu namiesto ovocia......a po 3 týždňoch na olovrant ovocie.....pekne postupne, zelenina je dôležitá...
kaša nie a už vobec nie vanilková, a vôbec nie marina keks min do roka.......
a ako píše leelo....🙂

mata1001
19. dec 2010

baby dakujem za rady...urcite mu dam do jedalnicka zeleninu... 🙂

onellyo
19. dec 2010

@mata1001 🙂 🙂 🙂
vies ked zacnes davat ovocie dieta si zvykne na fajnu
chut a potom nechce zeleninu,,, 🙂 🙂 🙂

leelo
19. dec 2010

@mata1001 skus mu dat sladky zemiak. moj syn ho miluje a je to velmi zdrava zeleninka so sladkou chutou ovocia 😉
hlavne trpezlivost.
a ano, mozes davat atak ako pises. na obed zeleninka a na olovrant ovocie. aj doma si mozes rozvarit a rozmixovat ovocie, bude to taka domaca vyzivka.
nedaj sa odradit, ked bude nieco odmietat a trvaj pekne na svojom, skusaj nove. ziadne keksiky atd., to si potom v zacarovanom kruhu.

katkabb1
20. dec 2010

@leelo ahoj, môžem sa opýtať, kde kupuješ tie sladké zemiaky, nakoľko mi tiež bojujeme so zeleninkou, tak som jej chcela vyskúšať dať tento zemiak, len neviem kde ich dostať? myslím, či ich dostať aj v nejakých obchodných reťazcoch? Ďakujem

zuzkat1
20. dec 2010

@katkabb1 ja ich sice nekupujem ale su bezne dostupne napriklad v kauflande

katkabb1
20. dec 2010

@zuzkat1 ďakujem, keďže my bývame pri tescu tak na nákupy chodíme tam ale tam som ich nenašla, tak preto sa pýtam, skúsim pozrieť v Kauflande 🙂

mimi21mimi
20. dec 2010

Baby, mate niektora skusenosti s prikrmami LITTLE BEE, ktore predavaju v Kauflande? Mali ich za dobru cenu - 79 centov, ale nekupila som ich, lebo som o nich nikdy nepocula.

lea132
20. dec 2010

@mimi21mimi my mame kasu little bee, teda mavali sme a malej chutila, ale davala som jej ju az neskor, nie ked bola taka mala, zostala by som na tvojom mieste pri klasike, hipp, hami, babylove, alnatura... 😀

leelo
20. dec 2010

@katkabb1 ahoj. my ich na sk vzdy kupujeme v terne a hypernove. ale myslim, ze ich maju aj v tescu

dana3262
20. dec 2010

Nas take miluje sladke brambory-bataty. Micham mu je s jinou zeleninou-kvetak, cuketa..chci zkusit patyzon a fenykl. Varim mu kazdy den cerstve. Pul sni a pul zavarim do sklenicky. Je tn za 30-45min hotove (tzn.nez se naji, nakojim a obleknem) a kdyz pak nestiham, mam rezervu. Kasi delam z jasminove ryze. Varim ji asi hodinu a uz ji nemixuju. Ted jsem koupila i celozrnou ryzovou instantni. Je chutove moc dobra. Musim se priznat, ze do kase (z ryze i instantni) pridavam 2 odmerky UM Beby HA SENSITIVE 1 ☹

zuzkat1
20. dec 2010

baby a ako robite tie bataty? ja to teda nekupujem ale skusila by som malej dat... a avokado davate normalne neupravene? som kupila na pomazanku pre nas tak by som jej chcela dat kusok ochutnat len neviem ako jej to mam pripravit...

zuzkat1
20. dec 2010

@dana3262 a preco pridavas to UM?

leelo
20. dec 2010

@zuzkat1 avokado davam normalne nakrajane na platky na chlieb. ked je take makkucke, je to vlastne super nahrada masla, ja maslo vlastne moc nedavam. len treba pockat, kym je fakt zrele - makke, ono ma vtedy aj tu spravnu chut a aromu 🙂
no da sa robit na milion sposobov - rozmackat vidlickou, pridat cesnak, cibulku, citron, paradajku nasekanu na jemno, posolit, pokorenit a mas guacamole. takto som to malemu zatial nedavala, ale ten cas sa uz blizi.
vo veku tvojej malej to mal pokrajane alebo pomackane na chlebiku.

batat je klasicka priloha skombinovatelna s inou zeleninou. napr. cuketou + hovadzie masko. malemu najviac chuti batat s cervenou sosovicou, tie chute su spolu krasne harmonicke.
celkom sa osvedcila kombinacia batat, cerv.sosovica. hov. masko, kuskus. tych kombinacii je milion.
potom robim batat aj nasladko - najviac mu chuti s hruskou.
mam aj recepty, ale vacsinou varim "pudovo". pohladam a pridam sem.

zuzkat1
20. dec 2010

@leelo a to len normalne sa uvari ako klasicky zemiak? a inak moja este nepapa chlebik, teda nie klasicky ranajky..moze aj na olovrant? netusim ci by mi ho pokusala..ja som len teraz nedavno zacala krajat a ona vacsinou nehryzie ale hlta v celku🙂

leelo
20. dec 2010

tu su tie very fasa receptiky:
http://www.homemade-baby-food-recipes.com/sweet...

vlastne vela som uz skusala, ale nakoniec robim najcastejsie tie klasicky najoblubenejsie, co som uz spominala...
@susannah ten link je aj pre teba - tipy co varit 😉

leelo
20. dec 2010

@zuzkat1 vari sa to o dost kratsie ako normalny zemiak, je to makkucke, netreba to pracne mackat ako napr mrkvu a je to fakt mnamka. nakrajas na male kusky a za 10 min je uvareny. mozes podavat v ktorukolvek dennu dobu 😉 pozri tie receptiky.

co sa tyka kusania, moj maly mal 1.zub presne v roku a chlebik papal cca od 8.-9.mes. tiez mal tendenciu hltat, ale ja som mu ukazovala ako to ma robit a napodobnoval ma 😀 nemusis sa bat, dieta to same zisti, ze hltat to nie je take jednoduche, lepsie pred tym spracovat. ved davas malej kukuricne chrumky, nie? to je vpodstate podobne.

zuzkat1
20. dec 2010

@leelo hej davam tie papa a papa aj kusky len mam pocit ze sa zadrhne, lepsie povedana bojim sa toho 😕
pozriem recepty dakujem🙂

leelo
20. dec 2010

@zuzkat1 no ved ked sa bude drhnut, das zapit vodickou. a na 2. raz uz bude poucena 😉 keby sa z tohto detom malo nieco stat, tak ludstvo davno vyhynie 😅
potom daj vediet, ci malej batat zachutil. diki

dana3262
20. dec 2010

@zuzkat1 no, ta kase jen z vody neni dobra a odstrikat nezvladam. Davam mu 2 odmerky, tak to neni tak hrozne, ale vseobecne me ty mlika odpuzuji.. Avokado je bezvadne! Je tam spousta vitaminu a a nenasicene mastne kyseliny, diky kterym se vsechno lepe vstrebava. Driv ho lidi jedli misto masa.

@leelo bataty s cervenou cockou vyzkousim. Samotna cocka nic moc, tak to zkusim dohromady. Taky mela celkem uspech cizrna. Rozmackana (po uvareni jsem ji zbavila tech slupicek)s olivovym olejem. Je to nasladle a dobre. A segra mi rikala, ze v americe jim sestrenice varila kasi z batatu na sladko s rozinkama-jak pises ty.
Maly ma ted 3 dny horecku a nechce jist ani pit. Jen se koji. Mate nejaky tip?

leelo
20. dec 2010

@dana3262 ano, je super aj kuskus s hrozienkami a jablkom - mnaaaaaaaaam 🙂

no na horucku ziadny tip, len sleduj, ci nie je dehydratovany, casto prikladaj a dakuj bohu za kojenie. ono to prejde a rozpapa sa, ked mu bude lepsie. vysoku horucku zraz cipkom. a davaj aj trosku vodicku po lyzickach, podla toho ako sa ti zda, ci to potrebuje.

jasminet
20. dec 2010

@leelo ako robis ten kuskus s hrozienkami a jablkom? 😅 nikdy som to nerobila, ale minule som jedla na navsteve kuskus s baklazanmi a posypane to bolo osmazenou cibulkou a zazvorom. mnam mnam.

mimi21mimi
20. dec 2010

@lea132 okej... niekto dalsi? 😀

leelo
20. dec 2010

@jasminet kuskus je uzasny so vsetkym! 😵
klasicky dam robit kuskus - cize zalejem vriacou vodou a necham 10 min stat.
zatial bud dam varit pokrajane jablcko a ku koncu tam prasknem aj hrozienka alebo nastruham cerstve jablcko a sparim len tie hrozienka, pripadne ich pokrajam, ak su velke.
ovocie pridam ku kuskusu, moze sa tam dat este trosku chutovo neutralneho oleja, nie olivovy - lepsi je tekvicovy, repkovy. aby kuskus nebol suchy.
no fantazii sa medze nekladu - da sa to robit aj s hruskou. moze sa pridat trosku skorice, javorovy sirup atd.....

jasminet
20. dec 2010

@leelo super, dakujem. v sobotu som kupila kuskus, len som teda moc nevedela co s nim 😀

leelo
20. dec 2010

@jasminet 😉
my sme si nanho tak zvykli, ze uz ho robime ako prilohu k masu skoro stale. je to rychlo hotove a mm je tad, ze nemusi supat zemiaky 😀
my sme to tiez spoznali na exoticky sposob - na svadbe v alzirsku s jahnacinou, baklazanom a spol.
pocas toho, ako bude kuskus pod pokrievkou "kvasit", treba ho prehrabnut vidlickou, nech je taky prevzdusneny 😉

kaja73
20. dec 2010

@leelo Ten kuskus aj dako ochucuješ?-sol,vegeta,korenie,alebo to netreba,myslim pre dospelych.

kaja73
20. dec 2010

@dana3262 Ked nechceš davat UM,ani klasicke kravske mlieko,tak skus ryžove z DM-ka.Ja robim krpatemu kašu s tymto mliekom a je super.Je to len odvar z ryže,je to sladke a maly mi to aj občas pije.Do 1 roka je vhodne to natur,od 1 roka aj calcium.My kravske nemožeme pre alergiu,ale toto malemu doslova chuti a nie je to umelina.