Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

beruska2x
25. jan 2009

to ja nemam, jinak varim porad, hlavne ze jim chutna... 😉 s vycitkama pockej az ji koupis prvni hambac nebo parek v rohliku 😀 😝

venora
25. jan 2009

Ahojte babenky
cez vikend sme mali doma tatika tak som nestihala,no hlavne Julka blbne, len som tak narychlo mrkla co ste popisali...
saska tak vidim ze sa zase podobne "bavime" 😖 . Nasa mala je tiez uz niekolko dni k nevydrzaniu, tak asi ostane na ocot 😵
Kisska - Adamko by z nej momentalne zvracal castejsie ako obycajne 😀 ,
myslim ze su to zubky, no tiez ani stopy zatial - len na mame nechava stopy - oci mam jak angorak - od unavy a uz aj od revu....reveme dnes spolu 😢

beruska2x
25. jan 2009

holky je mi to trapny ale nase pako se furt rehta... nebreci.. dobra nalada, doufam ze to vydrzime a tahle epidemie se nam vyhne 😅

venora
25. jan 2009

Berus ja dufam, ze vasa epidemie sa co najskor rozsiri 😀

beruska2x
25. jan 2009

on je takovej ale povahove, od malicka... pro zasmani .... babicka ho hlidala a pri prebalovani ji 3x za den pocural polstar, holt klucici proud uhlidat neni jen tak

dididi30
25. jan 2009

mamicky, ktore skoro zacinate s papanim teda od 4 mesiacov, je to strasne skoro, zbytocne babatku trapit crevicka....ja som tak robila s dcerou, ale ona ani mlieko nepila ani do teraz ho nevypije 😉 takze som nemala vychodiska
ale ked vam pekne papa aspon to UM alebo MM skoda tak skoro zacinat, ale sak to uvidite pri druhom dietati 😉 mozno vas do prikmov v uvodzovkach nutia vase mamicky, ale to je ina era, vsetko bolo ine...

teri pockaj aspon do toho ukonceneho 5 mesiaca, to bude fajn
😉 my sme tak zacali aj ked som maleho kojila, mali sme to povolene a drobusik bol a je sikovny, takze sme to skusili a slo nam to, klop klop aj teraz 😉

sasi my sme mali kuraciu polievocku, ktoru sme papali vsetci, len dospelaci si pridali sol 😉 potom som mu dala este aj spenatik 😉
zitra bude hovadzinka so zemiackom a mrkvickou
kupila som susene ovocie, kamoska ma fajne recepti na rozne kase so suseneho ovocicka , chcem vyskusat ryzovu kasu so susenymi slivkami, tesim sa 🙂

beruska2x
25. jan 2009

ja bych rozhodne pockala az mi to rekne detska DR.... bez toho ani nahodou....

beruska2x
25. jan 2009

tak vyzkousej recepty dohod 😉 jdu za manzou tak pa zitra vsem 😵

kisska
25. jan 2009

erika - len mozno mysleli ryzove, spaldove a kukuricne, ktore lepok urcite neobsahuju(vsetky, ktore obsahuju muku, lepok obsahuju, bezlekove su tak oznacene). Hlavne ked ste predcasniatko. Ja by som na tvojom mieste pocitala vhodnost potraviny o tie 4 tyzdne menej. Na info o veku by som sa tiez velmi nespoliehala, pretoze ked si pozries aj ine prikrmy (komercne) najdes tam cukor, sol, koreniny a prisady, ktore su pre deticky v danom veku nevhodne (med v kasi pre deti od 6. mes., cele vajicka v piskotach pre rovnako stare deticky, fazule v prikrme pre deti od 5. mes.... - podrobne zlozenia najdes na stranke, ktoru dala beruska).

kisska
25. jan 2009

sasi - my stale papame len instantne kase(hlavne sa naivne spolieham na vitaminy a mineraly 😎 ). V poslednej dobe ficime na Sunarkach, ofrflal Hami aj bananovu, aj marhulovum aj sunarku jogurtovu s lesnym ovocim 😠 V poslednej dobe Adamovi chutia len klasicke chute - Dobre rano s ovocim, ryzovu, ciste obilninove, vecernu s bananom.
Ak malu neboli brusko (inak blizsie popisy si pozri v teme celiakia), nema inu stolicu... Inak skus lepok na chvilu vynechat, ci ju nahodou neprejde aj ta mrzutost ... Mozno to naozaj nesuvisi, ale vyskusaj...

saska.t
25. jan 2009

kisska - mala nepapa kazdy den obilniny asi som to zle napisala ... ale stolica normal, prdka ako vzdy ....ale skusim ...

dididi - tak vyskusaj a potom daj vediet, ja mam tiez doma susene slivky len musim kuk ci to niecim nekonzervuju alebo nieco nepridavaju .... 😀

venora - som ti hovorila, ze asi zijeme a prezivame dost podobne zivoty .... 😀

beruska- pa a zajtra v plnej zbroji !!!!

saska.t
25. jan 2009

kisska - co su to vlastne spaldy? inak netusim ani co je pohanka, ale uz viem ze mam kupit lupanu ta sa da rozvarit a je bleda .... 😀

dididi30
25. jan 2009

sasi ja som kupila bio susene ovocie 😉

saska.t
25. jan 2009

gal-no neuveris mi prave som nad tym rozmyslala ze som si kupila v tehotenstve bio slivky lebo ine nemali 😀 hned ich zajtra kupim a urobim malej slivkovu kasu na olovrant, uz musi mat plne zuby jablcka hrusky a bananu aj ked dnes sme mali cucoriedkovu (berus boruvkova)hippku a bola mnam... 😀

kisska
25. jan 2009

venora - Adamko by z Julky urcite nieeeeee 😉 , ked bude po tatovi, tak mu taka mala mrska doma ani nebude vadit 😎 😀

teri3
25. jan 2009

baby, v DM dostanete kúpiť Bio sušené ovocko aj bio príkrmy(bez prídavku soli, cukru samozrejme) - som urobila železnú zásobu - 3ks 😀 . No a tiež som tam kúpila pšenovú kašu (to je vlastne proso) - je to bezlepkové, ale som si nevšimla, že tomu končí záruka na konci januára, tak pomaličky papáme s manželom, lebo kašičky ešte nechcem dávať.

kisska, čítala si, čo som písala o drobcovi? Nepostrehla som Tvoju reakciu...tak ja neviem, asi mu teda zajtra tú zeleninku nedám 😒

bianca
25. jan 2009

kisska ja viem ze nie ale dr. nam uz kazala.V CR sa zacina u nekojenych deto s prikrmom od ukonceneho 4 mesiaca

inak kocky mam to robit tak ze tyzden iba mrkvu a potom postupne pridavat inu zeleninu?

kisska
25. jan 2009

teri - pochvalila som vas, ze pomaly postupne to urcite pojde. Stale si sice myslim, ze mate este cas, ale ked ste uz zacali, nemusis prestavat. Len mozno natiahni pridavanie novej zeleninky namiesto 2-3 mozno 5-6 dni, tak das drobcovi viac casu na privyknutie.
Inak teraz v zime ja davam vacsinou mrazenu zeleninu (okrem tej, co sa da dobre uskladnit bez chemie - mrkva, zemiaky, ruz. kel, kalerab...), este som nenasla konzervovanu bez soli, konzervantov a inych pridavkov. Ale uz robim doma pripravy, aby som si mohla vacsinu zeleniny pestovat doma... len zahradu mam asi 2x3 metre a na vacsine pestujem jahody, maliny a ribezle, tak tento roky asi zrusim kvety na balkone 😉

saska.t
25. jan 2009

bianca - staci davat zeleninku 3-4 dni a potom pridavat dalsiu, tyzden je zbytocne dlho. ale ja by som aj tak pockala s prikrmom napriek odporucaniu Dr. je to zbytocne skoro ...
zijem v nemecku a tu nekojene deticky po skonc. 5 mes. a aj EU norma to odporuca, ale je to tvoje dietatko takze sama musis vediet 😉

matinka
25. jan 2009

ahojte maminky,
mam na vas jednu otazocku: my od 6,5 mes papame zeleninku (uz mrkva, zemiak, brokolica, karfiol, spenat....), masko, zltok a zo zaciatku aj ryzovu kasu, ale nas zapekalo, tak teraz uz mesiac sme bez nej a na veceru ma tiez zeleninku. Posledny tyzden mi vsak maly prestal papat, odmieta prikrmy, aj tie, co mal najradsej, zje max 4-6 lyziciek (predtym v pohode 120 ml) a zastal mi na vahe. Za dva tyzdne nic nepribral. Zacinam byt zufala, poradte, diky moc

kisska
25. jan 2009

bianca - ja viem, ale aj dnes, aj na Sk a urcite aj v cechach najdes doktorky zo "starej skoly", takze sa treba spolahnut na vlastny instinkt. Sama si najlepsie poznas dieta a vies, ci to zvladne, ci je uz dost zrele a podobne.
Hej, uvar ju v troche kojeneckej vody a potom rozmixuj na jemnu kasicku, ked pridas vodu, v ktorej sa varila, ta ti tu kasicku zjemni podla potreby. Prve dni ju bude Barborka mozno len sat, mozno sa jej nebude pacit lyzicka v puse, ale o chvilku si na nu zvykne a bude pekne papat. Aj keby prskala a vypluvala, chce to len trpezlivost pretoze si musi zvykat aj na novu chut... O cca 3 dni skus rovnako zemiacik, potom mozes skombinovat a postupne pridavt novu zeleninku. Sleduj, ci ju neprehana, velmi nezapeka, ci ju neboli brusko, nevyhadze sa... ak nie, znamena to, ze prijima zeleninku bez problemov, keby ano, daj si par dni pauzu a potom skus znovu...

kisska
25. jan 2009

matinka a papa aspon mliecko? podla casu predpokladam, ze kojis. V prvom rade skus zvysit frekvenciu kojenia, namiesto prikrmov. V poslednej dobe dievcata maju casto problemy s papanim, treba byt len trpezlivy. Daj malemu chvilu pauzu, do nicoho ho nenut, lebo to mozes len zhorsit... A o par dni asi zacat este raz, s jednoduchou mrkvickou, mozno pridat do nej mliecko. Ak spapa aspon par lyziciek, je to fajn, treba sa dopapat mlieckom a mozno skusit o chvilu (hodinku) znovu. Stop vahy nieje az taky strasny, dolezite je ze nechudne a ako sa tvari, ci nie je hladny, mrzuty, unaveny, apaticky...

teri3
25. jan 2009

kisska, tak som si to prešla späť a tú reakciu som vlastne postrehla, len som myslela, že na základe hmotnosti a ostatných údajov "vyvodíš dáke závery" 😀 . Tak ešte raz ďakujem. No a s tým pozemkom - dobehni k nám - my máme taký pozemok, že takmer nedovidím do konca, ale nejaké veľké pestovanie sa nechystáme robiť, aby som sa stíhala venovať poriadne drobčekovi 😉 . Inak keď napríklad porovnám Tesco NR a TO, tak v NR majú teda oveľa viac Bio výrobkov ako u nás (teda u nás takmer žiadne), čo by sa pri tých množstvách, ktoré drobec spapá, ani veľmi neodrazilo na cene. No a my máme v záhrade čerešne, slivky, jablká, hrušky 😎 .

kisska
25. jan 2009

teri podla mna nie ste ziadny valibuk, dokonca skor vas radim medzi "sikovnejsich". Ja dufam, ze tento rok mi Adam pomoze s pestovanim 😉 . Inak s tym Tescom mas pravdu, ani v SA nemame oddelenie (ani policku) Organic 😒

bianca - este som chcela, ze ja ficim hlavne na knizke "Vyzivove poradenstvi u deti do dvou let", kt. pisali doktorky z Motolskej nemocnice. Hlavne kvoli tomu, ze si myslim, ze nase (Sk+Cz) deticky su stale velmi podobne a odporucania odrazaju nase zvyklosti a potreby viac nez ked vezmem knizku o vyzive deti v USA, kde zacinaju prikrmy napr. hraskom 😒

kisska
25. jan 2009

sasi - niekam mi zmizla odpoved pre teba - zle som napisala tie bezlepkove kase - myslela som pohankovu. Spalda je druh psenice... 😕

stvura
25. jan 2009

Ahoj kocky, chcem sa vas spytat, ked ste zacali prikrmovat, kolko toho ma dietatko vlastne zjest? Nas je totizto cely hrr do jedenia a uz v prvy den zladoval nejakych 30g, druhy den 50g mrkvy. Citala som e cela porcia ma byt okolo 100-150g, ale ze dieta sa k nej ma dopracovat postupne do mesiaca. 😒 Ked ale nam bude takto chutit a neprejde ho "zrava" nalada, tak sa k plnej davke dopracujeme coby dup!

saska.t
26. jan 2009

stvura - normalne ma zjest par lyziciek ale my sme na 1x tiez spapali asi 8 do mesiaca sme papali plnu davku a prestali zapijat mlieckom, jedna davka ma byt 150-200g ak uz je mliecna davka nahradena prikrmom 😀

saska.t
26. jan 2009

inak ahojte bambulky 😀

vcera ako som davala tu povestnu ist. kasu tak mala spala az do 5,00 hod. skoro sme s manzelom odpadli ... 😉 😉
ale mam jednu otazku, dostala som od susedy pre malu mliecko na dobre rano od Milupy, ale vsimla som si a dost ma zarazilo, ze to obsahuje aromu z pomaranca a fruktozu, takze ma zaujima vas nazor vyhodit alebo spotrebovat???? 😒

daskak
26. jan 2009

ahoj kocky 😀
sasi:slepo zavidim to spinkanie ☹ ☹ /ale v dobrom.../... vy sa este kojite alebo ste na UM? No pozri dokedy treba tu kasu spotrebovat 😉 a podla ,na si ju odlozte na neskor...

stvura: presne ako pise saska aj my sme na prvy krat zjdedli viac a asi do mesiaca komplet... ale moj maly si este aj obcas pyta zaapit mlieckom 🙂

Co dnes papkate na obed? My sme prvy krat jedli Hipp s jahnacinkou a chutila... 😀

saska.t
26. jan 2009

daska, tak to ju asi vyhodim, ma zaruku este 2 mes. a koniec tak to radsej nerisknem .... 😀 😀