Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

gabikar
8. dec 2008

Daska dakujem, a to mam napr. ten kalerab pridavat k tomu zemiaku a mrkve, alebo mam mat zemiak ako zaklad a pridat k nemu napr. brokolicu? a po to 3-4 dnoch zase zemiak a ina zelenina? Do kelu, clovek aby mal na to nejaky kurz, miesto niektorych hluposti co nas ucili v skole a nikdy sme nevyuzili nas radsej mohli ucit taketo prakticke veci 😀

kisska
8. dec 2008

ahoj gabika - dobre pises, nechaj si overeny zaklad a k nemu pridavaj nove zeleninky, alebo mozes novu zeleninku skusat aj cistu, babo ochutna cistu chut a najlepsie si na nu zvykne a ked po 3 dnoch zistis, ze mu to nic nerobi (ziadne zapchy, prehananie, vyrazky, bolesti bruska a pod.), tak to mozes neskor kombinovat so vsetkym, co uz mas vyskusane 😉 . Kojis alebo ste na UM?

daskak
8. dec 2008

Gabika neboj naucis sa 🙂 ..ja ti napisem nase kominacie a ty si skus vybrat,ok? mrkva, zemiak, kalerab. zemiak brokolica, .. kalerab, mrkva,...spenat, zemiak,.. a tak dookola... moj maly ma ale velmi rad mrkvu a ked je primiesama aspom trosku vsade lepsie mi to zje... ozaj a aby som nezabudla na ryzu, aj ta nam chuti napr. s mrkvou.. pozor niektore babatka toto moze zapiect, nas nastastie nie...... no a postupne sme pridali ovocie: jablcko,banan, a samozrejme mrkva... 😉 moja sestra sa smeje ze zachvilku nam zacnu rast uska ako zajkovi 😀 ... noa na vecer sme zatial nedalali instantnu kasu ale uvarenu ryzu a 1/2 bananika alebo ryza s jablckom..ale nie hned od zaciatku

daskak
8. dec 2008

kisska ma uplne super rady, tak si skus z toho nejako vybrat 🙂

kisska
8. dec 2008

masko pridaj, ked budete papat zeleninku asi tak mesiac, vtedy pridaj aj druhy prikrm - ovocny. Prvych par dni je najlepsie ovocie podusit v troske vody (alebo na pare) je tak lahsie stravitelne, potom uz staci len struhat najemno. Najlepsie je jablcko, hruska, banan(v tomto obdobi), marhula, broskyna, nektarinka... Len treba dat pozor banan a jablcko bez supky moze trosku zapekat. A par tyzdnov potom (ked vam nic nebude robit problemy) mozes skusit pridat kase a lepok (detske piskoty do ovocia, celozrnne pecivo, obilninove kase, ovsenne vlocky, nevajecne cestoviny do zeleniny...). K zelenine mozes striedat zemiaky s ryzou, pripadne pohanku (bezlepkova, ale ja ju neviem varit 😒 ).

daskak
8. dec 2008

no na pohankovu ryzu naozaj treba bozsku trpezlivost... vari sa niekolkoo krat dlhsie ako normalna...no hruza urobit ju dobre

gabikar
8. dec 2008

Dakujem vam velmi pekne, hned mam v tom jasnejsie 😉 v sobotu som mu dala prvykrat okolo obeda mrvu a zemiak, nic mu neurobilo, ale vcera vecer okolo desiatej sa zobudil na to, ze ho bolelo brusko, poriadne si poprdkal a bolo dobe. A dnes uz tri krat kakal. Moze ta bolest bruska a kakanie, suvisiet s tym prikrmom, ked v sobotu mu nic nebolo ? inak stale kojim, takze po tom prikrme mu este dam aj mliecka je to ok?

daskak
8. dec 2008

gabi, aj moj davidko sa este zvykne trosku napit ked sa naje 🙂 ... nejedla si v sobotu nieco ty co by ho trosku nadulo?

kisska
8. dec 2008

daska - prezraaaad prosiiim, ja mam znej posvatnu hrozu, tak som ju ani len neskusila 😒 Je sice pravda, ze pohankove chrumky su u nas najviac na zemi, ale so zeleninou by to Adam mohol zvladnut...

kisska
8. dec 2008

gabi jasne, ze je to v pohode(piti MM), dokonca je to to najlepsie(chrani creva najma ked zacnete papat lepok). Jedlo prejde crevami za 24 hodin, takze vacsinu reakcii uvidis na druhy den, pripadne aj treti. Ak mas reakciu hned, tak treba ist dalej opatrne. Skus mu na dalej dat len cistu mrkvicku (cisty zemiak mu pravdepodobne chutit nebude) a len par lyziciek. Zacat papat lyzickou je velky pokrok a okrem novej chuti musi zvladnut aj novy sposob papania, takze sa vobec netreba ponahlat. Mnozstvo zvysuj postupne, takze kym vymenis mliecko za zeleninku moze trvat aj par tyzdnov 😉

3558
8. dec 2008

moj maly to vsetko zjedol.mrkva,kalerab,hruska. to je kombinacia,co? uvidim, ci sa vykaka lebo jeho zapeka z mrkvy, kalerabu, petrzlenu, aj brokolice.

3558
8. dec 2008

a mozem zamrazit rozmixovane hrusky? asi hej, co?

daskak
8. dec 2008

Kisska - ja som ju skusala na dva sposoby:
oprazit na cibulke zaliat vodou a pridaj bylinkovu sol, ked voda zovrie tak som ju odstavila a nechala prikrytu dorobit.... mam na to taky hrniec s hrubym dnom, takze sa to da len odstavit... toto sa robilo cca 45 min.mozno aj viac
a druhy je ze som ju len varila v slanej vode - popravde toto bolo divne... ale opytam sa este sestry, ta ju vari pravidelne a dam ti vediet... 🙂 .. no ale nasim radostiam jasne ze bez soli

kisska
8. dec 2008

daska dakujem, vyskusam ju asi najprv pre seba 😉 tak nejak sa robi aj kuskus nie?
zuzi mozes, alebo aby ti nezaberali vela miesta v mrazaku, nalej do supercistych poharov a sterilizuj (uvarenym bude stacit len aby sa ti chytili viecka), na konzervaciu by malo stacit trosicku kyseliny citronovej 😉

daskak
8. dec 2008

kisska: ano aj kuskus sa da tak robit... pravdu povediac to moc nechuti 😝 ... ale je to zdrave a asi vecou zvyku... vyskusaj a daj mi vediet 🙂 prosim ta a nvies mi poradit ako je to s cviklou? pre babo? alebo cviklova stava? dik

majula009
8. dec 2008

Caute baby, zacinam s prikrmami, zacali sme zemiakom rozmixovanym a mojim mliekom, chutilo, dala som jej max 10 lyziciek, a celkom bolo spokojná, chcem zacat davat aj mrkvu,ale bojim sa ze ju zapece, mame trosku problemy s kolikami, chcem sa opytat n avase skusenosti s mrkvou, a na to ci jej mozem davat ten zemiak napr len raz za den alebo aj viacej krat? Ako casto?

3558
8. dec 2008

majula raz za den daj a vyskusaj aj na druhy den to iste. aby si vedela ci ju zapeka. a mojho tiez zapeka z mrkvy, tak som dnes dala aj s hruskou a o tri hodky sa pekne vykakal. musis skusat, ale pomaly aby si jej neuskodila 😅

kisska
9. dec 2008

Majula vitaj, ty sa tiez nevies dockat, kedy bude Amanda, ty a cela tvoja komplet kuchyna zababana od kasiciek, ze? 😉 😉 😉 Preco zacinas tak skoro? Kym kojis a je vsetko v poriadku, mate minimalne este 6 tyzdnov cas. Ale pozeram, ze mala je asi celkom nazhavena na ine papanie, lebo 10 lyziciek je na prvy krat vyborny vykon. Kludne jej davaj menej, 3-4 lyzicky uplne postacia, pre istotu, keby sa objavila neznasanlivost a aj zapcha bude zo 4 lyziciek mensia ako z 10tich. Sleduj malu minimalne 3-4 dni, ci sa neobjavi zapcha, hnacka, vyrazka alebo bolesti bruska. Potom mozes skusit novu zeleninku, neboj aj mrkvicka jej bude chutit a s tvojim lieckom duplom 😉 Ak by sa objavila zapcha alebo hnacka, predlz intervaly medzi novymi druhmi, ak vyrazka a bolesti, tak si daj pauzu uplne na par dni a potom skus znovu. Vyskusaj, ci je to reakcia na novy druh zeleniny, alebo celkovo na kasovitu stravu. Ale predpokladam, ze mala bude veeelky papkac. Len to netreba unahlit, chut na nove chute bude u malej vacsia ako pripravenost crievok 😉 A hlavne maminy maju dost prace, aby odolali dobre papkajucemu hladosovi. Drzim palce a prajem vela zabavy 😉

daskak
9. dec 2008

kisska ahoj, nemas prosim ta skusenosti s cviklou? alebo stavou z nej? pre babatko?

kisska
9. dec 2008

no skusat som ju este neskusala, priznam sa, ze som na nu zabudla... ale myslim, ze mi ju niekto odporucal, ked som bola zo zaciatku zufala z maleho vyberu "nasej" zeleniny. Ak mas dobru(malu), tak ju uvar, osup, nastruhaj a myslim, ze k zemiakom sa moze skvele hodit. Nezabudni, ze budete cikat na ruzovo 😉 Aj ked mozno by som s nou pockala do cca 10-teho mesiaca, lebo cviklova stava sa riedi aj pre dospelakov, alebo skusit len po troske. Viem ze skvele posobi na krvny obraz, ale onko pacienti ju mozu len v obmedzenom mnozstve, tak ci nie je trochu agresivna...

emjee
9. dec 2008

chiiqie • 3d • Dnes o 11:47
Ahojte. Mám trojmesačnú dcérku, ktorú len kojím. Myslela som, že od dovršeného štvrtého mesiaca možno začať dávať kašičky. Dnes mi detská doktorka povedala, že do pol roka mám len a len kojiť, nič iné jej nemám dávať......aké máte skúsenosti??

mywiel • 1d • Dnes o 12:05
My sme tiez 100% na MM a kasicky zacneme od 7 mesiaca. Nechcem zacat s tuhou stravou skoro kedze sme mali trojmesacne koliky, nastastie uz to preslo. Tuha strava je predsalen tazsie stravitelna ako mliecko, mame cas este sa napapa kasiciek a ja mam zatial mliecka dost.

mywiel • 1d • Dnes o 12:06
Pokial pribera, pocika dost plienok a mliecka mas dost fakt nic ine netreba, v mlieku je zatial vsetko co babo potrebuje.

lyongirl • 1d, 25tt • Dnes o 13:11
aj my sme začali až po pol roku, fakt ak bábatku nič nechýba, je zbytočné riešiť čo mu dať, má všetko v MM

sirinka • 1d, 16tt • Dnes o 13:20
dr. ma pravdu....a od pol roka zacnite zo zeleninkou.... na kasicky casu dost.

danielitas • 1d • Dnes o 16:34
ahoj, my taktiež sme pekne vydrzali na mliecku a to mame teraz v nedelu uz 6 mesiacov, a papali sme iba mamkine mliecko, ktoré naam stacilo(ani ziadny cajik). No, a Mikulas nam teraz doniesol kasicku aj s vyzivkou. Tak to pomalicky ochutnavame po jednej lyzicke ale zapijeme mlieckom..A skusili sme aj zeleninku aj jablcko, ale od jablcka sme sa vyhadzali.

ma76 • 1d • Dnes o 16:47
Ahojte, no ja som začala zo zeleninkov nastruhane jabko na desiatu,priberame dost.S kašami začnem od 7,5mesica.

sasiki • 2d • Dnes o 17:19
Najskôr treba začať so zeleninkou. Lebo bábätko si zvykne na sladké a potom zeleninku odmieta!!!!!!!!!!!!! Ale u trojmesačného bábänka ešte nieeeeeeeeeeeee, máte dosť času

mikalove • 1d • Dnes o 18:14
ja tiež ešte kojím ale už som teraz začala riadne prikrmovať,davam mix. zeleninu,len varenú a kašičky mame dve,obilnu a marhulovu.ovocné príkrmy nechutia...davam 2x denne papať,také slabšie porcie a začíname piť aj čajík feniklovy,najskor som sa bala ako to bude s kakaním,ale v pohode.kaká každy deň,niekedy aj 2x.,lebo do 4 mes. sme kakali len s rek. hadičkou,bolo to strašné,tak som sa bala že ked konečne kaká sama,ako to bude ked budeme papať ale chvalabohu o.k.

tomzuzka • 1d • Dnes o 19:26
Tiež som malého 6 mesiacov len a len dojčila, potom sme začali s obedovou zložkou/mixovaná uvarená zelenina, potom aj ovocie a teraz keď bude mať za pár dní 7m, tak mu už dávam do zeleniny aj kúsok mäska kuracieho- to na obed, a na olovrant mu urobím ovocnú kašičku/. s mliečnymi obilnými kašami začneme o niekoľko týždňov...a ozaj čajíky som cez leto vôbec nedávala, stačilo materské mliečko alebo raz za čas/aj raz za niekoľko dní/troška prevarenej dojč. vody lyžičkou/keď mal štikútku/

daskak
10. dec 2008

kisska: ahoj ved prave viem o vsetkych jej pozitivach preto ma to napadlo.... ale este asi radsej pockam..ved nam neujde 🙂 ... a stym cikanim mas uplnu pravdu...moj muz zjedol cely 7 dcl pohar a potom urobil taaaaaky chaos, ze si myslel ze uz hadam umiera, nakoniec sme prisli na to ze to bolo od cvikly tak sa smejeme este dodnes 😀

hanuky
10. dec 2008

ahojte baby,
necitala som celu diskusiu,
len sa chcem spytat, od akeho veku ste zacali prvý krát prikrmovat?

a co hovorite na Bio vyživky (Hipp...)? resp. s čím začat?

hanuky
10. dec 2008

aha a este doleziita info k tomu 😀 - - sme uplne ne UM ☹
a dietatko ma vyse 3 mes.
🙂

3558
10. dec 2008

hanuky mas este cas. staci ti zacat po skoncenom 4-tom mesiaci. ja som dala este razervu dva tyzdne a az potom som zacala.

daskak
10. dec 2008

hanuky: ajja by som este s prikrmami na Tvojom mieste pockala... nic vam neujde 🙂 .. my sme zacali s mrkvickou,

maminky ja este jedna otazocka? Od kedy ste zacali davat masko a ako? /rozmixovane so zeleninkou? alebo saostatne?/ a kolko krat do tyzdna? Dakujeme 🙂

dididi30
10. dec 2008

my sme zacali masko po 3 tyzdnoch od prveho prikmu 😉 prikmujeme od 5 mesiacov a je stale kojeny 😉 masko sa ma davat 6 krat do tyzna a raz za tyzden zltok, ale som pocula aj inac, ale ja beriem to.....zas my davame 2 krat do tyzdna masko a raz zltok

daskak
10. dec 2008

no a maskopapkate samostatne alebo so zeleninkou? rozmixovane? a zltok ako? dakujeeem 🙂

kikaamajko
10. dec 2008

Ahojte, ja dávam malému do zeleninky aj pohánku a pšeno.

dididi30
10. dec 2008

daska so zeleninkou,
zltok: spenat,zemiak , zltok(natvro uvarim vajko a vybrat zltok) pomixovat alebo podusit vydlickou)
alebo hrasok ,zemiak, plus zltok
pseno(nahrada ryze ci cestovin) nejaku lubovolnu zeleninku a zltok
cuketa,zemikak, ci pseno, zltok....variacie su rozne, staci fantazia:-

lenka ahoj🙂