Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

ciska
20. nov 2008

ahoj kocky mam otazocku asi aku porciu by malo babo spapat aby som uz nemusela dokojit po jedle dakujem

kisska
21. nov 2008

zuzi - za malo 😉 Je super, ze malemu chuti 😉

Niektori hovoria, ze kasa by mala byt az tretim prikrmom (masovo-zeleninovy obed, ovocny desiata alebo olovrant a az potom vecerna kasa). Ale ono to podla mna zavisi od toho, ako Samko rastie, prospieva, ci nie je vecer hladny, ci sa v noci nebudi kazdu hodinu... S priberanim si nerob starosti, lebo zo zeleninky sa velmi nepribera a dolezity je podla mna, pomer medzi vahou a vyskou, nez vaha k veku. Prikrmy maju postupne nahradzat mliecko, ktore nestaci pokryvat jeho vyzivove naroky. Samko by mal byt mala turbomys (prevracia sa z bruska na chrbatik a opacne, snazi sa lozit/plazit, s oporou sedi, ale neobsedi na jednom mieste 😉 ), vtedy nehrozi, ze by ho dobehla obezitka a sposobila problemy 😉 .

Vnatku kludne mozes, ale ani nemusis 😉 Viem, ze je super, ze malemu chuti, ale kludne spomal. Nevyznam sa ako je to v prikrmovani refluxovych deticiek, ale bola by skoda nieco uponahlat...

kisska
21. nov 2008

ciska - to zalezi od babenka. Tak, aby viac nepytalo. Zo svojej skusenosti ale viem, ze idem po prvy poriadny "grg", lebo Adamko je jama bezodna a dokaze sfutrovat aj plny dospelacky tanier... ale potom to vie aj vygrckat...

ciska
21. nov 2008

kisska- no to ja mam ale opacny problem mala toho vela nezje :(

kisska
21. nov 2008

ciska aj vtedy plati to iste - pokial chce. Ked ju budes tlacit nasilu, moze ziskat odpor a nedostanes to do nej vobec. Vsetci si pamatame svoje fobie zo skolok, kde nas nutili pit teple mlieko s kozou, kvasnicove pomazanky, rascove, paradajkove polievky a ine "mnamky" pri ktorych nam dodnes naskakuje husia koza, aj ked racionalne vieme, ze je to zdrave... Drahy ma tak vybudovany odpor nielen k mlieku, ale ku vsetkemu, co je biele vratane ryze. 😠
Skus ponukat castejsie a mensie davky. Inak minule som niekde citala, ze je pri jedle malinkych deti velmi dolezite ako sa tvarime 😉 . Ked sa tvarime vazne a stresujeme sa, aby deti zjedli dost, je to na nas vidiet a deti to velmi zneistuje, lebo nevedia, ze sa nic nedeje. Skus pri tom nejaku riekanku, pesnicku a ked mala odmietne, rovnako z usmevom ju vezmi od stola... Alebo skus podobne jedlo nalozit aj sebe a ked Janka nechce, tak sa pust do svojej porcie, mozno jej spravis chut 😉 . Drzim palce.

3558
21. nov 2008

kisska bodaj by si mala pravdu.ale samko sa este nepretaca ani z voka na bok, a nieto este na brusko. ani na brusku nechce byt. len aby som ho mala na kolenach a drzala s oporou mojich ruk, alebo drzala na rukach a prechadzala sa s nim po dome. preto som uz taka unavena z toho, ze neviem ci zvladnem druhe babetko. a veeeelmi by som chcela.lebo jedno je asi malo 😒 😒 😒
ale ked to pojde takto dalej, samko sestricku mat nebude. 😝

ygreen
21. nov 2008

zuz: náš Tobík byl taky placka - uměl se otočit ze zad na břicho i opačně, ale nebavilo ho to, tak na to kašlal a udělal to 2x za měsíc. A na břiše vždy brečel. A od 5,5 měsíce je z něj tryskomyš 😀 točí se jak soudek, furt je na břiše, začal spát jen na boku, zkouší lézt, apod. Tak neboj, ještě má synek čas 😉

pavlina05
21. nov 2008

Ahoj holky!!!
Jsem začátečník...kdy začít s příkrmy? Až po ukončení 6 m??? A čím začít? Máte nějaké recepty???

junovka
21. nov 2008

Pavlina, pokial kojis, tak zacni na 6 mesiacov, ak nie tak na 5 mesiacov.Zacat by sa malo zeleninou.Skus pozriet toto:www.babatko.sk/user/view_page.php?page_id=489276 😉 Teda ja som sa tym riadila, ale trocha som si to upravila: na 5 zelenina, na 6 ovocie, na 7 maso, na 8 lepok, na 9 mliec.vyrobky, na 10 strukoviny..... 😉

sirinka
21. nov 2008

zuzana29 klara sa prvykrat pretocila, ked mala 8 mesiacov, presne ako jej ocko 😉 a tiez sa najradsej iba nosila, vyriesi to babyvak-satka...
nevzdavaj sa, teraz je este prilis skoro robit take uzavery, ze sestricka nebude...vsetko bude o rok celkom inac 😉

kisska
22. nov 2008

jaaaaj zuzi, neboj presne viem ako sa citis. U nas sa plany na druhe babo menia kazde dva tyzdne. A to este planujem na jar steniatka, teda nie ja, ale s nasou hafinou a ona je plemeno, ktore mava na 1. vrh aj desat potvoriek, takze velmi vaham(mam ju v byte). Ale obcas som na tom tak, ze ked na jar zvladnem steniatka, hned potom (ako si oddychnem) mozeme uplacat aj Barborku alebo Danka 😉 😀 😀 😀

dididi30
22. nov 2008

ahojte
my mame 5 mesiacov sme kojeni a uz 2 tyzdne dokrmujjeme
😉 zeleninka mu chuti a to ma tesi
inak to mame schvalene lekarkou
no a drobec sa zacal pretacat asi v 4 mesiackoch ale uplne sa pretocil ked mal 4 mesiace a 2 tyzdne
😉
dcerka sa pretocila tusim az po 6 mesiacoh 😉

jankajs
22. nov 2008

Ahojte, potrebujem poradiť. Malý mi v treťom týždni začal bojkotovať príkrmy. Spočiatku to bolo OK, sám sa chytal lyžičky a vkladal si ju do úst. Ale keďže nie je ešte taký šikovný, aby toho jedla bolo viac v ňom ako na ňom, lyžičku som mu z rúk brala. Teraz je to s tým jedením striedavo - obed - polievočku, mixované mäsko so zeleninou jedol, ale len pár lyžičiek a keď už nechcel, dokŕmili sme mliekom. Potom sme skúšali ovocné pyré - zas boj, hoci niekoľko dní predtým zjedol pol porcie, a večer som chystala kašičku. Od začiatku ju baštil, že som nestíhala naberať. No včera a dnes večer reval, až sa zadúšal, kašu jednoducho pľul a potom zaťal ústa a koniec. Takže zas MM. Nechápem, čo sa deje. Keby mu nechutilo, tak predsa v jeden deň to isté nezje a nie že raz áno, potom nie (alebo opačne). Nechcem naň tlačiť, ale musí predsa niečo zjesť, nie len pol lyžičky a dosť. Predtým, keď aj mrnčal, keď mal v ústach plno, tak prehĺtal. Teraz spustí rev, samozrejme mu zabehne a je to ešte horšie. Normálne som začala uvažovať, že prestanem prikrmovať tak na týždeň, kým sa zpacifikuje a potom začnem odznova. Len neviem, či to pomôže...... 😖 Som z toho už hotová, lebo fakt pekne začal, aj ústa sám otváral ako vtáčik a teraz len zatne ďasienka, otočí hlavu nabok a basta. 🙄

jankajs
22. nov 2008

---- v treťom týždni prikrmovania. Doteraz bol na MM.
To aby ma tu niekto nebil, že trojtýždňové bábo prikrmujem takými vecami 😀 😀

sirinka
22. nov 2008

jankajs samozrejme v tomto veku nemusi este toho vela zjest... 😉 MM este postaci. u nas to bolo presne takto vzdy, ked klarke isli zubky. mozno v tom je problem. dalsia vec je, ze ho moze trapit brusko...ak som to spravne pochopila, tak prikrmujes iba tri tyzdne a ked si napisala, co vsetko uz zjedol, tak mu mozno nieco z toho podrazdilo brusko, ale teraz uz tazko zistis, ze co... takze daj mu radsej pauzu, nechaj ho den, dva na MM a potom skus, ale iba s jednym druhom prikrmu...
az to budu zubky, tak zrejme kym sa neprerezu, nebude chciet velmi papat...

dididi30
22. nov 2008

jankajs, jasne podla mna by so mohla na par dni prestat prikmovat, lebo toto obdobie idu aj zubky a mozno ho po vlozeni lyzicky bolia dasienka, no ono pricina moze byt vselijaka, ale skus tu papku na par dni vysadit, nevadi,ze bude len kojeny,mozno si aj sam vypyta 😉
no a skus mu davat do pusy len prazdny lyzicku, ale samozrejma but pri tom 😉

kisska
22. nov 2008

jani skus presne tak ako si planovala - chvilu pauzu a zacat od zaciatku, ale ovela pomalsie. Daj Petkovi cas, nech si aj on, aj jeho brusko zvyka na nove veci, kludne aj 1-2 tyzdne len obed - zeleninka, pripadne zeleninka s maskom, potom pridaj na desiatu ovocie a o dalsi mesiac vecernu kasu. Na trenovanie koordinacie pohybov ruka-usta mu skus davat kusky do ruky (pohankove, ryzove, kukuricne nesolene chrumky, varenu zeleninu), ale treba stale davat pozor, aby neskusil prehltnut vacsi kusok.
Ak idu zubky, malemu sa mozno bude pacit kusok schladeneho jablka zabaleneho v gaze (alebo kusku cistej latky) na zuzlanie. A mnozstvom sa netrap, kym sa dopapa MM, sam si povie, kolko mu chuti 😉

jankajs
23. nov 2008

ďakujem za rady. My sme začínali úplne klasicky - 3dni mrkva, potom 3 dni mrkva+zemiak (ten ale absolútne odmieta - či je sám, s mrkvou alebo s mliečkom...),tak sme zo zemiaka mixovali len tretinu, potom som postupne pridala ostatnú zeleninku... a malý kúsok kuraciny, aby polievočka bola výživnejšia (máme nedostatok železa). Mixované mäsko s čistou mrkvou prvý deň zjedol, druhý deň - trochu robil fóry, ale dalo sa, potom to šlo dolu vodou. Všetko samozrejme max 4 lyžičky. Na popoludnie sme skúsili ovocné pyré, to sa šiel najprv zabiť, po troch dňoch koniec. Kaša na večer v treťom týždni mala úspech tak 2 dni, potom zas nič. Či ho presycujem, alebo mu idú zuby, ja fakt neviem. Kým bol kojený, stolicu mal tak raz za 5 dní, teraz niekedy 2xdenne alebo obdeň. Lyžičkou dostáva aj Maltofer, a ten keď len zacíti, pevne zavrie tie mini ústočká, až je to smiešne. Lenže potom vidí lyžičku s mňamkou a to isté. Až keď sa pooblizoval, bol ochotný ústa otvoriť. Asi som moc rýchla, skúsim ubrať "pary". Fakt ďakujem za odobrenie tej pauzy, lebo som sa obávala, či sa to smie a či nebude chudnúť, keď mliečko je už len ako doplnok. Minule som si pomyslela, že aké kraviny nás v škole učili, ale ako byť dobrým rodičom, čo je podľa mňa oveľa dôležitejšie ako ten ich "všeobecný prehľad", to nie. Však život nás naučí. Len chúďa moje dieťa. Rady rodiny sú z obdobia pred 20.-40. rokmi a nedávno mu svokra chcela strčiť do rúk tyčinky, lebo však ona vychovala 5 detí a xy vnúčat, tak ona vie najlepšie...skoro muža porazilo. Ale ja si už fakt pripadám neschopná. Ešte sa chcem spýtať - tu nemajú v obchodoch bio zeleninu, záhradka u nás nula bodov, tak či môžem normálne variť obyčajnú zeleninu (vraj plnú dusičnanov), alebo radšej brať hotové bio príkrmy. ...chjo... už aby bol väčší... ☹

3558
23. nov 2008

janka to mas pravdu.aj mne by sa taky rychlokurz, ako byt dobra mama zisiel. snazim sa ako najviac viem, ale obcas sa mi zda, ze uletim.akasi som unavena z maleho. nic nestiham, a vlastne ani nic nerobim, len sa hram s malym. a jeho nebavi nic dlhsie ako minutu, len ked ho mam na rukach, a obzerame obrazy a nabytok.
ale nie to som chcela. v pohode mozes prastat davaat prikrmy na tyzden a on ked ta uvidi ako ty papkas, tak mu potom zacne chutit a bude si pytat aj sam. neboj.
a k tej zelenine je milion teeem. kazda mamina ti poradi inak. je v teme babetka aj tema, ale tam sa aj tak nic nedozvies.
su tri moznosti....
1...kupovat obycajnu zeleninu s dusicnanmi
2...kupovat bio hipp pohariky alebo su aj DM drogerii
3...kupit v obchode ak mas moznost ako ja, alebo ak mas znamych co su ochotni ti trosku z ich zahradky po dve mkrvicky,zemiacik, karfiol, atd podarovat pripadne odkupit. namraz si a mas na tyden. sameozrejme s obmenami.

kazda mamina chce pre svoje babo to najlepsie, tak si podla toho aj vyberie.
a ja si zase myslim, ze ,,z kazdeho rozka troska,,. ja mam navarene z bio, a ked nemam,tak mam v skrinke hipp a s cistym svedomim krmim s tym. ale hovorim, kazda mamina je ina.

kisska
23. nov 2008

jani - ja mojej mamine davam citat clanky, ktore citam ja, posuvam jej Mamu a ja a pod. Ona tvrdi, ze keby vtedy vedela, co vie dnes... 😉
No vyber je na tebe, z coho a ako budes krmit svoje babo. Ja osobne kombinujem zeleninu z obchodu (dosledne vyberam cerstvu, nehnilu a neplesnivu zeleninku) s mrazenou zeleninou(bud v sezone naplnim mrazak, alebo kupujem mrazenu z obchodu). Kym som mala po ruke trh, kupovala som zeleninu tam, ale dnes uz mam len taky, kde predavaju dovazanu zzo zahranicia, tak je to to iste ako v hypermarketoch 😒 . Zo zaciatku som tiez kupovala hotove flasticky, ale odkedy citam zlozenie a viem, ze spenat so zemiakom, nie je len spenat so zemiakom, tak ich vyuzivam len ako rezervu v stave nudze.

sirinka
23. nov 2008

ja to robim ako kisska...

jankajs
23. nov 2008

OK, tak pauza a odznova. Ja som kupovala viac hotové príkrmy, tam som sa až tak nebála, ale aj tam je to len o biznise... chjo... Info zháňam, kde sa dá, témy mám prečítané, ale stále sa nájdu veci, ktoré neviem, či robím dobre a vypytovať sa na každú drobnosť... to by som ich asi riadne nasr...la 😕 . Odoberám časopis Dieťa, dokonca moja mama bola prvá, čo mi ho v tehotenstve "podstrkovala", takže ona je ok, len ďaleko... a volať jej stále nemôžem. Súrodenci žiadni a z manželovej rodiny sa všetci tvária ako hviezdy severu, tak tu sa radšej ani nepýtam. 😀 Ešteže je MK. Dík babenky ešte raz a dobrú noc. 😵

3558
23. nov 2008

ja sa pridavam ka jankejs tiez sa nemam koho spytat som tu sama v cudzine a vyvolavat stale na mobil nejakym kamoskam, asi by som im uz davno liezla pekne na nervy. a aj tak mam len dve co maju deti. ostane bezdetne.takze aj ja sa vam chcem podakovat babenky. 😔 😔 😔

a kisska to ti ma ani vo sne nenapadlo ze mozem kupit aj mraznene. a to mam uvarit a dat znova naporcovane do mrazaka? nebude to vadit? ved ani maso sa nemoze rozmrazit a dat znovu do mrazaka. alebo to je ina pesnicka??

kisska
23. nov 2008

zuzi - tu mrazenu zeleninku kludne var ako cerstvu a rovno spapat. Vacsinu co pouzivam, sa da odsypat, kolko prave potrebujes, akurat ten spenat kupujem len pre maleho ten lisovany do guliciek a cukinu porcujem a mrazim v sezone (alebo ked maju extra peknu v obchode).
Minule na spektre robili test, ci je lepsia cerstva alebo mrazena a cuduj sa svete, mrazena vysla ovela lepsie ako pultova, lebo v chlade sa este tvori vitamin C, mineralom chlad nevadi a mrazena je spracovana do niekolkych hodin po zbere (Findus myslim tvrdi, ze do 4 hodin, ale oni nemaju jednodruhovu zeleninu...) a cerstvej niekedy trva aj par dni kym ju kupis v obchode a spracujes. Jedine co mam stale cerstve su zemiaky a mrkva (inak moj tip - cim mensi je ten vnutorny valec-strzen v mrkve, tym je sladsia 😉 ).
S maskom to robim tak, ze ked kupim, tak dam napr. cele kur. prsia uvarit do maleho mnozstva vody aj so zeleninou (bez soli) a co najrychlejsie ho po uvareni nakrajam nadrobno, natlacim do formy na ladove kocky a supnem do mrazaka. Jedna az dve mrazene kocky mi vychadzaju ako obedova porcia a tie davam do varenej zeleniny na poslednych 5 minut - len rozmrazit a prevret. No a z vyvaru a zeleniny ma maly v ten den na obed polievocku a ja zasobu masa asi na tyzden az na dva (striedam s vajickovymi a bezmasitymi dnami)

Inak s tym poradenstvom som na tom asi rovnako ako aj vy. Ale ked som bola tehu na rizikovom, jedinou mojou zabavkou bol net, tak som vela hladala, citala. Zohnala som si par knih o vyzive. A psssst, nikomu nepovedzte, ale vacsinu mi poradili babeny tu na MK a obcas maju rozumnejsie napady ako mnoha literatura 😉 😉 A co mam odskusane, podavam dalej 😉 😉 😉

jankajs
24. nov 2008

Kiss, prepáč, zas mám otázku. Môžem môjmu drobcovi variť viacdruhovú mrazenú zeleninu? A potom to zmixovať s polievkou, alebo mu vybrať len niečo, alebo len samu polievku mu dať? Ja si už pripadám ako magor, že sa pýtam na také základné veci... ale ... nechcem si to prikrmovanie zas pokaziť 😉

sirinka
24. nov 2008

jankajs miesat mozes iba tie druhy zeleniny, ktore uz mas vyskusane, ze mu nesposobuju tazkosti 😉 a polievocku mu mozes dat samu alebo aj s mixovanou zeleninou...

jankajs
24. nov 2008

hm, hm, tak to bude mať trochu chudobnejšie, ale snáď postupne... dík 😉

Za chvíľu som tu určite zas 😀 😀 😀

3558
24. nov 2008

kisska tak som to dnes spravila takto:kupila som dnes organic zeleninu a varim ju.potom to zmixujem a dam do kelimkov. dala som tam aj kalerab, ale este ho nemam odskusany na malom.mam odskusanu len mrkvu,zemiak, spenat a z banana ho zapeka. ale ked mu dam banan, tak sa az usmieva pri jedle. 😵
len som to asi prehnala, a nemam tolko misiek. tak asi to dam do mikrot.sackov. ja tiez varim ako pre trojicky 😀 😀
a ked to potom rozmrazim,tak musim nechat zase prejst varom??

kupila som pred tyzdnom 10 poharikov z vyzivami tu v uk, a su vhodne pre deti od 4.mesiacov.viete co obsahuju???napr: fazula, smotana,syr,karfiol, atd. a to nie v malom mnozstve. tam je to vypisane v percentach.
a este ked chcem dat vnatku,musi sa aj ta varit, alebo staci az ked dovarim pridat a rozmixovat? teraz ju prevarim, ale aby som vedela na buduce.vdaka
a uz mozem zacat teraz aj pridavat masko, alebo este je cas. a to zltko jeden krat do tyzdna uz tiez mozem pridat, alebo nemam byta taka hrrr prrr. 😠 dakujem kisska.

kisska
24. nov 2008

zuzi, najlepsie, ked ti to prevre - istota je gulomet 😉 Skus mu banan pomiesat napr. s hruskou, alebo slivkou (ja kupujem od Frutapury slivka+jablko, ked nemaju cistu slivku, ale jablko bez supky tiez trochu zapeka), v sezone s broskynou, nektarinkou, nebude ho tolko zapekat(aspon by nemalo).

Vnatku je asi lepsie prevarit tiez,... Zatial by som vsetko varila, surovu az ked zacnes papat aj surovu zeleninku.

Inak podobne zlozenie ma aj Hami - spenat so zemiakom - 40g zemiaky, 25,5g spenat, voda, jablkova stava (naco?), ryzova muka (na zahustenie jablkovej stavy? 😠 ), kukuricny olej... preto som vyslovene alergicka na udaje o veku, pre ktory je to vydavane... by som chcela pracovat v institucii, ktora vydava certifikaty na DETSKU stravu 😠 😠 😠 by videli tie skrty...

Ked prikrmujes asi mesiac, mozes pridat aj masko so zltkom, ale vy kludne mozete ist aj ovela pomalsie, ste malicky 😉 😉 😉 Neboj reznov sa napapa este donemoty, ked bude este ako zenac chodit k mamke na nedelne obedy 😉 😉