Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

martinadt
2. feb 2008

ahoj janina, my sme síce cuketu ešte nepapali ale ja osobne si myslím že by sa to malo vybrať 😕

androna
2. feb 2008

janina pokial to je ta mala cuketka co vyzera jak uhorka tak nie.ale asi z domacej vypestovanej na zahradke trosku velkej jak tekvica uz ano.

janina77
2. feb 2008

androna- aj ja si tak myslim 🙂 , aj som to dnes tak urobila, mala som taku malicku ako uhorka a segra ma zjazdila, ze co som to nevykrojila 😕 ale mne sa to zdalo vpohode a uz bolo uvarene ked prisla 😵

katusha
2. feb 2008

z takej malej cuketky som to nikdy nevykrajovala 😉
akurat z tej velikanskej zo zahrady 😀

makelka
2. feb 2008

ahoj, tak my cuketu jíme pravidelně a já nevybírám střed nikdy 😉 a nikdy jsem to ani nedělala, nevidím důvod, pokud to mixujete, tak proč???

dominica
3. feb 2008

aj mi jedávame cuketu z obchodu veľmi často, malý ju zbožňuje a nikdy som nič nevykrajovala, je to jedlé, ale je niečo iné cukina zo záhrady, alebo dyňa, tam sa to samozrejme zjesť nedá...

janina77
3. feb 2008

este k tej cukete - a supku z nej davate dole?
Ja samozrejme davam, ale dnes som pozerala na hippku cuketa+zemiaky, a su v nej take tmavozelene kusocky akoby to bolo rozmixovane aj so supkou 😕

dominica
3. feb 2008

ja ju šúpem a dosť na hrubo

janka07
4. feb 2008

ahojte, informujem sa uz dopredu 🙂 ako ste zacinali s prvymi prikrmami? miesali ste to s umelym mlieckom na riedko a cez flasu, alebo ste to babatku davali normalne z lyzicky? a v akom mnozstve? dakujem za info

vlastovka
4. feb 2008

vařila jsem cuketu podle návodu a o loupání tam nebylo ani zmínky. Tak jsem ji neloupala. Aspoň jsme nepřišli o podslupkové vitamíny 😀 , samozřejmě jsem ji důkladně umyla.

janka, na lžičku, vařila jsem vše doma, dusila v kojenecké vodě, ničím neředila. každé dítě sní jiné množství. My jsme toho hned od začátku zbaštili hodně, ale to je spíš výjimka. Počítej s pár lžičkama 😉

junovka
4. feb 2008

janka07, jednoznacne s lyzickou 😉

dominica
4. feb 2008

s lyžičkou, je to síce piplačka, ale to je všetko čo sa týka dieťaťa ak ho chceme niečo naučiť 😉 , rýchlejšie sa naučí papať

navi
4. feb 2008

ahojte
janina77 já cuketu oškrabuju škrabkou na brambory. Jinak když je malá nechávám vnitřek a mooooc nám chutná 😵

janka07 určitě lžičkou, ze začátku jen pár a postupně zvyšuj, aby se malý hezky naučil papkat 🙂

kattom
4. feb 2008

jankaO7 - lyzickou, zacinali sme prvy den 3 lyzicky mrkvy, druhy den 6-7, treti - kolko spapal.. vzdy po troch som pridavala dalsi druh zeleniny (tri dni je doba, kedy sa prejavi alergia - a ja som alergicka, takze som to pekne zavadzala postupne, lebo som sa bala, aby maly nemal nejaku reakciu). nemiesas to s umelym. ak by nechcel papat - tak mozes dat kvapku dve mliecka na tu lyzicku - aby tam citil znamu chut..niekedy to pomoze
ale pozeram, ze tvoj maly ma len tri mesiace prec - este mas cas - staci od pol roka.. ak dojcis. 😉

kili
5. feb 2008

ako mám spraviť špenát? chcem ho spraviť so zemiakmi a vaječným žĺtkom. Niekde som tuším čítala, že by malý (keď rátam, že má 7m) už mohol zásmašky, to by som ho potom mohla spraviť ako normálny špenát: zásmašku, vodu+mlieko, povariť, pridať špenát (mám mrazený), zas povariť. Mohlo by to tak byť? niekto tu ale tuším písal, že najprv uvarí špenát vo vode a potom do hotového pridá mlieko, nie je to moc riedke?

kili
5. feb 2008

...a ešte som zabudla dodať
prosííííím rýýýýchlooo, už by som mala začať variť 😅

kili
5. feb 2008

tak už som to nestihla a siahla po HIPPke 🙄

ale píšte, aj zajtra je deň, tak hádam sa k tomu špenátu niekedy dostanem

junovka
5. feb 2008

Kili, ja dam najprv varit zemiak, ked je makky, tak pridam tam zltok, ked sa zltok zdrcne, tak dam mraz.spenat.Tot vsjo.Zatial som zasmazku nerobila 😒 😉

kili
5. feb 2008

a mlieko do toho nedáš 😨

junovka
5. feb 2008

este som tak neskusala 😔

kattom
6. feb 2008

kili - re: spenat - ja uvarim naraz spenat aj zemiak a potom som to: ked bol maly mensi dala som ta lyzicu-dve umeleho mlieka, aby mi to jedol a teraz mu to zahustujem ryzovou kasou (tou co sa ma zarabat do vody a co sa dala kupit najlacnejsie - mam jednu krabicu iba na zahustovanie -aj ked mu robim omacky a podaria sa mi velmi riedke 🙂 ). a davala som mu aj zltok vareny roztlaceny s tym

nedala mi tvoja otazka ohladom lacnejsieho variantu kase - a tu je recept na ryzovu kasu, co som nasla v kucharke:
1,5 l mlieka
200-240 g ryže
(toto je urcite na viac porcii, ako na jednu)
Ryzu preberieme, umyjeme a prelejeme cez sitko vriacou vodou. Dame do studeneho mlieka, posolime/alebo pocukrujeme a varime pol hodiny. Ak chceme, aby sa kasa uvarila skor - ryzu po preliati vriacou vodou dame do nadoby s horucou vodou a nechame stat - napucat - 1-2hodiny. Potom zlejeme a uvarime v studenom mlieku.
(inak som rozmyslala aj nad tou ryzovou mukou - ono, mozno sa da ryza surova pomliet na mlynceku na mak - ale klasickom kovovom, aby z toho bol prasok - a potom by sa kasa mala dat uvarit rychlejsie)

(Neviem, ako je to s varenim umeleho mlieka - ci sa to moze nechat vriet - to sa musis opytat niekoho, kto nedojci)

recept na ovsenu kasu -jedna porcia:
200 g mlieka
20 g ovsenych vlociek
Vlcky nasypeme do studeneho mlieka a za staleho miesania varime do makka.
(malo by sa to uvarit velmi rychlo - napr. ja ked robim malemu kalerabovu omacku s vlockami, tak sa uvaria velmi rychlo - davaju sa tam az na koniec a asi za 3 min. su makke. a netreba nic mixovat)
tak mozno ti pomoze.

inak vlocky davam aj malemu na ranajky/desiatu - zalejem vriacou vodou rano - postoja tak 20 minut, aby zmakli, zlejem vodu a pridam tam ovocie - jablcko postruhane alebo banan..

kili
6. feb 2008

katton, dík 😵

ja som to uvarila inak, a bola to teda fuška.

nemala som čas, lebo som mala kŕmiť Adamka, tak som dala variť vajíčka a zemiaky, odfaklila kus špenátu (je zvláštne, na čo človek v časovej núdzi nedôjde, predtým som nevedela prepoliť špenát, vždy som ho rezala nožíkom celú večnosť a potom odrazila, teraz som proste zobrala kladivo, podložila ho vareškou a dreskla 😀 ). Išla kŕmiť Adamka, pri odgrgnutí, som v jednej ruke držala Adamka, druhou zlievala zemiaky, potom som ho dokŕmila a dala variť špenát, pridala žĺtok a mlieko a prepasírované zemiaky. Hustota bola akurát 🙂 a vizeralo to super, keby tam bola sol a cesnak, tak mu to aj zjem 😀 No ale on to aj tak ofrflal 😠 čo ma teda nasr.lo, tak som mu to tlašila do hlavy a napokon začal pekne papať, potom zas bojkot a potom zas pekne papal. Zjedol celú porciu, nie všetko, lebo toho bolo dosť veľa. No uvidím, čo bude nabudúce.

kattom
6. feb 2008

kili - ono, neboj, nabuduce to mozno spapa vsetko hned 🙂
jakub tiez niekedy nezje skoro nic a ked mu dam to iste na druhy den (lebo varim vzdy tri porcie naraz - jednu na dnes, druhu na zajtra a tretiu si davam do mrazaka - a potom vytahujem, ked sa mi nechce varit, alebo nestiham, alebo mam v mrazaku vela) a zhlce to, ako by tri dni nejedol.
aj tak mas moj obdiv pri dvojickach..

kili
6. feb 2008

kattom, a myslíš, že by som mohla zamraziť aj keď tam je už pomliaganý zemiak? ....a ešte mi moja mama dávnejšie hovorila, že sa špenát nemá zohrievať, ale netuším prečo. Ja teraz to tak robiť ešte nemôžem, lebo Samko bojkotuje moje jedlo, musím zistiť, čo mu vadí, možno som to robila moc husté, keď zistím, tak tiež budem mraziť, mám už odložené flaštičky 🙂

kili
6. feb 2008

jo, a k tej ryžovej kaši, myslíte, že sa môže použiť ryža parboliet (predvarená)??? my totiž jeme len takú, tak neviem, či mám kupovať zvlášť. Je ževraj zdravšia, lebo sa varí v šupke a tak so šupky prejdú živiny, potom sa ošúpe. Teraz ma napadlo, že to možno nie je možné, lebo sa nedá rozvariť 😔

zdenka26
7. feb 2008

Ahojky,doktorla nám nařídila pomalu začít se štávičkama a tak by mě zajímalo,chci je ředit vodou,ale jak je ředíte?Ohřívá te je nebo je dáváte studené?Celkem v tom tápu.Díky

navi
7. feb 2008

kili parboiled radši ne, opravdu se nedá rozvařit a je to pak pro děti težké na ztrávení. My ji taky jíme, ale malému dávám klasickou co se v poho rozvaří do měka.

zdenka26 už šťávičky? To mi přijde dost brzo 😕 No já je ředím tak 3:1 a ohřívám pokud mám šťávičku v ledničce, když má pokojovou teplotu tak ne.

junovka
7. feb 2008

zdenka, tiez by som zatial nic nedavala, ani stavicky 😒 Nie je nahodou tiez tvoja dokina zo "starej skoly?"

zdenka26
7. feb 2008

Jak Vás tady čtu,tak asi je.Raději to nechám tak.Taky jsem se divila,když malý je v poho a přibírá pěkně.

kili
7. feb 2008

zdenka, vážne ešte netreba.
ja to robím tak (teda som sa pár krát pokúšala ale malý to nepije), že som mala šťavu v chladničke a pri riedení som použila teplú vodu s termosky, tak sa to spriemerovalo.