Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

paola.o1
14. okt 2009

ja som davala asi do 11 mesiacov iba bio produkty, teraz uz obcas dam aj nebio... bio produkty som nakupovala v bille v hainburgu, maju tam specialne oddelenie iba bio produktov a su z rakuska, ale inak je podla mna jedno ze odkial ten bio produkt je, lebo na bio veci su rovnake predpisy v celej EU. v Bille kupis hocico bio, ja tak kupujem aj cestoviny malemu a kuskus a jogurty no vsetko.... no a ked uz v tom haiburgu budes, tak si vybav aj bipa kartu, ked ju este nemas, lebo tam sa ti oplati tiez kupovat napr. mlieka, ale aj keby si v zime chcela davat ovocie z flasticiek a aj plienky a kozmetika, vsetko tam je lacnejsie a kvalitnejsie ako u nas.... no a ja som davala ako hovoris, najprv iba mrkvu tri dni, potom som pridala zemiak, potom jablcko a zaciatkom siedmeho mesiaca aj masko.
a podla mna su bio produkty urcite lepsie, lebo mas istotu, ze mu davas napriklad ciste masko a nie maso zo slepice, ktora bola vykrmovana antibiotikami....ja rozhodne budem davat do troch rokov hlavne bio produkty a potom uz to bude asi fuk, lebo v skolke daju detom hocico🙂

paola.o1
14. okt 2009

no a ako je to s tymi rybami zenske?🙂

agalia
14. okt 2009

ahojte kocky,
chcem sa spytat - odkedy davat 2zlozkovy obed - polievka + druhe?
A ked polievku davate - ako to robite? Chcu to take riedke? Moj drobec ma radsej take polotuhe veci
A aku mate skusenost s jogurtami? Jeho normalne napinaju - aj ked dam ovsene vlocky, len ked primiesam banan tak to spapa?
Vdaka pekne dni

saska.t
14. okt 2009

dominika-dobre si to pochopila, vsetko najdes na www.kojeni.net co sa tyka bio-ked mali bio kupila som bio, ked nemali mala normalne zo supermarketov 😉

paola- mozes davat, ale pangasius je morska ryba takze nie casto treba sa orientovat hlavne na sladkovodne ryby do 2 rokov... moja mala uz pangas. mala a mooooc jej chutil 😉

agalia - dodnes nedavam polievku a potom druhe, ak by zjedla polievku uz by nechcela druhe, ostatne kocky davaju polievku az po poobednajsom spanku druhe, alebo na veceru polievku... ale zatial to u nas nie je nutne, mozno na zimu zacnem, nech ma teple tekutiny kedze na veceru uz mlieko odmieta bude mat asi polievku...

jogurty lubime, ak mu chuti len s ovocim tak ho aj nadalej primiesavaj, nie je nutne to silit nic mu neujde 😉

pookie
14. okt 2009

Malu som zacala prikrmovat ked mala 5 a pol mesiaca, teraz ma 8 a zaujimalo by ma kolko vam babo spapa, mne sa zda ze by zjedla aj velku vyzivu co ma 200g a uz jej davam take roztlacene, nie rozmixovane, obcas aj tu vyzivu v ktorej je cela ryza a kusky cestovin. Z tej velkej vyzivy jej davam iba polovicu no zda sa mi ze by zjedla aj celu, moze uz v 8 mesiacoch? Ked tu polovicu nalozim do misky tak sa toho zda byt veru dost.

agalia
14. okt 2009

saska vdaka - a ako tu polievku - len ako zeleninovy vyvar + cestovinky alebo?
ved ano - a este som chcela vediet ze ako casto davat jogurty?
a cajik robite do termosky - alebo castejsie cez den aby nevychladol? DIKK

saska.t
14. okt 2009

pookie- taku porciu uz mate papat min. mesiac plna davka v jej veku je 200-250g takze ste pod limitom 😅 Aj kusky uz moze ak jej nevadia to uz zalezi na dietatku 😉

agalia- ak davam polievku tak bud cestovinku alebo ovsenne vlocky kedze take riedke je dost tazke dostat do babatka ktore pri tom aj tak dost vymysla a polovica je aj tak vedla 😀 jogurt davam cca 4x tyzdenne ako mi to pasuje na to nie je ziadny vzorec, ak ma dost mliecnych vyrobkov nie je co riesit ani cpat nasilu 🙂

cajik robim podla potreby ked vypije urobim novy

pookie
14. okt 2009

Je taka pekne baculata tak som si nebola ista ale obcas sa zda ze by spapala aj viac len som to nechcela prehanat, papa 3x denne ale myslim ze by okrem mliecka mohla dostat aj desiatu alebo olovrant inu, nie iba mliecko. Teraz si pripadam akoby som ju trapila hladom 😒 ale zda sa byt spokojna.

saska.t
14. okt 2009

pookie - nerob si starosti, nie si zla mamina neboj 🙂 a kludne jej daj vsetko co spapa, neboj pride aj obdobie ked nebude chciet nic 😖 a budes sa trapit ze nechce jest, takze kludne jej daj aj celych 200-250g a kludne uz mozes zaradit olovrant alebo desiatu ked je taky dobry papkac, papate uz dost dlho aby ste presli na dalsi chod...
akosi neviem posudit z tvojho pisania aky papaci rezim mate tak napis a nejak to rozumne rozvrhneme 😉 lebo 3x denne je dost malo 😅

dominika..
15. okt 2009

@ saska,
dakujem za radu... ta stranka je fajn....
este by som sa rada spytala ci je prikrm lepsie spociatku riedit vodou alebo materskym mlieckom?

katka1981
15. okt 2009

Ahojte, dcerka je na UM, vcera som jej prvykrat mimo UM dala mrkvovu stavu zo surovej mrkvi lebo uz 8 dni kaka len tvrde gulicky. Predtym bola len na mliecku. Spapala 3 lyzicky. Mozem jej dat dnes zas? Ak ano kolko maximalne? Poradte mi prosim co jej dat aby jej zmakla stolica a poradte mi nejaku stranku kde su rozpisane prikrmy pre deti na UM od prveho dna. Velmi pekne Vam dakujem. Mozno je to tu uz rozpisane ale nemam cas vsetko citat. Dakujem.

saska.t
15. okt 2009

dominika - to je na tebe ak mu chuti tak vyvarom z danej zeleninky, ak mu to moc nejde tak s MM kedze prikrmi su na to aby sa babatko naucilo papat nemliecnu tuhu stravu 😉

katka - ak ma problemy s kakanim tak urcite nie mrkvu a uz vobec nie mrkvovu stavu (mrkva zapeka) a stava je nevhodna kedze je koncentrovana a pre babatko velmi silna, zacala si s prokrmom dost skoro aj deticky na UM maju odorucane zacat az po 5 mes. nemas sa kam ponahlat... vsetko najdes na www.kojeni.net 😉 a vyssie som uviedla aj ine stranky 😉

wild.horses
15. okt 2009

no, ked tu citam, ake davky davate, az sa zle citim. Som rada, ak do maleho dostanem 5 lyziciek ovocnej vyzivky raz denne 😅

dominika..
15. okt 2009

saska,
a na prvykrat mu stacia 1-2 lyzicky mrkvicky?

katka1981
15. okt 2009

saska,ved vsade pisali ze surova stava z mrkvi je na zapchu.a ze po ukoncenom 4. mes. pri UM sa ma zacat prikrmovat. Tak ja prestanem a v pondelok zavolam doktorke, tento tyzden tam nie je. Saska ja som jej sala len 3 lyz. mrkvovej stavy ziadne ine nic Dakujem

matja
15. okt 2009

katka, ja som tiež čítala, že surová mrkva je na zápchu, varená zase naopak - zapeká.
A máš pravdu, v poslednej dobe sa všade píše, že detičky, ktoré sú na UM, majú začať s príkrmami od 4. mes. Podľa mňa je to tak trochu aj ťah marketingových firiem, aby mamičky čo najskôr začali kupovať pre deti rôzne kašičky alebo príkrmy. Ja sama by som však začala pri UM najskôr od 5. mesiaca, možno aj neskôr.

tin007
15. okt 2009

pookie plnu davku mozes davat a skus pridat olovrant alebo desiatku napr. formou chrumiek alebo kuska rozka do ruky (ak uz ma zuby, aby pohryzla - pri rozku treba trochu strazit, pri chrumkach nie, tie sa rozpustia - moja skusenost 😀 ), zabavi sa, naje sa trochu a aj si pocvici motoriku.

helcenka
15. okt 2009

náš brouček byl také na UM, s příkrmy jsem začala až v 6 měsících a začínala jsem banánem. Malýmu moc chutnal, protože má sladkou chuť jako UM. Po týdnu mi snědl k svačině celý menší banán. Myslím, že je jedno, jestli jsou dětičky kojené nebo na UM, do půl roku jsem jenom pro mléko.

saska.t
15. okt 2009

dominika - uvidis ako bude chutit 😉 moze aj 5-6 aj viac 😉

katka - mrkva vseobecne zapeka, ale ja som napisala, ze stava je nevhodna z dovodu ze je moc koncentrovana, telicku nic neda a pre nedozrete ladviny zbytocny zatazovak, a ano najnovsie by ani deti na UM nemali byt dokrmovane hned po 4 mes. nic sa im nestane aj neskor ak im mliecko staci a vyslovene neziadaju stravu ked napr. ty jes tak kludne cakaj, este sa za svoj zivot najete odusu 😉

pookie
15. okt 2009

Saska no my tak ranajky+obed+vecera, na ranajky som zvykla ovocie, teraz uz davam napr. aj weetabix, na obed roznu zeleninu, teraz uz aj kuriatko alebo rybu, prip. zeleninku so syrovou omackou, vecer tiez nieco podobne alebo kasicku, prip. nieco lahsie a jogurt. Tesim sa ze mi tak krasne papka, dufam ze take obdobie ked nebude chciet nic nepride ale asi sa tomu nevyhneme 😒

saska.t
15. okt 2009

pookie ale papate medzitym aj mliecko nie! lebo inak to je dost malo 😅

katka1981
15. okt 2009

saska, po tej savicke kakala 4x gulicky a na piatykrat mala ukazkovu stolicu, cize stava zo surovej mrkvi pomohla. Prikrmovat nebudem, najprv zavolam doktorke, dakujem za radu, pekny den vsetkym.

pookie
15. okt 2009

Vidis, mliecko beriem tak automaticky ze som ho ani nespomenula 😉 Stale ju kojim ked sa da cez den a vecer pred spanim vzdy, tazko povedat kolko vypije ale asi jej staci lebo moc vodicku ani cajiky nechce, len par glgov. Mne sa zda ze papa celkom fajn, co takeho si davala dcerke ty ked bola v jej veku? 🙂

saska.t
15. okt 2009

pookie v podstate to co vy zaradila som biely jogurt a lepkove veci, ovsenne vlocky, cestoviny, zuzlala rohlik 😉 zaradila som hrasok, cervenu lupanu sosovicu, kukuricu, uz papala domace kase - pohankovu,kukuricnu ryzovu 😉

pookie
15. okt 2009

Aj ja sa uz chystam na ovsene vlocky, cestoviny uz skusila tiez, o par dni vyskusame aj sosovicu, ta by mala byt dobra. Velmi sa tesim ze mi tak pekne papka, musi to byt hrozne ked deti odmietaju jest, mam takeho synovca a je to na nervy 😖 Ale asi je to naozaj dolezite co da clovek dietatu v tych prvych mesiacoch ked zacne prikrmovat, od toho sa odvija naozaj vela.

tin007
16. okt 2009

ahojte, k tej cervenej (lupanej) sosovici hodim vlastny recept (ak chcete), malemu to chuti (a mne tiez 😀 ):
1 stredna mrkva, 2 stredne zemiaky, 3 hrste sosovice, morcacie masko, stipka mletej rasce, dve male lyzicky olivoveho oleja. zeleninu ocistim, nakrajam na male kusky (prvu dam varit mrkvu, medzitym cistim zemiaky), nasypem rascu, po asi 10 min.varenia pridam sosovicu a necham vsetko uvarit do maka. do hotoveho prilejem olivovy olej a bud roztlacim alebo mixnem nahrubo.

tin007
16. okt 2009

zabudla som dodat, ze to je tak 2 a pol (max. 3) porcie, varim vzdy na dva dni a ak je toho viac, tak zamrazim

kisska
16. okt 2009

tin007 - ja by som vam k tomu prisvacla lyzicku bieleho smotanoveho jogurtu a len by sa tak prasilo, ani by nevyslo na 2x 😉 , Vyborny recept - inak pre mamicky, ktore nechcu davat detickam vela maska - ked davate strukoviny (a strukoviny s akoukolvek formou mlieka je ta najlepsia varianta), nemusite davat masko - oboje ma rovnako hodnotne bielkoviny 😉

pancake
16. okt 2009

ahoj kiss.poslala som ti ip.
gratulujeme ku dievcatku 😵 😵 😵 😵 aj ja chceeeeeeeeemmmmmm ☹ ☹ ☹

co sa stalo s mojim malym ked mi stvrty den odmieta mlieko??? ani slzu nechce. vylievam a vylievam. ked si poviem ze mu nedam, lebo mu davam pred kazdym spanim, tak mi je luto mu nedat ze co ak si to rozmysli ale uz viac ako pol krabice som vyhodila do luftu. chcem aby mi ho pil. nechcem mu davat kravske, aj ked vcera som mu spravila puding so zlateho klasu co som sa bala ze ma malo mlieka.predtym mi pekne pil 6 dcl denne plus jogurty....

saska.t
16. okt 2009

zuzi - mala uz tyzden vecer mlieko odmieta tak uz nedavam a ma normalnu veceru asi uz proste dospeli do stadia ked im mlieko nic nehovori - proste su väcsi a maju ine chute 😉 pijeme mliecko iba rano aj to som zvedava dokedy jej to vydrzi 😅

ja robim lupanu sosovicu ako privarok a so zemiackami a zltkom 😉