Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

curadlo
10. jún 2009

Dievčatá, malý má 7,5 mesiaca. čítam že dávate aj ryžu. Myslíte, že môžem aj ja zaviesť. Akú ju dávate. Celé zrniečka alebo ju pomáčkáte?
My zatial papáme len zeleninku a mäsko (žltko nie - dostali sme nan alergiu a zvraciame z neho) a ovocie.

saska.t
10. jún 2009

curadlo - mozes uz vsetky prilohy, ryza zemiak, kukuricne a ryzove cestoviny, ak davas lepok bezvajecne cestoviny 😉

curadlo
10. jún 2009

Saska - dakujem. Ryžu dávaš v zrnkách alebo ju mačkáš. Cestoviny som tiež ešte nedávala, aké sú najlepšie? Čo si mala na mysli tym či dávam lepok?

ejagerka
10. jún 2009

aj my sme uz papali melonik, ale zlty a maly ho miluje...najradsej by jedol len to na obed :D
chcela som sa opytat, ako robite kukuricnu kasu? kupila som kukuricnu muku a neviem ako na to. Pohankovu sme uz skusali a ma ju celkom rad.
Ja som ryzu uz skusala davnejsie, moja health visitor mi povedala, ze mam uz malemu davat hrudkovite jedlo. Tak som skusila a aj napriek tomu, ze nema zubky, tak si krasne zujkal :P

saska.t
10. jún 2009

curadlo- ryzu dost rozvaram takze ja trosku kasovita-varim ju vlastne uz aj so zel. a mäskom naraz a potom bud nahrubo mix. (aby ostali kusky) alebo pomackam...
Lepok- mas ho zavedeny?papate uz rozok, obilninove kase chleba...? Asi este nie ,tak vtedy kukuricne al. ryzove cestoviny dostat v kauflande... ak uz papate tak stacia klasicke cestoviny bez vajicka 😉

ejagerka- robis ako krupicnu ale s vodou nechas zovriet vodu pridas kuk. muku a cakas kym nezhustne, pozor ide to velmi rychlo a muky treba strasne malo, na koniec mozes pridat(nemusis) mliecko a ja davam s nastruhanym ovocim popr. pridam lyzicku bieleho jogurtu 😉
myslim ze na kusky ste ale este dost malinky.... 😅 staci po 8 mes.

ejagerka
10. jún 2009

Diky sasi, ja by som to sama neskusala s tymi hruskami, ale ked mi to povelada jeho 'doktorka', tak sme skusili a ide mu to. hrudkovite jedlo ale aj tak davame len z casu na cas.

apna
10. jún 2009

ahojte,prosim vas moja mala ma 6mes.a tri tt.prikrmujeme od piateho mes.zelenina na obed mesiac a potom ovocie namiesto zeleniny.stale jej davam iba na obed.myslite,ze mam davat viac krat?a pridat uz masko?vy ste kedy pridavali?a kedy ste zacinali s lepkom,vsade pisu inak.som myslela,ze este mesiac pockam a tak?
a este ma trapi,ze sa mi vyhodila,ale ma to uz dlhsie,po tvaricke take vyrazky,na lickach,cele.niekedy to skrabe.a niekedy to nema,teda ma,ale take,ze nevidno a niekedy jej vystupia viac a scervenaju.
myslite,ze to ma z jedla?ked sme zacinali so zeleninou,nemala nijake reakcie a vacsinou som uz vyskusala a kombinovala,tak neviem.a ked sme zacali s ovocim tak uz to mala.tak neviem.
co by ste robili vy?k lekarke az buduci tyzden sa dostaneme,ale ked tu vsetko beru na lahku vahu,ze to nic nie je.
dakujem za rady.

evixa
10. jún 2009

apna, my sme na MM, tak prikrmujeme az od 6 mes.. Lepok mi doktorka kazala az o 8 mes. Co sa tyka zaradovania dalsich chodov preposielam ti prispevok mysim, ze od Annag.
"Pri príkrmoch ide o to, že jeden mliečny chod (dojčenie, UM) nahradíme hlavne nemliečnym príkrmom. Príkrm teda treba začať s ovocím a zeleninou - pokiaľ je bábetko citlivé, má nejakú alergickú predispozíciu, máva problémy s pleťou, s bruškom - trávením, je lepšie začať najprv varenou a až keď je všetko OK tak aj surovou (napr. 3 dni varené jablko, potom už surové). Jednotlivé jedlá treba dávať s odstupom niekoľkých dní (3-4), aby si videla reakciu - napr. či sa malý ľahko vykaká, či nemá koliku, výsyp, nevracia. Ideálne je len pučiť, nemixovať, no sú detičky, čo najprv potrebujú jedlo mixovať, lebo ho nedokážu prehltnúť. Každopádne by obdobie mixovania malo byť čo najkratšie, bábo si musí zvykať na väčšie kúsky, aby si dobre trénovalo napr. aj žuvacie svaly, tráviaci trakt. Vo Vašom prípade treba ozaj posúdiť, či je malý už schopný jedlo prežúvať a prehĺtať aj hustejšiu stravu, nielen mliečko. Ovocie je dobré postrúhať na jemnom strúhadle.

Prvé 3-4 týždne dávaj príkrm raz denne, potom zaraď 2 príkrm. Jeden bude čisto ovocný či ovocno zeleninový (ako napr. desiata vo forme kaše), druhý bude zeleninovo mäsový (ako napr. obed, hustá polievka) . Spočiatku rob príkrmy redšie, tekutiny a vláknina zabraňujú zápche, časom ich zahusťuj čoraz viac. Mäsko môžeš kľudne zaradiť po cca 3 týždňoch od začatia s príkrmami. Po ďalších 3-4 týždňoch, resp. podľa toho, aký bude malý hladoš, zaraď tretí príkrm - napr. mliečnu kašu na večeru. Večera však vôbec nemusí byť mliečna kaša, môže to byť hocičo iné, podobne ako u dospelých - ako obed, alebo chlebík - je to na Tebe. Kaša nie je zárukou pokojného spánku. Ďalšie 2 príkrmy zaraď postupne podľa toho, ako bude malý chcieť a potrebovať."
Zaujimave info su aj tu: 🙂
http://www.simeshop.sk/prikrmy-prikrmovanie/

levik82
11. jún 2009

ahojte,
mozem davat malemu uz aj cervenu fazulu??? a ako dlho sa asi vari ak ano??? treba ju vopred namocit?
a ako to je s tvrdymi syrmi? som niekde citala ze napr. baby bell je fajn a moze sa davat uz okolo 8.mesiaca. tak neviem. mne sa zda skoro, aspon mesiac-dva by som mozno pockala. hm... poradite? saska? 😉

saska.t
11. jún 2009

levik, - strukoviny po roku okrem zelenej fazulky (lusky) a cervenej lupanej sosovice tie uz mozes, sosovica sa namaca pripravis ako pre dospelaka mozes zahustit kukur. mukou alebo ani netreba ked nechas min. vody 😉
tvrdy syr pomaly mozes hladaj neslany, ci je baby bell vhodny netusim ale vie ze je dost slany takze by som asi nespekulovala kup nejaky tucnejsi eidam v celku ..

levik82
11. jún 2009

dakujem 😉

tinka19
11. jún 2009

ahojky..tak zasa si idem pre radu. V lete ideme na dovolenku a chcela by som si dopredu niečo zavariť. Možem zavariť do fľaštičiek všelijake kombinacie?..aj masko?..a ako dlho to treba zavárať? dííík

grenadinka
11. jún 2009

co myslite kedy mozem davat malej jahody zo zahradky, nekojim a uz papa presnedavky a kasicky.

saska.t
11. jún 2009

grenadinka - jahody su najväcsi alergen ktory existuje a je povodca a starter roznych alergii, pozor najlepsie zaradit do jedalnicku az po roku!! 😉

tinka zavarit mozesvsetko a myslim ze ostatne kocky ti poradia ako dlho (ja som este nezavarala) ale moja mamina to nechala vzdy tak hodku 😉

jajka78
12. jún 2009

mate skusenosti s instantnymi kasami-ryzova, psenicno-razna. s horucou vodou sa ma miesat.len netusim kolko lyziciek. nechcem prilis hustu.moze sa davat aj s ovocim alebo ma napadol napr. javor.sirup?

saska.t
12. jún 2009

pri nemliecnych kasach väcsinou nemas mnozstvo takze davas prasok podla tvojho uvazenia a pozadovanej hustoty, ovocie samozrejme pridat mozes, na javorovy sirup si myslim ze ste este maly (vela cukru aj ked prirodneho)

pancake
13. jún 2009

ahoj saska. 🙂
idem zse pre radu: sunky som pozerala /vyber velikansky/ ale ani jedna nie je bez soli. mozem teda davat iba obycajnu varenu sunku? co ma obsahovat a co nesmie??????

a dalej syry. poznam parmezan,encian,eidam,chedar,plesnovy,torjuholnikovy,platkovy....
ktore mozem dat a ktore nesmiem? tu su aj cisto syry pre deticky chedar. take male kocky a kazda zvlas zabalena, ale nemaju napisany obsah soli. kolko musi obsahovat maximalne soli a kolko percent tuku? ked tu v uk je to v gramoch a nie percentach. tak som z toho mimo trosku.a staci to nastruhat na chlieb s maslom, alebo uz mu mozem dat kusok do ruky

a tebe to ako ide? strukoviny uz papate? my stale len tu sosovicu lupanu. aj to mal iba 3 krat. a uz coskoro budeme rozsirovat potraviny ked budu mat nase deti jeden rok. a kukala som tu stranku rodinka/zaciname s prikmy pre nekojene deti a tam uz su od roka citrusy, smotana,tvaroh.... co ty na to? ako budes pridavat???

pancake
13. jún 2009

este ma napadol cotagge syr a mozarella.... 😕

saska.t
13. jún 2009

zuzi ahoj 😉

varena sunka je väcsinou bravcova takze sa orientuj na kuraciu a morcaciu na sol sa vykasli nie je jej tak vela aby si nemohla dat jedno kolecko denne musia si uz zvykat ....kupujem klasicku v hypermarketoch ....

parmezan je moc aromaticky, mozes davat eidam a platkovy ,vyber s mensim obsahom soli (ale moc to nesleduj vsade sol bude) a vyzsim obsahom tuku okolo 10g, plesnove deticky este nemozu a klasicke natieratelne su strasne solene... platkovy daj normal na chlebik a eidam do rucky nech si kuska aspon sa zabavi 😉 a vyhybaj sa syrom s prichutami väcsinou je to umelina, iba klasicke ciste, z mlieka smotany atd....

strukoviny nepapame kedze tu cervena lupana sosovica dostat nie je musim pockat v auguste idem na SK tak nakupim a ostatne je az od roku...

citrusy pomalicky zacnem podla sezony a smotanu a tvaroh tiez vsetko postupne ako ma napadne a co budem prave varit... su to vlastne potraviny ktore sa zavadzaju medzi 1-2 rokom teraz idem vyskusat pridat cerstvu kapustu v prikrme tak som zvedava co na to povie mala 😉

inak vyskusali sme uz hrozno, melon nektarinky a vsetko nam moc chutilo, inak po starom riesim predlzenie materskej tak som na nervy 😠

tak sa pekne drzte pa... 😀

pancake
13. jún 2009

diky.
aj ja riesim tu matersku uz mesiac a stale nic. napisem ti ip

saska.t
13. jún 2009

zuzi inak cottage mozes uz davno, mozarellu lubim ja ale pre deticky nemam tusenie 😉

porubenka
13. jún 2009

Baby, preco sa strukoviny maju pridavat az od roka? Len preto, ze mozu nafukovat brusko, ci je tam aj iny dovod? Pretoze ja 1x tyzdenne pridavam zeleny hrasok do prikrmu. Problemy s bruskom nemame. Je to v poriadku? Ci ho vyradit?

A este prosim o radu. Co davate detickam papat na desiatu / olovrant? Jedno z toho je ovocie - napr.desiata, no a na olovrant co mozem zacat davat?

saska.t
14. jún 2009

porubenka - hrasok, lusky(zelena fazulka) kludne mozes vo vasom veku davat 😉 a taktiez cervenu lupanu sosovicu /zevraj dostat v DM-ke/ fazula je agresivnejsia preto az od roku 😉

Mozes pomaly pridavat, biely nesladeny jogurt, chlebik, cottage, lucina, tvrdy syr (opatrne byvaju dost slane) kuraciu alebo morc. sunku /vyzsie o tom pisem/ tak kukni 😉 vsetko treba postupne v priebehu mesiaca a pomaly pridavat 😉

natsa
14. jún 2009

dnes som dala malému bieli jogurt a ešte som mu začala dávať maslo dúfam že som niečo nepokazila.syry môžem aj ja dávať?

saska.t
15. jún 2009

natsaa biely jogurt po skonc. 8 mes. takze v pohode 😉 tych par dni .... syry pomaly mozes zacat 😉

levik82
15. jún 2009

ja som s lepkom stale este nezacala. nejak vaham 😅 ani neviem preco. nemam dovod. ale citala som teraz jeden clanok ze je najlepsie zacat medzi 4. a 7. mesiacom. este v 8. je ok ale vtedy by sa uz malo urcite. nam pediatricka povedala pockat do 9. a tak som povodne aj niekde inde citala a mala v plane, tak teraz neviem.
inak, jogurt nam nechuti 😝 ani ovocie 😝 iba mäso, zeleninka a zase mäso 😝 ale pohanka nam chuti, tak som rada 😉 skusim pohanku s bananom??? a to ako? si tu sama kladiem recnicke otazky 😝 😀 normlane staci pohanku preliat vriacou vodou alebo treba varit???

saska.t
16. jún 2009

lea - pohanku ak mas celu varit ak mas vlocky staci zaliat vriacou vodou 😉 a rozmackat do toho banan

inak kocky cca 1-2 tyzdne tu nebudem ale ostatne kocky vam urcite rady poradia 😉

levik82
16. jún 2009

saska, pohanku mam taku ako keby trojuholnicky, take drobunke. to je cela alebo to su vlocky? 😅 je na nej napisane akurat ze pohanka lupana 😅

saska.t
16. jún 2009

tak to musis varit vlocky z pohanky vyzeraju ako ovsenne vlocky len su tmave 😉

levik82
16. jún 2009

ok, dik 😉