Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

paola.o1
16. jún 2009

caute baby, neviete dokedy treba prevarat vodu? teda kedy mozem dat malemu napit normalne rovno z vodovodu...

saska.t
16. jún 2009

paola odporuca sa min. do jedneho roka ale ja by som to aspon do 1,5 r. robila 😉

paola.o1
16. jún 2009

dikes

natsa
16. jún 2009

ja dávam malému lucku a tú nepreváram napadlo ma bezvaječné cestiviny môžem dať malému?doktorka mi povedala,že rajčiny už môžem dávať ale aby som ich ošúpala no dočkám až budú mať naši na záhrade tieto umeláče mu nebudem dávať

paola.o1
16. jún 2009

bezvajecne cestoviny sa chystam dat o mesiac, teda od 9.mesiaca, ale mne dr. zase povedal, ze s rajcinami mam pockat do roka.... tak neviem, ja asi pockam, lebo je to alergen ako jahody.

patricia1971
16. jún 2009

aj nám rajčiny zakázala ☹ ...ale bezvaječné cestoviny v pohode 🙂

pancake
16. jún 2009

ja tu vodu budem prevarat aj do dvoch rokov. vlastne dokedymi bude chciet pit mliecko. potom uz budem davat len cajiky, a aj tie budu z prevarenej vody. myslim ze cistu vodu mi nebude chciet pit vobec ako ho poznam. uz som to par krat skusala ale bez uspechu. 😖

paola.o1
16. jún 2009

ja zase by som chcela ho naucit na cistu vodu, neprevarenu, lebo v nej je kop mineralov a inych dobrych veci, a tie sa vartom zmiznu

ejagerka
16. jún 2009

aj my davame prevarenu vodicku a este popritom kojim. My sme najprv skusili cajiky, ale tie nechcel vobec pit a ked sme mu nahodne dali cistu vodicku, tak hltal ako divy 😀
ja uz neviem co mam kedy malemu dat, lebo na SR povedia tak a tu v UK inak. Podla mojej 2 rocnej praxe v skolke, kde som este aj varila pre babatka, toho mozem dat ovela viac ako davate vy 🙄 ja som z toho uz jelen...na SR sa na mna pozeraju ako na debila, ze preco uz davam nejake jedla a tu tiez, lebo ich este nedavam....no vyber si 😀

paola.o1
16. jún 2009

najlepsie je ked dame kazda na svoju intuiciu a hotovo. a ked intuicia zlyhava, napises na konovi saske.t a ona ti povie 😀

stalida
16. jún 2009

ahoj, chcem sa opytat mliecne vyrobky u kojenych deticiek mozeme od kedy podavat? ...a taktiez ake syry, alebo co este okrem jogurtov patri do stravy 9 mes. babatka?-myslim mliecne produkty. Dakujemmm

patricia1971
17. jún 2009

ja dávam cottage,lučinu, žerve-to má kisska aj fotku,tak si kukni...dávam to na chlebík a rohlík.....a jogurt som dávala asi od 9-10 mes. 😵

stalida
17. jún 2009

patricia dakujem, nasa lekarka zastava nazor ze mliecne vyrobky az po roku, mne sa to zda dost neskoro a v akom obdobi som to zaviedla starsiemu synovi si uz nepamatam. 😉

agalia
18. jún 2009

Ahojte,
Asi to uz tu bolo viackrat, ale bola by som rada ak by ste mi mohli poradit:
1. Maso – kolkokrat za tyzden ho davat? 1tyzden – 1x, 2tyzden – 2x … takto postupujeme, a kolkokrat to ma byt celkovo? Ma byt masko každý den?
2. Obed – davam zeleninu, maso, zemiak - mozem zemiak nahradit aj ryzou? Mozem ju uvarit spolu so zeleninou a mixnut?
3. Vecera – mali by sme zacat uz davat kasu? Nechcem davat instantnu – mozem davat kukuricnu, spaldovu a este aku? To dostanem kupit ako polotovar? Ako sa to pripravuje – prevarit dojcensku vodu, do toho kasu a aj to varit – ci len zamiesat? A mam aj namrazene MM – mozem to tam pridat – ale mam 150ml balicky– nebude to vela k tomu?
4. Co nasleduje jako další 4.prikrm? Olovrant – co by to asi malo byt? Jogurt? Aky?
5. Lepok – s cim najlepsie zacat při zavadzani? Co je také najmenej „agresivne“? A od kedy? Pridat to so 4.prikmom?
6. Skladovanie obeda – mozem to uvarit rano – dat to do prenosnej chladnicky a ist na vylet – s tym, ze niekde v mikrovlnke to ohrejem (aby som sa vyhla sklicku)? Ci je lepsie sklicko?
7. Voda – chcem davat len cistu vodu, kolko by mal vypit denne? Je stále dojceny – ale ak bude velmi teplo. Davate aj zapijat pocas jedla? Kolko tak naraz moze vypit? A ako to robit, aby to bolo hygienicky v poriadku – sterilizovat poharik (preliat ho vriacou vodou) a do neho naliat prevarenu dojcensku vodu?

Kupili sme parny hrniec a dnes som mu tam robila zeleninku – bola super, ale ked som to mixla bolo to velmi také tuhe, suche – a tazko sa mu to aj papalo. Ako to robite vy, aby to babu chutilo? Zelenina z neho je super, len som to ledva rozmixovala a aj to velmi nahrubo

Dakujem za pomoc a vase rady

porubenka
22. jún 2009

Agalia, dufam,ze Ti aspon trosku pomozem:

-masko davaj 6x tyzdenne, 1x tyzdenne vareny zltok.
-namiesto zemiaka mozes davat ryzu. Ano, uvar ju spolu so zeleninou a rozmixuj. Pozor,ryza moze zapekat.
-ohladom varenia domacich kasi - myslim ze to najdes na strane 233 ako sa robia
- my sme s lepkou zacali od ukoncenia 8meho mesiaca - zacali sme s bezvajecnymi cestovinami a ovsenymi vlockami
- ja pocas jedla nedavam zapijat, az potom ked sa dopapame dam cajik, niekedy vypijeme naraz 30, niekedy aj 100ml, dojcensku vodu nemusis uz prevarat

agalia
22. jún 2009

porubenka - dakujem pomohla si super! Ano ryzu sme uz skusili - zatial chuti 🙂 Len tie varene kase nie a nie najst - asi sa na to pozeram zlozitejsie ako to v skutocnosti je. Zatial to mam premyslene tak, ze skusime ryzovu, kukuricnu, pohankovu - ale neviem ako to kupim ako polotovary (nechcem instantne kase)? Ryzovu uvarim ako klasicku ryzu vo vode? Ale ako tu kukuricnu - to predavaju kukuricnu muku alebo ako? A tu pohanku? Zevraj predavaju aj nejake vlocky - tak mam v tom chaos, ci to aj namacat - raz pisu varit 10min. inde 45min. tak fakt neviem... A ked to uvarim, mozem do toho primiesat MM - mam zasoby v mrazaku a prave som to chcela na tento 3.prikrm - ale ako to rozmrazit - do teplej vody? Mate s tym niekto skusenosti? Vdaka este raz

Teraz trosku tak filozoficky - preco zvolit instantnu kasu namiesto doma varenej? Len koli uspore casu?

Vdaka krasne babatkovanie

porubenka
22. jún 2009

Agalia som rada ze som pomohla.
Hm, aj ja hladam tie kase, a neviem ich uz najst. Nad tymi kasami sa netrap, aha my uz ideme mat 10 mesiacov, a este sme nepapali ani jednu jedinu kasu. Na vecer ho cisto kojim. No mala som este nejake DM kupony a dnes som kupila instantne kase ze do zasoby. Ked sa do nich pustime.
O tych kasiach tu baby popisali uz vela, sa mi zda ze je to takto: uvaris ryzu, alebo pohanku, alebo pseno vo vode, a potom to aj s vodou rozmixujes (ake huste chces,podla toho vela alebo malo vody) - a pridat MM alebo nastruhat nejake ovocie. Kedze mas zamrazene vacsie davky, tak by som to robila asi tak ze to rozmixuj len v troske vody a pridaj viac MM.

Kase nemusis davat len na veceru, moja kamoska to dava na ranajky.

Ohladom pohanky mi poradili ostatne baby tak teraz som uz mudra 😉 :
Pohanku - ked je cela pohanka - prelejes horucou vodou - aby sa "umyla" 🙂 , potom tu vodu zlej a pohanku pridaj ku zelenine a spolu uvar. Dalsia priloha namiesto zemiaka alebo ryze. Je to rychlo uvarene.
Ak kupis pohankove vlocky - tak tie nevaris, len zalej horucou vodou, nech sa "napucia".

Mrazene MM vyber z mraznicky - vloz do chladnicky a ono sa Ti to do druheho dna roztopi. Sice to mas az po 150ml mrazene,ze. Hm,tak to sa Ti asi neroztopi tak rychlo. Ak teda nie, tak ja som to robila aj tak, ze ano, vlozila som to do teplej vody. Nie do vriacej, len teplej. Rozmrazilo sa to rychlo.

Daj vediet ako sa Ti podarila prva kasa, a potom sa do toho pustim aj ja. 😎

porubenka
22. jún 2009

Ma to hneva, ze kde som to videla o tych kasiach, aby som Ti dobre poradila, a uz som to aj nasla: je to na strane 222 od sasky, kopirujem:

"Vsetky domace kase sa robia rovnako, uvaris vo vode scedis (trochu vyvaru nechas) a mixnes ak potrebujes redsie pridas cast vyvaru alebo MM, a pristruhas bud ovocie a niektore mozes aj s zeleninkou mozu byt pohankove ovsene kukuricne, psenove, ryzove, moznosti mas naozaj vela."

saska.t
23. jún 2009

ahojky kocky tak po tyzdnovej odmlke som sa opät zjavila ale vidim ze ste ma kocky krasne zastupili 😉

agalia
23. jún 2009

porubenka super vdaka! ved mne sa tiez nechce este do tych kasi, maly pekne pribera - tiez stale kojim - tak asi este pockam, lebo odchadzame na tyzden mimo domu, tak radsej ked sa vratime vyskusame, no uvidim.. a ako casto ho kojis? este som sa chcela spytat na tie ovsene vlocky ako ich robis?

zoeno.1
23. jún 2009

ahojte,neviete nejaky domaci receptik na keksiky/piskoty vhodne pri deticky do roka.mam doma pohankovu muku a trstinovy cukor,chcela by som z toho nieco vyskusat,len sa mi nedari najst nejaky recept 😅 dakujem

verona20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
saska.t
23. jún 2009

agalia - ovs. vlocky bud zaliat vriacou vodou nechat odstat pridat ovocie, zeleninku a mixnut ak zvlada kusky mixnut nemusis alebo normalne uvarit vo vriacej vode a rovnako postupovat

verona- nemusis kupovat bio dieta si musi zvykat zaklad je v sezone kupovat cerstvu zeleninu v zime mrazenu kedze ta je dopestovana v sezone len je zmrazena 😉

agalia
23. jún 2009

vdaka saska.t.! kocky chcem sa spytat, aky maju rezim vase babenka - teda kedy papaju? myslim uz aj ranajky, obed, olovrant, vecera - najma vtedy ak este aj kojite?

porubenka
23. jún 2009

Ako je to s jahodami - viem ze pre deticky je to silny alergen. Ale mozem papat jahody ja, ked este stale kojim?
A druha otazka - odkedy moze drobec papat kel a kapustu? Dakujem.

Agalia - ja este kojim rano, potom okolo 17tej, o 19:30, no a v noci aj 2-3x podla toho ako sa maly budi.

zoeno.1
23. jún 2009

agalia:
okolo 6-7hod kojim
okolo 8hod ranajky
okolo 10 -11hod desiata
okolo 13-14hod obed
okolo 17-18hod olovrant
okolo 20-21hod kojim

noc celu prespi

saska.t
24. jún 2009

porubenka - ty kludne papaj jahody ja som ich tlacila na kila 😀

ruzickovy kel uz mozte davno a cerstva kapusta sa zavadza medzi 9-12 mes takze je to na tebe, kysela kapusta je pisana medzi 1-2 rokom...

tamka84
24. jún 2009

čaute baby, no super téma, len škoda že taká dlhá, mala som v pláne prečítať ju celú ale vzdala som sa pri 20tej strane.
malá má 7mes. a papá zatial zeleninku, zemiačik a mäsko. Ale viem že by mala 1x aj žltok. Raz som jej už spravila špenátik s materským mliečkom a dala som tam žltok. Ale ako inak ho ešte podávate? s čím?

Musím sa s vami podeliť o mojom dnešnom hroznom zážitku. Jedna mamička od nás má asi 5mes. chlapčeka a dáva mu už jesť všetko. Sa mi s tým chválila. Ked hovorím všetko tak aj myslím všetko. Si predstavte, že segedínsky s knedlou, parené buchty, dnes že mu jedol guláš, že mu roztlačila zemiaky aj párky a že to jedol. A citujem ju " Zdá sa mi že už ani mlieko nechce, už mu dávam len 1krát za deň, viac mu chutí normálne jedlo"

Chúďa dieťa, ved mu narobí také zdravotné problémy, že až. Má už 10 kíl, moja malá ma 7 a pozerala sa na ňu ako keby som jej nedávala jesť či čo.... 😨 ☹ ☹

verona20
25. jún 2009

ahojte baby, poradte prosim kde kupit bio mrkvu a inu zeleninku na prve prikrmy, hladam po tescach, billach a biopredajniach, ale marne...BA....d mozem dat beznu z obchodu?alebo z trhu? dakujem

elly111
25. jún 2009

vrerona myslím že môžeš dať aj bežnú z obchodu
nedávno známa dostala výsledky prieskumu ovocia a zeleniny, porovnávali sa jednotlivé obchodné reťazce a trh a najlepšie z toho dopadla zelenina a ovocie predávané v tesco, ako druhé kaufland a najhoršie ako vždy trhoviská, najviac dusičnanov,... keďže babičky a domáci hospodári prehnojujú asi viac ako ostatní veľkopestovatelia 😅 tak teraz si vyber 😅 😨 😨 🙂
tamka ja kupujem bio špenát mrazený v Rakúsku, je prefektný a pridávam ho aj k mäsu a ostatnej zelenine nie len samostatne 😉