Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cholitko
8. aug 2012

ahojte maminy, zase ja 😒 chcela by som sa poradit ohladom obilninovych kasi. Zaciname ovsenymi vlockami,
@katyxq idem podla teba 🙂
Chcela by som sa opytat, kolko by malo babo zjest na prvy krat a ci mozem dat kasu na vecer (okolo siestej)? Aby malinku nebolelo v noci brusko... A este
@katyxq prosim ta, kolko vody ide na ake mnozstvo vlociek?
Na kojeni.net pisu, ze najlepsia je kupovana kasa, ale ja si ju radsej pripravim sama... Ale ked uz, tak ake kase su najlepsie?

katyxq
9. aug 2012

@cholitko Vodu jsem dávala od oka 😅, ale vychází to, že z jedné lžičky suchých vloček jsou cca 3 lžičky hotové kaše. Jestli dávat kaši večer záleží na dítku, některým vadí a některým ne (čili jsem vlastně moc neporadila, chce to dát na svůj instinkt 😉). V prodejnách se zdravou výživou se dají koupit různé vločky, třeba i špaldové, pohankové, rýžové, jahelné atd., pak taky mají z různých obilnin vyrobené instantní bezmléčné nesladké a neochucené kaše, nevím, jaké konkrétní značky jsou k sehnání na Slovensku, v ČR jsou to třeba Nomina, Countrylife, dají se udělat do vody, UM nebo rýžového "mléka" a případně ochutit třeba ovocem nebo zeleninou.

cholitko
9. aug 2012

Ahojte maminy. Cestujeme s malinkou na tyzden prec, kde nebude mozne varit jej prikrmy, resp. to pojde len velmi tazko. Chcela by som jej ich pripravit doma (klasika: zelenina+masko a ovocie) a potom zasterilizovat (zavarit). Da sa to? Nepokazi sa mi to???

katrenka111
12. aug 2012

Ahojte, už zacneme 2.týžden prikrmovat, baby chcem sa opýtat, malý mi po niekolkých lyžickach zacne strasne plakat a hned chce mliecko, je to normalne??? spapa zatial len dost malicko ale nechapem preco ten plac????

vendullka
12. aug 2012

@katrenka111 Zřejmě se mu nelíbí nové chutě, ale neboj se, dřív nebo pozděj si zvykne a plakat přestane🙂

katrenka111
12. aug 2012

@vendullka ako on pekne papa, sem tam frka von ale inak otvara aj pusu pekne a tesi sa a potom zrazu taaaky plac.......proste potrebuje vtedy hned mliecko

vendullka
12. aug 2012

Možná je to jen jeho nějaký strach aby o to mlíčko nepřišel. Však ještě chvíli vydrž a uvidíš🙂

kokorunecka
12. aug 2012

@katrenka111 Ahojky. Mne malá robila to isté.. Asi mesiac v kuse 😀 Nebola ochotná vzdať sa mlieka, čo som od nej ani nechcela, veď to bolo ešte krátko, aby sa jej to nahradilo.. Ale neskutočne plakala, pokým som jej to mlieko nedala namiesto príkrmu.

kokorunecka
12. aug 2012

@cholitko Ahojky. Aj ja som začala ovsenými vločkami, z ktorých malej robím kašu. Vodu dávam podľa toho ako chcem, aby to bolo husté, takže viac-menej aj tak od oka..
Dávam to tiež okolo šiestej, lebo o siedmej kúpeme a o šiestej už je zasa hladná jak vlk..Takže toho aj tak veľa nezje a po kúpaní sa "dorazí" mliekom.

katrenka111
12. aug 2012

@kokorunecka a od kedy prikrmujes???potom sa to upravilo a prestala plakat???ako chutit mu to asi chuti ale ten plac potom....

katrenka111
12. aug 2012

Baby a davate aj kase co su v obchodoch su aj bez cukru napr. Nestle mohla by som dat aj ja kasu pobede už???

kokorunecka
12. aug 2012

@katrenka111 Od ukončeného 4.mesiaca.. My sme na UM totiž 🙂

katrenka111
12. aug 2012

@kokorunecka aha my este na MM a zacali sme teraz od 5.m a davate hotove alebo domace varene???

kokorunecka
12. aug 2012

@katrenka111 No, nám dojčenie nevyšlo ☹
Dávam aj aj.. Ale asi na 90% varím denne čerstvé. Zvyšných 10% mi vychádza, keď nestíhame, alebo jej chcem dať ochutnať niečo, čo sa mi nedarí zohnať. Napr. teľacie mäsko, niektoré druhy ovocia a tak 🙂

katyxq
13. aug 2012

@katrenka111 My to máme doteď, celou dávku příkrmu prostě nesní, i když jí chutná, pak chce mlíčko, tak prostě kojím 😉. Vždyť do roka je mlíčko hlavním zdrojem energie pro mimnko, navíc chci kojit dlouho, tak se aspoň hezky udržuje laktace 🙂. Jinak teď pozoruju, že sní o něco víc příkrmu, když jí vždy po několika lžičkách nabídnu vodu.

katrenka111
14. aug 2012

@katyxq takže to je normalka??? No a kedy možem zaradit už aj ovocie na desiatu, olovrant???

mirka1308
14. aug 2012

ahojte
My sme s príkrmami začali asi tak pred 2 týždňami, potom sme boli bohužial v nemocnici hospitalizovaní kvôli teplotám a hnačkám. V nemocnici mal malinký 5 mesiacov a keď mu teploty klesli, tak mi sestrička doniesla taký malý pohárik od Hami - zeleninová zahrada. Som ostala prekvapená, len som jej povedala že ešte len začíname a neviem či mi to malinký spapá.(aj že mi to vôbec doniesla??/Na moje veľké prekvapko otváral pusinku a zjavne mu to chutilo, zjedol pol pohárika a po asi hodinke som mu dala mliečko. Na druhý deň to dojedol a keď sme prišli domov, muž už dačo nakúpil ale aj tak som to kombinovala s doma navareným.To v tých pohárikoch je prisladené, tak zrejme preto mu to tak chutilo, lebo doma ho predtým dosť napínalo z mrkvičky 😅 Teraz papáme špenát z pohárika, lebo to by som mu doma určite nevedela pripraviť. Ja mám akurát problém, čo všetko mám skombinovať a kedy napr. pridať hrášok a pod.

mirka1308
14. aug 2012

a ešte som zabudla, tam mi priniesli presnidávku/sa mi zdalo že tiež dáko skoro/ no malinkému moc nechutila, ale doma to robím tak, že na desiatku mu dám trocha presnidávky, koľko zje potom ideme spať a keď sa zobudí, tak mu dám príkrm zeleninkový ako obedík. Asi po hodine pýta mliečko. Či je to správne neviem, zatiaľ to vyzerá tak, že mu chutí... 😀

katyxq
14. aug 2012

@katrenka111 Na ovoce máte asi ještě čas, my ho dáváme sotva měsíc - malá začla ráno vyžadovat extrémně kojení, minimálně třikrát po sobě během ani ne dvou hodin, tak teď nakojím, pak až chce, tak dáme ovoce kolik sní (cca 50g), až chce, tak kojení až do odpoledne, kdy dostane zeleninu plus do ní případně maso nebo obilninu a pak zase kojení na požádání až do rána.

katrenka111
14. aug 2012

Baby a aký spenati ste davali, doma urobený alebo kupovaný, lebo Hipp maju len tento:
http://www.hipp.sk/produkty/zelenina-a-menu/zel...

cipsinka
14. aug 2012

AHojte dievcata 🙂

My zatial neprikrmujeme kedze mame tri mesiaciky a sme plne kojeni len uz si zistujem,ze na co sa mam pripravit po tom polrocku takze sa zacina s mrkvickou???Uvarim rozmixujem podavam???? 🙂

krpcok
14. aug 2012

@cholitko ahoj, ja kupujem kašičky v DM drogeriach a su perfektné možem odporučiť. Je to ich výroba volaju sa alnatura a su bio.

katyxq
14. aug 2012

@cipsinka Jojo, očistíš, případně oloupeš, odsemínkuješ, uvaříš, rozmixuješ, přidáš trochu oleje a dáš mimču. Mám doma novou kuchařku, tak postupně přidám do článku pár konkrétnějších receptů a možných kombinací.
Jinak mrkev není na první příkrm ideální, alergické reakce na ni nejsou nic neobvyklého a navíc způsobuje zácpu. Místo mrkce je lepší volbou stejně nasládlá dýně, mimčům obvykle moc chutná 🙂.

mirka1308
15. aug 2012

@katrenka111 my sme mali špenát so zemiakom od hami tento
http://www.brendon.sk/Products/ViewDetails/2664...

elisskah
15. aug 2012

ja sa na prikrmy estelen chystam, mala je od troch mesiacov uplne na UM. A riadit sa budem podla odbornych clankov, co som sa docitala vselikde, lebo nas pediater, stara skola este, mi povedal vsetko naopak. mal by sa preskolit. zevraj najskor striedat surove jablko a banan, potom aj presnidavky a az potom po par tyzdnoch dat zeleninku varenu mrkvu, kalerab a zemiak. inu zeleninu ani nahodou az do 6 mesiaca. to je asi vsetko. a k tomu este mozem dochutit stipkou soli a pokial bude jablcko kyselsie tak mozem dat do neho trochu praskoveho cukru. a co sa tyka pitneho rezimu, este davnejsie mi povedal ze cierny caj a osladit cukrom. Chapete to???? 😀 samozrejme zacnem zeleninkou ktoru spestrim postupne aj o brokolicku, petrzlen, karfiol, spenat.... a cukor a sol nebudem rozhodne davat nikde. caj pije detsky, kamilkovy a feniklovy, tie granulovane napr od Hipp nikdy nedam. a UM davam nutrilon.

mirasierra26
16. aug 2012

Ahojte, pocula som o tejto knizke: Polevky a kasicky pro nejmensi, napisala ju Mudr. Judita Hofhanzlova, neviete ci by sa dala niekde tato knizka na nete stiahnut ? Dik za rady.

katyxq
16. aug 2012

@elisskah Už chybí jen zavést lepek piškoty a je to skoro komplet sbírka hrůz 😒.

elisskah
16. aug 2012

@katyxq no o piskotach mi povedal ze nie. 🙂 esteze existuje internet a aj modry konik. pozistovala som si tak mnoho uzitocnych veci vseho druhu a nielen o strave. zacala som v tehotnosti a snazim sa byt stale v predstihu. ked si predstavim, ze moja sestra kedysi dala ako prve svojmu dietatu milacik ☹ a aj presnidavku s piskotami.

dejka77
16. aug 2012

@elisskah To co mas za pediatra? 😀 Ale dobre na to ides. Ja som tiez zacala so zeleninou. Samozrejme ziadna sol ani cukor a ak aj nahodou nieco ochutnala tak to bolo len na ochutnanie.

sova33
17. aug 2012

@elisskah
@katyxq Mně doporučovala doktorka začít zeleninovou polívečkou, případně zahustit jíškou, aby byla vydatnější, pak do ovoce přidávat piškoty apod., takže já se ničemu nedivím 😝