Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

oksu
11. jan 2011

@cicus13 ahoj - my sa moc dlho ešte nepriprmujeme - da sa povedať, že len tak ochutnávame popri kojení s pauzami medzi jedlami,... no malý mi už aj zjedol 70g, 90g, 130g bol maximum - viac som nedala - zvykne spapať to čo naberem do mištičky a pak ešte dokojím. napr. včera spapal len dákych 70g (zemiak+cuketa). je to rôzne - asi od nálady, chuti a ...

oksu
11. jan 2011

@alexanotbad zavádzanie príkrmov je rôzne - my pekne priberáme a doktorka nám povedala, že už môžme začať ochutnávať a prikrmovať sa. A toto nám nepovedala len jedna doktorka!!! Myslím si, že závisí na mamičke, kedy odolá a dá drobčekovi ochutnať a pokiaľ to drobček príjme a pekne papá tak už je na to pripravený ...

ivkafu
11. jan 2011

Ahojte kocky, tak aj my sa k vam pridavame a zaciname s prikrmom 🙂 , taktiez ako cicus13 aj my sme kojeny, ale vecer nebudeme papat z prsnika ani za svet 😢 , uz som vyskusala vsetko od kedy sa drobec narodil 😉 a nic nezabera a zuzka1 nedokazem si odsat tolko, aby to malemu stacilo, tak vecer papame UM a aj kojime.
My papame zatial len mrkvicku, striedame to z brokolickou, miesanou zeleninkou...

brisilda
11. jan 2011

kocky chcem sa opytat maly ma uz 8 mesiac a ked som mu raz kupila hotovu kasicku urcenu pre deti od 6 mes. obsahovali paradajku tak som mu dnes do jedenia dala varit paradajku s tym ze som supku dala prec spolu s jadierkami a popucila som mu len trosku tej duziny no teraz ma kamoska upozornila na to, ze to moze babo az po roku tak teraz neviem ci po roku moze surovu paradajku alebo varenu kedze aj v knihe s det. rec. je rajcinova polievka od 7 mesiaca

katkabb1
11. jan 2011

@alexanotbad my sme boli včera u dr. a tiež som sa pýtala na to, ako často môže jogurt (my máme za 10 dní 10 mesiacov - dávala som jej zatiaľ 2x) a povedala mi, že ak jej chutí a nemá nejakú neg. reakciu tak aj každý deň, takže v pohode.

victory881
11. jan 2011

@evina34 tak to je dobre ze moc nevracala...usetris podbradniky 😀 ...nemusis tolko prat 😀 ...teraz som inak v januarovej mamine citala ze rozok ci chlieb mozes dat do ruky malej od osmeho ci deviateho mesiaca...len biele lebo tmave je tazko stravitelne...to az po prvom roku..a co sa tyka tych receptov tak je super casopis VYZIVA DETI od narodenia po skolsky vek.je to special casopisu MAMA a JA +recepty...fakt super veci tam su...napr.napisem ti par receptikov 😉 ...POLIEVKA:karfiolova polievka alebo brokolicova s ovsenymi vlockami:2 ruzicky karfiolu ci brokolice,200ml dojcenskej vody,1 lyzica ovsenych vlociek,100ml dojcenskeho mlieka(umele ci materske),par kvapiek rastlinneho oleja(nie olivovy lebo je to alergen..moze byt aj slnecnicovy).uvar brokolicu ci karfiol v dojcenskej vode a sced.vo vyvare uvar ovsene vlocky(cca 10 min)az kym nebudu uplne mäkke.pridaj roztlaceny karfiol,dojcenske mlieko a vsetko spolu napr.rozmixuj. , HLAVNE JEDLO:namiesto zemiaku vyskusaj dat krupicu,cestoviny...napr,cestoviny so salatom a mäsom.20g nitoviek alebo rezancov uvar v dojcenskej vode,na pare uvar zemiak pokrajany na male kocky,kuracie(alebo morcacie ci kralicie) mäso uvar vo vode.zemiak a mäso roztlac vidlickou spolu s vyvarom a pridaj na malicke kusky nasekane cestoviny.je tam toho vela...a inak s tym jogurtom sa odporuca pockat do ukonceneho desiateho mesiaca okrem tvarohu..ten este neskor.a plnotucny probio jogurt a maslo od jedneho roka...idem kuk na stranku mamaaja a ak tam budu recepty poslem link 😉

zuzkat1
11. jan 2011

@brisilda paradajky az po roku akekolvek🙂 aspon pokial ja viem, je to alergen, preto bacha na tie kupovane obsahuju vselico co deti nemozu, napriklad aj zeler atd...

zuzkat1
11. jan 2011

@ivkafu vsak kazdy ako vie... 🙂 ak sa inak neda tak asi treba UM...ja som extrem..ja by som nedala za nic na svete...ale ako pisem ja som extrem...🙂 len dufam ze ak budem mat nahodou druhe mimi tak tiez budem vediet kojit 😕

zuzkat1
11. jan 2011

@nikuskabee ja by som este pockala este je malinky na prikrmy🙂 este staci mliecko minimalne mesiac

pandrholka
11. jan 2011

@zuzkat1 a keby ti dochádzalo MM a malá by ti bola hladná tak aj tak by si jej nedala UM?!?!?....alebo keby sa ti nestihalo tvoriť?!?!?...to by si malú nechala hladnú?!?!

zuzkat1
11. jan 2011

@pandrholka to by zaviselo od jej veku... ako som pisala ja som to riesila tak (mala som take obdobie ked mala cca 4-5 mesiacov) ze som cely den a aj v noci odsavala a to som jej davala na dokrmenie a laktacia sa rozbehla...ak by uz fakt inak neslo asi by som musela dat UM 😝 ...ale teraz ked uz ma rok by som dala KM

pandrholka
11. jan 2011

@zuzkat1 ja len tak bo si písala,že by si nedala tak preto som sa ťa pýtala...tak to máš fajn, že sa ti laktácia rozbehla...u mňa nič nepomohlo a bohužiaľ skončili sme na UM....myslíš, že KM je už vhodné?!?!?...lebo ako určite vieš veľmi sa rôznia názory na KM...vidím, že tvoja slečna si stále udržiava "modelkovské" miery 😀 ...my sme na tom podobne 😉

zuzkat1
11. jan 2011

@pandrholka no do varenia sa uz moze po roku a uz som aj dala napriklad puding a tak... tak si myslim ze ked jej to neurobilo zle v pudingu tak prevarene by aj vypit mohla...ale zatial nemusim riesit🙂 ale myslim ze ja by som dala KM a nie UM uz teraz po roku... no je to taky drobec aj dr povedala ze patri medzi mensie deti ale ze da sa🙂 ale ona hrozne malo papa ..koji sa aj 8x za den ale normalneho jedla spapa ako vrabcek..polku maximalne 2/3 jogurtu , z obedu len par lyziciek a ani ovocie moc nemusi...z kase da asi 50ml takze tak🙂

pandrholka
11. jan 2011

@zuzkat1 je však sranda, že pri narodení bola také klasicky veľké bábo...no tak to ti papá ozaj ako taký vrabčkek...my sme mali pri narodení len 2800g a 45cm (37tt+1) no a keď sme boli v ôsmich mesiacoch u dr. tak sme mali 7460g a 70,5 cm...myslela som, že by už mohol vážiť aj viac bo myslím, že my zase toho pojeme dosť...za deň vypijeme tak 600-700ml mlieka občas je to aj len okolo 500ml, ale na desiatu spapá buď celý jogurt, presnidávku abo okolo tých 200g nejakého ovocia, na obed v priemere spapáme od tých 250-300g a občas keď dám poobede kašu tak aj tej spráska tak 200g...sem tam celý rohlík zblajzne a tiež papá aj tie kukuričné chrumky....čiže pri takejto jeho dennej spotrebe by človek automaticky očakávala vyšší prírastok na váhe, ale zas on nie je chvíľku v kľude, stále niečo vymýšla 😀

ivkafu
11. jan 2011

@zuzkat1 presne, tak ako pises, kazdy ako vie 🙂 ,my sme boli aj za dr. a s laktacnou sme to riesili , ze co teraz, skusali sme to mesiac a nechcel vecer ☹ , aj som vela pila, aj vselico som si nastudovala a bolo toho dost, ale vecer za nic na svete nechcel papat, tak davame UM a je spokojny inak kojime o 106 🙂 do teraz a sme spokojny obaja 😉 .... aj nase miery su modelkovske 😀 hlavne ze sme zdravy.

dievcata a ake kasicky davate drobcom pred spankom? a kedy mozem zacat vlastne s kasickou?

pandrholka
11. jan 2011

@ivkafu no ja osobne som to robila tak, že na začiatok mal iba zeleninkový obed...cca po 3 týždňoch som mu začala dávať na desiatu ovocie...myslím, že cca do deviateho mesiaca abo neviem či nie až do roka by mal mať len dva príkrmy, či sa mýlim?!?!...no teraz neviem...kaše sa neodporúčajú dávať tesne pred spánkom bo zaťažujú bruško...ja osobne robím takto: ráno UM, desiata, obed, poobede UM, večer UM....pomedzi to mu dám nejakú tú kukuričnú chrumku, občas miesto poobedňajšieho mlieka dám napr. banánovo-ovesnú kašu (doma robenú)

8aninka5
11. jan 2011

@pandrholka Ahojte...no tak aj my mame vo stvrtok pol rocka ,tak sme dnes zacali s mrkvickou....mam pocit,zeb ola vsade okrem bruska 😝 😀 ale nieco sme spapali...chcem sa spytat ked to zamrazujete,tak to davate do tych sackov na lad?ci do tej nadobky????

patatina83
11. jan 2011

mamicky ktore kojite..zacali sme papat zeleninku ale viac ako 2 lyzciky mi nespapa..a zacne ho natahovat so vsetkeho mrkva,,mrkva-zemiak,,dnes sme skusali druhy den karfiol zemiak a aj tak zase 1-2 lyzciky a potom ho natiahne,,tak mu viac nedam...co vase deticky?? ☹

lienka2
11. jan 2011

@patatina83 je to uplne normalne, este len zacinate s prikrmami, musi si na to drobec zvyknut.. skus dat pauzu a potom skusit znova.. nemas sa kam ponahlat, ked sa este kojite.. 🙂

patatina83
11. jan 2011

@lienka2 vecer mu davam kasicku,,tu spapa krasne s lyzickou asi mu to chuti viac...

lienka2
11. jan 2011

@patatina83 zeleninka je pre neho nieco nove, takze len kopec trpezlivosti 🙂 myslim ze kazda mamicka si tym presla, a veselo este len bude 😀

zuzkat1
11. jan 2011

@ivkafu no tak do takeho 10teho mesiaca stacia 2 prikrmy v pohode potom treti ale ako pise @pandrholka nie je dobre tesne pred spankom...napriklad ja davam veceru uz o piatej najneskor o pol 6tej ak pre nieco nestihame...a spat ide o 7mej.... tesne pred spankom este kojim

zuzkat1
11. jan 2011

@pandrholka no ved to🙂 bola velka som si myslela ze budem mat take babo o ktorom si kazdy mysli ze ma o x rokov viac nez v skutocnosti🙂 a ono je to naopak, tipuju jej tak 7 mesiacov🙂 je to drobec fakt ale tiez neostane ani sekundu v klude...uz sme mali aj mesiac kedy schudla... a ty mas teda pekneho jedaka, to moja nepoje ani za tyzden🙂 ale zas ona sa koji kazdu chvilu🙂

piacere
11. jan 2011

žienky, ako pripraviť malému slivku? Šúpať? Variť? Ak variť, tak koľko? 😕

zuzkat1
11. jan 2011

@piacere ja som supala ale nevarila...ja som ovocie davala kazde surove

piacere
11. jan 2011

@zuzkat1 nebude ho nafukovať? ja mu aj jabĺčko varím, lebo sa bojím.... aj mne osobne surové jablko robí šarapatu... Napr. karfiol ho nafukoval, tak sme ho odstavili... ale dnes sme skúsili a vyzerá to ok 😕

zuzkat1
11. jan 2011

@patatina83 no to si vzala hopom... v jeho veku by mal mat jeden prikrm na obed...zeleninku....casom s maskom a potom po takom mesiaci druhy ovocie, bud desiata alebo olovrant..na vecere ma este cas...
inak moja doteraz papa asi 5-10 lyziciek na obed

piacere
11. jan 2011

@zuzkat1 tak nič 😀 myslela som, že tvoj posledný príspevok patrí mne... ale prečo som si to myslela? 😀

zuzkat1
11. jan 2011

@piacere neviem moju nenafukuje nic...respektive nema s nicim problem a ani nemala pekne si poprdka a je dobre... ale ked myslis tak povar na zaciatok trochu do makka .. neviem povedat kolko kedze som to nikdy nevarila,ale iste to osup... a podla mna pomaly mozes skusit uz aj nevarit... treba vsetko odskusat a co nesadne to potom vynechat par dni... tebe moze narobit sarapatu ale to neznamena ze aj jemu narobi🙂