Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

daniella_vivien
13. jan 2011

vcera som bola na navsteve a malemu 7 mesacnemu dievcataku davali croasant cokoladovy a cistuneprevarenu vodu z vodovodu!! ani nehovoraic o tom ze od 2 mesiacoch davuju na cumlik cukor, nech je ako kludna 😒

danteska
13. jan 2011

ked maly nechcel papat vobec zeleninu tak som mu ju davala-ked bol mensi,cca 6 mesacny-so sladkou kasou..zarobila som si trocha kase do misky a naberala aj zeleninu aj trocha kase..a dlho tak papal...postupne som davala menej a menej kase az som uplne prestala ani nezbadal...

zuzkat1
14. jan 2011

@slavinka9 9-10 je uz neskoro...najlepsie je lepok popri kojeni ku koncu 6teho mesiaca mozes pokojne zacat.. a presne kojit dokial sa da, to jej vala da do zivota co sa imunity tyka🙂 drz sa🙂

matkaasebko
14. jan 2011

ahojte, myslite si že vadi že malemu davam kupovane vyživy a nie domacky robené kaše?bo tie mi moc nechce...sice nepapa moc ani vyživy ale určite spapa viac...

misiatko999
14. jan 2011

ahojte baby
potrebovala by som poradit 🙂 Moju dcerku som zacala prikrmovat v presne ukoncenom 6. mesiaci, dovtedy bola len dojcena. Zacali sme zeleninovymi kasickami, ktore teraz ma uz 3.tyzden. Vcera som jej dala prvy krat korku z chleba ako zavedenie lepku. Co este by som mohla dat? Bezvajecne cestoviny do polievocky a co este? Mozem aj trochu toho chlebika natrhat do polievky? Aky chlieb je najlepsi? Obycajny biely ci radsej nejaky tmavy? A este neviem ako casto do tyzdna mam davat lepok? Citala som, ze aj trochu detskej krupice sa moze dat do polievky, ale tiez som pocula, aj opacny nazor, ze krupica sa nema davat, tak neviem.
Chcela by som zacat davat aj masko, mozem ho zacat davat nejake 3 dni po zavedeni lepku? alebo mam cakat dlhsie? Co myslite?

Inak ja sa riadim podla MAma a ja priucky o prvych prikrmoch, Tam pisu ze plne dojcene dieta ma zacat s prikrmami po ukoncenom 6. mesiaci. Tiez tam pisu, ze do 7 mesiaca by mali deti jest zeleninu, maso, ovocie aj lepok. Ale tiez som citala, ze prvy mesiac sa ma davat len zelenina, po mesiaci maso a nejake 2 tyzdne od masa aj ovocie. No mne to nevychadza do toho 7. mesiaca, mam sa poponahlat alebo v ten 6 mesiac zaviest len zeleninu a lepok, co si o tom myslite?

Vopred dakujem za rady. Som totiz v zahranici a tu nemam pediatra pre dieta len obvodneho a ten je na vsetko a tu sa ajtak riadia uplne inak ako u nas, tak sa nemam az tak koho spytat.

cicimon
14. jan 2011

@matkaasebko moja tiez zje viac kupovanej ale tie davam len mimo domu, chcem aby jedla varene hoci menej

matkaasebko
14. jan 2011

@cicimon len ked on mi z varenych neni ani najedeny...tych spapa tak cca 20 -30g, a kupovanej sa to pohybuje aj na 100 g a viac...ako aj ja by som bola radej keby papal domace (aj by sme dost usetrili) len sa pak aj bojim ze bude hladny....

misiatko999
14. jan 2011

a este som sa chcela spytat, ked prvy krat zavediem maso tak ho mam davat 5 krat do tyzdna a raz vajecny zltok? a kolko to ma takto trvat?

Tiez som sa chcela spytat na detske vyzivy napr. od Hipp. Niektore vyzivy napr. od ukonceneho 4 mesiaca obsahuju veci, co by deti este nemali jest, aspom podla knih. Napr. spenat so syrom, alebo od Hami banany s tvarohom, alebo je tam pridana cibula, rajciny, mango s bananom....dali by ste to svojmu dietatu napr. v 7. mesiaci?

8aninka5
14. jan 2011

Ahojte...tak mi prikrmujeme tri dni a tiez ma zaujima to co Misiatko..hlavne co sa toho lepku tyka a kedy ci pridat...3 dni mala mrkvicku,ale este jej moc nespapal,stale vyplazuje jazycek a tak moc toho neprehltne...tak jej este otvorim jedno sklicko mrkvicky..to budeme mat zas asi na tri dni...je tam napisane ,ze po otvoreni do 48 hodin spotr.,tak to hadam nevadi ked jej to rozdelim na 3krat...a potom jej dam zemiacik s mrkvickou aj to mam kupene sklicko a potom brokolicu...preto sklicka,lebosom na zaciatok chcela vedeit aku to ma mat konzistenciu a potom uz jej budem varit doma...kupila som bio mrkvu..aj to som sa uz pytala,len ste mi nikto neodpovedali,ze ked jej to budem chciet zamrazit..spominali ste ,ze zamrazujete v sackoch na lad...tak som chcela vedeit,ci v takych tych umelohmotnychnadobkach alebo v normalnych sackoch na lad...vdaka za odpovedat..asi je toho vela...a este za kolko jej ma dat asi tak to masko???a ten lepok? preco do 7 M..? asi vela otazok... 😀 prepacte 🙂 budem rada ak mi aspon na cast odpoviete...

8aninka5
14. jan 2011

Ahojte...tak mi prikrmujeme tri dni a tiez ma zaujima to co Misiatko..hlavne co sa toho lepku tyka a kedy ci pridat...3 dni mala mrkvicku,ale este jej moc nespapala,stale vyplazuje jazycek a tak moc toho neprehltne...tak jej este otvorim jedno sklicko mrkvicky..to budeme mat zas asi na tri dni...je tam napisane ,ze po otvoreni do 48 hodin spotr.,tak to hadam nevadi ked jej to rozdelim na 3krat...a potom jej dam zemiacik s mrkvickou aj to mam kupene sklicko a potom brokolicu...preto sklicka,lebosom na zaciatok chcela vedeit aku to ma mat konzistenciu a potom uz jej budem varit doma...kupila som bio mrkvu..aj to som sa uz pytala,len ste mi nikto neodpovedali,ze ked jej to budem chciet zamrazit..spominali ste ,ze zamrazujete v sackoch na lad...tak som chcela vedeit,ci v takych tych umelohmotnychnadobkach alebo v normalnych sackoch na lad...vdaka za odpovedat..asi je toho vela...a este za kolko jej ma dat asi tak to masko???a ten lepok? preco do 7 M..? asi vela otazok... 😀 prepacte 🙂 budem rada ak mi aspon na cast odpoviete...

8aninka5
14. jan 2011

A este ked ste tie kase spominali...aj mne kazala sestricka davat kase uz od 4-5 mesiaca..ale som jej nedavala...malu som doteraz len kojila a nevidela som dovod na to preco jej mam davat kasu ked jej moje mliecko stacilo...v noci sa budi vacsinou len raz a aj to nadranom,takze ziadne kase u nas zatial neboli... Mala som tu kamaratku a ta nam doniesla piskoty-dlhe...a ked som povedala,ze jej take este nedavam tak na mna oci ,ze preco? ja som jej ani cajik nedavala..nechcela ho...ale vcera som jej urobila detsky a ona zas nechce pit z flasky..ani z toho cvicneho hrnceka...ako sa vase deticky naucili pit cajik?

mbrnakova
14. jan 2011

môžem sa pridať? ja dokrmujem Matejka tri týždne, 28.1. bude mať pol roka, lekárka poradila, že už máme začať, aj keď bol plne dojčený. Desiatu má vždy nejakú kašičku, ryžovú, alebo som kúpila banánovú, a marhuľovú, veľmi mu to chutí, a na obed každý deň zatiaľ varím, baví ma to, uvidíme dokedy... a varíme, ako tu už píšete, zemiačik s mrkvou, brokolicu s mrkvou, skúšala som aj avokádo, kdesi som sa dočítala, že sa môže, ale to mu nechutilo, vypľúval to... ku všetkému, teda k obedu dostane aj mliečko, s ktorým zmiešam zeleninku, a papá jedna radosť, mali sme ten problém, že mliečko mu stačilo ledva na dve hodiny a už bol opäť hladný, teraz vydrží pekne tri hodiny a je kľudný a otvára pusinku vždy keď ma vidí, že mám jeho lyžičku a misku... ešte na čo ma lekárka upozornila je, že aj kaše mám s ním pracne odlyžičkovať, v žiadnom prípade nedávať do fľašky... a je pravda, že s kŕmením nemáme zatiaľ žiaden problém, sedká v stoličke, hračky sú bokom, sústredí sa len na papanie...

8aninka5
14. jan 2011

@mbrnakova tak k tomu peknemu papaniu sa my snazime este len dopracovat ;) zatial nam to moc nejde..mam pocit ,ze moja mala zatial nevie co od nej chcem..ale to asi na zacaitku vsetky deticky...

mbrnakova
14. jan 2011

určite áno, ale ja si pamätám, keď som robila au pairku v UK, tak mi domáca kázala jesť s dieťaťom, normálne som mala svoj tanier a jedla som aj ja, aby to dieťa videlo, a robím to aj teraz s Matejom, mám vlastnú misku🙂 s jedlom a papáme spolu, aspoň ten čas čo ho kŕmim.. samozrejme plnohodnotne sa najem potom...🙂 možno skús a uvidíš... aj banán zjedol prvý krát tak, že som ho jedla aj ja..ma videl, čo robím tak sa opakoval🙂 a ešte to, že dieťa pri jedle nemá mať v zornom uhle žiadne hračky, žiaden tv a pod. my papáme v kuchyni sedím v jeho úrovni pozeráme sa zoči voči, a ako som spomínala zatiaľ je to ok... 🙂 uvidíme dokedy.

8aninka5
14. jan 2011

@mbrnakova To je dobry napad..teda robim to tak ,ze jej ukazem ham a dam si ja do pusy prazdnu lyzicku a potm dam jej....no a ked jej ukazujem ako prezuvam,jej to je strasne smiesne-zlatunka je..ale mozno to naozaj skusim tak ako pises... ;)

tinkerbell
14. jan 2011

@8aninka5 kde si kupila biomrkvu? u nas v tescu maju len bio ovocie

8aninka5
14. jan 2011

@tinkerbell prave v Tescu..pri zelenine mali kutik bio....a potom aj v bille som videla...

cicimon
14. jan 2011

@matkaasebko aj moja zje tak malo ze sa nenaje... tak dostane mlieko
nechcem denne kupovane nech si nzvykne a ono to ani prave lacne nie je

matkaasebko
14. jan 2011

@cicimon este ju kojis alebo UM? ja by som praveže chcela aby bol bez mliečka po papani bo aj dedkovci by si ho chceli zobrat a tak...bo on po kazdom papani este kojit...ale tak asik by som chcela moc este od neho sak papame prikrmi len od 25.12.

matkaasebko
14. jan 2011

ake piškoty je vhodné davať deťom, pokial by ešte nemali bielko??

weirdo
14. jan 2011

Ahojte,
papa niekomu (alebo v zaciatkoch papavali) dietatko ciste ovocie? Davam malej ovocie tyzden a zatial vzdy som jej ho "zrezala" ovsenymi vlockami. Same jej to neslo nejako. Takto to papa. Chcem ovsene vlocky obmenit aj za ryzove a za polentu napriklad, aby nemala to iste. Co si o tom myslite?
Dakujem 🙂

weirdo
14. jan 2011

@misiatko999 - ahoj, tak skusim Ti napisat, ako to robim ja. Tazko povedat, ci spravne, ale to som si povytahovala z literatury a clankov a for. Lepok som zaviedla presne ako masko, po 2 tyzdnoch zeleninovych prikrmov. Lepok mozes dat formou ovsenych vlociek napriklad, zavarit lyzicu, dve do zeleniny a pomixovat spolu. Ja som raz dala cestoviny, ale takto mi to lepsie chuti, teda malej, dokonca v ovoci ich podavam. Dala som jej asi 3x zuzlat rozok. Lepok davam teraz kazdy den v ovoci, lebo same nechce papat, tak cakam tiez na odpoved, pytala som sa tu bab, ci sa tolko moze. Masko davam 4x do tyzdna, 2x len zelenina a 1x zltok. Po mesiaci sme zaviedli ovocie. Cize ako Ty, mesiac zelenina (od ukonceneho 6.mesiaca) a od ukonceneho 7.mesiaca ovocie. Ci chlebik natrhat do polievky, myslim, ze mozes, ja to nerobim. Celozrnny nedavam, lebo to doma pecieme a v zmesi su rozne semienka, tak aby sa nieco nestalo. Co sa tyka detskych vyziv, skor sa riad tym, co je napisane v zlozeni, ako co pise obrazok. Tiez sme dostali pre malu ovocnu vyzivku, ze od 4.mesiaca a bolo to jablko s jogurtom ci tvarohom 😕 😅 . Pozor, niektore ovocne obsahuju cukor, treba kupovat take bez cukru, popozeraj obsah. Dufam, ze som odpovedala na vsetko, ak nie, opytaj sa, ale to pisem len ako to robim ja, pevne verim, ze to je spravne. Osobne som necakala s masom dlho, po 2 tyzdnoch som dala. Ahoj

weirdo
14. jan 2011

@8aninka5 - ahoj. Kupovane vyzivky je lepsie spotrebovat do 2 dni, cize v ten den a zbytok na druhy den a vyhodit. Pisu 48 hodin, ale radsej 2 dni, myslim, ze vacsina to tak robi. Mrazenie zeleniny. Mala som aj uvarenu a urobenu v kockach na lad a vyberala, ale pravdupovediac mi vyhovuje viac si zamrazit po porciach do igelitovych sackov surovu zeleninu a potom vytiahnut dajme tomu porciu mrkvy, porciu tekvice, dosupem zemiacik, z mraznicky porciu maska tiez len zamrazenej porcie, uvarit a mixnut. Je to lepsie robit tak spolu naraz. Lepok do 7.mesiaca, vela sa toho popisalo, napriklad tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...

weirdo
14. jan 2011

@8aninka5 - kase ani ja nedavam, bude to 3.prikrm, vecera. Piskoty, ze preco nie? Lebo tam je bielok ... ach jo, sranda, co niektori davaju detom jest. No a cajiky este nedavam, skusam trosku vodicku, ale len vcera 2lyzicky, potom budem ucit z poharika, este nie, ked bude vodicky pit viac. A flasku neskusam, dost trvalo, kym sa po narodeni 3 tyzdne od nej odnaucala 😲 🙂

misiatko999
14. jan 2011

@weirdo dakujem za obsiahlu odpoved 🙂 myslim, ze si mi odpovedala na vsetko. Takze ako hovoris, najlepsie by boli ovsene vlocky, uz som ich sice pozerala v obchode, ale akosi som si nevedela vybrat.
Inak my sme tiez tie vyzivy dostali a tiez sa mi to nezda, takze ich ani nebudem davat. A maso si davala od zaciatku v takom rozsahu - 4 krat do tyzdna?

ivkafu
14. jan 2011

@mbrnakova to je naozaj dobra rada, ze papat s drobcom. Nas musim povedat este papa, len mrkvicku a zeleninku roznu, ale ked budeme papat uz fajnejsie veci, tak to budem robit ako si pisala, ze aj ja budem papa 😉 t. Nas ked papa, tak hracky a telka nezaujima krasne sedi a otvara pusinku, na zaciatku mi chytal ruku, ale teraz krasne sedi a papa, ale je pravda ze telka je rusiva. Ake kasicky mu davas?myslim znacku a vlastne ani neviem ake su na trhu, kedze aj my sme kojeny 😉 , nasa dr. mi este o papani nic nehovorila v pondelok mame poradnu, tak ze mi povie, ale ja mu uz davam aspon zeleninku raz za den ,tiez by mu uz mliecko nestacilo. Chuti mu nenutim ho tak dufam ze je to ok. 😉

8aninka5
14. jan 2011

@weirdo Vdaka no to som jej prve sklicko rozdelika na troje a asi som nemala...no mala to asi vedela,lebo dnes mi spapala viac ako pol sklicka..to asi az jej to uz tak nedava, 😀 😀 😀
@weirdo no tak aj ja jej budem davat pit po lyzickach.,tak som to raz skusala a to jej islo ;) a si mi pomohla aj s tou odpovedou pre Misiatko ;)

slavinka9
14. jan 2011

@8aninka5 ahoj...moja mala ma 6 mesiacov a tiez este nedavame kase ale zeleniku s maskom na obed uz pekne papa a aj na olovrant banan s jablckom.ja som sa tiez stretla s podobnymi reakciami na ten lepok.kazdy na mna valil oci ze preco jej nedavam piskoty a tak.a hlavne doma u mojej mamy normalne musim striehnut ci jej nahodou nieco nenatlacili do pusiny.je to hrozne ked ta nikto v tomto nechce podporit...sa so mnou bavia ako keby som ju chudiatko nechala hladovat alebo co.teraz uz do konca siedmeho mesiaca zavediem aj lepok podla toho co mi tu baby poradili.a obcas skusim aj tu kasicku ale aj tak stale hlavne jedlo bude moje mliecko.s cajikom sme mali velky problem aj my.mala dostala vysoke teploty a doktorka kazala tekutiny lebo pojdeme do nemocnice.to bolo hrozne...doslova po kvapkach som to do nej tisla.normalne s flasky a stlacala som cumlik..tak vypila viac ako po lyzickach.odvtedy jej stale ponukam flasku s cajom aj ked si len raz cucla nevadi aj to bol pokrok.po dvoch mesiacoch trapenia mame vysledky a mala sa sama natiahne za flaskou ked je smadna a vypije za den po troskach aj 150 😀 .mozes skusit aj cistu prevarenu dojcensku vodu...mozno cajik nechuti 😝

cicimon
14. jan 2011

@matkaasebko kojim.

@weirdo moja zje cisty banan, hrusku.... jablko kombinujem s niecim -kasou napr, cisty este nejedla. davam aj ovsene a ine kase na olovrant... ale ryzove a pohankove vlocky len k zelenine,

cicimon
14. jan 2011

@weirdo ani piskoty nedavam - aj kvoli bielku aj cukru, este ma cas
@slavinka9 u mojej svokry detto - preco neje piskoty, preco toto a hento...