Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

denisocka
19. jan 2011

@michaela80 ale kde všade 😀 to ty si všade 😀

denisocka
19. jan 2011

@michaela80 oj,kukam jake peripetie mate, a HIPPku zjedla nie?

michaela80
19. jan 2011

@denisocka raz sa to do nej podrilo "nacgat"... uz nechce nic so zeleniny..ci to uvarim vo vode ci v pare...taku zeleninu onaku zeleninu a ajtak nezje...

j.a.j.a.j.a
19. jan 2011

@michaela80 .......u nas zabralo jablcko s mrkvou,po troske pridavat viac a viac mrkvy, 😀 mrkva a postupne ina zeleninka s mrkvou

denisocka
19. jan 2011

@j.a.j.a.j.a jabko si dala surove?

michaela80
19. jan 2011

@j.a.j.a.j.a my mame trosku problem aj s kakanim amrkva ju dost zapeka..no ale budem musiet skusit jablko a mrkva..ako si to robila?

brulka
19. jan 2011

@8aninka5 tak my sme neskusili dnes nic a nase prve papanie odkladame az na zajtra. dnes moj drobec nechcel ani mliecko, ma zvysenu teplotu z toho vcerajsieho ockovania ... tak snad uz zajtra bude ok a zacneme papat aj my 🙂 vsetkym ostatnym vela stastia s papanim !!!

j.a.j.a.j.a
19. jan 2011

@denisocka uvarene

j.a.j.a.j.a
19. jan 2011

@michaela80 pol jabka a kolecko dve mrkvy,postupne pridavat az zostane iba mrkva,mozes pridat aj MM...aj nas zapeka,...teraz davame hrusku na desiatu,,ta prehana,,ked obedujeme mrkvu....nenutit,nedavat na silu,lyzicka dve na zaciatok staci,iba ak dieta same otvory pusinku....nutenim len znechutis!!!

j.a.j.a.j.a
19. jan 2011

@michaela80 aku si skusala zeleninku?

maryanna
19. jan 2011

@denisocka fúha no tak to nesúhlasím, kojeno od 6teho a ovocný kompót teo nemal doteraz jedine domáci mu dám....to sú čo za...

mareli
19. jan 2011

to co su to za hovadiny ze kojene deti od 4.mes ovocie a zelenina??? boooze nechapem kam sa ponahlate niektore, kojencovi staci do 6.mes len materske mlieko az potom zacat zeleninkou. ja neviem, niektore akoby sa chceli predbiehat, co vsetko uz deti v 6.mes pojedia. prilis vcasne zavadzanie prikrmov cize pred 6mes kojencom vedie k neskorsej obezite u deti! ja ked bola moja mala v tomto veku, tak som sa snazila co najdlhsie ju len kojit a s prikrmami sme pekne zacali v 6.mes aj tyzdni a pekne pomalicky zeleninka potom ovociie a masko. a zas to budem tak robit, nechapem mamy, ktore zacinaju zbytocne skoro.

denisocka
19. jan 2011

prosim neobvinujte ma 😉 nedavam ovocie a už vobec nie kompot,ani domaci . len prezebtujem najnovšiu modu medzi odporučaniami detskej lekárky 😉

michaela80
19. jan 2011

@j.a.j.a.j.a mrkvu, kalerab,brokolicu,zemiacik...
@mareli ja som plne kojila ale aj 10-12 x za 24 hodin a mala vazi 5800 gr /porodna 2300/
doktorka nam kvoli "neprospievaniu" kazala zaviezt prikrm uz od 5 mesiaca 1 tyzdna ale zacali sme tyzden pred 6 mesiacom...
mla bojkotuje kojenie, cize cez den s nou od narodenia bojujem aby sa prisala...

maryanna
19. jan 2011

@denisocka treba však brať na vedomie že lekárky nie sú odborníčky na výživu.....sú to detské lekárky, a buď majp staré info, alebo prezentujú to čo im ponúka firma v letákoch....treba si hľadať informácie aj inde...kedysi platilo že kojiť do 4 mes, potom krupica, kadečo a od polroka sa akože mohlo jesť všetko...a výsledok? obezita, alergie, srdcovocievne ochorenia, cukrovka atd

denisocka
19. jan 2011

@maryanna samozrejme že to na vedomie beriem,inač by sme už dnes jedli maso,zapíjali to slivkovým kompotom a dieťa by mi sedelo obložene vankušmi aby si trenovalo chrbatik 😉

snapik
19. jan 2011

@maryanna souhlasím s tebou.Nějaké řídění podle tabulek je fakt hrozné

denisocka
19. jan 2011

@maryanna ale co sa týka tých prikrmov,je to teraz NOVINKA sa ziostilo,že čím skor sa začne prikrmovat a zavadzat leopk,tým je menej alergii,ekzemov a celiakie. takže preto mi kázala davat teraz od 4mes aj ked kojim,to zas nieje stara škola ale nove info

8aninka5
19. jan 2011

@denisocka ajj a malu plne kojim a az teraz ked ma 6 mesiacov som jej zacala davat prikrm..mne kazala sestricka davat od 4 mesiaca kasu aj ked mala pekne priberala-nedavala som...nech si hovoria co chcu,ty musis vidiet ci dietatku staci mliecko ...ja ked som videla ,ze mala je spokojna a staci jej moje mliecko nic navyse som jej nedavala...
A neviem kto sa to pytal ,ze dietatko odmieta prikrm...skusala si prihriat?lebo mojej malej chuti skor teplejsi...

maryanna
19. jan 2011

@denisocka ja čo viem tak je nové teraz že nie čím skor začať prikrmovať ale čím skôr zaviesť, resp dať ochutnať aj alergény proste zo všetkého ale len ochutnať aby sa tiež menej alergií prejavilo..ale je to teória ešte nie odskúšaná, preto odborníci na výživu hovoria až po 6 tom aj deti na UM....
čo je pravda je že lepok je najlepšie zaviesť kým matka kojí....vtedy sú steny žalúdka cránené materským mliekom pred agresívnym lepkom...

maryanna
19. jan 2011

@denisocka no keď by som to mala nejak rozumne povedať tak, podľa mňa treba sa hlavne riadiť dravým sedliackym rozumom....a mne to jednoducho nedá keď si predstavím malé telíčko, ešte nedotknuté, iba materským mliekom, a zrazu sa doňno začne ládovať, proste podľa mňa čím neskôr tým lepšie, nech tráviaci trakt dozreje......

akdarka
19. jan 2011

podla WHO stale plati 6mes. dokonca sa preferuje aj u deti na UM zacinat neskor...akym „vyskumom” podlozi dr tvrdenie,ze prikrmy od 4.mes by ma zaujimalo... 😕 😕

maryanna
19. jan 2011

@akdarka presne tak

denisocka
19. jan 2011

ta ma ukamenujte,xixi. Ale je pravda,ze teraz jem od zaciatku vsetko a maly nema ani bodku,pri prvom som sla s tabulkami a maly mal aj na zemiak reakciu

8aninka5
19. jan 2011

@denisocka aleee nie ...🙂 ved ja mam v tom tiez chaos...nic si z toho nerob..mna zas rodina odsudzuje za to ,ze malje nedavm cajik..ze ako mozem len mlieko...teraz ked som zacala davt zeleninku uz snad budu spokojni 😝 babky ti len chceli tym povedat,ze vsetko s mierou 🙂

denisocka
19. jan 2011

@8aninka5 rodina,tot samotna kapitola.

patatina83
19. jan 2011

aj mne povedala dr ked mal maly 4 mesiace aby som mu na vecer davala kase,,ale tiez sa mi to zdalo skoro.,,tak som mu nedala snazila som sa kojit aj ked nedavno som mala menej mlieka zo stresov a som mu par krat kasicku a zeleninku vyskusala dat...mlieko sa vratilo,,takze kojime ale za tyzden budmeme mat 6 mesiacov tak zacneme..neviem ako ho naucim na cajik on vobec nechce pit nic ani vodu..a po 6 mesiaci by sa mali uz zavadzat aj ine okrem mlieka ze?

adelaine
19. jan 2011

ahojte kocky,
prosim vas poradte, maly ma 6 mes. a 2 tyzdne, nedojcim, je na UM a prikrmujem, klasika,
ovocie, obedy zeleninovo masove...chcem sa vsak poradit s vami ohladom lepku...

kedy je vhodne ho dat, a akou formou, ako casto?
dakujem za vsetky odpovede 😉

8aninka5
19. jan 2011

@patatina83 no aj ja som myslela,ale kocky mi poradili,ze pokial kojiim,tak netreba...ze v prednom mlieku ma dost tekutin...a ja som malej ponukala cajik z flasky,to nechce,ani s poharika..len s lyzickou sa ako tak dari...ale to len vynimocne...
Ja sa chcem spytat ,malu z tej mrkvy asi zapieklo..uz 2 dni nekakala...mam to riesit ci cakat? co by pomohlo?viem ,ze to este nieje vela...ale aj tak...

cicimon
19. jan 2011

@adelaine cca po mesiaci zeleniny mozes aj lepok... ovsene vlocky alebo bezvajecne cestoviny do jedla, tak 1 pol lyzicu, tak 2x tyzdenne staci

@8aninka5 moja je kojene a vodu som jej zacala davat az po skonc 7mes... z hrnceka so silikonovym cucakom... s aventovym nevedela pit a s tohto jej ide... vypije mozno 2dcl za deen, ale kojim ju dost, tak to podla mna staci. caje ani nic ine nedavam, len vody... a nie flase len z hrnceka... sice jej chvilu trvalo, kym to zacala pouzivat na pitie a nie na hryzenie, ale uz je to ok

a k tomu kakaniu... daj nieco dalsie, vlocky alebo slivkovu vyzivu, ak uz davas ovocie.. a malo by to pomoct