Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

zuzka99
16. jún 2008

ahoj Kuky, čo sa týka varenia s vodou z vodovodu, mne povedala dokina, že po 6 mesiaci netreba ani na priame pitie prevárať. čo doktor to ale iný názor, neviem ja budem asi variť z kohútika. a čo sa týka flašiek s tým skusenosti nemáme ešte, a nie je to na tej flaške napísané dokedy spotrebovat po otvorení?

junovka
16. jún 2008

kuky8"
1.ja som stale varila vo vode z kohutika
2.my sme taky problem nemali, nakolko sme take prikrmy nepapali...ja ich neuznavam 😉

kattom
16. jún 2008

kuky8 - prvy mesiac-dva som pouzivala lucku (mali sme v zasobe kupenu z metra, tak som minala pomaly). potom uz len z vodovodu.
kupovane prikrmy - pisu tam, ze sa nema nechavat. ale ja som nechavala v chladnicke do druheho dna, ked vsetko nezjedol. aby som tam ale nestrkala lyzicku oslintanu, tak som si vzdy tretinu z prikmu vylozila do misky a odtial ho krmila. ak mal malo, dolozila som. ak nezjedol, to co bolo v miske, som vyhodila. zo zaciatku som davala kupovane prikrmy - mrkvu, brokolicu, spenat. zemiak som varila klasicky. a ked uz aj mrkvu zvladal papat - ze po piatich lyzickach neprestal jest, tak aj mrkvu som varila. zeleninu som mala bio od nas zo zahrady, nehnojenu. a tiez od roznych rodinnych prislusnikov, vsetko nehnojene a nepostrekovane. a kedze sme s prikrmami zacali v septembri, tak cast urody som aj obvarila, naporcovala a mala v mrazaku a odtial brala potom.

zuzka99
17. jún 2008

ahojte, chcem sa opýtať. akosi tomu nerozumiem, mi to vrta v hlave. včera som popredu obzerala nejaké tie flaštičky v obchode (teda už ich obzerám riadne dlho, strašne sa teším na prikrmy), ale nechápem prečo je napr. na príkrme s brokolicou a morčacím masom napísané že od ukončeného 4. mesiaca (asi pre nekojené deti) ked sa može maso až v 6 . mesiaci (pre nekojené deti). Kojeným sa pridáva plus 2 mesiace ako je písané na kašičkách a kupovaných príkrmoch? lebo napr. aj taká kaša s tropickým ovocím je tam myslím od 7. mesiaca, pritom toto ovocie možu po roku. ako to vlastne je?

kacenka83
17. jún 2008

kuky moje naivne predstavy o tom ake su detske vyrobky kontrolovane boli zmarene tym, ze vraj napriklad taka dojcenska voda Lucka nie je moc lepsia ako ta kohutikova, je to v podstate len marketingovy tah a kedze chceme pre tie nase deti len to najlepsie tak my tu Lucku aj kupujeme... este teraz robim caj, alebo riedim stavy s dojcenskou vodou, ale ked nam dojdu zasoby prejdeme uplne na tu kohutikovu, akurat ja ju prefiltrovavam a prikrmy robene doma robim nad parou z kohutikovej vody a v pohode
co sa tyka nezjedeneho prikrmu, mozes odlozit aj na druhy den, ale nemalo by to byt zohrievane... inak na kazdej vyzivke mas napisane ako dlho to mozes skladovat
zuzka ani ja neviem ako to je, ja sa riadim zlozenim ak uz teda takyto prikrm kupujem a davam iba to co uz ma zavedene a co moze, myslim, ze kasa s tropickym ovocim je len marketingovy tah a kazda mamina si zvazi ci to svojmu dietatu da, pripadne je to urcene pre starsie deti a oni len udavaju spodnu hranicu... tieto prikrmy nie su uplne v sulade s tym co by deti mali papat, v kazdom najdes, ze obsahuje sol, smotanu, rajcinovy pretlak... je to len na tebe ci kupis 😉

kacenka83
17. jún 2008

no a mna by zaujimalo ako zistim, ze mi reaguje na nejaku zlozku z jogurtu? zacala som davat jogurt a v podstate neviem co mam cakat, ci vyrazky, alebo skor hnacky a grckanie a bolest bruska?

kuky8
17. jún 2008

Ďakujem za odpovede a napadla ma ešte jedna otázka (no bude ich asi viac, ale to s postupným pridávaním zeleniky 😀 ) - tie výživky sa hádam nedávajú deťom rovno z chladničky, že? Ako ich podávate? Pri izbovej teplote alebo trocha prihriate?
Aby som upresnila - ani ja nejako extra nesúhlasím s výživkami a budem sa snažiť robiť malému z čerstvej zeleninky príkrmy, ale raz za čas skúsim aj tie (aby som vedela, či ich bude vôbec papať 😕 )

kacenka83
17. jún 2008

kuky urcite ohriat, nie priamo z chladnicky...
a co sa tyka vyziviek, aj ja mam v zasobe par, lebo ked nestihas tak ocenis, ja ked som dokoncovala bakalarku tak bol drobec tyzden na vyzivkach z obchodu 😎 ale teraz uz varim 😉

kattom
17. jún 2008

ku kupovanym prikrmom - no oni tam pisu, ze od 4. mesiaca alebo pod. a na to, kedy sa co moze davat detom velmi vyrobcovia neprihliadaju. napr. vo vela zlozkach bol zeler - totalny alergen! ak uz kupovane, tak treba si precitat zlozenie, lebo ako pise zuzka99 moze tam byt zlozka, ktoru babo este nepapalo, alebo ju chceme davat az neskor
k ohrievaniu - vo vodnom kupeli som robila a aj v mikrovlnke niekedy.
ja som tiez nie velmi za kupovane, prave preto, ze tam je vselico ine pridavane, ale boli obdobia, ked som vyuzivala a davala malemu - pri cestovani mimo domu, zo zaciatku pri zavadzani novych veci - kvoli trom lyzickam som nechcela varit. potom som sa snazila varit tak na dva dni vzdy pre maleho (t.j. jedol dva dni to iste) a tretiu cast uvareneho som mrazila. ked som mala v mrazaku 10 porcii, tak som nevarila a vyberala odtial.

tami712
18. jún 2008

ahojte,
mám jednu otázku, po akom čase ste po zeleninových príkrmoch pridali detičkám aj ovocie - jabĺčko, banán? mne doki povedala, že ovocie môžeme až po ukončených 5.mesiacoch 😨

katia7
18. jún 2008

ahoj presne tak som to robila, nejaky tyzden po ukoncenom stvrtom zelenina a ovocie az po piatom, neboj nic nezmeskas este ti to na nervy pojde 😉 zlate casy s mlieckom 😀

denisocka
18. jún 2008

baby poradte,týžden skušame prikrmy-klasika 3dni mrkva, 4den zemiak + mrkva ,7.den + broko . Asi od zemiaku -tuším,asi som si všimla že ma na hrudniku take male bodky,ako krupička,ale neni to vidieť len vo svetle-slnku,ako hrbolčeky,neni tončervene,take jemne drobne a aj na brade a po stranách lícnych kostí ?to môže byť nejaka ta alergia na zemiak?čo teraz,to už nebude môcť jesť zemiaky ? 😀

kattom
19. jún 2008

tami712 - ja som ovocie zacala davat tak 5-6 tyzdnov po zelenine. ked uz mi papal cely prikrm na obed, tak bud na desiatu alebo olovrant som zacala davat

denisocka - moze to byt alergia, ale nemusi ju mat dozivotne. ide o to, ze babatka su naucene travit iba mliecko - pol roka nic ine nejedia a potom zrazu musi ich travacia sustava spracovat aj ine. skus zemiak chvilu nedavat a potom znova. alergia na zemiak byva velmi zriedkava. ak sa ti znova po zemiaku vysype krupickou, isla by som to ukazat lekarke pre istotu

martina46
19. jún 2008

Čo sa týka prevarania vody, alebo teda používanie vody z vodovodu, ja inú ani nemienim. Zvlášť, keď som si prečítala niekde diskusiu a veľa detí vraj grckalo z dojčenskej a v pohode znášali vodovodnú.
Každopádne, ja od narodenia podávam vigantol na lyžičke umytej v normálnej vode z kohútika. Nikdy som neriešila vyvárať ju.
Tiež, keď som malú kúpala, od malička si pchala pästičky do pusy a samozrejme aj tie omočené vo vode na kúpanie. Možno je to veľký rozdiel, keď "užije" takýmto spôsobom pár kvapiek, alebo sa jej napije, ale možno to až taký veľký problém nie je.

lenocka6
19. jún 2008

Ja napríklad varím deťom v prefiltrovanej vode, davam im ju aj pit. Ale co sa tyka nazoru ci dat vodovodnu alebo kupovanu vodu, ja by som dala skor kupovanu. 🙂

l.lara
19. jún 2008

ahojte, my mame 5 a pol mes. 2 tyzdne papakame ako prikrm zeleninku a neviem kedy mozeme dat masko a kedy zacat s ovocim. poradi mi niekto? mozno to tu je ale neda sa to cele precitat..dakujem.

lenocka6
19. jún 2008

no ja by som 5 a pol mes. babku este mesko nedavala. Ste kojeny alebo papate UM. Lebo sa mi zda, ze ste zacali skoro papkat prikrmy. 🙂

l.lara
20. jún 2008

lenocka, dojcim, ale to nestaci, tak dokrmujem UM, ale ani to nestaci ☹ a tej zeleninky vela nezjeme..

sirinka
20. jún 2008

chcem sa opytat, odkedy ste davali detom jablcko alebo hrusku...teda toto tvrdsie ovocie nepostruhane a odkedy uz aj so supkou???

kuky8
20. jún 2008

ahojte, no tak už dva dni "bojujeme" s prvou mrkvou ☹ Na lyžičku je zvyknutý, ale z jej "obsahu" je malému akosi divne... vypľúva to, dokonca ho naplo...Nemáte nejaké finty? Ako dlho sa oplatí skúšať jeden druh? Na MK som sa stretla aj s názorom, že detičkám najprv podali kaše a až neskôr zel. a ovoc. Ja by som predsa len chcela zostať pre tej zelenine...

sirinka
20. jún 2008

kuky napina ho a vypluva mozno len preto, ze este nevie ako to ma spravne posuvat jazyckom...nam to trvalo skoro 2 tyzdne kym som mohla povedat...tak papape 😀

lenocka6
20. jún 2008

kuky8 skus zeleninu dva dni vynechat a potom mu to dat znova. Mozno mu to zachuti. Mozes skusit aj kase podla veku dietatka.

martina46
20. jún 2008

My sme boli teraz v nemocnici kvôli problémom s papaním a pasovala som sa s príkrmami predtým už 3 týždne a vždy len pár lyžičiek. Teraz si malú na obed vzala sestrička a o 10 minút ju priniesla, že zjedla 100ml zeleniny! Samozrejme, z chodby bolo počuť rev, čiže násilie bolo, ale išlo to tak 2 dni, na 3. som už malú kŕmila ja a zjedla asi 150 celkom v pohode. Čiže násilne do toho, aby si dieťa zvyklo a potom to už pôjde 😉

denisocka
20. jún 2008

jé maťka,ste už doma?pod mi poreferovať na skype čo a jak

no naše príkrmy - kuky,kukám že už si začala 😀 .u nás prve 3dni mrkva bola hroza,mskoro som dieťa udusila-lebo som to len popučila.akonáhle som to prepasírovala cez sitko tak mrkvička šla,zemiakl nie 😒 ,brokolica +mrkva hej ...potom som zemiak na 3dni vynechala kvoli tým bodkám po tele a dnes som urobila čisty zemiak tak ani za fras neotvori usta .neviem,snad mu asi ten škrob lezie hore krkom.ked to už mal v puse tak zjedol,ale kým som mu to dnu narvala tak sme pozerali toto - toto je

naša finta

https://www.youtube.com/watch?v=t_ae1GwVIi0

ale jednu chybu má,ze usta otvori v smiechu len pri prvej vete macka ,vtedy mu dám lyžičku a potom celu pesničku pozerá a ani nedýcha,ked skončí tak krik 😀

kattom
20. jún 2008

sirinka - doteraz mu supem aj hrusku aj jablcko /ja som alergik/ a na jesen uz od toho roka a pol vyskusam aj supku. jablcko mi nechcel dlho papat, skusala som, skusala. hrusku, ked bola makka popal, ked tvrda, ozuzlal a nechcel. zacal mi ich jest asi tak v 13tom mesiaci
kuky - ak dojcis, tak mu do toho skus primiesat materske mlieko (alebo len kvapku dve na lyzicku dat) - ak papa umele, tak mu tam skus pridaj troska umeleho - postupne mu to vynechas, mozno pomoze. a skus to pomixovat/prepasirovat, aby tam nemal hrudky ako pise denisocka. (jedna kamoska mala dokonca tak, ze asi tri tyzdne jej mala vsetko vyvracala von - stacili dve lyzicky a sup.. fakt si musi to babo na novu chut zvyknut)

denisocka
20. jún 2008

baby kedy možem dať jabko?a najprv varene?dusene?

junovka
20. jún 2008

denisocka, kedy si zacal s prikrmami?Ak si zacala len teraz na 6 mesiacov, predpokladam, ze zeleninkou, tak ovocie zacni az v 7 mesiaci.Mozes dat aj surove , nastruhane jablko.Ak nebude chciet, tak obvar ho, zmixuj

kattom
20. jún 2008

denisocka -minimalne mesiac po zavedeni zeleniny. surove by som nedavala - kvoli alergenom v nom. osupat a podusit na vode chvilu, aby zmaklo alebo uvarit vo vode do makka, roztlacit vidlickou a take dat

denisocka
20. jún 2008

baby fakt?a ja sa už vytešujem že zajtra kupime jabko 😲 ,začala som minulý ponedlok,takže pred týždnom aj niečo

pemar
20. jún 2008

denisocka, ja mam v pokynoch od lekarky ze ovocie po tyzdni od zavedenia zeleninky 😕
tak sme tak aj zacali, ale nie surove, prvych par krat nechat chvilku prejst nad parou co znizuje alergennost jablcka. ale mala mi to aj tak nechcela, tak ficime na frutapure, to nam chuti 😀