Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

michellina
13. máj 2012

a kedy mozem zacat s ovocim na desiatu? Radsej az ked is zvykne na zeleninku? Bojim sa a by mi po ovoci uplne neodmietala zeleninu, skusala som uz banan a jablcko a celkom jej chutilo.
@anaxamon takze myslis, ze v pohode ked mi prvy mesiac papa velmi malinko? Fakt niekedy dve lyzicky a koniec :( Nechcem ju nutit, lebo to asi tiez nie je dobre

ciernavila
14. máj 2012

baby chcem sa poradit....mne maly uz ma 13 mesiacov. Posledne dni sa uz nekojime, predtym sme kojili u len vecer. Umele mlieko mi nechce pit tak davam kasu nie len vecer ako predtym ale uz aj rano, aby mal dost tej mliecnej davky. Volakto tu na koniku pisal ze ked robim kasu s umeleho mlieka, tak kasa aj mlieko musi byt tej istej znacky a nemalo by sa to striedat. Lenze moj syn mal uz aspon od 7-8 mesiaca kase, robila som vsetky nemliecne zo Sunaru a mliecne som davala Hami alebo Sunarka. Kedze som sa na konikovi docitala ze to ma byt jednotne kupila som ospevovany Sunar Nutradefense lebo ten ma vraj nejake latky co ostatne mlieka nemaju /Tusim mastne volake kyseliny uz si nepamatam/ a davam len do toho nemliecnu Sunarku a striedam nikedy s mliecnou kasou Sunarka. Problem ze u nas v meste dostat nemliecnu len jeden druh - tu osmizrnnu s medom. Bude vadit ak do toho Sunaru budem sypat aj nemliecnu napr NEstle - trebars nejaku ryzovu? Ved ked je nemliecna by to nemusela by ta ista znacka nie? Odvtedy co som to ale zjednotila a presla mi z normalneho sunaru na Nutradefense Sunar maly kadi strasne makke a rozplacnute kakanice co mi ani z latkovej plienky skoro nejdu dat a viac to pachne. Klasicky bobek je minulostou. Mam prejst zas na klasicky Sunar alebo to je normalne?

katyxq
14. máj 2012

@ciernavila Značky můžeš klidně kombinovat, nevidím jediný důvod, proč by to nešlo, ale při vyvážené stravě není od roka UM (ani normální kravské mléko) potřeba 😉.

ciernavila
14. máj 2012

@katyxq no len ked vsade pisu ze dieta v jeho veku ma vypit aspon pol litra mlieka, a on uz ziadne uz nepije tak som sa bala aby mu nic nechybalo preto mu tie kase davam dva krat

katyxq
14. máj 2012

@ciernavila Tak si příjem vápníku spočítej: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...

ciernavila
14. máj 2012

@katyxq jej vdaka za clanok, to si precitam, maly miluje zeleninu aj ovocie a duplom zelene veci ako brokolicu a spenat- a ekzem mame na rucicke trocha tiez takze sa to zide.

lubik78
14. máj 2012

ahojte.potrebujem aj ja poradit.mame 6 mesiacov,a uz asi tak od 4 mes som jej pomaly davala skusat,rozne kase,zmixovanu zeleninu,presnidavky...no a ona mi to odmieta.lyzickou to vobec nie,zakazdym to vypluje ☹ a ked jej dam do flase,tak vypije ani nie polovicu kase a uz nechce.ako ste to riesili?dokyna mi povedala,ze do 6 mes sa tym nemam zatazovat.ale uz mame 6.... 😅
a takto to ide dookola skoro kazdy den.niekedy nemam uz na to nervy,tak cely den pije len UM.
a ked pije mlieko,tak sa len vrti a vätsinou pijeme na 2 krat 🙂
jedava kazde 3-4 hod.

cicimon
14. máj 2012

@lubik78 jedla od zaciatku z flase ci z lyzicky a teraz odmieta?

lubik78
14. máj 2012

@cicimon kase som jej zacala davat z lyzicky.do flase az potom,ked ma to omrzelo.ale ako som uz pisala,ani tak dobre ani tak... 😖
pri prvej dcere som nemala ziaden problem.papala pekne od 4 mes z lyzicky,nepamätam si,zeby som jej dala kasu do flasky 🙂

cicimon
14. máj 2012

@lubik78 no asi si zvykla na tu flasu.... tak treba skusat s lyzickou... a nemyslim si, ze 6mes je doba ked to treba riesit,,, moja do roka jedla strasne malinko

lubik78
14. máj 2012

a ono pri druhom dietati uz nie je taka trpezlivost a hlavne cas davat papat dietatu vyse pol hodiny 😖 aspo u nas je to tak... 🙂

lubik78
14. máj 2012

@cicimon skusam skusam 🙂

cicka77
16. máj 2012

ahoj maminky ja som mlada maminka mam 18 rokov a chcela bi som sa vas spitat ci moze moj 2mesacny sincek uz ponalicki zacat papkat nejake jogurti alebo tak ake s tim mate skusenosti?????? 🙂

sova33
16. máj 2012

@cicka77 Ahoj, ve dvou měsících určitě nic jiného než UM nebo MM ne. A jogurty až od 8 měsíců (plus mínus, názory se liší). Podívej se na stránky kojeni.net , tam je docela dost informací.

apoloma
22. máj 2012

ahojky su tu maminky v tejto teme ktore maju priblizne take dietatko ako ja?chcem sa poradit ako prikrmujete kolkokrat denne ci iba 1x ako ja a cim ste zacinali co vasim detom chuti kolko piju este um mliecka a tak podobne dakujem ozvite sa mamky))

glee
22. máj 2012

Chcem sa opytat skusenych mamiciek, ci do prvych prikrmov patria aj polievocky? A ako mam taku polievocku pre babo pripravit?

glee
22. máj 2012

@apoloma Ahoj 🙂 ja zatial prikrmujem 1x na obed, zacali sme pred 11 dnami a davam jej zeleninku. Najprv mrkva, potom zemiak - ten moc nechutil, tak brokolica, posledne 2 dni som davala brokolicu a zemiak. Inak moju z tych prikrmov riadne zapeka ☹ dnes sa vykakala po 9 dnoch, ale uz 5 dni sa riadne pucila. Skusala som kadeco, ale nakoniec asi najviac zabrali probiotika. Teraz mam dilemu, co dat zajtra? Chcela som karfiol, ale nezohnala som v obchode, tak mame doma por a kalerab...

katyxq
22. máj 2012

@glee Polívky se dávat můžou, příprava je stejná jako u pyré, jen se dá víc vody.
Tady je obecný recept na polévku pro kojence:
100g zeleniny a brambor umyjeme, očistíme a nakrájíme nebo nastrouháme na drobné kousky, které uvaříme ve 250ml vody doměkka. Poté měkkou zeleninu propasírujeme nebo rozmixujeme a pro dobré vstřebávání vitamínů přidáme 1 lžičku (5ml) vhodného rostlinného oleje - slunečnicového, kukuřičného nebo olivového, můžeme přidat i 1 lžíci (20-30g) rozmixovaného vařeného masa. Maso potřebuje mnohem delší tepelnou úpravu než zelenina, proto ho uvaříme zvlášť, masový vývar můžeme použít místo části vody k uvaření zeleniny.

Zkuste dýni (tekvicu) nebo cuketu, ty by neměly způsobovat zácpu ani nadýmaní. Květák (karfiol) a kedlubna (kalerab) jsou poměrně nadýmavé.

ibajeho
25. máj 2012

Chcem sa spytat my uz tiez mame za sebou mrkvu zemiak a brokolicu a tekvicu, dokonca aj cukinu ale ta nam nesadla tak som mu ju uz ani dalej nedavala. Teraz robim misung zemiaku brokolice a mrkvy ale neviem co dalej? A za dalsie kamosky mi vraveli ze po dvoch tyzdnoch co uz mali sme vcera mam davat na olovrant alebo desiatu ovocie. Tak som spravila jablckove pyre, ale neviem kolko mu mozem z toho dat?dala som asi 5lyziciek a uz som mu ale nedavala zapit um po tom jablku, ma sa vobec po ovoci davat zapijat um ci nie? Neprezenie ho z toho???lebo to co nespapa pri zeleninke tak vzdy doplnim mlieckom tak teraz neviem ako dalej. Dakujem za rady

tortelinka
26. máj 2012

chcem sa opytat, ci ste davali detom hamanek vyrobky, neviem ci som blba ale vobec mi nesedia zlozky potraviny napr jahody s jogurtom od 5 mesiaca a pod...co si o tom myslite?

tortelinka
26. máj 2012

@luckaprima pozerala som link co si pridala, ok, len ma prekvapil dezert s tvarohom 😕

careamell
26. máj 2012

@ibajeho Neviem, ako staré bábanko máš, ale v prvom mesiaci prikrmovania by stačila zeleninka. Po mesiaci by som pridala ovocie. K tej zeleninke môžeš pridať ovsené vločky, aby si začala pomaly s lepkom. Ten, ako som teraz čítala, je najlepšie zaradiť do 7. mesiaca. Uvaríš si polievočku zo zeleninky, čo si napísala, nejaké zeleninovú a pridáš jemné ovsené vločky. Potom aj cestovinky vyskúšaj, a už ďalej, pohánku, ryžu, poradím aj červenú šošovicu.
Po mesiaci zeleninkovania daj ovocie, na olovrant, aby ti po sladkej desiatej neodmietal nesladký obed. Ak kojíš, tak by som dokŕmila, ak by si to dieťatko vyžiadalo, stále je tento prvý rok najdôležitejšie mliečko. Po čase, ako bude papať viac, tak už ho toľko vyžadovať nebude. Prehnať by ho nemalo. 🙂

luckaprima
27. máj 2012

@tortelinka no ano.. viem si predstavit a este papame kopec dalsich veci co mamicky prekvapuju, tie som tam ani nepisala 🙂 vyber si z toho co uznas za vhodne, kazde babo je ine a kazda maminka je ina, napr. moja prva dcera este v dvoch rokoch nepapala sladkosti a ak jej nahodou niekto nieco postrcil bez mojho vedomia tak to vyzvracala.. ale nasa druha pribcezna Karinka uz kusky cokoladky aj kolaciky zuje ako nic.. od siedmich mesiacikov.. zas jej nedavam celkom cokoladky papat, len tak ochutnat 😉 trosicku aby vedela ako chuti zivot.. a veeelmi jej chuti, dnes si odhryzla celu tablicku s cokoladky milkinis a neotvorila pusu kym ju nezozula celu.. tak.. tak

luckaprima
27. máj 2012

@tortelinka my ano, od stvrteho mesiacika, myslim ze tam nie je naozajstny jogurt.. len taky nejaky akoze.. taky slabsi, bez zivych kultur, tie s jogurtom a tvarohom jej chutia najviac.. ale davame ovko, hamanek sme nemali, skus dat trosku a uvidis ako zareaguje, ci sa pekne vykaka a podla toho sa zariad 🙂

luckaprima
27. máj 2012

@glee na dobru kaku u nas najlepsie zabrali tiez probiotika a teraz ich vystriedal biely jogurt s varenym ovocickom a postruhanou piskotkou a kakame jedna radost dva - tri krat za den

tortelinka
27. máj 2012

@luckaprima no, ja som skusila dat malinky kusok jahody a vysypal sa...takze tak, radsej nebudem riskovat a co si skusala take, co tu nepises?daj typ 😉

mirka00
27. máj 2012

baby ja potrebujem vašu pomoc ohľadom príkrmov.no,napíšem vám príklad.ráno vstaneme o 7 okolo 9 mu dám mliečko,potom ide spinkať.keď sa zobudí,dám mu výživu a ešte mlieko.ale obed nejako nestíham.kedže sme na prechádzke a pospí aj s prestávkami aj dve hodiny.ale ked prídeme domov je hladný takže na obed nám nezostáva čas lebo má nervy čo je hladný.vlastne to nie je už obed ale skoro olovrant pred večerou mu dám výživu alebo kašu a ešte za chvílu mlieko.neviem či mám s ním chodit von až po jednej hodine,alebo aj ked je nervný dať mu príkrm?proste si to neviem asi časovo rozdelit,už by som pomaly chcela mu to obedné mliečko nahradit tuhou stravou alebo je ešte skoro?baby dúfam,že ste ma pochopili čo mám na mysli?

luckaprima
27. máj 2012

@tortelinka no napriklad kuriatko na smotane som robila klasicky na cibulke s naozajstnou smotanou a cestovinkou, halušky do polievočky robíme z celého vajíčka a nie len žĺtka, jahody už papáme automaticky, ale tiež sme so všetkým začínali opatrne, už sme mali aj ananásik.. a vlastne papá všetko ako my, len jej to pomixujem, lebo kúsky nechce a odoberiem samozrejme predtým než sa korení... no teda minulý týždeň ochutnala aj haruľu a v tej bolo korenia až až, ale moc jej neublížila, len tak kúsok do rúčky.. a dnes mi odhryzla kus čokolády a neotvorila pusku kým ju nespapala.. ale buď opatrná, najd§ležitejšie je sledovať svoje dieťatko a prispôsobiť sa mu, my napr. máme u susedov kamoša, ktorý už počas šiesteho mesiaca papal s mamou polievočky.. všetky v reštike, nemixované... každý sme iný

tortelinka
27. máj 2012

@luckaprima fiha, tak to teda by som sa bala, exoticke ovocie, smotana...ale ako hovoris, kazde je ine, zeleninu papa takmer vsetko, polievku vyvar davam, odoberiem bez soli a korenia, zeleninu a masko na kusky, papa v pohode, jahody teda uz neriskujem

luckaprima
27. máj 2012

@tortelinka aha a este jeden prehresok papame - solime po troske, lebo ked zacala malicka papat sladke ako jogurty, ovocicko a pribinaky tak zacala ohrnat nostek nad zeleninkou, ale sol zabrala, teraz papka pekne vsetko. A kolko ma tv oj drobec? My teda papame pekne ale ked jej necham kusky tak nechce.. teda okrem sladkeho, dnesna cokolada jej nevadila 😉