Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

extrate
28. okt 2012

@katyxq Ďakujem za radu. a prečo by som ich nemala dávať do príkrmu? v tom článku som sa to nedočítala...
moja malá má problémy s kakaním, dr. poradila viac vlákniny. už jej dávam ovsené vločky, a tie otruby som chcela dať aby nemala stále to isté..

xlucia
28. okt 2012

@extrate otruby najskor od roka!!!!!!!!!!!!!! doskriabes malej creva.

katyxq
28. okt 2012

@extrate Protože otruby = téměř čistá neroupustná vláknina. Na problémy s vyprazdňováním u miminek to chce spíš dávat probiotika (pokud maminka kojí, tak je mám brát i ona), sledovat, po kterých potravinách je zácpa (obilniny, listová zelenina, mrkev), příkrmy dostatečně mastit (aspoň lžičku, dvě na 100g) a dávat víc tekutin - s přidáním vlákniny by se naopak zácpa zhoršila.
Nevím, jaké příkrmy dávate, kolik jich sní, kolikrát denně atd...

extrate
28. okt 2012

@xlucia dobre, veď neviem tak sa pýtam. nemusíš hneď kričať

xlucia
28. okt 2012

@extrate 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

extrate
28. okt 2012

@katyxq Takže by si nedávala ani tie vločky? Keď som jej ich pridala do ovocia tak sa vykakala po 6 dňoch konečne, som myslela že to pomohlo....
probiotika dávam, raz za 5 dní ako mi odporučila dr. olej dávam ale menej ako píšeš..len takú pol lyžičku som dávala. tekutiny - vodu pije ale nie moc, len pri jedení zapíja. no a kojím aj 5x za deň aj viac, plus v noci tiež.
príkrmy dávam 2: na desiatu ovocie a na obed mäaso a zelenina.

katyxq
28. okt 2012

@extrate Předem namočené a rozvařené ovesné vločky bych občas dávala (klidně do ovoce), tak lžičku až lžíci, nám taky pomáhají. Probiotika dávej každý den, můžeš je vmíchat do ovoce (to se nedává teplé, tak baktérie nezabije). Jinak množství tekutin mi přijde OK, trochu bych přidala tuku a sledovala, po čem nejvíc bývá zácpa - ještě taky bacha na syrové ovoce s velkým obsahem pektinů (jablka, hrušky, broskve, meruňky), to je lepší vařené, pektiny se varem rozloží a nedráždí pak trávicí trakt.

miskax2
29. okt 2012

@maruja za pokus to stoji 🙂

careamell
29. okt 2012

Kočky, môžem dať hlivu ustricovú malému? Má 18 mesiacov, asi by som spravila paprikáš.

jancip
29. okt 2012

Je nutné povařit jablko? V čem mohou pektiny uškodit?

katyxq
29. okt 2012

@jancip můžou dráždit trávicí trakt - průjem, zácpa, nadýmání ... ale nemusí, je to individuální 😉.

saska.t
29. okt 2012

@careamell v malom mnozstve mozes kedze su tazke na travenie, vyborne naa podporu imunity 😉

keira
30. okt 2012

4.5 mesacny moze brokolicu?

katyxq
30. okt 2012

@keira Pokud bude chtít příkrm, nebude mít na ni alergii (což se stejně zjistí až po zavedení do příkrmů, jinak to nejde) a nebude ho nadýmat, tak ji může 🙂.

denaalubos
2. nov 2012

Prosim poradi mi niekto,od kedy moze dieta vajicki, bielko alebo zltko do polievocky? Mame 7mesiacov.

janka196
2. nov 2012

@denaalubos zltko moze, my sme zavadzali prikmy tak ze 6 dni v tyzdni bolo masko a raz vajecny zltok. bielko sa odporuca az od roka tusim

elisskah
2. nov 2012

aj ja som citala, ze raz do tyzdna zltko. Bielko nie.

garfie
2. nov 2012

@denaalubos Bílek až po roce, žloutek cca 2-4 týdny po zavedení zeleninových příkrmů. 1x týdně místo masa....a pořádně uvařit!!!

denaalubos
2. nov 2012

@janka196 @garfie dakujem za radu

garfie
2. nov 2012

@denaalubos tohle je výborné, taková příkrmová bible 🙂
http://www.kojeni.net/prikrmy.php

katyxq
2. nov 2012

@denaalubos A alergologové v poslední době říkají, že inbílek (ryby, ořechy) zavést klidně už po půl roce.

denaalubos
7. nov 2012

@janka196 @garfie a baby poradite mi co mam davat malej 7mesacnej na olovrant s desiatu,davam vyzivu alebo cerstve ovocie s puskotou od nestle, ale stale dokola, co ine mozem dat alebo ste davali?

garfie
7. nov 2012

@denaalubos Víš co, já to vlastně taky pořád točím dokola...většinou teď ani moc nestřídám ovoce, protože máme obrovskou úrodu jablek, tak jedu v nich ☹
Doktor mi říkal, že můžu pomalu i bílý jogurt, ale zatím spíš jen lžičku-právě třeba přimíchat k ovoci, tak to zkus. Možná ještě kaše?

janka196
8. nov 2012

@denaalubos ja som davala len ovocie. nas jogurty nepapa. nechce ich ani lekarka neodporuca. ale naucila som ho na tie grahamove keksiky ci ako sa to vola od bonavita 🙂 tie miluje

monuska342
8. nov 2012

ahojte uz sme zacali aj mi prikrmovat len je problem s tym ze maly nechce papat cistu zeleninku varenu doma s kupovanou problem nema zeleninku spapa iba ked ma v nej aj trochu ovocnej vyzivy vtedy nema problem...nezvykne si na sladke?ako ste to riesili?

danielkabn
8. nov 2012

ahojte,chcem sa spýtať na príkrmy..môj malý mal 5 mesiacov a 2 týždne 😒 a nebol kojený,je na UM,začali sme s príkrmami,teda snažíme sa.Prvý krát čistá mrkvička,vcelku v pohode,na druhý deň už vyplúval,potom som deň vynechala,a na ten ďalší dala so zemiačkom,tiež v pohode,a zasa ďaľší deň vyplúvanie.Zasa deň pauza,potom brokolička a mrkvička a znova to isté...viem,že by sa nemalo pauzovať,ale jednoducho sme nestihli prísť domov,lebo sme boli vonku na prechádzke.Ale hneď za príkrmom som dávala mliečko,a neviem,či netreba medzi tým nejakú pauzu,aspoň pol hodku od príkrmu,lebo odvtedy začal malý strašne moc kakať,aj 6x za deň,čo bolo normál u nás 3x.Inak máme UM Nutrilon Comfort,lebo sme mali problémy s grckaním,tak nám ho doktorka predpísala.Ale odkedy som zaviedla tie príkrmy,tak ani to mliečko nejako nechce.Taktiež sa chcem spýtať,kedy môžem dať mäsko,žĺtok,či večerné mliečko nahradiť kašičkou..ja som z tých príkrmov trochu somár,každý píše inak,každá mamina prikrmuje inak a ja neviem,čo je správne,aby som malému neublížila,lebo dneska som mala pocit,že aj bruško ho z toho bolelo,z tej mrkvičky,nakoľko dosť plakal.Ovocie nechcem ešte zavádzať,lebo to viem,že by si zvykol na sladké,stačí,že pije čajík,vodičku prevarenú nechce ani za svet a to som teda najprv odmalička skúšala vodičku a keď nechcel,tak sme skúsili čajík a odvtedy len čajík,nič iné.

elisskah
8. nov 2012

@monuska342 ma estelen 5 mesiacov, on si zvykne. Ako dlho prikrmujes? davaj len zeleninu, zvykne si. Neviem co vsetko si mu uz davala, ale skus kombinovat zeleninu. mrkvu zemiak,tekvicu,brokolicku,karfiolik.....a ako mu to pripravujes? kupovane je jemne pomixovane. Ak len pucis, tak mozno preto nechce domace.

elisskah
8. nov 2012

@danielkabn aj moja pije cajik,rozne druhy. ja som dala mäso a zltok az ked papala uz vsetku zeleninu. Na to ma este cas, nech sa este nauci a zvykne si papat. Ked este nie je mrzuty alebo neplace od hladu, tak hned mliecko nemusis dat. Ja ked som hned dala, tak vygrckala s mliekom aj to malo co vtedy zjedla. No teraz uz papa riadne velke porcie, takze mliecko ma 3x za 24hodin. ja som zacala davat, nechcela absolutne ani lyzicku, 3 dni po sebe som sa snazila, potom 5 dni prestavku a potom zas, zjedla len lyzicku a viacej nic, zas pauza a potom uz papala, aj ked jej to este s tym jazyckom tak neslo a vysuvala to jedlo von, tak som jej ho stale davala a pomalicky prehltala. A postupne sa naucila papat pekne. To nevadi, ze tak kaka, horsie by bolo keby nekakal. Ja kasicku nedavam na noc a ani nebudem, lebo moja nechce nic hustejsie pit cez flasu, takze kasicku papame hustu lyzickou. Najskor som davala navecer okolo 19h a o 21h mlieko a spat, ale teraz davam rano kasicku, na obed zeleninkove a vecer o 19h ovocne.

eureka_di
8. nov 2012

@danielkabn moja mala je na UM a zacali sme prikrmovat od 4.mesiaca, do 7.mesiaca som jej mixovala, aj ked lekarka odporucala skor, ale davila sa, takze som to neriesila, zrazu v 7.m. zacala sama pekne prehltat aj vacsie kusky. Male prikrmy napr Hipp 125ml sme hned zrusili, kedze lekarka vravela, ze ak si zvykne, mala by spapat do 200ml, takze sme hned zacali riesit vacsie balenia, po prvom tyzdni-dvoch som uz robila prikrmy sama. Neriesila som, co ano a co nie, pozrela som si odporucane veci a mala papa od zaciatku ovocie na desiatu a zeleninu s masom na obed, zltok je nahrada masa, obcas treba dat len zeleninovy, zltok sme davali od pol roka, ale ovocie a zeleninu od 4.m., aj maso, tie povolene, nebol ziadny problem. Uz nedavam zapijat mliekom, to by bolo navyse, len ak je smadna a vypyta si, ale to len trochu, staci aj caj. Zapit si vypyta po zelenine, ked uz od ranneho mlieka prejde dlhsi cas, po ovoci nema potrebuj. Hned od 4.m. sme zacali davat aj kasu pred spanim, cize vsetko naraz sme zaviedli, pri nekojenych je to ok. aspon moje skusenosti.

eureka_di
8. nov 2012

@danielkabn ovocie sa vecer horsie travi, takze doobeda je vhodne, davam aj piskoty, najprv jednu-dve, teraz ked rastie vela, aj viac. Cize rano mieko, potom ovocie, zelenina, mlieko 2x a vecer kasa, kasu robim tak, aby sa dala pit z flase, co malej vyhovuje 🙂 aj moja mala viac kaka, to je bezne pri detoch na UM.