Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

ivanapav
24. aug 2008

Tak to by som aj ja rada vediet, ktoré mlieko je podobné materskému,kedze moj Simonko sa v noci casto budi na kojenie, tak chcem vyskusat umele mlieko.

junovka
24. aug 2008

Ivanapav, najblizsie k MM je vraj Nutrilon, tak neviem 😉 My ho papame tiez.

Monika26, mas na mysli ozajstny vareny puding?Tak, vtom pripade az vtedy, kedy bude dietata papat krav.mlieko.Odporuca sa asi tak na 3 roky.My sme este puding nepapali, nakolko este KM nepapame 😉 🙂

nikol_79
24. aug 2008

No zaujimavé junovka 😕

Mne dr. na poradni na šesť mesiacov povedala vraj od siedmeho mu môžem dať puding 😕 😨

junovka
24. aug 2008

nikol, ale z klasickeho KM???????? 😕 a na 6 mesiacov?? 😝

nikol_79
24. aug 2008

No, áno ja som sa pýtala na klasický puding kedy sa môže a aj krupicu, lebo som niekde čítala, vraj je ťažko stráviteľná a má sa dávať až od 3 rokov a ona vraj v pohode môžme. Puding som mu dala dnes prvý krát ale ako to tu čítam tak asi radšej aj posledný 😕

prvapomoc
24. aug 2008

baby puding sa môže zarabať aj do umeleho mlieka.je to overena info od gastroenterolga. 😉

zarába sa tak:pripravíme požadovane množstvo vody na mlieko-napr.210ml voda,rozdelíme na 2 polovice.
do jedne zamišame 1 pol.lyžicu zlateho klasu a privedieme do varu,do druhej polovice zarobíme mlieko na 210ml vody 7 odmeriek mlieka),vlejeme do pudingu premiešamenechame prevrieť,vychladíme a podavame.množstva si treba upraviť podla jednotlivých druhov mliek-myslím počet odmeriek mlieka.a požadovanu hustotu tiež,každy si musí prísť na tu správnu. 😉

prvapomoc
24. aug 2008

nikol ja by som davala len kyslomliečne produkty zatial-teda jogurty a krupicu môžeš predsa tiež nahradiť instantnými kašami,tie dobre zasýtia.a skus ten puding uvariť z UM 😉

junovka
24. aug 2008

Nikol, tak takej dokine by som uz davno zamavala 😀 😀 😉 Zrejme je to asi jedno zo "starych skol" 😀

A tak ako opisuje Prvapomoc, som robila ja 😎 ...a jedla o dusu 😎

nikol_79
24. aug 2008

Baby a maly je kojený, môžem dať akékoľvek UM? Ak dám napr. hami, lebo mám jedno balenie doma nabudúce môžem dať iné?

prvapomoc
24. aug 2008

no mala by si davať len jeden druh mlieka.nieje to dobre na črevnu floru striedať značky 😉

junovka
24. aug 2008

a preco to chces robit z UM, ked mas MM?Ved to kludne urob z MM 🙂 😉

nikol_79
24. aug 2008

MM sa môže variť? Vraj sa oddeli voda od mlieka alebo niečo také som počula

junovka
24. aug 2008

Pokial ja viem, tak ano. 😒 Mne sice dotoho nic neni Nikol, ale odkedy si zacal s prikrmami?Kedze kojis, tak ti nevravela dokina, ze s prikrmami by si mala zacat na 6 mesiacov?Ako tak citam, tak asi teraz mate 6, ci nie? 😕 😉

nikol_79
24. aug 2008

No už zajtra bude mať 7, začala som asi pre 3 týždňami, aj tuna čítam,že druhý ovocný príkrm sa má dávať až v 7. ale my ho papame súbežne so zeleninovým. Tiež rada pani dr. Samozrejme, keď som zavádzala niečo nové tak vždy iba jedno za deň či už zelenina alebo ovocie. Takže teraz mi na desiatu spapá polovičku pohárika výživky s banánom a poobede zeleninu, dnes sme prvý krát dávali aj mäsko

junovka
24. aug 2008

to mas po kazdom novom jedle odstup len jeden den? 😖 😕 Malo by sa aspon 3 dni robit odstup, aby si vedela vystriehnut, keby bola nejaka reakcia na jedlo-hnacka, zvracanie, vyrazky, bolesti brudka atd 😉 Moj nazor-ides na to rychlo 😉 🙂

nikol_79
24. aug 2008

Nie odstup tri dni som dodržiavala, ale raz som pridala niečo z ovocia a inokedy zeleninku, z ovocia zatiaľ iba jablko, banán, broskyňa. Zo zeleniny sme skúsili mrkvu, zemiak, karfiol, brokolicu a cuketu, ale on mi zase toho až tak veľa nepopapá. Aj som sa tuná báb pýtala, ako sa prejavuje nejaká reakcia na zeleninu myslela som že len vyrážkou ale aj také že hnačka zvracanie? To som teda nevedela, lebo v sobotu sme mali prvý krát vaječný žltok a ešte večer mi ho vyvrackal, mysliš že by som ho ešte nemala?

junovka
24. aug 2008

Ten zltok by som skusila dat az o mesiac.Tym ze ti vyzvvracal, dal ti najavo, ze jeho trav,trakt neni na to este zrely-pripraveny 😉

nikol_79
24. aug 2008

Asi fakt sme to vzali hupom. Vieš od dr. som dostala len brožurku na prikrmy a také strohé informácie, tak asi povolim tempo a nebudem zatiaľ toho veľa pridávať. aby sme niečo nepokazili. Dík za rady 😉

junovka
24. aug 2008

Nikol mas IP 😉

katka2209
24. aug 2008

nikol, aj ja mam taku doktorku "staru skolu". mala ledva ukoncila 6m a ked som sa jej opytala, ze co jej môzem vlastne davat, tak odpoved znela "pomalycky uz môzes vsetko". takze som si mohla domysliet, lepok ani nespomynala,v tom case som ani nevedela, ze existuju nejake lepkove a bezlepkove potraviny. potom som sa o prikrmy zacala viac zaujimat a spomalila som radsej tempo, lebo aj tak to k nicomu dobremu nevedie.

addaa
24. aug 2008

nevesta, postupne ako som zvyšovala dávku zele, neskor zele +masko, tak mliečko postupne odmietal. Najskôr zapil obed 60 ml, potom vypil ledva 30 ml, potom už nechcel vôbec....
Dnes sme papali jabko, nechcel ho...vobec...tak som spojila jabko a celý banán a nechal pár lyžičiek...mliečko už nechcel

Asi pred 3 týždnami vážil 8 kg, predvčerom mal 7,8 kg. Ale už sa hýbe len taký rachot kade tade ani nestíham registrovať kam sa zase odgúľa...

addaa
24. aug 2008

Mna hlavne zaujíma KOLKO Vaše babatka spapajú (BUD GRAMOV alebo MILILITROV), lebo mne sa zdá, že Matejko by papal stále a to vôbec nie je puco, ja taký akurát pampúšik

sirinka
24. aug 2008

nikol moja mala rovnaku reakciu na zltok, na obed spapala a vecer islo vsetko von... 😔 , tak sme dali dva tyzdne pauzu a potom uz pohoda...
s tymi prikrmami ked uz budete mat 7.mesiac, tak kludne papajte ovocie, zeleninku + masko, fakt nie je sa kam ponahlat...

kristina_tvb
25. aug 2008

ahojte, tak sa pridavam, my sme zacali s prikrmami uz v piatom mesiaci, aj ked sme boli kojeni, mala bola hlados a MM jej nestacilo, UM nechcela a dokina povedala, ze uz ani nema zmysel ho zavadzat. Teraz uz papame na desiatu ovocie, na obed zeleninku, uz aj masko a zltok. Ona je maly zrutik, vsetko popapka a zatial jej nic z toho nevadilo.
Ale mam otazky:
1. kedy zacat s poobednajsou zeleninkou, kedze sme zacali o mesiac skorej tak v tom mam trosku hokej.
2. varite ovocie? Ja jej davam surove, moc jej chuti a nema ziadne reakcie. Stretavam sa s roznymi nazormi.

Diky moc za odpovede.

junovka
25. aug 2008

kristina_tvb"
1, my sme zacali papat zeleninu na 5 mesiacov, kedze som nekojila, davala som ju na obed.Zo zaciatku mi este ponej spapala asi 90 ml mlieka, to trvalo asi 2 tyzdne a potom uz sama mlieko odmietala na obed, lebo jej asi stacila zeleninka
2, Ak jej chuti surove, tak nemas problem.Moja tiez zo zaciatku papala surove, ale potom dajako uz nechcela, tak som jej ho obvarala, a tak chcela 😉 Vravi sa, ze obvarat by sa malo, koli tomu, aby vykapali alergeny 😕

kristina_tvb
25. aug 2008

junovka dakujem, len v tom prvom bode som sa pomyliila, myslela som s poobednajsim ovocim, nejak som to poplietla 😉 .
A tiez kedy pridavate jogurty?

sirinka
25. aug 2008

ja som zacinala na obed so zeleninkou a po mesiaci som pridala poobede ovocie. nam dlho nebolo treba doobedu desiatu, aj teraz mi niekedy odmietne...
jogurty az po desiatom mesiaci...

junovka
25. aug 2008

kristina, ovocie som zacala davat na 6 mesiacov na desiatu 😉 A co sa tyka jogurtov, tak sme zacali na 9 mesiacov 😉

maminaevina
25. aug 2008

Baby aj vam niekedy babo odmieta cely den prikrm a chce len cici? Dnes som do neho nedostala nic okrem mliecka.

sirinka
25. aug 2008

maminaevina jasne, niekedy aj tri dni po sebe, u nas to tamer na 100% suvisi so zubami...