Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kisska
13. nov 2008

joana - presne ako pise eki, skusat, skusat, nenutit a skusat. Nam tiez samotny zemiak nechutil, ale s mrkvickou sa len tak prasilo. Zo zaciatku bol obcas problem, ked som urobila hustejsiu kasicku. Skus pridat trochu viac vody (vyvaru, v ktorej sa zeleninka varila)... Brokolicu kludne skus (bez hlubikov), ale s karfiolom este chvilu pockaj - nas naduval aj bez hlubov. Vyborna je cukina...

kisska
13. nov 2008

eki jaaaj no domaca je najlepsia 😉 . Inak ked potrebujes zvysit zelezo, tak odporucam brokolicu, spenat. Nam sa tak podarilo napravit miernu chudokrvnost este predtym ako sme zacali jest maso. Teda aspon myslim, lebo mali sme malo zeleza v 4. mesiaci, ale v 7. uz bolo vsetko ok.

kijonkova.k
13. nov 2008

Na špenát pozor,je v něm hodně dusičnanů,neměl by se dávat často 😉

sirinka
13. nov 2008

kijonkova to fakt? a vraj je uzasne zdravy...my tak papame raz za tyzden az 10 dni...to je casto?

libka1
14. nov 2008

Sirinka závisí aj od toho aký špenát papáte. A to čo píšeš určite nie je príliš často... kdesi som čítala, že by sa nemal dávať ten čo kupujeme štandardne v obchode (taká mrazená kaša, že to je pre dieťa nevhodné). Ale detské príkrmy sú na dusičnany sledované, takže špenát odporúčali dávať v takejto forme. V podstate som dala zatiaľ len 2x, malej berie, pôvodne som chcela spraviť doma ale keď som to prečítala tak som kúpila špenát + zemiak výživku (čistý špenát sa mi nepodarilo nájsť 😅 ) Ostatné jej varím, ale ten špenát som sa rozhodla že budem kupovať radšej takto, a len primiešam do domáceho, či je to dobrá cesta s istotou neviem, ale mám z toho lepší pocit 😉

zrzulka
14. nov 2008

Ja som spenat malej este ani nedavala. Davam inu zeleninu. zaujima ma ze od kedy sa dava detom kravske mlieko? A chlieb s maslou a niecim? ja mam pocit ze mala mi stale je to iste. O par dni bude mat jeden rok. Kolko krat za den davate papat rocnemu dietatu? ja davam teraz tri krat kedze sa kojime. Aj to vsetko pomixovane. Chcelo by to asi nejaku zmenu.

vinka
14. nov 2008

Ja som malej dávala od 10 mesiaca z maslom.Ale čajové nie tie rama alebo perla.A potom mi prišlo,že chlieb papá stále iba s maslom,tak om sa tu pýtala dáke pomazánky a jednoducho som udusila zeleninu nad parou a popučila do masla.A bola pomazánka.Raz mrkvová,kalerábová,brokolicová a podobne.Na kravské mlieko má každý iný názor.čítala som,že sa už odporúča až od 2 roka.Ale maslo je tiež s kravského mlieka tak neviem. 😕

sirinka
14. nov 2008

no...tak ked jej ten spenat doteraz neublizil, tak snad mozme papat aj dalej...ona ho velmi lubi...
maslo sa moze od 10. mesiaca, tiez pouzivam iba klasicke naozajstne maslo aj pre nas dospelych. maslo je z tuku, ktory je v mlieku... 😉 teda obsahuje len minimum bielkovin, ktore su problematicke v cerstvom mlieku.
http://zena.sme.sk/c/4109781/maslo.html
cerstve kravske mlieko najskor od 2 rokov, ak mate v rodine alergie, treba zvazit mozno az od troch rokov...

junovka
15. nov 2008

ani nam spenat neublizil mrazeny z obchodu, mala ho raz tyzdenn, teraz ho uz nechce 😠
my sme maslo papali od 9 mesiacov, kedy aj biele jogurty.U nas jednoznacne bola /a je 😉 / klasicka kocka masla Rajo, nakolko ta Rama, Perla....su pre mna same umeliny s obsahom soli, ktorych sa v zivote najedia do bludu neskor, tak naco uz od teraz 🙂 😉 Taktiez sme papali kadejake zeleninove pomazanky.Moja papa od roka si tak 6 denne, kedy ako, podla apetitu.A KM , uz to bolo popisane.My sa chystame davat od 2 roka 😉

kisska
15. nov 2008

ja som nasla malemu spenat lisovany do takych guliciek, nie je tak uplne pomelty na pretlak ako kupujem pre seba. Inak v poslednej dobe som uz nachadzala aj Bio, ale ten stoji stovku, takze tatko musi trosku viac zarabat, aby som ho mohla kupit 😒 . Vysoky obsah dusicnanov mava najma jarna rychlena zelenina... Ale dusicnany sa odburavaju slnecnym svetlom, takze v tomto obdobi to asi nebude take strasne.

Ja davam malemu na striedacku obyc maslo a floru, ale rohlik mu vacsinou len "postrasim". Inak bielkoviny je v masle asi toko, ze ked si rozpusite maslo, tak bielkovina je len ta pena, ktora zostane napovrchu. Aj na obale je napisane (aspon na tom pravom masle), ze obsah tuku je min. 80-82%. Ale uz sa tesim na pomazanky, ktore dievcata popisali v inej teme... 😉

mesiac666
17. nov 2008

baby neviete mi poradit co mozem dat malemu ked ma 4mes?

denisocka
17. nov 2008

čaute expertky 😀 odkedy ste varili puding alebo krupicu z KM? síce kojím , ale maly nechce jogurty ani vidieť - z prveho sa pozvracal a teraz ked vidi biele tak kriči NENE NE ..... a jdeine čo do neho dostanem s velkou chuťou je zvolensky vanilkovy krem,takže uvažujem nad varením vanilkača z krabičkoveho mlieka.....

libka1
17. nov 2008

Mesiac mrkvu, zemiak... Ale hlavne mlieko, nie je este priskoro na prikrm? 😉

libka1
17. nov 2008

Denisocka ja sa na to chystam od 1 roka, ale urcite nie z trvanliveho mlieka, dovtedy ak budem varit puding tak z Nutrilonu, ale zatial som len vo faze premyslania, asi tu je niekto zbehlejsi co by ti mohol poradit 😀 😀

junovka
17. nov 2008

mesiac, malemu zacat davat prikrmy mozes od 5 mesiacov, ked nekojis, ak kojis, tak od 6 mesiacov 😉

Denisocka, pudingy z KM jedine snad od. 2-3 roka.Este ani my sme nedavali klasicke KM, stale sme na Nutraku, a taka krupica, alebo ked uz tak puding, ale zo Zlateho klasu ale spolu s UM, popripade s MM 😉

pekacka
17. nov 2008

môžu detičky do roka bielu redkovku?????
ja už neviem čo by som môjmu krpčekovi robila papať... nemôže s obsahom lepku vôbec nič ...
aký mávate vy jedálniček?

pekacka
17. nov 2008

ako dávate deťom žltok??????? uvaríte celé vajce a žltok vyberiete a tak im to dávate?? alebo ako sa to robí?????

libka1
17. nov 2008

Ja uvarím vajce, vyberiem žĺtko a vmiešam do jedla, väčšinou to dávam so špenátikom a zemiačikom, to mi ide dokopy, ale chystám sa pridať žĺtko aj k niečomu inému. Dávam ho raz týždenne... To s tým lepkom máš ťažké ☹ V tomto neporadím a budem dúfať že sa do takej situácie nedostaneme, my sme zatiaľ maličký a papáme len kašičky a zeleninku s mäskom 😉

mimik9911
18. nov 2008

Baby, urcite ste to tu niekde pisali, ale nemam sancu to precitat, odkedy mozu babatka papat pecivo-chlieb,rozok?

joana206
18. nov 2008

Moj malý uz pekne papká druhy tyzden, chcem vediet ci mu mozem dat so zeleninkou aj ryzu, taku obycajnu ako jeme my. Sestra hovorila, ze malej davala ryzu hned od zaciatku, ale ja sa bojim aby nemal z toho zapchu, lebo ta biela ryza nie je nic moc. Doteraz papkal len zemiacik a mrkvicku, petrzlen a sem tam som mu dala aj broklicku. A este myslite, ze mu papanicko mozem ochutit kvalitnym olivovym olejom? Nemoze mu to nejako uskodit? A ovocie mam odkedy davat, musi byt nejako udusene, alebo moze byt aj surove nastruhane? Lekár povedal, ze mám davat ovocne stavy, tak to je asi to isté nie?

kisska
18. nov 2008

mimik - uz kludne mozes zacat s pecivkom, do chleba sa davaju vajicka, takze je len na tebe. Teda pokial nemate v rodine celiakiu. Ale ak nemate, 7 mesiacov nie je problem a ak este aj kojis, tak je to o to lepsie...

joana - mozes mu dat aj ryzu, ale nekombinuj ju s mrkvou (kvoli tomu zapekaniu), skus este cukinu a kombinacia brokolice s ryzou a cukinou je skvela 😉 . Ryza je fajn,lebo je rychlo uvarena... Ten (kvalitny) olej staci len po kvapkach, ani nie kvoli chuti, ale aby sa ti lepsie vstrebavali vitaminy rozpustne v tukoch (A, D, E), ale ak po zeleninke este dokojis, ani nie je treba, MM je dost mastne.
S ovocim zacni asi mesiac po prvom prikrme, na zaciatok trosku podus (alebo urob na pare kvoli vitaminom), je tak lahsie stravitelne a ked uvidis, ze je to ok, tak kludne struhaj surove. Ovocne stavy su dobre len kvoli chuti, inak su zbytocne sladke a babo potom poriadne nepapa, lebo ma oklamane brusko. Drzim palce a prajem vela zabavy 😉

joana206
18. nov 2008

Neviem kde by som mohla teraz zohnat cukinu, maju to v tescu alebo v nejakom hypermarkete?

sirinka
18. nov 2008

joana206 v kazdom hypermarkete 😉 len nie vzdy

3558
18. nov 2008

cukina by mala byt ale bio, nie? ja by som asi obycajnu nedala.

potrebujem poradit. zzacinam prikrmaovat a dala som uz hipp poharik mrkvicku.pol vcera,pol dnes. maly to zbastil akoby sa nic nedialo, odpadla som este si pytal viac. ale bala som sa. niekde som citala, ze by sa malo
zacat po lyzickach.nie hned pol flasticky. a dala som mu to na obed a po tom na to mliecko este.
ale neviem ci mozem napriklad buduci tyzden uz dat aj cely ten poharik, alebo radsej to vzdy rozdelit na polovicu. a kedy mozem davat aj viac krat denne? a kedy.pred obedom,alebo po?
a este nieco. myslela som si ze budem len varit, ale ako tak pozeram tak je to pekne drahe v tych obchodoch ked chcem kupovat bio potraviny. prisla som na to, ze kupvane sklenene pohariky budu lecnejsie. mozem davat len kupovane, alebo nie? ja neviem preco,ale zda sa mi to vacsia instota ze je to zdravsie, dostatocne uvarene atd...
mate niekto nejaku dobru radu???
vdaka

libka1
19. nov 2008

Ja varim a pohariky davam len ked cestujeme... volim zlatu strednu cestu, nerada idem do extremov... podla mna ani tie pohariky nie su az taka velka istota, ale o tom tu uz diskusia je, tak si najdi v babatkach - prikrmy z obchodov a precitaj si, je tam vela roznych nazorov...
Co sa tyka tej mrkvy kludne by som dala cely poharik ked mu chuti... 😉

tribitka
19. nov 2008

zuzana, moja malá fungovala od začiatku prikrmovanie len na HIP... kupovala som jej ich podla toho, kolko mala mesiacov... zo začiatku spapala tak tretinu flaštičky, potom polovicu.... stále som ju tak napoly nakrmila týmto a dorazila som ju mliekom.... no a nemá žiadne probléémy..... tiež som sa chcela vyvarovať toho, žeby som jej neuvarila niečo čo nemôže,, verila som HIP... ked som bola na rizikovom, tak v telke na STV2 išiel spotrebitelský test, kde jedine HIP splnila všetky podmienky testov pre stravu malých detí zo všetkých výrobcov..... preto som ostala pri HIP a som spokojná....
teraz už varíme, ale večer alebo ráno ašte dáme ovocie alebo nejaký dezert od HIP.

daskak
19. nov 2008

zuzka aj ja varim, niekedy denne, niekedy si uvarimaj na den dopredu. No aj moj maly zjedol ten hipp poharik ako lusk.... no par lyziciek by mu urcite nestacilo 🙂 ...no zo zaciatku som davala malemu len 1 krat denne asi 2 tyzdne a potom dvakrat Obed a vecr pred kupanim

daskak
19. nov 2008

Maminy este by som chcela poprosit o radu. Kedze uz jedavame aj ine ako mlieko, chcem sa opytat ci je spravne ked davam malemu raz mlieko potom tuhu stravu a takto na striedacku do vecera, alebo mam dat radsej napr. mlieko o 7,00 desiatu /jablcko, banan, vyzivu../ o 10,00 o 12,00 polievocku potom 2 krat mleko a vecer kasu pred kupanim. Alebo to mam striedat?Mlieko jedlo.? Viem, ze uz sa tu o tom urcite pisalo, ale akosi to nestiham vsetko citat... Dakujeme krasne 🙂 .. este jedna otazocka, brokolicu mozeme davat od kedy?

libka1
19. nov 2008

Brokolicu mozes kludne davat ked papa zeleninku...
Slahne ma z tych spotrebitelskych testov, v babatkach - Prikrmy z obchodu zhruba predposledna strana je link na nejake testy kde Hipp vyšla ako najhoršia zo všetkých... To len tak na okraj, ja uz verim len sebe 😀

sirinka
19. nov 2008

iba bio??? a co takto iba z vlastnej zahradky??? zelenina a ovocie maju byt hlavne cerstve a najlepsie je, ked su aj cersvo pripravene...takze u mna domaca strava jednoznacne vitazi nad akymikolvek poharikmy....kupujem ich iba vynimocne, ked sme na ceste alebo nestiham....