Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

daskak
28. nov 2008

zuzka ak ti m mozem poradit, tak skus teplu dlan prilozit na brusko na pomalicky masirovat s prava do lava... cca 20 min. /nam to zatial pomohlo vzdy/... slivkovu stavu by som nedavala... alebo skus teplesiu vodicku lyzickou, nie z flasky. Drzim palce 🙂

cherries
28. nov 2008

ahoj zuzana29 ten teplomer je tiez dobry napad ak sa mu uvolnia plyny tak sa rychlo vykaka a bude pokoj 😉 ale aj pomasirovat brusko mu mozes ale nie z prava do lava ale oboma rukami smerom az ku pisulakovi a najlepsie ak si ruky namastis s tym cim mastis maleho nie nasucho 😀

daskak
28. nov 2008

vyskusaj ako tebe bude zuzka lepsie, ale moj Davidko mal aj dnes problem vykakat sa, asamozrejme nam pomohlo masirovanie po brusku /crieckach/ teplou rukou.... teplomer mi neodporucala doktorka,nech sa zbytocne nedrazdi konecnik..

sirinka
28. nov 2008

baby ta masaz naozaj pomaha...iba by som doplnila ze sa robi v smere hodinovych ruciciek...predstavte si, ako vyzera hrube crevo...ide od naseho praveho bedra smerom hore pod rebra, potom vodorovne a zase smerom dole k lavemu bedru...takze tak sa ma masirovat ako je predpokladany pohyb hovienok 😉

zuzana29 to je normalne, ze vodicku nehce, klara este ani dnes toho moc nevypije...ale stale treba ponukat, skus mu davat z klasickeho poharika. klare sa to najviac pacilo. a sladene granulovane caje vyhod 😉

amarelka
28. nov 2008

ahoj zuzana, ak sa ešte nič neudialo vyskúšaj mu dať jablčkovú šťavu, najlepšie zo sladkých jablk, nám to pomohlo..náš malý ked spapá viac mrkvičky tiež musí poriadne tlačiť.. 😅 tak mu dávam len minimálne množstvo a viac inej zeleninky, alebo ked budeš nabudúce variť, skús dať do papi viac vody, nech je to redšie a ked bude trošku vačší, budeš mu robiť hustejšie

3558
28. nov 2008

diky babulky za rady maly stale tlaci a stale nic, tak idem masirovat pred kupkanim.
fakt som dala vela mrkvy ☹ ☹
dnes vecer nepisem, idem zehlit. prvy raz po 5 mesiacoch.haha

kisska
1. dec 2008

zuzi, prijemnu zabavu 😉 ak mate vyskusane, skus mu dat papat spenatik so zemiacikom, ten by mal pomoct vykakat sa. Alebo ja vtedy miesam slivku od Frutapury s inym ovocim (hruskou), alebo mozes dat aj samotnu. Ale masaze a teply kupel tiez velmi pomahaju 😉

3558
1. dec 2008

on uz kaka ale tlaci cely den a okolo siedmej vecer ma take bobky huste. chudatenko. nieco som citala ze uz mozeme davat aj polievocky. ale ja som este len pri prvej zeleninke. kedy mozem dat ryzu, alebo cestovinky, alebo tie instantne kase? viem ze som hrrr, ale len sa pytam. nebojte nejdem to do neho pchat. len chcem info. 😎 😎

pondelok
1. dec 2008

ahojte, mi sme tiez na zaciatku prikrmovania, ja som zacinala s mrkvickou, k tomu neskôr zemiak, a tento tyzden uz mala kuracie masko, petrzlen, dotoho rascu a olivovy olej kvapku, mala z toho taku kasicku, a papala o sto sest. Niekedy poobede jej davam tie kase ryzove a i ovocne, do toho niekedy i presnidavku napr. so slivkou - to ked sa nemohla vykakat. A kupujem zatial i hotove jedla napr. Bio od Alnatury, maju ich v DMke. Vsetko su od ukoncenia 4 mesiaca.
Zuzana 29 tie cestoviny a ryzu sa tusim davaju od 7 mes.

kisska
1. dec 2008

zuzi super ze sa to pohlo... ryzu mozes aj hned (ja som kupila taku "parboiled" - vyzera ako lupana, trosku hnedsia ale ma hodnotu ako nelupana, akurat sa nerozvara). Neviem ako u vas, ale my sme mali s polievockami trosku problem - zozaciatku malemu bolo tazko skoordinovat "kusky na papanie" a vodicku na pitie, tak to koncilo tak, ze podbradnik dostaval dost zabrat 😉 , ale naucil sa...
cestovinky (nevajecne) mozes zacat davat hned ako sa rozhodnes pridat lepok... A kasicky? No ked mu prestane stacit vecerna davka mliecka...

sirinka
1. dec 2008

zuzana polievocky mozete...v podstate je to ten vyvar zo zeleninky, resp. maska, ziadne korenie, sol a pod.
ja by som davala najprv iba cistu polievocku, bez zelenniny, cestovin a pod. lebo ako pise kisska, deticky este nedokazu rozlisit v puse dve rozne konzostencie a moze mu zabehnut...
ja som od zaciatku pouzivala ryzu sos.

kisska
1. dec 2008

ponedlok - ake su tie Bio od Alnatury? Ake maju druhy? a zlozenie? hod prosim info 😉 asi zacnem chodit do DMka aj na Bio potraviny...

daskak
2. dec 2008

ahojte, no tak aj myryzu jedavame do zaciatku, s mrvickou nan chuti veeelmi, alebo na veceru rozmixovanu s 1/2 bananika....a zapit mlieckom 🙂

pondelok
2. dec 2008

http://www.dm-drogeriemarkt.sk/new/index.php?ma...

ahoj kiska posielam link, dufam ze prejde, tam je vsetko napisane, ja som s tym spokojna, sice je trosku drahsia, ako je hip, ci ine znacky, ale fakt dobra

wxx
2. dec 2008

Spoustu receptů a odkazy najdete tady

Dole na stránce jsou recepty ...

libka1
2. dec 2008

Pondelok tie dmkove vyzicky su sympaticke, ja tam chodievam casto a nikdy som si ich nevsimla, dnes to tam skolaudujem dokladnejsie 😀
wxx???? link?

pondelok
2. dec 2008

libka vyskusaj, moja zje vzdy polovicu, a tu druhu zje na dalsi den, lebo dnesna zelenina je vsetko umelo vypestovana, a takto mam istotu ze je to BIO.

zrzulka
2. dec 2008

Ked varite detom po roku privarky pouzivate aj mlieko? ja mam v "papieroch" od pediatricky ze smotana, ovocne jogurty tvaroh az po 2 roku. Tak teraz neviem ci to plati aj pre plnotucne mlieko? Alebo pouzivate UM?ci MM?

pondelok
2. dec 2008

libka ten link je v tej DM, ci co si mylela?

cherries
2. dec 2008

Ahojte uz som tu dlho nebola ale na margo som na nieco tento tyzden prisla ked som mala toho vela kupila som hipp prikrm a pre vsetkych informaciu viete co bolo napisane na zlozeni u morcacieho so zeleninou ze to obsahuje aj kuchynsku sol a to uz nie je prvy hipp prikrm kde je sol v kazdom jednom zeleninovom je sol a v jednom bolo dokonca aj korenie tak nechapem preco kazdy hovori ze sa detom nema davat sol ?! Chapem lebo musi tam byt sol aby to zakonzervovali inac by sa to pokazilo 😉

cherries
2. dec 2008

Teraz som 100 percentne presvedcena ze to co navarim doma vyhrava , lebo tam viem aspon co tam dam narozdiel od tych kupovanych co uz som nastvana asi po 25 krat co tam vsetko nenajdem v zlozeni...........

sirinka
2. dec 2008

zrzulka ja este mlieko velmi nepouzivam, da sa nahradit vo vareni kyslou smotanou alebo bielym jogurtom. a samozrejme aj UM.

cherries ved prave, v tych flastickach su take gebuziny...sol je zataz pre ludsky organizmus, ale zrele a zdrave oblicky si s nou vedia dat radi. u deti sa oblicky este stale vyvijaju cca do 2 rokov, preto sa nepovazuje za vhodne zatazovat ich solou.

libka1
2. dec 2008

Myslela som to co napisala wxx 😉
wxx • Dnes o 10:31

Spoustu receptů a odkazy najdete tady

Dole na stránce jsou recepty ...

3558
2. dec 2008

ja som nakupiila 10 flasticiekk s jedlom tu v UK a su tam take hovadiny ze smotana, korenie,sol a oni to uplne v phode davaju detom. tak ich mam vsetky v skrinke a varim bio a zamrazujem. zda sa mi to najlepsia volba. 😵

sirinka
2. dec 2008

zuzana to byva v tychto prikrmoch aj tu...vyrabaju to rovnako pre celu europu...

3558
2. dec 2008

ale nechapem ako to mozu ostatne matky davat detom.co im nezalezi na tom co ich deti jedia? viem ze tu v UK nie ,lebo som videla polrocne dieta jest hranolku.jak ju cmulalo, tak ju cmulalo. v Mc Donalde je to pravidelne.Ja uz som 5rokov v Uk a u mekaca som este v zivote nebola. len ked idem okolo vykladu tak sa cudujem ze su tam cele rodiny s detmi na obedoch. a to dennodenne.
a s tymi hippkami nemas pravdu sirinka. tie su ine ako doma. mam ich zo slovenska uplne vsetky a porovnavam to. tu maju ine kombinacie jedla aj zlozenie. ja som kupila cow&gate a tie tiez stoja za prd. len ma mrzi ze mam veeelmi maly mrazak a mozem zamrazit maximalne 6 pokrmov. no co uz 😖 😖 😖

kisska nebala si sa ked si zacala prikrmovat ze ta strava bude taka jednotvarna? moj maly papa dva tyzdne len mrkva,zemiacik,kalerab,brokolica,banan,jablcko. a to nakombinovane. bojim sa ze casom to bude horsie a horsie. chcelo by to nejaky vzorovy jedalny listok, aby som mala predstavu. a ja by som si to obmienala podla chuti maleho a podla toho co mam v chladnicke kupene pre neho. nie? 😔 😔

jankajs
2. dec 2008

baby, čítala som (ale už neviem, kde, lebo je toho veľa), že kupované príkrmy s mäsom sa majú dávať až od 1 roka. Tak by to asi súhlasilo, keď tak sledujem, čo všetko ste našli v zložení. 😖

3558
3. dec 2008

no pekne. tak uz mam v tom uplny chaos. ja mam napisane ze sa moze masko od ukonceneho piateho mesiaca. pockkame na kissku, ta nam povie 😅 😅

sirinka
3. dec 2008

zuzana29 ano, dospelym sa babatkovska strava zda jednotvarna, ale pre nich po mliecku je to uplne iny pocit 😉 a vobec im to nevadi, teraz je dolezite, aby si ich traviaci trakt na tuhu stravu postupne zvykal...jedla od vymyslu sveta este maju cas jest cely zivot

kisska
3. dec 2008

jaaaaaj zuzi, normalne som sa rozosmiala, ste zlate 😀 😀 😀
sirinka dobre pise 😉 , tak ako detom chuti nesolene (cestne priznavam, ze ked som ja ochutnala prvykrat, co som malemu navarila, skoro som mu to nedala, ale dnes mi to dokonca chuti - ked dojedam, tak si to ani neprisolim 😉 ), nekorenene a pod. tak im ani nevadi, ked striedas par chuti stale dokola. Ono urcite neuvaris 2x uplne rovnake - bud je to viac mrkvickove, alebo zemiacikove. Kludne pridaj do repertoaru karfiol, cukinu(tekvicu), ruzickovy kel (ten nenafukuje ako obyc. alebo kapusta), spenat, petrzlen (pastrnak) a o chvilku mozes skusit aj strukovu fazulku (ked Samko zvlada karfiol a kalerab, mohol by aj toto). A ked budes kombinovat zemiaky, ryzu, skus najst ryzove/kukuricne cestoviny, pripadne ked zacnes s lepkom tak bezvajecne a hned mas viac kombinacii 😉
A maso v kupovanych flaskach? Neviem, vzdy som tam nasla kopec gebuzin (skoro som zabudla na vystizny vyraz 😠 ) ako paradajkovy pretlak, smotanu, kopec korenia a pod.... tak som to zatial nekupovala. Nebolo treba. Uz ked vazne bola chladnickova kriza, tak maly dostal len zeleninku so zemiakom a to mu myslim, uskodi menej ako kupovany "experiment".
Cherries ja by som na to isla skor opacne - to, ze to je v kupovanom jedle (aj ked oznacenom, pre deti od 8 mesiacov), nespoliehala by som sa na to, ze je to naozaj pre deticky vhodne. Keby to predavali v skle s datumom trvanlivosti do 3 dni, urcite by tam ta sol byt nemusela, ani E-cka, konzervanty a pod. Samotna sterilizacia by mal byt dost dobra konzervacia, keby nechceli mat zaruku dva roky...

Ved aj McDonald ma sice kampan o vyzivovej hodnote svojich produktov, ako velmi to nie je skodlive, ale tiez si precitas malinkymi pismenkami, ze jeden hamburger obsahuje viac ako 50% DDD(dennej doporucenej davky) energie. Ale kto "docita", ze by ti mali stacit dva hambace na cely den? Bez coly, hranoliek, omaciek, brownies... 😎