Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

mamacat
14. jan 2008

k tym marhuliam slivkam atd. daju sa uvarit aj susene, a normalne rozmixovat ako ostatne ovocie ci zelenina.. len treba davat pozor aby v nich neboli ziadne pridane chemikalie na udrzanie trvanlivosti (co vacsina v obchode kupenych balenych sus. ovoci ma... 😒 )
ja som takyto prikrm zatial neskusala malej davat len som videla nan recept v mojej mudrej knizke na prikrmy 😉

junovka
14. jan 2008

ja osobne, by som take nedala 😉

denik
15. jan 2008

maminky, lúskam všetky strany zaradom, snažím sa nájsť nejaký dobrý tip na náhradu mlieka mojej malej, ktorú síce stále kojím, ale v poslednom čase už len v noci a ráno, čím mi samozrejme klesla produkcia, ale cez deň nechce prsník ani náhodou, no a tak mám pocit, že má málo mliečnych dávok.. lekárka odporúčala biely jogurt, skúsila som, ako tak spapá dve-tri lyžičky zmiešané s banánom či s jablkom.. ale prečo píšem? vraj, mám jej dať syr - aký? tavený nie, má veľa soli, syr typu cottage tiež nie, má vraj podobne alergizujúce stopy ako tvaroh, tvrdý áno, ale aký? veď keď si prečítam zloženie, až ma mrazí, samé éčka, prídavné látky sušená srvátka..

čítam tu, že riešite ovocie, ja som pre zmenu čítala, že pre malé babenka sú vhodnejšie zelené a žlté jablká, že všetky červené plodymajú viac alergénov.. kompóty do roka v žiadnom prípade, obsahujú veľa cukru.. a taksa znova pýtam - moja malá trpela zápchou a už som nevedela, ako jej pomôcť, odporúčali mi slivky - aké? keď kompótové nie, sušené nie,lebo sú chemicky ošetrované a čerstvé akosi nie sú.. niekedy mám pocit,že sme v začarovanom bludnom kruhu.. a je len na nás, ako to cítime a inštiktívne dáme bábätku len to najlepšie 😉 podľa nás 😵 ale predsa len nesúhlasím s tým, že by naše deti mali jesť všetko zaradom, ako sme jedli my.. rodičia si nedajú vysvetliť, že vtedy nám možno nič nebolo, ale prečo nás teraz trápi to či ono?možno sa tomu dalo predísť.. ja vždy vravím, že malej nič neodopriem, ak jej terza zemiak neposolím a jabĺčko nepocukrujem.. ale to už začínam filozofovať 😀

tak mi poradťe aspoň s tým syrom.. alebo ako, lepšie povedané čo jej mám dať hami, aby mala toho mliečka dosť?

nelika666
15. jan 2008

denik, pozri mozzarelu.. tusim ten je bez soli.. 😉

a slivky - skusala si dzusiky hipp alebo hami? myslim tie v takych flastickach.. maju ich v tescu aj v lekarnach.. stoja okolo 22,-.. alebo skus frutapuru slivkovu.. ta ma najvasi obsah ovocia a ziadne zbytocnosti v nej nie su..

a mliecko - dieta si vraj vytiahne tolko mliecka kolko potrebuje.. chapem ze si teraz na neistote ci papa tolko kolko ma.. aj moja mala papa mliecko 2xdenne a aj to ho nie vzdy vypije... ale jogurt spapa kazdy den jeden.. ma ho rada neochuteny ale obcas jej tam primiesam trosku vyzivy alebo cerstve ovocie

nelika666
15. jan 2008

denik posielam ti IP.. nieco som este nasla

denik
15. jan 2008

nelika díky 😉

malá džúsy pije - slivkové, jablkové, hroznové.., ale so zápchou nám nepomohli 😖 ani slivková výživa, proste nič, až probiotiká a tiež keď som jej začala variť ovsené vločky so slivkami (sušenými,ktoré som najprv samostatne obvarila a zliala vodu, snáď aspoň trochu som ich zbavila tých siričitanov).. a viem, že mliečka vypijue, koľko potrebuje, ale keď v noci pije napr.o jednej, potom o tretej a ráno okolo šiestej, tak už jednoducho nemá čo, aj to cítim, kedy to mliečko je a kedy pije.. dnes spapala 3lyžice jogurtu s banánom 😉 myslím, že si časom zvykne..

nelika666
15. jan 2008

denik, a pijes tekutiny aj v noci? skusala si homeo na tvorbu mliecka?

ked ti zacne papat viac jogurtu, aj kaka sa jej upravi.. uvidis alebo skus aj to acidko 😉 a kolko tekutin vypije mala pocas dna? nie je kaka tvrda aj kvoli tomu, ze vypije malo?
a ked mate tvrdu kaku, banan by som vynechala 😉

mamacat
15. jan 2008

nelika to iste ma napadlo co si ty pisala.. ze mozno je to tym ze malo tekutin pije jej malicka alebo ze mozno aj ona malo pije... produkcia mlieka sa da este zvysit, treba vela pit a casto prikladat babatko. ja pijem este aj tie caje na tvorbu mliecka.
jasminka mava zapchy od bananu, hlavne v kombinacii s kasou...
tiez mam doma kupene slivka+jablko od frutapura ale este som jej ich nedavala... cakam ked tu slivku bude uz naozaj potrebovat 😉

vcera sme skusali papat sladky zemiak.. no moc jej nechutil. 😅

drobcek2007
16. jan 2008

no moja mala je nekojenaaa a dnes sme boli v poradni a pytala som sa dr.ze ako jej mam uvarit krupicu kedze kravske mlieko moze od roka a ona ze na kravskom mlieku kludne bez vycitiek ze aj nutrilon je z kravskeho mlieka 😲 no skoro som odpadla neverila som vlastnym usiam

junovka
16. jan 2008

drobcek, presne mi dokina povedala toto iste, este pri Timeike.Tieto dokiny, co nemaju mlade dokiny, tak su zo starej skoly, ako nase mamy,babky, svokry.... 😀

shela
16. jan 2008

Ahojte mamicky. Prosim poradte mi. Ako mam zacat s papanim. Co by moja skoro 6 mesacna mohla papat a co nie...ja vobec neviem..nechcem davat tie hotove jedla Hip ani nic podobne...clovek nikdy nevie co v tom moze byt..radsej jej chcem varit sama ale neviem co... ☹

erika1983
16. jan 2008

ahoj shela no nasjskor jej mozes dat uvareny zemiak, mrkvu, jablko, banan ale vsetko postupne najprv po jednom potom mozes kombinovat 😀

shela
16. jan 2008

dakujem ti erika1983...a ako to zvladla tvoja malicka? Nemala potom nejake tazkosti? Nemala problem s kakanim? Ved predsa banan.. 😕

erika1983
16. jan 2008

no na bananik sme alergicky, ale je to maly zrutik zo zaciatku sice necela nic len cicku ale potom jej to zachutilo a teraz uz papa vsetko strasne krasne a hlavne strasne vela papa 🙂)) ale to ma moc tesi
ale najprv daj ze 1. den das zemiak potom druhy den mrkvu , potom 3 den aj zemiak aj mrkvu a postupne pridavaj inu zelininu

mamacat
16. jan 2008

shela, kazdy druh by si mala davat min 3 dni najlepsie tyzden predtym nez das dalsi kvoli moznym alergiam. uplne prvy krat, skus doobeda (nie na noc) a iba zopar lyziciek aby si videla reakciu. vacsina babatiek nema alergie ale nikdy nevies 😕 tiez po prvy krat to musi byt dost riedke aby to vedela tvoja mala prehltnut.

cake
17. jan 2008

ahojte baby, pred nedavnom sme tu riesili kase, chcela som sa opytat, kedy zvyknente davat kasicku? neviem sa rozhodnut kedy ju zaradit, bojim sa ze ked dam velmi neskoro tak ze by mohla grckat v noci. ta kasa by mala postupne nahradit vecernu mliecnu davku, ci ako to je? 😅

riuska
17. jan 2008

ahoj cake, kde sa flakas, mas byt s nami 😀 😀 😀
ja davam kasicku okolo 17.00 hod , ale treba odskusat

erika ako si zistila ze je alergicka na banan?

katusha
17. jan 2008

cake, ja davam kasu na veceru, okolo 19:00 😉 a mala z nej nezvykne grckat 😉 ked bola mensia, tak kazdu chvilku z nej cosi vybehlo, ale teraz uz je to lepsie 😀

cake
17. jan 2008

ahoj riuska, sa aj tu stretavame, pardon , pardon, ze sa flakam 😀 😀

lebo ja rozmyslam ci mam zaradit kasu skor na olovrant alebo az veceru, teraz co davame prikrmy, mam pocit, ze nic nerobime len jeme 😅

katusha a potom este kojis, prip. davas umele mliecko?

junovka
17. jan 2008

ja Nelke davam kasu okolo 19h, a potom mlieko este okolo 20.30 😉

cake
17. jan 2008

junovka a kedy ti nelka chodi spavat? lebo my okolo pol osmej -osmej a neviem ci by hned za pol hodku mala chcela aj mlieko....

junovka
17. jan 2008

dakedy aj hned po kasi a potom sa zobudi, musim jej dat mlieko asi 150 ml a potom, znova zaspi 😉

denik
17. jan 2008

maminky moja malá pije dosť, myslím 😉 okolo 350-400ml vypije (čaj, džús) aešte k tomu aj dvakrát mliečko, príp.trikrát.. je pravda, ze ja pijem menej, než by som asi mala, ale snažím sa.. no a s tým častejším prikladaním, to je ťažké, lebo cez deň ma odmieta úplne, kričí, akoby som jej ubližovala.. ja som mávala mliečka dosť, skoro každý deň om odstriekavala a zamrazovala.. samozrejme, so zavedením príkromv ho bolo trošku menej, no a odkedy jej narástol prvý zúbok, začala ma odmietať.. lekárka vraví, že sa sama odstavuje, čo beriem, ale práve preto potrebujem vedieť, ako jej mám nahradiť mliečne dávky, ak ma odmietne úplne.. homeopatiká mám v šuflíku, užívala som ich počas jednej laktačnej krízy a naozaj pomohli, teraz ale váham, či si vôbec zvyšovať produkciu mlieka, keď ho malá vlastne nechce.. a ešte k tomu banánu - má viac vlákniny ako jablko 😉 a zapcháva vtedy, ak ho jeme vo väčšom množstve, malej ho dávam tak dvakrát do týždňa, mimo to jedáva jablká, hrušky, slivky a marhule.. tú zápchu má vlastne od času, keď brala antibiotiká ☹ probiotiká jej pomohli, teraz kaká už nie s takým strašným trápením a krikom ako kedysi, ale len raz za dva-trid dni.. sleduje ju gastro-leklárka a pomohol aj nočník 😵

kaše - keď sme s nimi začínali, dávala som jej skôr na olovrant, lebo potom potrebovala okupkať.. 😀 teraz je už ale veľká slečna a krásne papá v stoličke, tak sme zaradili kašu na večeru, teda okolo siedmej 😵 cake a tebe drobček pri mliečku grcká? lebo ak nie, tak si myslím, že by nemala ani kašu.. a či bude ešte chcieť mliečko, určite ti dá sama vedieť 😵

cake
17. jan 2008

denik, pri mliecku mi negrcka, ale grckala mi opakovane z kase Sinlac od nestle, raz ked som jej dala na vecer a raz som jej zamiesala trosku na zahustenie do obeda..a to v noci ked grkala bolo dost des, tak mam obavy aby sa to neopakovalo 😉

katusha
17. jan 2008

cake, potom uz nepapa (nekojim) 😉 ona spapa kasu a ide spinkat 😉

nelika666
18. jan 2008

denik ked sa odstavuje a nechce mliecko, tak sa asi UM nevyhnes.. pripadne davaj UM pocas dna (ak bude chciet) a laktaciu si skus udrzat aspon na noc.. poznam pripady kedy mamicky kojili len v noci v resp. vecer a rano

cake
18. jan 2008

denik, ja napr.tak kojim, ze iba v noci 2-3x, cez den sme presli na flasu s bebou, ja ale z dovodu, ze som mala menej mliecka, lebo malu vsetko strasne zaujima a zle papala, len tak si cucla, tak som asi mesiac urdziavala laktaciu cez odsavacku, ale vzdala som to. povedala som si ze uz ma 8 mes. a tak mi ostalo iba nocne kojenie...ale naucit na flasu bol asi 2 tydnovy boj 😅 teraz je to uz v pohode..na druhej strane jej cez den ani cicik neponukam, aj ked viem ze by si vzala, ale ked ho nema tak jej nechyba, na rozdiel od noci .....

denik
18. jan 2008

cake tak jej sjkús dávať kašu spočiatku na olovrant a uvidíš, ako zareaguje.. ak nebude vrackať, začneš jej dávať na večeru.. časom si na to zvykne a už nebude potrebovať ani mliečko (myslím po kaši).. moja malá v podstate po žiadnom novom príkrme (obed, večera) nechcela dundať, zapila čajíkom a haji 😉

nelika skúšam jej dávať Hami mliečko, ale zisťujem, že cez deň do nej nedostanem nič mliečne.. dnes som ju naháňala s fľašou asi hodinu, nakoniec ho vypila okolo šiestej a z večernej kaš (o siedmej) zjedla asi štyri lyžičky.. a do obeda som pridala jogurt a musela som variť novú dávku, zjedla jednu lyžičku a viac som do nej nedostala 😝 nuž nič.. pije mliečko raz večer,raz v noci a raz ráno, čo sú tri dávky, plus kaša večer, to by snáď mohlo stačiť, hm?

nelika666
19. jan 2008

denik, ani moja mala sa za mliekom nejak netrhala.. ale prisla som na to kedy a za akych podmienok mi ho vypije.. v noci bez problemov, rano po zobudeni - ale nesmiem ju vyberat z postielky, a v predvecer - my sme pili este okolo 17hod - hned po zobudeni z popoludnajsieho spanku.. mliecko o 17hod som nakoniec zrusila lebo ho malokedy vypila.. moja mala vypije cca 450ml mlieka + 1kyslomliecny vyrobok - jogurt, acidko.. ale s tym ze na ranajky ma mliecko 250mlcca, vecernu kasu jej robim z cca 200ml mlieka (nie vzdy zje celu) a niekedy papa aj v noci mliecko.. + jej mliecko pridavam obcas aj do obedu - polievky ci hlavneho jedla..
myslim ze v "tabulkach" je denna davka mliecka pre deti od 1roka 400ml mlieka + 1kyslomliecny vyrobok
ale ja som za to, ze dieta netreba nutit, skus ju posledovat, kedy to mliecko vypije a mozno na to prides 😉

osobne si myslim ze tvoja mala ma mliecka dost, podla toho co pises 😉

denik
19. jan 2008

ďakujem nelika za povzbudenie.. rozhodla som sa, že ju naozaj nebudem nútiť, ani presviedčať, lebo dnes zase odmietala obed, pritom som jej uvarila pochúťku, ktorú inak zbaští na posedenie.. takže buď trucuje už zo "zvyku" alebo pôjde zubadielko von.. vtedy zvykne vymýšľať pri papaní a musím ju "šaliť".. dnes ale spapala jogurt s jablkom, tak jej budem ponúkať a uvidím, možno si časom zvykne.. a ako píšeš, pokiaľ chce mliečko aspoň v noci, tak si nebudem robiť hlavu z toho, že ho nechce cez deň 😉 držte sa a pozdravujeme Tamarku 😵