Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

zuzan11
8. mar 2010

dik sasi, dnes sme mali spenat a zemiacik, tak dufam ze zajtra to uz bude lepsie.lebo dnes sa este stale trapi s kakanim, teraz bolo zase pucenie a plac. a s tekutinami je to horsie, lebo aj to malo vygrcka. hmmm.... ☹

saska.t
8. mar 2010

tak rob redsie prikrmy 😉

vitana
8. mar 2010

ahojte,pred par dnami som sem pisala, ze malemu nechutí dusene jablcko, skusala som potom aj banan,samozrejme surovy a tiez to nebolo bohvieco..boli to asi prve styry dni, co nam ovocie moc nechutilo,ale teraz papame jedna radost🙂aj dusene jablcko nam chuti..asi si len potreboval zvyknut..kedy ste zacali s prvymi vecernymi kasickami? az mesiac po ovoci alebo mozem aj skor? za 2 tyzdne mame 8 mesiacov..

a veronika81 asi na zaklade takych pediatrov vela mamiciek zacina skor s prikrmami.. ja sa zas stretavam s nazormi, ze by som malemu mala uz davat vsetko do radu.. lebo poznaju aj 5 mesacne deti, co uz jedia vsetko a nas maly zatial len zeleninku a ovocie a to uz bude mat 8 mesiacov..ze by si uz mal zvykat na vsetko.. uz sa mi ani nechce vysvetlovat, tak jednym uchom dnu a druhym von..

saska.t
8. mar 2010

vitana - ak ste kojeni, tak by som kase zatial nedavala, nie je dovod, na vas vek vam stacia 2 prikrmy denne a ak ste na UM tiez by som sa neponahlala s instantnymi kasami a zaradila skor domace kase, nezabudajte kocky ze instantne kase su dost tazko stravitelne a hlavne na noc a vobec nezarucia dlhsi nocny spanok, preto by som ich odporucala az okolo 10 mes. ale samozrejme je to len odporucanie a moj nazor nie prikaz 😉

vitana
8. mar 2010

saska.t - sme kojeni, tak este pockame..a ake domace kase mas na mysli?

annalena
8. mar 2010

ahojte, potrebovala by som poradit, mala ma 6 m, plne kojena, posledny tyzden som jej po porade s pediatrickou zacala davat zeleninku (4 dni mrkva, potom +brokolica), problem je v tom, ze ona vsetko vypluva, prska, ksichti sa, naduva ju pri tom akoby ju napinalo z toho...a po par pokusoch zacne revat a koniec. Nedostala som do nej skoro nic, tak neviem, ci robim chybu v priprave (hoci som uz skusala dusenu aj varenu, ako riedku kasicku aj hustejsiu), alebo mam este pockat??? 😕 Ako ste pripravovali tie prve prikrmy? Mam skusit dat nieco ine, alebo zacat ovocim? To sa ale bojim, ze mi bude zeleninu potom uz uplne odmietat.
Kojim velmi casto, aj kazde 2 hodiny, aj v noci, mala nevydrzi viac ako 3 hodiny bez jedla, preto sme zacali s prikrmovanim o tyzden skor, za jedlom sa inak sama natahuje, ked vidi inych jest.

dm1
8. mar 2010

annalena my sme na tom na zaciatku boli rovnako. treba byt trpezlivy a drobci si zvyknu. nam to trvalo asi 2 tyzdne kym sa rozpapal a teraz uz v pohode papa. ovocie by som osobne neskusala a dala by som ho az keby papal pekne zeleninu. ona si musi celkovo zvyknut na papanie niecoho ineho ako mliecka a este k tomu z lyzicky. drzim palce 😉

veronika81
9. mar 2010

annalena, súhlasím s dm 🙂 Treba trpezlivosť, každý deň skúšať, ono to chvíľu trvá, kým si dieťatko zvykne na inú stravu. Veď doteraz poznalo iba tekuté mliečko.
Skús jej do kašičky odstriekať trochu MM, bude cítiť známu chuť 😉 Aj my sme tak začínali.
A tiež by som ovocie zatiaľ nedávala.

annalena
9. mar 2010

No, dalsi neuspech, parkrat poomielala na jazyku a vyplula... a viac som do nej uz nic nedostala ☹ ale to stym MM to ma nenapadlo, to este vyskusam, dik baby. 🙂
A ako ste vy pripravovali tie prve kasicky pripravovali? Ja to podusim (1x som varila), potom rozmackam, ked sa mi to zda moc huste pridam do toho trosku dojcenskej vody.

saska.t
9. mar 2010

vitana - domace pripravovane doma, rozvaris ryzu mixnes pridas ovocie, to iste ide s pohankou, neskor s ovsennymi vlockami, psenom atd a detickom dost chutia a vies co papa...

annalena tak ako pisu kocky chce to len trpezlivost, doteraz naozaj nic nepoznala ako mliecko tak sa nediv, rob uplne hladke a zo zac. riedke kasicky, ried vodou alebo MM zacom to pojde a 2-3 lyzicky su zo zaciatku velky uspech
ovocim rozhodne nezacinaj mozes pokazit aj to co si este neodskusala 😉

annalena
9. mar 2010

saska dik, takze najlepsie asi rozmixovat, lebo pri tom roztlaceni mi tam vzdy zostanu aj trosku vacsie kusky. skusim to zajtra zriedit s MM, mozno jej to viac zasmakuje. 🙂 No ona ak mi doteraz za celych tych 8 dni zjedla jednu malu lyzicku, tak aj to uz asi prehanam ☹ tiez nechcem zacat s tym ovocim (co to som si nastudovala pred tym, nez som zacala a viem, ze sa to nema), to len teraz zacali rady babiek, tetiek a okolia, ze stavicky, jablcko, bananik....tak ma to nejak zneistilo, hlavne ked tu zeleninu vobec nechce.

blazka24
9. mar 2010

annalena neboj začne pekne papať, len daj zo začiatku vždy mliečko, ja som čítala že zo začiatku mlieko a postupne uberať takže som to tak robila a malý si navykol, nám zase ovocko nechutí sme asi divní 😀

no my máme za sebou prvé žĺtko a v pohode, ani sme si nevšimli že ho jeme 😀
dnes som kúpila špenát, ako ho mám pripraviť pre krpca???????

zuzan11
9. mar 2010

blazka ja som spenat(listy) urobila v parnom hrnci ale nie dlho aby vitaminky ostali tak 10-12 min a rozmixovala s trochou vody, kde sa varil. pridala prepasirovany uvareny zemiak. ale nam spenat nechuti, mrkva zapeka, tak velmi pestry jedalnicek nebudeme mat.

zuzanakarolinka
9. mar 2010

ja zase všeto úplne nerozmixovávam, pretože by bolo dlho navyknutá na "tekutú" stravu, musí si začať zvykať, že raz bude aj hrýzť, hoci zúbky nemá, problém z hryzením nemá tiež, všetko si dokáže požuť, takže robiť zbytočnosti, to určite nemá vyýznam

saska.t
9. mar 2010

no vzdy sa treba riadit dietatkom a nie tym co funguje na ine deticky, kazde dieta ma ine tempo a to je pre rodica to podstatne 😉 ja som mixovala aj ked nie na hladko do 14 mes. a ked nam narastli stolicky tak sama ukazala ze nie mixovane ale kusky chce papat, ziadna tragedia to nie je.... takze moja rada je riadit sa tempom vlastneho dietatka a nie tymi ostatnymi 😉

blazka24
9. mar 2010

zuzan dík ale ja nedávam nič do parného všetko varím takže skúsim to len s varením a uvidím ako ten špenát vlastne bude vypadať lebo rozmixované mi Richard nepapal, jemu tá pena vlastne vadí, preto pučím všetko až na mäso 😕

blazka24
10. mar 2010

dnes prvý úspech, výživu sme natlačili do kaše ovocnej a maličký spapal, takže ovocko budeme takto ládovať doňho 😝

vitana
10. mar 2010

diky saska.t za radu..
a baby co davate drobcom na desiatu..ja davam zatial len jablcko a banan, ale rada by som aj nejaku zmenu.. mohla by som aj piskoty do bananu a ked ano ake?

vitana
10. mar 2010

a este saska - tu ryzu v akej gramazi a v akom mnozstve vody varit a priblizne ako dlho? dik

uzovicka
10. mar 2010

Ahoj maminky. Poradte mi prosim, ake kase papa babatko na vecer? Ma 6mes, 3 tyzdne. Davali sme len ryzovu. Moze uz aj lepok? Co hovorite na ochutene kasicky od Nestle? Ovocnu, medovu, susienkovu? Dostali sme ich a lutujem ich nedavat. Ake mate skusenosti? Co hovoria lekarky na ochutene kase? Nie su to umeliny? Dakujem Vam za rady. 🙂 😉

blazka24
10. mar 2010

vitana ja dávam od hamy tie sušienky sú od 6. mesiacov a sem-tam strčím malému do ruky kukuričné chrumky, inak by som dávala na desiatu aj výživu - ja dávam a do toho dám tie šušienky, prípadne do mlieka dám sušienky a máme desiatu..........
ryžu variť do rozvarenia len trošku vo vode - vlastne ju nechávaš rozvariť, presne ako nemáš variť ryžu pre nás dospelých aby bola mazavá 😀

uzovicka my papáme nestlé ovocnú, slivkovú a ešte nemáme otvorenú banánovú no medovú som nezohnala ale papáme všetko - nám to chutí.....a lekárky neviem čo hovoria, ale kľudne ich miň, ak nechceš dávať tak kupuj len ryžovú a dávaj čerstvé ovocie...........

saska.t
10. mar 2010

vitana - ja som davala 1 stamprlu ryze a vodu asi 1 cm nad ryzu (ak nestaci dolejes pocas varenia) a varila som zhruba 30 min. sama uvidis ako sa ryza rozvari ak nie jednoducho mixnes s vodou v ktorej varis na kasu a pridas zelane ovocie, bananu by som sa vyhla aby nebola zapcha 😉
klasickym piskotam by som sa vyhla je to len cukor a biela muka takze nic co by tak male dieta potrebovalo, ale je to na tebe, radsej kup tie pre babätka, ale tiez by som ich este nedavala casto, ak chces dat nieco do ruky kup tie kukuricne nesolene chrumky...

uzovicka - ja som dost proti instantnym kasiam, pre mna je to umelina a malej po nich bolo vecer tazko a dost casto sa koli nim budila, obcas som dala od sunarky ovsennu jablkovu na ranajky, ale musim povedat, ze bola dost sladka, ale my sme ju jedli az okolo roku, no je to tiez na tebe, radsej sa priklanam k tym domacim 😉 uz som tu asi 100x pisala ako sa robia...

s lepkom mozes pomaly zacat, ale urcite nie vo velkych mnozstvach, zarad pomaly ovsenne vlocky...tiez sa da z nich urobit vyborna domaca kasa 😉 tak ako z ryze, pohanky, psena, ryze atd 😀 chce to len trosku viac namahy...

klara_klara
11. mar 2010

ahojte baby, neviete mi dat nejake tipy pre 7 mesacne babo na vecere? ja stale kojim, ale neviem ci mam stale davat len mlieko, chcem aj nieco uvarit, ale bohuzial ryzu ani nic z ryze....cize ryzovu kasu nechce a mavame tak akurat detsku vyzivu...co varite na veceru vy?

blazka24
11. mar 2010

klara ja na večeru klasickú dávam len mlieko, lebo kaše zaťažujú žalúdok, ale na olovrant dávam rôzne kaše, niekedy len mliečko so sušienkami, skús teda kukuričnú ak ryžová nezaberá........

veronika81
11. mar 2010

baby (Saška 🙂 ), čo je lepšia alternatíva do torty.. bio puding - taký mám akurát doma 😀 (zloženie pšeničný škrob, kukuričný škrob, mletá vanilka) alebo zlatý klas (ten doma nemám, tak neviem presne zloženie).

Petreva, zajtra robím tortičku 😵 tú s jablkami, ešte sa rozhodujem, aký puding tam dám. Potom napíšem, ako sa podarila a či chutila.

petreva
12. mar 2010

VERU, tak už?? 😵 Přememe Damienkovi všechno nejlepší!!! Hodně moc zdraví a úsměvů 😵 pak napiš, jak chutnal! S pudinkem moc neporadím, vedle v diskuzi jsem četla o pudinku Dr. Otkera, že má dobré složení, ten vanilkový. Moc přeju aťř se dortík podaří!! 😵

saska.t
12. mar 2010

veronika - zlozenie pri pudingoch je zhruba vzdy rovnake, to ze je bio znamena ze suroviny neboli chemicky osetrene, ale zlozenie ostane väcsinou rovnake 😀 takze je uplne jedno ktore pouzijes, kludne si vyber 😀 a samozrejme aj ja gratulujem k 1. rocku ... 😉

evena
12. mar 2010

Ahojte holky, poradíte mi ... Děláte tu někdo kaše domácí? Koupila jsem instantní rýžovou mouku, můžu z toho? Poradíte z čeho to dělt? Díky 🙂

saska.t
12. mar 2010

Evena - mozes urobit z instantnej muky ale uz nebude domaca 😀
domace kase sa robia z klasickych surovin ryza, pohanka, pseno, ovsenne vlocky atd. v zasade je postup rovnaky rozvaris (povaris) vo vode mixnes s trochou vyvaru na pozadovanu hustotu a pridas ovocie alebo zeleninku, ak chces mliecnu, tak pridas trosku mliecka, ktore pijete 😉

evena
12. mar 2010

saska dík za info 😵 sem se teda dost blbě vyjádříla 😀 domácí nemyslím že budu něco mixovat ale že ingredience koupím a smíchám podle sebe 🙂 ale to co píšeš vyzkouším určo taky takže díky moc 😵 😵 😵