Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

pancake
21. aug 2009

to si zijes. ja mam treti den segedin, a akosi sa mi do neho nechce. tak len nan pozeram.... a zase sa najem asi v praci ako vcera. 😝

tamka84
21. aug 2009

díky babenky, počkám do roka. Veď aj nabudúci rok budú rajčinky 🙂
Ja som tiež malej dávala baklažán tento týždeň prvý krát a chutil jej. Uvarila som len vo vode, scedila mixla spolu so sladkým zemiakom a pridala žĺtok. Malej to veľmi chutilo.

Ako robíte omáčky, alebo resp. ako ste robili kým boli deti menšie? Ja som skúšala párkrát robiť z umelého mlieka, napr. špenátovú tak robím, ale malej kde je UM moc nechutí. Ešte ju kojím, možno preto.

tinka19
21. aug 2009

tak dík...máte pravdu nie je sa kam ponáhľať 😉

pancake
21. aug 2009

ja som napriklad do hlavneho jedla davala mlieko iba prvy mesiac od zaciatku prikrmov. a potom som prestala aby si zvykal na chut zeleninky.ale moj maly len prehltol a uz mal otvorene usta. bol najedeny za minutu. musela som to vyslovene do neho hadzat.my sme problem nemali. ale su deti ktore ked necitia mlieko v jedle tak jedlo odmietaju. vyskusaj. alebo postupne uberaj z toho mliecka.
ved prikrmy su preto, aby si dieta odvykalo od mliecnej stravy. my mame vzdy obed masovy-nemliecny.
mozno prave to mlieko sofinke vadi. vyskusaj bez. 😉 do toho spenatu daj rozpuceny zemiacik a maslo.kravske. to by malo stacit. 😉

saska.t
21. aug 2009

tamka - ja robim tak ze uvarim napr. sosovicu vo vode a normalne zahustim mukou alebo solamylom a to uz vo vasom veku mozes 😉 mlieko som do prikrmov nikdy nedavala, ma si zvyknut na nemliecnu stravu staci ked mliecko pije 😉

zuzi tak to ti ten segedin zavidim kludne by som si dala ja uz 3 den tlacim kelovy privarok 😝 a psychicky sa pripravujem ze D nastupuje po 11 tyz. do prace kedze bol na PN-ke. A ako to zvladate s drahym to striedanie pri malom v poho?

pancake
21. aug 2009

striedame sa tak, ze ja mam teraz poobednu, on ma rannu a medzi dverami doma si dame maleho a ja valim do prace. vidime sa len v sobotu poobede a v nedelu rano, kedze P.pracuje aj cez vikendy.
ale da sa to stihat. akurat ze o 3 tyzdne nam zatvaraju firmu a uz som si nasla inu pracu, ale tam mi neakceptuju rotacnu siftu s P. takze hladam au-pair. dala som si inzerat do slov. novin a uz sa mi jedno dievca ozvalo, lebo inzerat vysiel dnes, ale neviem si predstavit ako si vyberiem dievca iba cez telefon. no som z toho na nervy.
pretoze ja som si pracu nasla, ale P. nie. takze asi to pre zaciatok bude vyzerat tak, ze ja budem chodit do prace a P. bude doma s malym.
povodne to bolo planovane tak, ze ja budem doma na podpore a on pracovat. ale zatial sa mu neozvali. mna zobrali hned na druhy den na pohovor a ked on volal hodinu po mne, tak mu povedali ze uz je plno, ale ked budu potrebovat tak zavolaju.

no je to strasne, ale ved hadam to nejako dopadne. 😝

saska.t
21. aug 2009

aha no to ste na tom asi ako my esteze D ma dobru pracu a ja si zhanam nieco na vecer, lebo uz mi doma harasi 😒 a peniaze sa vzdy zidu
Tak drzim palce nech si P coskoro najde pracu... 😉

pancake
21. aug 2009

ved toho sa aj ja bojim, ze doma by mi siblo. tu neni ani kam chodit, ani kamosky...... aspon ta praca.
ved uvidime. 😖

tamka84
21. aug 2009

ved hej inak papá všetku zeleniku len tak, a každý obedík má buď zeleninku s mäskom, len pediatrička si stále vraví že veľa omáčok treba dávať, a ja som si nevedela predstaviť akú omáčku jej môžem dať, tak preto som vymyslela tú špenátovú s UM, ale keď sa môže aj samotný špenát tak to je super, a môj problém vyriešený 🙂

Saška a môžem jej už zahusťovať múkou? Síce chlebík s lúčinou už papá, tak ma mohlo napadnúť že aj to je vlastne múka 😅
A aké maslo jej môžem dávať? Aké je to kravské maslo? Normálne maslo? Samozrejme nie tie Ramy a podobné umeliny?

saska.t
22. aug 2009

tamka - zahustovat mozes bud mukou (zdravsie su ovsenne jahlove, najdes v DM, tesco) ako klasicke biele, alebo solamylom (zemiakovy skrob), v podstate mozes uz vsetky mozne omacky-spenatovu, zeniakovu, tekvicovu a aj sosovicovu- cervena lupana sosovica najdes tiez v DM-ke 🙂 alebo tescu v casti organics
maslo na zaciatok klasicke zivocisne v kocke, casom mozes prejst na kvalitne rastlinne, mozes na chleba uz pridat cottage a zacat s bielym jogurtom ak si uz nezacala, hladaj zvolensky biely je naozaj super alebo holandiu(mne sa zda strasne kysela) alebo akykolvek biely jogurt s cca10% tuku, zive mikroflory, moze aj smotanovy a moze uz aj acidko plnotucne...
od 10 mes. mozes pridavat sunku morcaciu alebo kuraciu

som sa rozpisala fuha tu vypisujem ako keby som zila na slovensku (neboj chodim tam casto takze vyrobky poznam) 😀 😀

pancake
22. aug 2009

ja som teda bola na sk raz, a hladala som v kauflande tu holandiu alebo zvolensky jogurt a nenasla som nic. 🙄

saska.t
22. aug 2009

zuzi - tesco zvolensky, holandia kaufland tam som ich vzdy dostala a v CR chocensky aj holandiu ale naj je zvolensky 😉

pancake
22. aug 2009

no ked pojdem domov na buduci rok tak to kuknem. 😀 😀

wewe8811
22. aug 2009

ahojte kocky prisla som ku vam pre radu. Nejde sice o prikrmy, tie sa nam zatial celkom pekne rozbehli, ale mam velikansky problem s tym, aby som do Zoe dostala nejake ine tekutiny ako mliecko. Skusala som cistu Lucku, jablkovu stavu, hruskovu stavu a vsetko mi total odmieta ☹. Kedze uz papame aj ovocie aj zeleninu, tak denne pije iba 3x mliecko, teda dohromady cca 410-440ml a to sa mi zda velmi malo. Bojim sa, aby netrpela nedostatkom tekutin.
Cajiky nam lekarka neodporucala kvoli roznym bylinkam ako moznym alergenom.
Neviete mi, prosim, poradit? Uz fakt neviem ako dalej... Dakujem a prajem pekny dnicek 🙂.

saska.t
22. aug 2009

wewe jedina rada je ponukat,ponukat a ponukat nic ine sa s tym robit neda, robit redsie prikrmy aby obsahovali viac stavy, v obchodoch dostat aj sypane sacky cajikov pre deticky bez alergizujucich byliniek tak skus aj to, ono to raz pride uplne samo ani sa nenazdas, takze dalej len ponukaj 😉

wewe8811
22. aug 2009

saska dakujem, nic ine asi neostava. Z tych cajikov mas nejake odporucanie, ktore detickam chutia?

saska.t
22. aug 2009

wewe ja nezijem na SK ale viem ze som v tescu na navsteve kupovala od firmy leros cajiky a malej celkom isli a myslim ze ich dostat aj v lekarnach, tu kde zijem /DE/ je dostat vyborny ovocny od firmy nestle bez cukru tak skus kuknut mozno nejake najdes... (inak tiez som povodne z BA 😀 )

wewe8811
22. aug 2009

si zlata saska dakujem za pomoc, uvidim, vyskusam este lucku a rozne ovocne stavy a ked nepomoze prejdeme na cajiky, ved raz sa hadam rozbehne 😀
ja som inak povodne z Popradu, ale nejako ma zavialo na zapad 😉

evkacka
25. aug 2009

maminky prosím vás, Adelka mala v nedelu 7 mesiacov, papame na obed zeleninku s maskom, a už aj ovocie na olovrant a večer pred spanim kašu, kedy by som mala začať dávať aj ovocie na desiatu? Nemá toho veľa? 😵 Popri tom len kojím. Nechcem ju zbytočne napchávať ale zase nechcem niečo zanedbať a nechať ju hladovať 😀
Dakujem za radu mamulky.

saska.t
25. aug 2009

evkacka - 2 tuhe prikrmy a na noc kasa vam staci min. do 10 mes. a duplom ked sa pekne kojite nemas sa kam ponahlat za svoj zivot sa este napapa a cpat babatko tiez nie je zdrave, sama ti d najavo kedy bude hladna 😉 aj tak mas toho uz dost zaradene ak prikrmujes od skon. 6 mes stacil by malej aj jeden prikrm tj. obed, zbytocne na to ides rychlo takze spomal, nic jej neutecie 😉

petreva
25. aug 2009

Ahoj holky, potřebovala bych poradit...máme dceru, minulý týden jí bylo 5 měsíců, je hodně aktivní...už dlouho se točí na bříško teď se začala stavět na kolínka...a moc toho už nenaspí. Od samého začátku bojujeme s kojením...E.nevydržela sát déle než 4-5 min jedno prso a celkově byla a je stále u koj. neklidná. Osdávám cca5x denně, takže mlíčka mám asi dost...ale k problému...E poslední dny hodně špatně jí ve smyslu množství, sní tak max 600-700ml (váží 7200) Není to na tak staré dítě málo? Při posledním kojení snědla jen 60 a víc do ní za nic na světě nedostanu. To že by se "odstavovala" je asi nemožný, ne? Neměla bych začít dříve s příkrmy? A co tekutiny? Není jich málo?
Zkoušela jsem kojit častěji, ale to si vezme méně a celkové množství se opět pohybuje mezi 600-700ml. Dík za každou radu!!

petreva
25. aug 2009

Ještě podotknu, užívá lactobacil, který rozpustím v mlíčku a dostane ho lžičkou + zapít taky lžičkou...u toho by se strhla a očividně by v jídle pokračovala, lžička se jí moooc líbí...ale z prsa si už nevezme. Takhle si "přidá" většinou cca 20-30ml, jak to vyjde.

saska.t
25. aug 2009

petreva- moja dcera ma skoro 14 mes. a ma 8300 g a to musim povedat ze nie je chuducka 😀 takze vahu mate ukazkovu a ak nie je vychrtla anemicka atd. pokracovala by som len vo vylucnom kojeni, evidetne jej staci ale pre tvoj pocit ubezpecenia ze robis vsetko spravne napis v diskusii "babätka"tento tvoj problem v teme "dakujeme annag" urcite ti vyborne poradi aj co sa tyka kojenia aj tvojho problemu, lepsiu odpoved ako od nej nemozes dostat 😉

zuzula25
25. aug 2009

pancake tie zvolenske jogurty maju vsade,v kazdom obchode vacsom-Fix,kaufland,tesco,billa.... 😉

petreva
25. aug 2009

Saska, máš pravdu, E. přibírala vždycky dobře, poslední dobou méně, ale asi to jen "vyrovnává", přesto jse četla, že by děti měly vypít 1/6 své váhy, což ani náhodou nesplňujeme. Pak ta její uplakanost a velká ochota jíst i po kojení mi vrtají hlavou. Ráda bych vydržela kojit do konce 6měsíce. Jé a to jsem si zpočátku říkala, že bych chtěla vydržet do 3m s těma všema problémama jsem to na delší čas neviděla 😵 tak uvidíme, díky za reakci!

mirinka23
25. aug 2009

ahojte tak vám sem vbehnem do vašej debaty, potrebovala by som vedieť kedy ste vašim detičkám začali dávať aj niečo iné ako mliečko?Ja mám 4mes.dcérku a neviem kedy začať.A čo by sa malo dávať medzi prvým?ďakujem za rady

saska.t
25. aug 2009

mirinka ak sa kojite tak do konca 6 mes. staci mliecko ak ste na UM kludne pockaj do skonc. 5 mes. dnes uz deti na UM nemusia zacat hned po 4 mes. takze mas cas a ak malej mliecko staci nemas sa kam ponahlat...
Postup zavadzania prikrmov najdes na www.kojeni.net ako aj postup potravin ktorymi mas zacinat a nasledne pokracovat 😉

petreva to ze mala uz nepribera 300g tyzdenne je uplne normalne v jej veku uz to bude stale menej a menej v 6 mes. by dieta malo mat dvojnasobok svojej porodnej vahy ale nie je to pravidlo je to len orientacne 😉

pancake
25. aug 2009

mirinka presne tak ako saska.t pisala..... cakaj cakaj cakaj, neboj mas casu veeeela na to aby si zacala davat ine dobrotky ako mliecko. 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

stankatt
26. aug 2009

Ahojte, Sasi od kedy moze mala med?

saska.t
26. aug 2009

stanka odporuca sa po 3 roku tak ako orechy veeelky alergen, akurat tu mam kamosku ktora ma tak staru malu ako ja a mi zhrozena volala ze mala opuchla a uteka na pohotovost, spytala som sa co je dala jest a ona ze orechy a vcera med do caju 😅 testy preukazali alergiu na oboje a kazali cakat az do 3 rokov aj to nevedia ci sa to strati alebo to ostane ☹